Η Νίκη Βόλου έχει τελειώσει… πρωτάθλημα τον Νοέμβριο!!!

η-νίκη-βόλου-έχει-τελειώσει-πρωτάθλη-155499

Πολύς λόγος γίνεται από την περασμένη εβδομάδα για το πότε μπορούν να τελειώσουν τα ποδοσφαιρικά πρωταθλήματα που έχουν διακοπεί λόγω της έκτακτης κατάστασης με την πανδημία του κορονοϊού …όμως γυρίζοντας τον χρόνο πίσω θα δούμε πως πριν 55 χρόνια η Νίκη Βόλου τελείωσε τις υποχρεώσεις της στο πρωτάθλημα της Α΄ Εθνικής Νοέμβριο μήνα!!!

Επιμέλεια: ΒΑΣΙΛΗΣ ΖΗΝΕΛΗΣ

Η Νίκη την περίοδο 1964-1965 αναγκάστηκε να ολοκληρώσει το πρωτάθλημα με αγώνα που εκκρεμούσε τον Σεπτέμβριο, ενώ επειδή υπήρξαν ισοβαθμίες για την παραμονή, έδωσε και δυο αγώνες μπαράζ Οκτώβριο-Νοέμβριο και σώθηκε με χαρακτηριστικό εκείνο το μήνα της «παράξενης» περιόδου να υπάρχει λήξη της μιας και αρχή της νέας μετά από 22 μέρες!

Τη χρονιά που στις 14/2 για πρώτη φορά έγινε αναμετάδοση αγώνα από το Ραδιοφωνικό Σταθμό Βόλου (ήταν το ματς Νίκη Προοδευτική 1-1) η Νίκη Βόλου έπαιξε με τον Παναθηναϊκό και το ματς διεκόπη στο 57’ μετά από επεισοδιακή συμπεριφορά παικτών και παραγόντων των «πρασίνων». Όμως μετά από ενέργειες ομάδων της ουράς (τους συνέφερε να μην το κερδίσει η Νίκη που στη διακοπή κέρδιζε) και της Αθηναϊκής ομάδας που είχε τα «μέσα» μετά από πολύ καιρό ο ΠΑΟ επέτυχε την επανάληψη του αγώνα τρεις μήνες αργότερα και όχι στο Βόλο αλλά στη Λαμία!

Για τη Νίκη μάλιστα το χαρακτηριστικό είναι ότι άλλον προπονητή είχε στο τελευταίο της ματς τον Ιούνιο (ο Ούγγρος Αντρας Ντόγκλος) …και άλλον όταν κλήθηκε να ξαναπαίξει Σεπτέμβριο τον αγώνα που είχε διακοπεί και μετά στα μπαράζ παραμονής (ο επίσης Ούγγρος Νάντορ Τσέρνα, ο οποίος είχε τελειώσει την κανονική χρονιά στον Ολυμπιακό Πειραιά)…

Η επανάληψη του αγώνα έγινε 19/9/65 στη Λαμία (6.265 εισιτήρια), η βολιώτικη ομάδα παρατάχθηκε με τους Περαντζάκη, Τσιμπρίδη, Ανδρέου, Ζαντέρογλου, Βαλαχά, Παπαδανιήλ, Γάκη, Καλλιοντζή, Κασαπλέρη, Κουκλάκη και Μωράκη διαιτητής ήταν ο Μισέλ Κιταμπντζιάν και είχαμε Νίκη-Παναθηναϊκός 0-0 με τους πράσινους να στέφονται πρωταθλητές (79 βαθμοί έναντι 76 της ΑΕΚ) και τη Νίκη να ισοβαθμεί με Καλαμαριά και Παναιγιάλειο (στους 53 βαθμούς) και να οδηγείται σε μπαράζ παραμονής…

Στις σημειώσεις του αείμνηστου Ανδρέα Μπόμη, στο βιβλίο του «Ένας αιώνας ποδόσφαιρο» για εκείνη τη χρονιά που είχε μέσο όρο εισιτηρίων 9.107, και σφύριξαν 119 παιχνίδια ξένοι διαιτητές (!), έχει στην ιδανική ενδεκάδα τον Μάκη Ανδρέου της Νίκης (οι υπόλοιποι Οικονομόπουλος, Καμάρας, Παπουλίδης, Σούρπης, Γιαννακόπουλος, Λουκανίδης, Δομάζος, Παπαεμμανουήλ, Κομιανίδης, Παναγιωτίδης) και σημειώνεται ότι ο ΠΑΟ (που είχε μόνο μια ήττα από τον Εθνικό) θα μπορούσε να είναι πρωταθλητής χωρίς επανάληψη του ματς αφού η ΑΕΚ ήρθε 3-3 με τον ΟΣΦΠ καθώς την ισοφάρισε στο 90 ο Σιδέρης πρώτος σκόρερ της περιόδου με 29 γκολ.

Τα μπαράζ για την παραμονή έγιναν Τετάρτη – Κυριακή – Σάββατο από τέλος Οκτωβρίου ώς αρχές Νοεμβρίου στο γήπεδο της Λεωφόρου και τελικά η Νίκη παρέμεινε στη μεγάλη κατηγορία μαζί με τον Παναιγιάλειο που στο μεταξύ τους ματς είχε στη σύνθεσή του τον νεαρό τότε Μιχάλη Κρητικόπουλο και η ομάδα που υποβιβάστηκε ήταν η Καλαμαριά.

Στα μπαράζ τα αποτελέσματα ήταν:

27/10/65: Νίκη-Απόλλων Καλαμαριάς 1-0 (88’ Κουκλάκης)

31/10/65: Παναιγιάλειος – Απόλλων Καλαμαριάς 2-1 (21’ Ξανθάκης, 52’ Κρητικόπουλος-82’ Μυταριώτης)

6/11/65:Νίκη-Παναιγιάλειος 2-1 (72’ Βαλαχάς, 89’ Μωράκης-15’ Σαββίδης)

Έτσι η Νίκη πανηγύρισε την παραμονή της στην Α΄ Εθνική της περιόδου 1964-65 Σάββατο 6 Νοεμβρίου στη Λεωφόρο (όπου 23/7/ 1983 έδωσε ένα άλλο μπαράζ και έμεινε στη Β’ Εθνική) και ξεκίνησε τους αγώνες της στο νέο πρωτάθλημα 1965-66, Κυριακή 28 Νοεμβρίου στις Σέρρες με τον Πανσερραϊκό!!!