Με σύμμαχο και την παράδοση

με-σύμμαχο-και-την-παράδοση-650626

Ο Ολυμπιακός Βόλου με τον Πιερικό στο Βολο έχασε για τελευταία φορά πριν 24 χρόνια

Σύμμαχος του Ολυμπιακού Βόλου σήμερα κόντρα στον Πιερικό εκτός από την καλή ψυχολογία και τον κόσμο θα είναι και η παράδοση αφού η τελευταία ήττα σημειώθηκε πριν από 17 χρόνια στην Κατερίνη, ενώ στο Βόλο ο Ολυμπιακός έχασε πριν 24 χρόνια!

Επιμέλεια: ΒΑΣΙΛΗΣ ΖΗΝΕΛΗΣ

Τελευταία φορά που ηττήθηκε ο Ολυμπιακός από τον Πιερικό ήταν το Μάιο του 1998 για το πρωτάθλημα της Γ’ Εθνικής όταν είχε χάσει στην Κατερίνη 2-0. Από τότε στις επισκέψεις του στην Κατερίνη ο Ολυμπιακός έχει απολογισμό 4 νίκες και 3 ισοπαλίες, ενώ στο Βόλο η τελευταία ήττα χρονολογείται το 1991.

Η προϊστορία των αναμετρήσεων του Ολυμπιακού Βόλου με τον Πιερικό πάντως είναι μεγάλη.

Οι πρώτες αναμετρήσεις έγιναν όταν ο Πιερικός ήταν η καλύτερη επαρχιακή ομάδα κατακτώντας την 5η θέση στην Α’ Εθνική με τους Βολιώτες να μένουν στο 1-1 με σκόρερ τον Τζίνη και στα δύο ματς, ενώ οι ερυθρόλευκοι πέτυχαν νίκη το 1971 με γκολ του Βασίλη Καραΐσκου.

20/02/72: Πιερικός – Ολυμπιακός 3-0

Στην Β’ Εθνική οι δύο ομάδες ξανασυναντήθηκαν την περίοδο 1978-79 με τον Ολυμπιακό να κερδίζει 2-0 με γκολ των Κώστα Τριχιά και Τάσου Καμπέρη και να χάνει 1-0 στην Κατερίνη όταν ο Πιερικός ήταν πρωταθλητής, ενώ την επόμενη φορά (1980-81) είχαμε δύο ισοπαλίες με σκορ 1-1 και 0-0.

Την περίοδο 81-82 στο Βόλο ο Ολυμπιακός κέρδισε 2-1 με σκόρερ τους Γιάννη Κουρνάκη και Γιώργο Καραμίχαλο που πέτυχε γκολ και στην ήττα με σκορ 2-1 στην Κατερίνη.

Την περίοδο 82-83 ο Ολυμπιακός Βόλου ήταν νικητής στο κύπελλο αλλά ηττημένος και στα δύο ματς πρωταθλήματος, 1-0 στην Κατερίνη και 2-3 στο Βόλο, με σκόρερ τους Βαγγέλη Βουρούκο και Αποστόλη Γαλάτη, ενώ την σεζόν 83-84 είχαμε ισοπαλία 2-2 με δύο γκολ του Καπουράνη και επίσης ισοπαλία με σκορ 0-0.

Ο Αποστόλης Καπουράνης ήταν σκόρερ και στο 1-0 της περιόδου 86-87, ενώ στην ήττα 3-1 στην Κατερίνη είχε σκοράρει ο Στάθης Ηλιόπουλος.

Την περίοδο 87-88, χρονιά ανόδου για Ολυμπιακό, είχαμε ήττα στην Κατερίνη 2-1 (36’ Καραφουλίδης, 62’ Καραΐσκος – 49’ Τάχος) και ισοπαλία 0-0 στο Βόλο.

Η περίοδος 1990 – 91 στη Β’ Εθνική είχε νίκη του Ολυμπιακού στην Κατερίνη αλλά και την τελευταία νίκη του Πιερικού στο Βόλο.

17/10/90 Πιερικός – Ολυμπιακός 1-2 (32’ Κούτος – 28’, 70’ Μπόντα).

13/2/91:Ολυμπιακός – Πιερικός 0-1 (52’ Γκαμπέτας).

Από τότε μέχρι σήμερα αναλυτικά όλες οι αναμετρήσεις:

14/11/93 (Β) Πιερικός – Ολυμπιακός 2-1 (33’ Μακρίδης ,75’ Πόδας – 2’ Κόφφας)

13/03/94 (Β) Ολυμπιακός – Πιερικός 1-0 (50’ Κρίστοβιτς)

02/02/97 (Γ) Ολυμπιακός – Πιερικός 3-2 (13’ Κίτσιος, 51’ Παπανικολάου, 85’ Ζήσης – 42΄Ζαβαντίας, 77΄Χασιώτης).

15/06/97 (Γ ) Πιερικός – Ολυμπιακός 2-1 (8’ Μωϋσιάδης, 14’ Ζαβαντίας – 23’ Ξέρας)

08/01/98 (Γ) Ολυμπιακός – Πιερικός 1-0 (78’ Παππάς)

13/05/98(Γ) Πιερικός – Ολυμπιακός 2-0 (7’ Παπαβασιλείου, 16’ Ραγγέλοβιτς).

31/10/99 (Β) Ολυμπιακός – Πιερικός 4-0 (14’, 24’ Βαλιανάτος, 37’ Νόλης, 45’ Παππάς)

12/03/00 (Β) Πιερικός – Ολυμπιακός 0-1 (77’ Βλαχούδης)

03/12/06 (Γ) Πιερικός – Ολυμπιακός 1-1 90+ Σίγκμπο -1’ Μασάντο)

29/04/07(Γ) Ολυμπιακός – Πιερικός 1-0 (57’ Μασάντο)

12/01/08(Β) Ολυμπιακός – Πιερικός 3-0 α.α.(κ.α. 1-0 71’ Τσάγγαρης)

20 /04/08 (Β) Πιερικός – Ολυμπιακός 1-1(6’ Βέρμπης – 22’ Θάνος)

14/09/08 (Β) Πιερικός – Ολυμπιακός 0-0

19/01/09(Β) Ολυμπιακός – Πιερικός 1-1 (69’ Ιράλα -10’ Τσιγιάννης)

12/10/09(Β) Πιερικός – Ολυμπιακός 2-3 (50’, 75’ Γκουγκουλιάς – 24’ Ουμπίντες, 40’, 77’ Ροτζέριο).

14/02/10(Β) Ολυμπιακός – Πιερικός 2-1 (11’ Σολάκης, 59’ Καπετάνος- 71’ Θάνος)

03/02/13 (Β)Ολυμπιακός – Πιερικός 4-1 (4’, 28’Ανιέτε, 38’ Πετκάκης, 60’ Ογκουνσότο – 42’ Ντάνι)

19/05/13(Β)Πιερικός – Ολυμπιακός 0-2 (48’ Παλαιολόγος, 82’ Μπολάτι )

30/11/14(Β)Πιερικός – Ολυμπιακός 0-1 (48’ Διαμαντόπουλος).