Στην παράταση μεγάλος νικητής ο ΓΣ Βόλου κόντρα στον Ιωνα

στην-παράταση-μεγάλος-νικητής-ο-γσ-βόλ-129419

Σε μεγάλο ντέρμπι εξελίχθηκε η αναμέτρηση του Γυμναστικού με τον Ιωνα με τους γηπεδούχους να παίρνουν τελικά το ροζ φύλλο αγώνα στην παράταση με σκορ 70-67. Ο Ολυμπιακός Βόλου συνέχισε την αήττητη πορεία νικώντας με 79-59 εκτός έδρας την ΑΕΒΔ, ενώ σημαντική νίκη πέτυχε κι Ανάληψη απέναντι στον Φοίβο με 60-55. Τέλος, εύκολο έργο είχε ο ΓΣ Αλμυρού στο ματς με την Αγριά.

ΓΣ Βόλου-Ιωνας 70-67 (κ.δ. 56-56)
Μεγάλο ντέρμπι που χρειάστηκε και το έξτρα πεντάλεπτο έγινε στο «Βάκης Παρασκευόπουλος» ανάμεσα σε Γυμναστικό και Ιωνα με τους γηπεδούχους να αποδεικνύονται πιο ψύχραιμοι στο τέλος και να φτάνουν σε μία δύσκολη νίκη με τελικό σκορ 70-67. Οι δύο ομάδες ξεκίνησαν δυνατά το παιχνίδι με τους γηπεδούχους να διατηρούν ένα ελαφρύ προβάδισμα μέχρι και το τέλος της 1ης περιόδου που τους βρήκε προηγούμενους με 17-14. Στο 2ο δεκάλεπτο οι δύο αντίπαλοι ήταν πολύ νευρικοί στην επίθεση με αποτέλεσμα ο Ιωνας να κάνει ένα επιμέρους 4-12 στην περίοδο και να πάει στα αποδυτήρια έχοντας προβάδισμα 5 πόντων (21-26). Στο 3ο δεκάλεπτο οι ασπρόμαυροι ανέτρεψαν την κατάσταση, πήραν και πάλι το προβάδισμα στο σκορ και στο 30’ ήταν μπροστά με 49-42. Στην τελευταία περίοδο ο Ιωνας κατάφερε να κρατήσει και πάλι χαμηλά τον Γυμναστικό στο σκοράρισμα και οι δύο ομάδες οδηγήθηκαν στην παράταση καθώς η λήξη της κανονικής διάρκειας τις βρήκε ισόπαλες στους 56 πόντους. Στην παράταση οι γηπεδούχοι φάνηκαν πιο ψύχραιμοι και έφτασαν τελικά στην δύσκολη επικράτηση με 70-67.

Δεκάλεπτα: 17-14, 21-26, 49-42, 56-56κ.α. , 70-67 παρ.

ΓΣ ΒΟΛΟΥ(Κοσμάτος-Ντάκης): Σταθούρος, Ντάκης, Κυραζής, Μούτσιος, Χριστομάνος, Παυλόπουλος 6, Τσίρος 17 (2), Σιδερής 2, Κωστούλας 11, Παλάσκας 6, Ζαρογιάννης 28 (1)

ΙΩΝΑΣ (Τζούμας): Κουμπούνης 9 (1), Φωτιάδης 17 (2), Κέτουλας 9 (1), Φαρμάκης, Τέγος, Γεωργόπουλος 10, Τζικόπουλος, Μπεκρής 5 (1), Βασιλείου, Μαυροφώτης, Ευθυμίου 17

