ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ

Ο Ολυμπιακός για μία νίκη ανωτερότητας

ο-ολυμπιακός-για-μία-νίκη-ανωτερότητα-206096

Να πετύχει μια νίκη ανωτερότητας θέλει σήμερα ο Ολυμπιακός Βόλου που μετά το διπλό της περασμένης Κυριακής στην Ιεράπετρα θέλει συνέχεια επιτυχιών και πλαίσιο της 19ης αγωνιστικής για το πρωτάθλημα της Football League θα υποδεχθεί στη Νεάπολη (15.00) την Καλαμάτα.

Επιμέλεια: ΒΑΣΙΛΗΣ ΖΗΝΕΛΗΣ

Στον Ολυμπιακό θέλουν να δείξουν την ανωτερότητά τους απέναντι σε μια Καλαμάτα που κέρδισε μετά από 13 αγωνιστικές (!) και κάνει προσπάθεια να απομακρυνθεί από τις τελευταίες θέσεις της βαθμολογίας. Ακόμη ο Ολυμπιακός θέλει να θα δώσει αξία στο «διπλό» που πήρε την περασμένη Κυριακή στην Ιεράπετρα και θα «διαψεύσει» για μια ακόμη φορά αυτούς που θέλουν για «φαβορί» τους αντιπάλους του!

Σύμμαχος σε κάθε προσπάθεια του Ολυμπιακού είναι ο κόσμος του και σε ανακοίνωσή της η ΠΑΕ Ολυμπιακός Βόλου κάνει κάλεσμα και για τον σημερινό αγώνα.

Στον Ολυμπιακό ήδη φάνηκε ότι χωρίς το άγχος του «πρέπει άνοδος» το αποτέλεσμα ήταν πολύ πιο θετικό και έτσι θέλει να συνεχίσει ώς το τέλος του πρωταθλήματος της Football League… που από τα 8 ματς έχει τα 5 στον Βόλο. Τα ματς που έχει ώς το τέλος του πρωταθλήματος είναι σήμερα με την Καλαμάτα και: 16/2: Ιάλυσος Ρόδου – Ολυμπιακός, 23/2: Ολυμπιακός – Νίκη Βόλου, 1/3: Ιωνικός – Ολυμπιακός, 8/3: Ολυμπιακός – Διαγόρας Ρόδου, 15/3: Ολυμπιακός – Αιγάλεω, 23/3: Τρίγλια – Ολυμπιακός Βόλου και 29/3: Ολυμπιακός – Καβάλα.

Στον Ολυμπιακό θα συνεχίσουν να βλέπουν το κάθε ματς ξεχωριστά, ενώ για τη θέση που θα καταλάβει στο πρωτάθλημα σημαντικό ρόλο θα παίξουν τα ματς έδρας άλλα και τα παιχνίδια, των ομάδων που είναι από πάνω του στη βαθμολογία… τον Φεβρουάριο…

Τώρα βλέπουν μόνο το σημερινό ματς με την Καλαμάτα (15:00-Δημοτικό Στάδιο Νεάπολης) και ο προπονητής του Ολυμπιακού Βόλου Λεωνίδας Βόκολος που μίλησε στο επίσημο site της ομάδας ανέφερε: «Παίζουμε ένα παιχνίδι στην έδρα μας, μετά από δύο εκτός έδρας αγώνες, με έναν δύσκολο αντίπαλο. Όπως έχω πει πολλές φορές στην συγκεκριμένη κατηγορία οι διαφορές των ομάδων είναι πολύ μικρές και η ψαλίδα είναι μικρή άρα θα είναι ένα παιχνίδι το οποίο αναμφίβολα θα έχει την δυσκολία του.

Όπως είπα και στους ποδοσφαιριστές μου θέλω να είμαστε σοβαροί και να καταφέρουμε να έχουμε διάρκεια. Να διατηρήσουμε την εικόνα που είχαμε στην Ιεράπετρα όπου καταφέραμε να κάνουμε ένα σχετικά καλό παιχνίδι σε μικρό χρονικό διάστημα από την κακή εμφάνιση στην Ηγουμενίτσα.

Αυτό που πρέπει να κάνουμε λοιπόν είναι να διατηρήσουμε τα θετικά από αυτό το παιχνίδι και να διορθώσουμε κάποια αρνητικά κομμάτια. Θεωρώ ότι έχουμε τις δυνατότητες να παίξουμε αυτό το παιχνίδι και να το κερδίσουμε».

