Ακατάρριπτο ρεκόρ για τον Ολυμπιακό Βόλου

ακατάρριπτο-ρεκόρ-για-τον-ολυμπιακό-β-117953

Ενα ρεκόρ που τη νέα σεζόν θα κλείσει 50 χρόνια κατέχει ο Ολυμπιακός Βόλου που την περίοδο 1971-1972 κατάφερε ανεβαίνοντας στην Α΄ Εθνική να ξεκινήσει στη μεγάλη κατηγορία με τέσσερις σερί νίκες…

Επιμέλεια: ΒΑΣΙΛΗΣ ΖΗΝΕΛΗΣ

Το ρεκόρ αυτό κρατάει από το 1971 το ρεκόρ του Ολυμπιακού Βόλου, ενώ στην Α΄Εθνική και ο ΟΦΗ έχει ξεκίνημα με 4 στα 4 και μάλιστα δύο φορές, ενώ άλλες επαρχιακές ομάδες έχουν κάνει ξεκίνημα με 3 νίκες και τελικά έχασε στη Λάρισα στην 4η αγωνιστική.

Ομως καμία από αυτές τις ομάδες δεν έκανε το σερί ξεκινήματος ως νεοφώτιστη στην μεγάλη κατηγορία και όχι μόνο επαρχιακή αλλά και μεγάλες στην «επιστροφή» τους στην Α΄ Εθνική καθώς η ΑΕΚ την περίοδο 15-16 είχε δυο νίκες, μια ισοπαλία και ήττα στο νέο της ξεκίνημα, ενώ και ο Άρης το 18-19 έκανε 3 νίκες (με Λαμία, ΑΕΛ. Λεβαδειακό) και μετά είχε απώλεια στα Γιάννενα.

Ετσι το ρεκόρ ομάδας που ανεβαίνοντας από τη Β΄ στην Α΄ Εθνική και έκανε στο ξεκίνημα στη μεγάλη κατηγορία 4 συνεχόμενες νίκες παραμένει πάντα αυτό της βολιώτικης ομάδας που είχε κάνει με προπονητή τον Αντώνη Γεωργιάδη…

Οι αγώνες την περίοδο 1971-΄72 που ο Ολυμπιακός Βόλου νεοφώτιστος στην Α΄ Εθνική είχε αυτό το πολύ καλό ξεκίνημα με 4 νίκες ήταν:

19/9/71: Φωστήρας-Ολυμπιακός Β. 1-2 (12’ Λάζος- 55’ Θ. Παπαγιάννης, 83’ Β. Λιάκος)

26/9/71: Ολυμπιακός Β. – Καβάλα 1-0 (57’Λιάκος)

3/10/71: Ολυμπιακός Λευκωσίας-Ολυμπιακός Β. 1-2 (59’ Ευθυμιάδης- 63’ Α. Βαλαχάς, 71’ Β. Καραΐσκος )

και 10/10/71: Ολυμπιακός Β. – Πιερικός 1-0 (34’ Καραΐσκος), ενώ στην 5η αγωνιστική 24/10/71 με 10.610 εισιτήρια ο Ολυμπιακός Β. έχασε από τον ΠΑΟΚ 0-1 (5’Μπέλλης).

Στη φετινή περίοδο το καλύτερο ξεκίνημα της ιστορίας της πραγματοποίησε η Ξάνθη, με το 3 στα 3 στη φετινή Σούπερ Λίγκα 1 αφού κι αυτό είναι κάτι όχι και τόσο συνηθισμένο για ομάδα της περιφέρειας. Άλλωστε μόνο έξι ομάδες έχουν καταφέρει το φετινό ξεκίνημα με 3 στα 3 της Ξάνθης, με μία αυτές, να είναι ο ΟΦΗ, και μάλιστα δύο φορές.

Ο ΟΦΗ μάλιστα -όπως και ο Ολυμπιακός Βόλου το 1971-έχει καταφέρει το 1986 και το 1995 να ξεκινήσει με τέσσερις νίκες.

Τα τελευταία 24 χρόνια το είχε καταφέρει μόνο η Βέροια, το 2014, μοναδική φορά μέχρι τώρα στα χρόνια της Σούπερ Λίγκας. Εντυπωσιακό είναι ότι το 1987 δύο ομάδες της περιφέρειας έκαναν ταυτόχρονα το τρία στα τρία, η ΑΕΛ και ο Πανσερραϊκός.

Οι περιπτώσεις που ομάδες της περιφέρειας έχουν ξεκινήσει στο πρωτάθλημα με τρεις τουλάχιστον νίκες:

Το αήττητο σερί

Ο Ολυμπιακός είχε κι άλλα καλά ξεκινήματα αλλά και αήττητα σερί αλλά σε μικρότερες κατηγορίες. Πρόσφατα μάλιστα την περίοδο 2016-17 στην ερασιτεχνική Γ΄ Εθνική ο Ολυμπιακός Βόλου είχε ξεκίνημα πρωταθλήματος με 6 σερί νίκες που είναι το ρεκόρ του και πιο πριν την τελευταία φορά που πραγματοποίησε ξεκίνημα με 4 νίκες ήταν την περίοδο 2006-2007, ενώ το 2019 είχε μεν 11 σερί νίκες αλλά δεν ήταν στην αρχή.

Την περίοδο 16-17 στο ξεκίνημα ο Ολυμπιακός έχει κερδίσει στον Βόλο τον Αστέρα Πετριτή (3-1) τον Τηλυκράτη Λευκάδας (2-0) και την Αμβρακία Κωστακίων (3-1) και εκτός Βόλου την ΑΕ Ιστιαίας (1-2), την Πύδνα Κίτρους (0-1) και στην Κατερίνη τον Πιερικό (0-2) για να σταματήσει το σερί με ήττα στη Λάρισα από τον Απόλλωνα… (Μέσα στην ίδια χρονιά ο Ολυμπιακός είχε αήττητο σερί σε 10 αγώνες με 6 νίκες και 4 ισοπαλίες).

