«Φρένο» στον Πύρασο

φρένο-στον-πύρασο-558345

Ο Σαρακηνός ήταν ο μεγάλος νικητής της αναμέτρησης με τον πρωτοπόρο και αήττητο -μέχρι χθες- Πύρασο. Οι παίκτες του Κώστα Μπράτσου, παρά το γεγονός ότι βρέθηκαν πίσω στο σκορ, κατάφεραν να ανατρέψουν την κατάσταση χάρη στο πολύ καλό δεύτερο ημίχρονό τους.

Με 3-0 επικράτησε η Α.Ε. Διμηνίου της Δάφνης και πλησίασε στους τρεις βαθμούς την κορυφή, ενώ νικήτρια αναδείχθηκε η Αγία Παρασκευή με 3-0 απέναντι στον Πρωτεσίλαο και ο Άρης πήρε το «διπλό» (0-1) στο Σέσκλο κόντρα στην Ακρόπολη, στα υπόλοιπα παιχνίδια της 11ης αγωνιστικής της Α’ ΕΠΣΘ.

Ρεπορτάζ: Κωνσταντίνος Ματής
Φωτό: Ηλίας Καράτσαλος

Στην Β’ ΕΠΣΘ, για την 8η αγωνιστική, οι Νέοι Αθλητές Νίκης πέτυχαν ακόμα μία νίκη (3-0) απέναντι στον Ιάσωνα για τον 1ο όμιλο, ενώ στο 2ο η πρωτοπόρος Μακρινίτσα ήρθε ισόπαλη (3-3) με τον Αχιλλέα στην Πορταριά.

Σαρακηνός – Πύρασος 2-1

Το αήττητο του Πυράσου «έσπασε» χθες ο Σαρακηνός. Στο πρώτο μέρος, οι δύο ομάδες δεν κατάφεραν να βρουν δίχτυα, ενώ στο δεύτερο οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν με τέρμα του Τανάγια στο 65’. Ωστόσο, οι παίκτες του Κώστα Μπράτσου ανέβασαν στροφές, μετά το γκολ που δέχθηκαν, πίεσαν και κατάφεραν να ανατρέψουν το παιχνίδι. Συγκεκριμένα, στο 75’ ο Τσιγιάννης ισοφάρισε με πέναλτι, ενώ το τελικό 2-1 διαμορφώθηκε από τον Δενελάβα με σουτ στο 80’.

ΑΕ Διμηνίου – Δάφνη 3-0

Στο γήπεδο του Διμηνίου, οι γηπεδούχοι ήταν καλύτεροι καθ’ όλη τη διάρκεια του παιχνιδιού, ενώ κατάφεραν να προηγηθούν με τέρμα του Μοράλες στο 15’. Μάλιστα, στις αρχές του δευτέρου ημιχρόνου και συγκεκριμένα στο 58’, το Διμήνι ανέβασε το δείκτη του σκορ στο 2-0 με σκόρερ τον Καραλόπουλο, ενώ το τελικό 3-0 διαμόρφωσε ο Καρακώστας στο 88΄. Τηρήθηκε ενός λεπτού σιγή για τον αδικοχαμένο, Αλκη Κόκοβα, ενώ έγινε και κατάθεση λουλουδιών από τις δύο ομάδες αλλά και τον Αστέρα Ριζομύλου.

Αγ. Παρασκευή – Πρωτεσίλαος 3-0

Κανένα περιθώριο για αμφισβήτηση δεν άφησε στον Πρωτεσίλαο η Αγία Παρασκευή. Με δύο γκολ του Μαλακασιώτη (8’, 18’) και ένα του Κοπάνα (51’) οι γηπεδούχοι πέτυχαν την τέταρτη φετινή νίκη τους.

Ακρόπολη – Αρης 0-1

Ενα γκολ του Ακσιαλή στο 30’ από πέναλτι ήταν αρκετό ώστε ο Άρης Μελισσατίκων να «δραπετεύσει» με το διπλό από το γήπεδο Σέσκλου κόντρα στην Ακρόπολη. Οι παίκτες του Άρη αφιέρωσαν τη συγκεκριμένη νίκη στον τραυματία συμπαίκτη τους, Γιώργο Φασούλα.