Για τον σημερινό αγώνα ο Λεωνίδας Βόκολος δεν μπορεί να υπολογίζει στις υπηρεσίες του Ιμπαν Ράντι καθώς έχει δηλωθεί να εκτίσει την ποινή του (έχει συμπληρώσει κίτρινες κάρτες).

Σε ό,τι αφορά στα εισιτήρια του αγώνα η είσοδος των φιλάθλων θα γίνεται από τη Θύρα 1 (οδός Ύδρας) και το εκδοτήριο των εισιτηρίων θα λειτουργεί από τις 13.00.

Τιμή εισιτηρίου (γενική είσοδος): 10€

Οι άνεργοι θα εισέρχονται στον αγώνα μετά την παραλαβή του εισιτηρίου τους από το εκδοτήριο και με την επίδειξη της κάρτας ανεργίας τους.

Όσοι είναι κάτοχοι εισιτηρίων διαρκείας Gold και Silver παρακαλούνται όπως προσέρχονται στο εκδοτήριο για την παραλαβή του εισιτηρίου ανταλλαγής. Απαραίτητη για την παραλαβή του εισιτηρίου ανταλλαγής είναι η επίδειξη του εισιτηρίου διαρκείας.

Παιδιά μέχρι 12 ετών εισέρχονται δωρεάν με απαραίτητη την συνοδεία κηδεμόνα.

Θετική προϊστορία

Θετική είναι και η προϊστορία των αγώνων του Ολυμπιακού με την Καλαμάτα ενώ στον α΄ γύρο η βολιώτικη ομάδα είχε πάρει το πρώτο της φετινό διπλό (1-2).

Οι δύο ομάδες συναντήθηκαν στην Α’ Εθνική την περίοδο 1972-1973 με ισοπαλία στο πρώτο ματς στον Βόλο 2-2 (40’Πασχαλίδης, 47’Καραϊσκος-6’ Βάλιαν,63’Αδελφίδης) στις 26/11/72, ενώ στην Καλαμάτα 8/4/73 ο Ολυμπιακός κέρδισε 0-1 (37’ Β. Καραΐσκος).

Την περίοδο 1974-1975 πάλι στην Α΄ ο Ολυμπιακός είχε κερδίσει στον Βόλο 2-1 με ανατροπή (21’, 73’ Τσουκνίδας-8’ Εσπινόζα), αλλά έχασε 1η Ιουνίου στην Καλαμάτα 2-1 (12’Αντωνάκος, 69’Σταματόπουλος-9’ Ι. Τριχιάς), στην προτελευταία αγωνιστική σε ένα ματς που… συζητήθηκε …και έριξε την βολιώτικη ομάδα στη Β’ Εθνική.

Στη Β’ Εθνική οι δύο ομάδες συναντήθηκαν την περίοδο 1993-94 σε αναμετρήσεις με μεγάλα σκορ. Στο Βόλο,22/11/93 ο Ολυμπιακός κέρδισε 3-1 (3’, 89’ Καραμίχαλος, 62’ Βαϊνάς – 54’ Σπάλας) και στην Καλαμάτα 8/5/94 έχασε 4-1 (1’, 60’ Δημόπουλος, 78’ Ζάκκας, 86’ Αντεμάρ – 6’ πέν. Βασιλάκος).

Την περίοδο 2001-2002 ο Ολυμπιακός κέρδισε και τα δύο ματς. Στην Καλαμάτα 30/9/01 και με προπονητή τον Γ. Παράσχο νίκησε 0-2 με γκολ των Παντελιάδη (80’) και Αντεμάρ (87’) και στον Βόλο 3/2/02 κέρδισε 1-0 με γκολ του Ρομπέρτο Μπολάνο στο 35’.

Την περίοδο 2002-03 ο Ολυμπιακός έχασε (3/11/02) στην Καλαμάτα 2-0 (45’ Γουνδουλάκης, 63’ Μούτσιος) και στον Βόλο (2/3/03) ήρθε ισόπαλος 1-1 (35’ Αντεμάρ-56’ Πηλιούρας).

