Επτά ομάδες θέλουν να διατηρήσουν το απόλυτο στην 3η αγωνιστική σε Α’ και Β’ Κατηγορία του τοπικού πρωταθλήματος της Ε.Π.Σ.Θ. αν και σίγουρα το 3 στα 3 δεν μπορούν να το πετύχουν όλες, ενώ 10 ομάδες θα επιδιώξουν την πρώτη τους νίκη, που και εδώ δεν γίνεται για όλες!
Επιμέλεια: ΒΑΣΙΛΗΣ ΖΗΝΕΛΗΣ
Το 2 στα 2 ως τώρα έχουν 7 ομάδες Αγία Άννα, Σαρακηνός, Πύρασος, Ρήγας Φεραίος Αίας Σούρπης, Ιάσων Α.Μ και Πανιώνιος και αύριο μπορεί να χαθεί το απόλυτο καθώς υπάρχει το ματς Σαρακηνός-Αγία Άννα. Σήμερα στο μεταξύ τους ματς Α.Ε. 2002-Πρωτεσίλαος θα διεκδικήσουν την πρώτη τους νίκη κάτι που θα γίνει και αύριο στην αναμέτρηση Τοξότης-Μακρινίτσα
Σήμερα επίσης ο Αστέρας που είναι η μόνη ομάδα που δεν έχει σκοράρει… θα υποδεχτεί τον Αίαντα, ενώ η χωρίς βαθμό Δάφνη τον Ρήγα Φεραίο που δεν έχει δεχτεί και γκολ! Στη Β’ κατηγορία στον Α’ όμιλο, ο Ιάσων Άλλης Μεριάς που είναι η μόνη ομάδα με μόνο νίκες θα παίξει αύριο με τον Κένταυρο Νοτίου Πηλίου, ενώ το 2 στα 2 έχει και ο Πανιώνιος στον Β’ όμιλο που άλλαξε προπονητή (!) επίσης αύριο παίζει με τον Πηλέα που δεν έχει βαθμό…
Πάντως μετά από 2 αγωνιστικές χωρίς ήττα στον Α’ Όμιλο είναι ακόμη Ν.Α. Νίκης και Μαγνησιακός και χωρίς νίκη τα Άνω Λεχώνια και η ΑΕ Διμηνίου που είναι χωρίς γκολ, ενώ στον Β’ Όμιλο χωρίς ήττα είναι ακόμη Ελευθεριακός και Μικροθήβες.
Το πρόγραμματου Σαββατοκύριακου στις δυο κατηγορίες της ΕΠΣΘ έχει ως εξής:
Α’ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ (3η αγωνιστική)
Σάββατο 10 Οκτωβρίου
Γηπ. Καλών Νερών (4 μ.μ.):
Α.Ε. 2002-Πρωτεσίλαος,
Τασιόπουλος Γ., Σφυρής, Κουβάτα
Γηπ. Ριζομύλου (4 μ.μ.):
Αστέρας-Αίας Σούρπης,
Σαρρής,Σακκάς Π.,Θάνος
Γηπ. «Βασδέκειο» (4 μ.μ.):
Δάφνη-Ρήγας Φεραίος,
Αθηναίος,Γκατζούνας,Δημητράκης
Κυριακή 11 Οκτωβρίου
Γηπ. Σαρακηνού (11 π.μ.):
Σαρακηνός-Αγία Άννα,
Σαρρής,Λακιάς,Τασιόπουλος Κ.
Γηπ. Σκιάθου (12 μ.):
Σκιάθος-Αγία Παρασκευή,
Σαμαράς,Αναστασίου Π.,Τσαγγάρης
Γηπ. Πλατάνου (4 μ. μ.):
Μυρμιδόνες-Αγχίαλος,
Θεοχάρης,Γεωργαντζής,Αγγελόπουλος
Γηπ. Βοηθητικό ΕΑΚ (4 μ.μ.):
Τοξότης-Μακρινίτσα,
Χαλβατζάκος, Μπαρτζιάλης, Σκρίμπας
Γηπ. Αγχιάλου (4 μ.μ.):
Πύρασος-Ακρόπολη,
Δημητριάδης,Αντωνίου,Σακκάς Π.
Οι σκόρερ
4 ΓΚΟΛ: Κώστας Δημόπουλος (Σαρακηνός)
3 ΓΚΟΛ: Γιάννης Αραπίτσας(Αίας), Γιάννης Καραγιώργος (Πύρασος)
Η βαθμολογία
1. Αίας Σούρπης 8-1 6
2. Αγία Άννα 6-0 6
3. Πύρασος 6-2 6
4. Σαρακηνός 6-3 6
5. Ρήγας Φεραίος 3-0 6
6. Ακρόπολη 6-2 4
7. Σκιάθος 7-3 3
8. Αγία Παρασκευή 4-4 3
9. Αγχίαλος 2-3 3
10. Μακρινίτσα 2-4 1
11. Αστέρας 0-2 1
12. Μυρμιδόνες 2-6 1
13. Πρωτεσίλαος 1-5 0
14. Α.Ε. 2002 1-5 0
15. Τοξότης 1-6 0
16. Δάφνη 2-11 0
Β’ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ (3η αγωνιστική)
Α’ ΟΜΙΛΟΣ
Σάββατο 10 Οκτωβρίου
Γηπ. Γατζέας (4 μ.μ.):
ΑΟ Άνω Λεχώνια-Ν.Α. Νίκης,
Τσίντζας, Ανδραδόπουλος, Τοζακίδης
Γηπ. Olimpico (4 μ.μ.):
Νέοι Αγ. Άννας-Μαγνησιακός,
Κούστας, Κούφιος, Χριστοδούλου
Κυριακή 11 Οκτωβρίου
Γηπ. Λεχωνίων (11 π.μ.):
Ένωση Λεχωνίων/Νηλέας-Ερμής,
Γκατζούνας Πούλιος, Παπαγεωργίου
Γηπ. Βοηθητικό ΕΑΚ (12 μ.):
Ιάσων Αλ. Μεριάς-Κένταυρος Ν.Π.
