ΤΟΠΙΚΟ

Στο φινάλε κρίνεται η παραμονή στην Α’ ΕΠΣΘ

στο-φινάλε-κρίνεται-η-παραμονή-στην-α-901857

Στην τελευταία αγωνιστική των playouts θα κριθεί ποιες ομάδες, πέραν του Πρωτεσιλάου, θα εξασφαλίσουν την παραμονή της στην κατηγορία, μετά και τα αποτελέσματα της 9ης αγωνιστικής, που πραγματοποιήθηκε το περασμένο Σαββατοκύριακο.

Ο πρωτοπόρος Πρωτεσίλαος δεν αγωνίστηκε, αλλά πήρε το τρίποντο κόντρα στη Μακρινίτσα με 3-0 α.α. Στα υπόλοιπα παιχνίδια σημαντικές νίκες πήραν η ΑΕ 2002 και η Αγία Παρασκευή, ενώ ισόπαλη έληξε η αναμέτρηση στην Σκιάθο, ανάμεσα στην τοπική ομάδα και τον Αστέρα Ριζομύλου.

Πιο αναλυτικά, η ΑΕ 2002 κέρδισε με 1-0 την Αγχίαλο, έχοντας ως σκόρερ σκόρερ για τον Παρίση στο 79ο λεπτό και πλέον η ομάδα του Γιάννη Σιαμέτη θέλει διπλό στην έδρα του Πρωτεσιλάου για να παραμείνει στην κατηγορία, χωρίς να εξαρτάται από τα υπόλοιπα παιχνίδια.

Από το νησί της Σκιάθου ο Αστέρας έφυγε με πολύτιμο βαθμό, μετά το 1-1 και

την τελευταία αγωνιστική θα φιλοξενήσει την Αγία Παρασκευή, ενώ η Σκιάθος πρέπει να περιμένει και συνδυασμό αποτελεσμάτων, για να διατηρηθεί στην Α’ ΕΠΣΘ.

Οι φιλοξενούμενοι είχαν οριζόντιο δοκάρι στο 15’ μετά από εκτέλεση κόρνερ του Σαρρή και προηγήθηκαν τελικά στο 35’, όταν ο Σαρρής εκτέλεσε φάουλ από τα δεξιά με το αριστερό, αιφνιδιάζοντας τον Τσάκο για το 0-1, αλλά δεν το πανηγύρισε παίζοντας κόντρα στην ομάδα της γενέτειρας του. Το γκολ της ισοφάρισης σημειώθηκε στο 70ο λεπτό με σουτ του Βεργίνη.

Χωρίς βαθμολογικό κίνητρο, η Δάφνη νίκησε 4-0 τους Μυρμηδόνες, ανοίγοντας το σκορ με πλασέ του Ευαγγέλου στο 7ο λεπτό, με τους φιλοξενούμενους να αστοχούν σε πέναλτι που εκτέλεσε ο Μπίνας και απέκρουσε ο Αλπάκης στο 52’. Η Δάφνη πέτυχε και δεύτερο τέρμα, και στο 66’ με τον Ντίκα, για να φθάσει στο 3-0 στο 80’ με τον Ευαγγελό. Το τελικό

4-0 σημείωσε στο 82’ με ψηλοκρεμαστό σουτ από το κέντρο ο Καζάκης.

Τέλος, στο παιχνίδι του Σαββάτου, η Αγία Παρασκευή υποδεχόμενη τον Διαγόρα Στεφανοβίκειου κέρδισε άνετα με 6-0.

Στο 5’ ο Κουκούλης άνοιξε το σκορ με πλασέ, για να ακολουθήσει το 2-0 στο 12’ από τον Παναγούλα και το 3-0 στο 20’ από τον πολύπειρο Λούμπαρδο, με τον ίδιο να πετυχαίνει και το 4-0 στο 48’. Μπαλούλης στο 56’ και Γκέκος στο 61’ διαμόρφωσαν το τελικό 6-0.