Την περίοδο 2004-2005 ο Ολυμπιακός είχε μόνο ήττες. Στο πρώτο ματς, στα πρώτα βήματά του ως ΑΣΚ Ολυμπιακός με έδρα τη Θεσσαλονίκη, 24/10/04 η βολιώτικη ομάδα έχασε 0-1 (40’ Πήλιουρας), ενώ στην Καλαμάτα 27 /2/05 παρ’ ότι προηγήθηκε 0-2 στο ημίχρονο, ο Ολυμπιακός γύρισε στο Βόλο με αναπάντεχη ήττα 3-2 (68’ Μαρκορά ,82’ Λαμπρογεώργος ,89’ Καλαντζής-6’ Μπουντούρης, 31’ Μπουέλε ) αποτέλεσμα που συνετέλεσε στην παραίτηση του τότε προπονητή, Στράτου Βουτσακέλη.

Την περίοδο 2005-2006 στον α’ γύρο η Καλαμάτα στο στάδιο του Βόλου 3/12/05 πήρε ισοπαλία 0-0 με τον Ολυμπιακό να χάνει πέναλτι με τον Σάβιτς, ενώ στην Καλαμάτα 2/4/06 είχαμε 1-1 με τον Ολυμπιακό να προηγείται στο 59’ με τον Ντανίλο Ριμπέϊρο και να ισοφαρίζεται στο 68’ από τον Μιλόσκοβιτς.

Την περίοδο 2007-2008 είχαμε νίκες γηπεδούχων, 24/2/08: Ολυμπιακός-Καλαμάτα 2-0 (14’, 52’ Χαϊκάλης) και 25/5/08: Καλαμάτα-Ολυμπιακός1-0 (8’ Λουτσιάνο), ενώ την επόμενη χρονιά είχαμε: 9/11/08: Ολυμπιακός-Καλαμάτα 2-0 (30’ Ράμι,38’ Η. Ιωάννου) και 15/3/09: Καλαμάτα-Ολυμπιακός 0-0.

Τέλος μόνο νίκες είχαν οι ερυθρόλευκοι την τελευταία πριν τη φετινή περίοδο που συναντήθηκαν με τη μεσσηνιακή ομάδα. 21/12/09: Ολυμπιακός Βόλου-Καλαμάτα 3-0 (28’Αμπράμοβιτς, 49’, 62’ πέν. Ροτζέριο Μάρτινς) και 25/4/10: Καλαμάτα-Ολυμπιακός Βόλου 0-2 (29’ Καπετάνος, 85’ πέν. Ρ. Μάρτινς) και πανηγυρίστηκε η άνοδος…

Γρατσάνης διαιτητής

Ο Βαγγέλης Γρατσάνης από την Ένωση Τρικάλων ορίστηκε διαιτητής στον σημερινό αγώνα Ολυμπιακός Βόλου – Καλαμάτα. Στο παρελθόν έχει διευθύνει τρία παιχνίδια του Ολυμπιακού Βόλου ένα στη Γ΄ Εθνική 27/11/16 Ολυμπιακός Β. – Διαγόρας Σεβαστής 0-0 και δυο στη Β’: 9/2/15: Καλαμαριά – Ολυμπιακός 0-1 και στις 5/6/14 το ντέρμπι Ολυμπιακός Β– Νίκη Β. 1-1.

Σήμερα στις 15:00, στο Δημοτικό Στάδιο της Νεάπολης, βοηθοί του θα είναι οι Ευθύμιος Κουρέντας και Μιχαήλ Μανάσης από την ίδια Ενωση. Τέταρτος θα είναι ο Σωτήριος Πέτσας (Τρικάλων).

Austrian Βοys: «Συνεχίζουμε»

Κοντά στους «ερυθρόλευκους» θα βρεθούν και στο σημερινό παιχνίδι με την Καλαμάτα, οι Austrian Βoys, όπως αναφέρουν: «Σήμερα η ομάδα μας δίνει άλλο ένα σημαντικό παιχνίδι με την ομάδα της Καλαμάτας. Εμείς για άλλον έναν αγώνα συνεχίζουμε το καθήκον μας να την στηρίξουμε και να ωθήσουμε τους παίχτες σε άλλο ένα τρίποντο.

Στις 13:30 αναχωρούμε από το πάρκο της Ορμινίου στην Νέα Δημητριάδα. Ενημερώνουμε τον κόσμο μας ότι θα έχουμε εισιτήρια των 7 ευρώ έξω από το γήπεδο».