Το φινάλε των playouts στην Α κατηγορία ΕΠΣΘ

το-φινάλε-των-playouts-στην-α-κατηγορία-επσθ-893159

Στην Α’ Κατηγορία ΕΠΣΘ θα συνεχίσει και τη νέα σεζόν η ΑΕ 2002, με την ομάδα των Καλών Νερών να κερδίζει χθες εκτός έδρας τον Πρωτεσίλαο στον Πτελεό με 3-2, και μαζί με την Αγχίαλο, που νίκησε άνετα 8-1 τη Δάφνη, «σφράγισαν» το εισιτήριο παραμονής. Αντίθετα υποβιβάστηκαν Αστέρας Ριζομύλου, Σκιάθος και Αγία Παρασκευή, που περίμεναν συνδυασμό αποτελεσμάτων στη χθεσινή 10η και τελευταία αγωνιστική των playouts.

Με λυτρωτή τον Κόρδα

Η ΑΕ 2002 κατάφερε να κερδίσει τον Πρωτεσίλαο, ο οποίος εδώ και καιρό είχε εξασφαλίσει την παραμονή του στην Α’ ΕΠΣΘ. Το τελικό 2-3 σήμανε και το φινάλε του Στέργιου Σιαμέτη από τον πάγκο των φιλοξενούμενων, μετά από τέσσερα χρόνια στον σύλλογο, με τον έμπειρο τεχνικό να ανακοινώνει μετά το τέλος του παιχνιδιού, το «αντίο» από τη θέση του προπονητή.

Οι φιλοξενούμενοι άνοιξαν το σκορ στο 8ο λεπτό, με τον Στουμποβίκο να σκοράρει με πλασέ μετά από πάσα του Παρίση, ενώ το 0-2 σημειώθηκε στο 48’ από τον Κόρδα μετά από πλάγιο του Παρίση και πλασέ εντός περιοχής.

Στο δεύτερο μέρος ο Πρωτεσίλαος κατάφερε να ισοφαρίσει, μειώνοντας αρχικά σε 1-2, έπειτα από αυτογκόλ του Σταθόπουλου στο 50’, που σημειώθηκε με κεφαλιά σε σέντρα του Χάνι και διεκδίκηση με τον Αλαμάνη.

Οκτώ λεπτά μετά ήρθε και το 2-2 από τον Τσαούση, ο οποίος είχε και δοκάρι, όπως δοκάρι είχε και ο Κλίντον, που θα μπορούσε να φέρει τα πάνω-κάτω στην υπόθεση παραμονή.

Τελικά το τέρμα που έκρινε την αναμέτρηση αλλά και μια ολόκληρη χρονιά για την ΑΕ 2002, σημειώθηκε από τον Κόρδα στο 80’ με πλασέ εντός περιοχής μετά από πάσα του Ρακή, με τον Κόρδα να έχει και δοκάρι στη συνέχεια με κεφαλιά στο 85’.

ΠΡΩΤΕΣΙΛΑΟΣ-ΑΕ 2002 2-3

ΠΡΩΤΕΣΙΛΑΟΣ: Σκούρας, Τσαούσης, Χολέβας (55’ Χάνι), Λεϊμονής, Κ. Κόρκος, Καλτσάς, Αλντίν, Σιαμανίκος (46’ Χασιώτης), Παπαδόπουλος (46’ Αλαμάνης), Παπαλεξόπουλος, Κλίντον

ΑΕ 2002: Σαρρής, Σφέτσιος, Σιαμέτης (60’ Παπαϊωάννου), Βαγγ. Γαλάνης, Σταθόπουλος, Κόρδας, Παρίσης, Βέργος, Ρακής, Στουμποβίκος (60’ Μαλλιαρός), Μούσιας (46’ Καλαϊτζίδης)

Κέρδισε, αλλά δεν χάρηκε ο Αστέρας

Στην ισοβαθμία με την ΑΕ 2002 έχασε την παραμονή ο Αστέρας Ριζομύλου, επικρατώντας χθες της Αγίας Παρασκευής με 2-1 εντός έδρας. Η Αγία Παρασκευή προηγήθηκε στο παιχνίδι με πλασέ του Λούμπαρδου στο 38ο λεπτό, αλλά στο δεύτερο μέρος ο Καραλόπουλος κέρδισε πέναλτι, στο οποίο ευστόχησε ο Σαρρής στο 59’ για το 1-1. Το νικητήριο τέρμα για τους «ροσονέρι» σημείωσε ο Χαλιμούρδας με πλασέ από το ύψος του πέναλτι στην απέναντι γωνία μετά από σέντρα Γουτούλη στο 82’.

