ΚΥΠΕΛΛΟ ΕΠΣΘ: «Βροχή» τα γκολ στην Α’ φάση του θεσμού

κυπελλο-επσθ-βροχή-τα-γκολ-στην-α-φ-727705

Συναρπαστικές αναμετρήσεις πραγματοποιήθηκαν τόσο το Σάββατο όσο και χθες Κυριακή κατά κύριο λόγο, με τις ομάδες της Β’ Κατηγορίας ΕΠΣΘ να ξεκινούν τις υποχρεώσεις τους με την Α’ φάση του Κυπέλλου. Αναλυτικά οι αναμετρήσεις:

Ρεπορτάζ: ΗΛΙΑΣ ΣΧΟΡΤΣΑΝΙΤΗΣ

ΝΑ Νίκης-Κένταυρος 2-3

Ματς «γκραν γκινιόλ» στο Βασδέκειο με τον Κένταυρο Αργαλαστής να πανηγυρίζει την πρόκριση στην επόμενη φάση του Κυπέλλου της ΕΠΣΘ, καθώς επικράτησε των Νέων Αθλητών Νίκης με σκορ 2-3 το απόγευμα του Σαββάτου. Οι κυανόλευκοι προηγήθηκαν στο 22’ με πλασέ του Πέτρου και στο 51’ ο Ζοτκάι ισοφάρισε για τους φιλοξενούμενους (1-1). Οι παίκτες του Κώστα Σταμέλου πήραν για δεύτερη φορά προβάδισμα στο σκορ (2-1) με τον Αγόρο έπειτα από ασίστ του Πέτρου. Ομως οι φιλοξενούμενοι δεν είπαν την τελευταία τους λέξη και με γκολ των Ζούζουλα στο 83’ και Πότσκα στο 88’ έδωσαν την πρόκριση στην επόμενη φάση του θεσμού.

Ανθιμος Γαζής-Πηλέας 4-0

Εύκολη νίκη για την ομάδα των Μηλεών που κέρδισε τον Πηλέα με σκορ 4-0. Η αναμέτρηση διεξήχθη στο βοηθητικό του ΕΑΚ και οι Πηλιορείτες στο 24’ πανηγύρισαν το 1-0 με σκόρερ τον Τριχόπουλο που εξαπέλυσε ένα σουτ κεραυνό. Στην εκπνοή του πρώτου μέρους (45’) με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Παπαδόπουλου έγινε το 2-0 με τον Πηλέα να αγωνίζεται με παίκτη λιγότερο και στο 55’ ο Κατσαρός από την άσπρη βούλα του πέναλτι σημείωσε το 3-0, το οποίο κέρδισε ο σκόρερ του πρώτου τέρματος. Το «κερασάκι στην τούρτα» έβαλε ο Κίτσας στο 71’, δίνοντας διαστάσεις θριάμβου για την ευρεία νίκη του Ανθιμου Γαζή.

Νέοι Αγ. Αννας-ΕΛ Νηλέας 0-5

Εύκολο πρωινό πέρασμα για την Ενωση Λεχωνίων/Νηλέας με αντίπαλο τη νεοσύστατη ομάδα των Νέων Αγίας Αννας στις εγκαταστάσεις του Olympico Sports Club. Ο Χάρης Ασλάνογλου πέτυχε δύο τέρματα στο 16’ με πλασέ και στο 38’ με σουτ. Νωρίτερα στο 27’ ο Καραγιάννης σημείωσε το 0-2. Στην επανάληψη επετεύχθησαν άλλα δύο γκολ από πλευράς φιλοξενουμένων με τον Λιάκο στο 58’ και τον Θάνο στο 72’. Αξίζει να αναφέρουμε ότι η αποστολή των Νέων Αγίας Αννας απαρτίζονταν από μόλις 13 παίκτες, καθώς δεν εκδόθηκαν ακόμα κάποια δελτία. Χαμένο πέναλτι είχε ο Δαρής στο 1’.

Πανιώνιος-Ερμής 5-1

Πρεμιέρα με το δεξί για τον Πανιώνιο Νέας Ιωνίας που κέρδισε εύκολα τον φιλότιμο Ερμή με σκορ 5-1 στο Βασδέκειο Αθκητικό Κέντρο. Μεγάλος πρωταγωνιστής για τους κυανέρυθρους ο Τσακίρης που πέτυχε χατ-τρικ! Μόλις στο 4’ ο ταλαντούχος μέσος άνοιξε το σκορ με καρφωτή κεφαλιά και στο 23’ διπλασίασε τα τέρματα των γηπεδούχων με κοντινό πλασέ και στο 65’ με σουτ εκτός περιοχής έγραψε το 5-0. Ενδιάμεσα στην επανάληψη και συγκεκριμένα στο 52’ ο Καπάκης με μονοκόμματο δεξί σουτ από τα 25 μέτρα διαμόρφωσε το 3-0, ενώ στο 60ο λεπτό του αγώνα ο Κιπτίου με πλασέ έκανε το 4-0 από ασίστ του Τσακίρη. Το γκολ της τιμής για τους φιλοξενούμενους πέτυχε στο 67’ ο Πασχαλόπουλος με σουτ από το ημικύκλιο της μεγάλης περιοχής και από ασίστ του Τολίδη. Δύο δοκάρια για τον Πανιώνιο σε σουτ του Καπάκη στο 33’ και πλασέ του Ντόντη στο 53’.