Την περίοδο 2018-19 χρονιά ανόδου ο Ολυμπιακός είχε μόλις μια ήττα στο πρωτάθλημα έχοντας όμως ξεκίνημα με 3 νίκες (Πιερικό 5-1,Θησέα 0-2,Στυλίδα 4-0) και μετά ισοπαλία 0-0 με τη Νίκη, ενώ μέσα στη χρονιά είχε 11 νίκες σερί (η μια άνευ αγώνα με Αναγέννηση Κ.).

Πιο πριν 2006-2007 στη Γ’ Εθνική ο Ολυμπιακός είχε ξεκινήσει το πρωτάθλημα με 4 νίκες …δύο στον Βόλο επί της Δόξας Γρατινής και των Τρικάλων και δύο εκτός έδρας σε Αλεξανδρούπολη επί της ΠΑΕ Θράκης και στα Γιάννενα, ενώ στην 5η αγωνιστική είχε ισοπαλία στη Ναύπακτο, αλλά στο φινάλε του πρωταθλήματος πανηγύρισε άνοδο μετά το μπαράζ στο Περιστέρι με τη Ρόδο.(Στο ξεκίνημα εκτός από 4 σερί νίκες είχε και δύο προκρίσεις στο κύπελλο).

Ακόμη καλό ξεκίνημα του Ολυμπιακού θεωρείται αυτό της περιόδου 2009-10 με νίκη (0-4) στο κύπελλο στο Αργος επί του Παναργειακού και μετά από ήττα (1-3) στην πρεμιέρα πρωταθλήματος Β’ Εθνικής από την Κέρκυρα και μια ισοπαλία (2-2) στο Αγρίνιο πέτυχε πέντε σερί νίκες (27/9/09: Ολυμπιακός – Ηλιούπολη 3-2, 12/10/09: Πιερικός-Ολυμπιακός 2-3, 18/10/09: Δόξα Δράμας – Ολυμπιακός 1-2, 24/10/09: Ολυμπιακός – Ιωνικός 2-1 και 1/11/09: Θρασύβουλος-Ολυμπιακός 0-1)ενώ στη συνέχεια ήρθε η ήττα στις 8/11/09 από την Αναγέννηση Καρδίτσας (0-1).Την ίδια περίοδο ο Ολυμπιακός είχε σερί 6 νικών που συνδυάστηκε με άνοδο αλλά ήταν στον β’ γύρο.

Επίσης και το 1967 ο Ολυμπιακός είχε σερί έξι νικών (20 συνολικά) και ανέβηκε στην Α’ Εθνική, ενώ την περίοδο 1977-1978 με 6 σερί νίκες (και 24 συνολικά) έμεινε δεύτερος. Επίσης 6 σερί νίκες είχε και στην Γ’ Εθνική όταν μάλιστα την περίοδο 98-99 με 14 συνολικά νίκες το σερί 6 νικών έγινε δυο φορές!

Τέλος ένα καλό αήττητο σερί 16 αγώνων (όχι όμως στο ξεκίνημα) για τον Ολυμπιακό καταγράφηκε το 13-14 επί Μανουέλ Ρόκα και με τον τωρινό προπονητή Ηλία Σολάκη σε ρόλο τεχνικού διευθυντή. Το αήττητο ήταν το εξής:26/10/13: Ολυμπιακός-Φωκικός 1-0, 4/11/13: Παναχαϊκή-Ολυμπιακός 0-1, 10/11/13: Ηρακλής Ψαχνών-Ολυμπιακός 0-0, 17/11/13: Ολυμπιακός-Πανηλειακός 2-1.

24/11/13: Παναιγιάλειος-Ολυμπιακός 0-1, 1/12/13: Ολυμπιακός-Φωστήρας 5-1, 8/12/13: Επισκοπή-Ολυμπιακός 0-2, 15/12/13: Ολυμπιακός-Αχαρναϊκός 3-1, 22/12/13: Ολυμπιακός – Βύζας 4-1, 4/1/14: Γλυφάδα-Ολυμπιακός 0-4, 12/1/14: Ολυμπιακός-Αστέρας Μαγούλας 3-2, 17/1/14: Καλλιθέα-Ολυμπιακός 0-2, 26/1/14: Ολυμπιακός Βόλου – Χανιά 2-1, 2/2/14: Φωκικός-Ολυμπιακός 2-2, 8/2/14: Ολυμπιακός – Παναχαϊκή 1-1 και 17/2/14: Ολυμπιακός-Ηρακλής Ψαχνών 2-0.

Αήττητος σε 4 αγώνες στο Europa League ήταν ο Ολυμπιακός στο ξεκίνημα της περιόδου 11-12 αφού στη συνέχεια δεν έπαιξε σε κανένα πρωτάθλημα, αήττητος (1 νίκη, 2 ισοπαλίες) σε 3 ματς ξεκίνησε το 12-13, ενώ για τρία ματς αήττητος ξεκίνησε και το 13-14 (4-1 τη Γλυφάδα, 0-3 τον Αστέρα Μαγούλας,1-1 με την Καλλιθέα για να χάσει έπειτα 2-1 στα Χανιά).

Φέτος που η αρχή είχε 4 ματς χωρίς νίκη το ρεκόρ ήταν μόνο τρεις συνεχόμενες νίκες!