Ενθαρρυντικό μήνυμα τα 31 γκολ

ενθαρρυντικό-μήνυμα-τα-31-γκολ-886948

Με 31 γκολ και ενθαρρυντικά μηνύματα για μια καλή αγωνιστική χρονιά ξεκίνησε το περασμένο Σαββατοκύριακο 22-23 Οκτώβρη το τοπικό πρωτάθλημα της Α’ Κατηγορίας ΕΠΣΘ, που είχε ντέρμπι και ανατροπές, δύο ισοπαλίες, μόνο ένα ματς χωρίς γκολ, τρεις νίκες γηπεδούχων και δυο φιλοξενούμενων.

Επιμέλεια: ΒΑΣΙΛΗΣ ΖΗΝΕΛΗΣ

Από τα 31 γκολ της πρεμιέρας το πρώτο της χρονιάς σημειώθηκε από τον Κώστα Καραλόπουλο του Θησέα Αγριάς, 16 ήταν από γηπεδούχους, 15 από φιλοξενουμένους και τα πέτυχαν 23 ποδοσφαιριστές.

Ο Γιώργος Δημητρίου του Αίαντα πέτυχε το πρώτο «καρέ» τερμάτων (4 γκολ) και μάλιστα εναντίον της ομάδας που αγωνίζονταν πέρσι, ο Τάσος Μπουμπούκης του Πυράσου πέτυχε το πρώτο χατ-τρικ (3 γκολ), ενώ από δυο φόρες σκόραραν οι Ιάσων Παπαδημητρίου, Δημήτρης Σέττος (Αγία Άννα) και ο πρωτοεμφανιζόμενος νεαρός Μιχάλης Στουρνάρας της Δήμητρας στο πρώτο του παιχνίδι στην κατηγορία!

Και πέρσι στην πρεμιέρα της Α’ Κατηγορίας ΕΠΣΘ έγιναν 7 αγώνες σε δυο όμως ομίλους (υπήρξαν και ρεπό και 3-0 α.α.) και συνολικά τα γκολ ήταν μόλις 22, ενώ την περίοδο 2020-21 η 1η αγωνιστική είχε 8 παιχνίδια με 4 «διπλά» και 23 γκολ, αλλά τελικά έγιναν μόνο 6 αγωνιστικές στο πρωτάθλημα…

Τα προηγούμενα χρόνια που υπήρξαν πρωταθλητές με απ’ ευθείας άνοδο (και φέτος έχει μπαράζ) οι ομάδες που τελικά τις κέρδισαν δεν είχαν κερδίσει στις πρεμιέρες τους. Την περίοδο 2019-20 η Δήμητρα είχε ισοπαλία 1-1 με την ΑΕ 2002, στο 1-1 είχε μείνει το 2018-19 ο Διαγόρας στο Στεφανοβίκειο με την Αγία Άννα και το 2017-18 ο Θησέας έμεινε στο 0-0 με τον Διαγόρα…

Όσον αφορά τα γκολ σε πρεμιέρες την περίοδο 2011-12 στην Α’ σημειώθηκαν 30 γκολ, αλλά επειδή υπήρξε κοινή πρεμιέρα με τη Β’ κατηγορία παρουσιάστηκε το μοναδικό φαινόμενο όταν και σημειωθήκαν 19 γκολ στο ίδιο γήπεδο την ίδια μέρα! (Το πρωί στη γήπεδο Δημητριάς ο Πανιώνιος κέρδισε 7-2 τους Μυρμηδόνες και το απόγευμα είχαμε στο ίδιο γήπεδο το Πηλέας-Δάφνη 2-8)!

Το προχθεσινό 3-6 του Αίαντα επί της Δήμητρας στον Αλμυρό δεν είναι πάντως το μεγαλύτερο σκορ ξεκινήματος, αφού την περίοδο 2005-06 σε πρεμιέρα Α’ Κατηγορίας σε δυο ομίλους και 12 παιχνίδια είχαμε 47 γκολ και τότε έγινε και το μεγαλύτερο σκορ πρεμιέρας (3-7) την τελευταία 20ετία (Αετός-Πρωτεσίλαος 3-7: 22’ Δοδότσιος, 82’, 88’ Λάσκος – 3’, 33’, 56’ Ράιος, 15’, 41’, 61’, 90’ Παπαδόπουλος).

Το μεγαλύτερο σκορ (3-7) του 2005 είχε συμβεί αντίστροφα και πριν 30 χρόνια όταν στην πρεμιέρα του πρωταθλήματος 1991-92 ο Πύρασος κέρδισε τη Δόξα Αερινού 7-3 (Λαΐνας (3), Φραγγούλης (2), Ντίνας, Καφετζόπουλος – Τανός, Μήγας, Κανταρτζής ήταν οι σκόρερ).

Το 2010-11 η πρεμιέρα είχε 45 γκολ, ενώ τα τελευταία 20 χρόνια 7 φορές ακόμη είχαμε 30 γκολ και πάνω! Τα πιο λίγα γκολ (14) σε πρεμιέρα ήταν την περίοδο 2013-14, ενώ 15 γκολ είχαμε το 2007-08 και το 1990-91.

Οι ημερομηνίες έναρξης Β’ και Γ’ ΕΠΣΘ

Από την Επιτροπή Πρωταθλήματος της ΕΠΣ Θεσσαλίας ανακοινώθηκαν οι ημερομηνίες έναρξης της Β’ και Γ’ ΕΠΣΘ καθώς και των πρωταθλημάτων ακαδημιών.

Αυτές έχουν ως εξής:

Β’ ΕΠΣΘ: 5-6/11/2022

Ακαδημίες: 12-13/11/2022

Γ’ ΕΠΣΘ: 19-20/11/2022

Κατόπιν τούτου θα ακολουθήσουν συναντήσεις στα γραφεία της ΕΠΣΘ, με τα αντίστοιχα σωματεία για περαιτέρω διευκρινήσεις:

Β’ ΕΠΣΘ: Τρίτη 1/11/2022 – ώρα 19:00

Ακαδημίες: Τρίτη 8/11/2022 – ώρα 19:00

Γ’ ΕΠΣΘ: Τρίτη 15/11/2022 – ώρα 19:00

Τέλος, το Σαββατοκύριακο 29-30/10/2022 θα διεξαχθούν συγκεκριμένοι αγώνες για την Α’ φάση του Κυπέλλου με την σύμφωνη γνώμη και των δύο ομάδων.