ΑΣΤΕΡΑΣ-ΑΓ. ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ 2-1

ΑΣΤΕΡΑΣ: Ξανθάς, Δ. Αποστολίδης, Λουφόπουλος, Καραλόπουλος, Ξηρομερίτης, Π. Αποστολίδης, Γουτούλης (83’ Σεσκλιώτης), Μαρούφ, Σαρρής, Χαλιμούρδας (75’ Πρίντζιος), Σιαμέτης (46’ Βέργος)

ΑΓΙΑ ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ: Γαλλιόπουλος, Παναγούλας (85’ Γκάγκας), Λυκουρίνος, Λούμπαρδος, Βαρελόπουλος, Μουλιός (85’ Σπανόπουλος), Βαΐτσης, Γκέκος (85’ Παναγούλας), Μπαλούλης (85’ Μπράτσος), Πολύζος, Γκουγκούλης (68’ Κούκιος)

«Πικρή» νίκη για Σκιάθο

Νίκησε αλλά δεν πανηγύρισε η Σκιάθος, «πληρώνοντας» την ισοπαλία με τον Αστέρα Ριζομύλου την προηγούμενη αγωνιστική εντός έδρας. Οι Σκιαθίτες είχαν εύκολο έργο στην έδρα των Μυρμηδόνων, σημειώνοντας μισή ντουζίνα γκολ, αλλά τελικά δεν κατάφεραν να αποφύγουν τον υποβιβασμό στη Β’ κατηγορία ΕΠΣΘ, μετά από 20 χρόνια!

Για την ομάδα του Βασίλη Μυγδαλάκη το σκορ άνοιξε ο Μπάμπα με πλασέ στο 3’ και το 0-2 ήρθε στο 21’ με τον Τσικούνα, ο οποίος έδωσε την ασίστ στον Μπάμπα στο 50’ για το 0-3. Το 0-4 σημειώθηκε οκτώ λεπτά αργότερα, όταν ο Μπάμπα πήρε την ασίστ του Τάσσου, ενώ Αργύρης Τάσσος και Γιώργος Τάσσος σκόραραν στο 85ο και 88ο λεπτό για το τελικό 0-6.

ΜΥΡΜΗΔΟΝΕΣ-ΣΚΙΑΘΟΣ 0-6

ΜΥΡΜΗΔΟΝΕΣ: Γκόγκος (46’ Σαββίδης), Φ. Κολημήτρας, Σπυρέλης, Γ. Κοντοβάς, Κατσαβριάς, Χρ. Κοντοβάς (54’ Τσέργας), Γ. Κολημήτρας, Θωμαΐδης, Χριστοδουλόπουλος, Μάτζαρης, Βούλγαρης

ΣΚΙΑΘΟΣ: Τσάκος (62’ Σεμπλάκου), Μπομπάι, Τσάκα, Ντάμτσιος, Τουρναβίτης (77’ Ντάσι), Σταμέλος (77’ Αργ. Τάσσος), Μπάμπα, Βεργίνης, Τσικούνας (62’ Γραμματικός), Πρίφτι (46’ Ελμαζάι), Γ. Τάσσος

«Πολυβόλο» η Αγχίαλος

Η Αγχίαλος τερμάτισε στη 2η θέση των playouts και εξασφάλισε άνετα την παραμονή της, κερδίζοντας στο φινάλε με 8-1 την καταδικασμένη σε υποβιβασμό Δάφνη. Στο 8’ ο Τσάκαλος σκόραρε για το 1-0 και στο 15’ ο Σίμος για το 2-0, με τον Μωυσίδη να σκοράρει όπως και οι συμπαίκτες του με πλασέ στο 18’ για το 3-0. Στο 30’ ο Δημακόπουλος με σουτ εκτός περιοχής και στο 35’ ο Δράγνης με τον ίδιο τρόπο έφεραν το σκορ στο 5-0, ενώ για την ομάδα της Δάφνης σκόραρε ο Ντίκας στο 40’ μετά από ασίστ του Ευαγγελού για το 5-1 του πρώτου ημιχρόνου.

Στο δεύτερο μέρος ο Ζαφειρίου κέρδισε πέναλτι, στο οποίο ευστόχησε ο ίδιος στο 60’, με τον Δημακόπουλο να κάνει χατ-τρικ, σκοράροντας στο 65ο και 75ο λεπτό για το τελικό 8-1.

ΑΓΧΙΑΛΟΣ-ΔΑΦΝΗ 8-1

ΑΓΧΙΑΛΟΣ: Σαματάς (75’ Σοφιανός), Λάμπρου, Κόκκαλης, Αχ. Δαμάσκος, Δράγνης (46’ Γεωργακόπουλος), Τσάκαλος, Δημακόπουλος, Δεμίρης (55’ Ζαφειρίου), Μωυσίδης (46’ Ζητούδης), Σίμος (75’ Προβιάς)

ΔΑΦΝΗ: Πλιάκας (60’ λ.τρ. Αλπάκης), Φ. Τσαρέλας, Ταμπάκου, Νίκου (46’ Σωκ. Σωτηρόπουλος), Γ. Τσαρέλας, Καζάκης, Ευαγγελός, Αλεξίου, Βοΐτσίδης, Μαρέδης, Ντίκας.