Μαγνησιακός-Ηρακλής ΑΘ 6-0

Εύκολο απόγευμα για τον Μαγνησιακό που επέστρεψε στο ανακαινισμένο «σπίτι» του και συνέτριψε με 6-0 τον Ηρακλή Αγίων Θεοδώρων. Στο 15’ και στο 18’ ο Μάρκος έδωσε αέρα δύο τερμάτων στους κυανόλευκους του Βόλου. Στην επανάληψη και στο 47’ ο Κέκιας πέτυχε το 3-0 και ο πολύπειρος στράικερ Γιάννης Παπαστεργίου με χατ-τρικ στο 60’, 75’ και 85’ της αναμέτρησης, σφράγισε το εισιτήριο του Μαγνησιακού στην επόμενη φάση.

ΑΠΟΒ-ΑΕ Διμηνίου 2-1

Η ΑΠΟΒ έκαμψε την αντίσταση της ΑΕ Διμηνίου με σκορ 2-1 στα τελευταία λεπτά της αναμέτρησης που έγινε στο βοηθητικό του ΕΑΚ. Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν στο σκορ στο 20’ με τον Εντι Νταιλάνι και το συγκρότημα του Δημήτρη Μπράτσου έφερε το ματς στα ίσια (1-1) χάρη σε ατομική ενέργεια του Μασούρα, αφού πέρασε δύο αντιπάλους του και πλάσαρε εύστοχα. Ομως στο 85’ ο Ιλιεβ λύτρωσε την ΑΠΟΒ με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι, το οποίο κέρδισε ο Χούμπλης.

Μικροθήβες-Απόλλων Κ. 2-1

Οι Μικροθήβες κέρδισαν τον Απόλλωνα Καναλίων με σκορ 2-1 και πήραν το εισιτήριο για τους «32» του θεσμού. Το συγκρότημα του Χρήστου Αναγνώστου άνοιξε το σκορ (1-0) με κεφαλιά του Νιφόρου στο 15’, ενώ στην εκπνοή του πρώτου μέρους (45’) για λογαριασμό των φιλοξενουμένων από φάουλ του Τσάνα, και ασταθή απόκρουση από τον γκολκίπερ των Μικροθηβών με τον Κουζιώκα να προωθεί την μπάλα στα δίχτυα (1-1). Τη νίκη – πρόκριση στις Μικροθήβες έδωσε ο Λανάι που ευστόχησε από την άσπρη βούλα.

Ελευθεριακός-Ιάσων ΑΜ 3-5

«Αγγλικό» σκορ σημειώθηκε το απόγευμα στο Βασδέκειο ανάμεσα στον Ελευθεριακό και τον Ιάσωνα Αλλης Μεριάς με νικητές τους φιλοξενούμενους. Στο 20’ ο Ελευθεριακός έκανε το 1-0 και στο 25’ ο Αλέξανδρος Κιπτίου ισοφάρισε με σουτ (1-1) για τον Ιάσονα. Την ανατροπή στο σκορ (1-2) έκανε ο Ροδοβίτης με σουτ στο 32’, αλλά ο Ελευθεριακός αντέδρασε άμεσα και ισοφάρισε στο 35’. Ο Χριστογιαννούλας πέτυχε το 2-3 στο 40’ και στο 45’ του πρώτου μέρους ο Ελευθεριακός έφερε το ματς «τούμπα» για το 3-3. Στο 60’ κεφαλιά του Κοτσαλή (60’) και σουτ του Ροδοβίτη στο 75’ έδωσαν την δύσκολη νίκη-πρόκριση στην ομάδα της Αλλης Μεριάς.

Αθλος-Αχιλλέας 3-1 παρ. (1-1 κ.α.)

«Εσπασαν καρδιές« στην Ευξεινούπολη με τον αγώνα ανάμεσα σε Αθλο και Αχιλλέα να κρίνεται στην ημίωρη παράταση. Στο 49’ ο Κουτσουράκης έβαλε μπροστά στο σκορ τον Αθλο, αλλά στο 80’ ο Μπεζάτης ισοφάρισε σε 1-1 για τον Αχιλλέα. Στο 90’ ο σκόρερ (Μπεζάτης) κέρδισε πέναλτι, αλλά ο Τσεκούρας σημάδεψε το δοκάρι και απώλεσε σπουδαία ευκαιρία για το 1-2. Τελικά το ματς οδηγήθηκε στη παράταση με τον Πιπινή να είναι ο «δράστης» των δύο τερμάτων στο 112’ από ενέργεια του Κουτσουράκη και στο 117’.