Αθηναίος, Κατσιγιαννάκης, Αλεξίου
Γηπ. Σαρακηνού (4 μ.μ.):
Α.Ε. Διμηνίου-Άνθιμος Γαζής,
Τσίντζας, Καρακίτσιος Γ., Κίττος
Οι σκόρερ
6 ΓΚΟΛ:Θοδωρής Γκινίδης (Νέοι Αθλητές Νίκης)
5 ΓΚΟΛ: Χρήστος Μπουρνάκης (Ν.Α.Νίκης), Χάρης Ασλάνογλου (ΕΛ Νηλέας)
4 ΓΚΟΛ: Γιάννης Παπαστεργίου (Μαγνησιακός)
Η βαθμολογία
1. Ιάσων Α.Μ. 5-1 6
2. Ν.Α. Νίκης 14-6 4
3. Μαγνησιακός 7-6 4
4. Κένταυρος Ν.Π. 8-3 3
5. Ε.Λ. Νηλέας 8-4 3
6. Νέοι Αγ. Άννας 2-2 3
7. Ανθ. Γαζής 3-4 3
8. Ερμής 6-11 3
9. Α.Ε. Διμηνίου 0-7 0
10. Άνω Λεχώνια 1-10 0
Β’ ΟΜΙΛΟΣ
Σάββατο 10 Οκτωβρίου
Γηπ. Αγίων Θεοδώρων (4 μ.μ.):
Ηρακλής Α.Θ.-Άθλος,
Δημητριάδης, Γιάννης, Παγωνόπουλος
Γηπ. Καναλίων (4 μ.μ.):
Απόλλων Καναλίων-ΑΠΟΒ,
Λακιάς, Παναγιωτόπουλος, Γαλάνη
Κυριακή 11 Οκτωβρίου
Γηπ. «Βασδέκειο» (11 π.μ.):
Πανιώνιος-Πηλέας,
Θάνος, Σαρακατσάνος, Τριφονίδης
Γηπ. Μικροθηβών(4 μ.μ.):
Μικροθήβες-Ελευθεριακός,
Πλακιάς,Πέτρου, Γερμάνης
Ρεπό: Αχιλλέας Αχιλλείου
Οι σκόρερ
4 ΓΚΟΛ: Νίκος Καπάκης (Πανιώνιος)
3 ΓΚΟΛ: Νίκος Τσακίρης (Πανιώνιος)
Η βαθμολογία
1. Πανιώνιος 8-2 6
2. Ελευθεριακός 4-1 3
3. Άθλος 3-1 3
4. Απόλλων Καν. 5-4 3
5. Ηρακλής Α.Θ. 5-4 3
6. Μικροθήβες 2-1 3
7. ΑΠΟΒ 3-4 3
8. Αχιλλέας 2-8 0
9. Πηλέας 0-7 0
Ρεπό έκαναν ο Ελευθεριακός και οι Μικροθήβες.
28/10 το κύπελλο
Η Επιτροπή Πρωταθλήματος της ΕΠΣ Θεσσαλίας ανακοίνωσε ότι η Γ’ φάση του Κυπέλλου θα διεξαχθεί την Τετάρτη 28/10.
Τα ζευγάρια της Γ’ φάσης έχουν ως εξής:
(1) Ρήγας Φεραίος-Πρωτεσίλαος
(2) Κένταυρος Νοτίου Πηλίου-Νίκη Βόλου Κ17
(3) Άθλος-Αίας Σούρπης
(4) Σαρακηνός-Γ.Σ. Αλμυρού
(5) Πύρασος-Σκιάθος
(6) Ένωση Λεχωνίων/Νηλέας-Διαγόρας
(7) Α.Ε. 2002-Δήμητρα
(8) Αγία Άννα-Θησέας
Στη φάση των «8» θα παίξουν
Νικητής1-Νικητής 2
Νικητής 3-Νικητής 4
Νικητής 5-Νικητής 6
Νικητής 7-Νικητής 8
Αναβολή πρωταθλήματος ακαδημιών
Λόγω του αυξημένου αριθμού των υπό έκδοση δελτίων νέων ποδοσφαιριστών και προς εξυπηρέτηση των Σωματείων – Μελών της, η Επιτροπή Πρωταθλήματος της ΕΠΣΘ απεφάσισε την αναβολή της 1ης αγωνιστικής των Κατηγοριών Κ16 & Κ14 του πρωταθλήματος ακαδημιών, οπότε και η 2η αγωνιστική, θα διεξαχθεί κανονικά 17-18/10.