ΑΕΒΔ-Ολυμπιακός Β. 59-79
Δεν δυσκολεύτηκε ιδιαίτερα ο Ολυμπιακός ο οποίος ανέβασε στροφές στο δεύτερο μέρος και πέτυχε ακόμη μία νίκη με 79-59 επί της ΑΕΒΔ. Οι φιλοξενούμενοι μπήκαν από την αρχή δυνατά και με καλή επιθετική λειτουργία έχτισαν γρήγορα μία διαφορά κοντά στους 10 πόντους με την 1η περίοδο να ολοκληρώνεται με το σκορ στο 13-25. Στο 2ο δεκάλεπτο οι γηπεδούχοι ανέβασαν τον ρυθμό τους και έκλεισαν τη διαφορά με τον Ολυμπιακό να πηγαίνει στα αποδυτήρια με το μικρότερο δυνατό προβάδισμα (32-33). Στην 3η περίοδο οι ερυθρόλευκοι ξαναπήραν τον έλεγχο της αναμέτρησης και ανέβασαν τη διαφορά στους 8 πόντους με το τέλος του δεκαλέπτου (44-52). Στην τελευταία περίοδο οι γηπεδούχοι δεν μπόρεσαν να ακολουθήσουν τον ρυθμό του Ολυμπιακού με τους φιλοξενούμενους να φτάνουν τελικά σε μία ευρεία νίκη με σκορ 59-79.

Δεκάλεπτα: 13-25, 32-33, 44-52, 59-79
ΑΕΒΔ (Λότφι): Στύλλας 20 (6), Ζαμπέτογλου, Αναστασιάδης 4, Κανελλάκης, Ιωαννίδης 11, Ματζουράνης 2, Αγκρής 6 (2), Νικολής, Κουτσομπόρης, Βλάχος 3, Αυλογιάρης, Χαρχαρής 13

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ Β. (Βλιώρας-Γκουγκουτούδης): Καραγιώργος 8 (2), Παπούλιας 14 (1), Αλεξίου 5 (1), Ίλτσογλου 9 (1), Μπόγδανος 29 (4), Βλασταρίδης, Καραθάνος, Αναστασόπουλος 2, Λουλούδης 4, Παρασκευάς 8

Ανάληψη-Φοίβος Γιαν. 60-55
Σημαντική νίκη κόντρα στον ουραγό της βαθμολογίας Φοίβο πέτυχε η Ανάληψη με 60-55. Οι κυανέρυθροι ήταν καλύτεροι στην 1η περίοδο και βρίσκοντας εύκολα τους διαδρόμους προς το αντίπαλο καλάθι έκλεισαν το δεκάλεπτο προηγούμενοι με 23-14. Στο 2ο δεκάλεπτο οι γηπεδούχοι συνέχισαν να είναι καλύτεροι και να κρατάνε τη διαφορά κοντά στους 10 πόντους με την κόρνα λήξης του ημιχρόνου να βρίσκει την Ανάληψη στο +8 (33-25). Στην 3η περίοδο οι φιλοξενούμενοι αντέδρασαν και εμφανίστηκαν καλύτεροι με την Ανάληψη να διατηρεί όμως το προβάδισμα, με το σκορ στο 30’ να είναι στο 44-40. Οι δύο ομάδες ήταν κοντά στο σκορ σε όλο το 4ο δεκάλεπτο με τους γηπεδούχους να κρατάνε το προβάδισμά τους και να παίρνουν το ροζ φύλλο με τελικό αποτέλεσμα το 60-55.
Δεκάλεπτα:
23-14, 33-25, 44-40, 60-55

ΑΝΑΛΗΨΗ (Φλεβάρης): Ιλτσογλου 12 (1), Μανωλόπουλος, Κλείτσας, Γαλανάκης 3, Παπαϊωάννου 18 (4), Συλεόπουλος 11 (1), Ευαγγελινός, Τύμπας 6, Κολτσιδόπουλος, Κουτσονοβάκης 6, Μωυσίδης 4, Μάρκος

ΦΟΙΒΟΣ ΓΙΑΝ. (Aντωνόπουλος): Κρικώνης 19 (3), Δραγατογιάννης, Κουρής, Καραγιάννης, Τουρναβίτης, Μπούχρας, Β. Φαρμάκης, Α. Φαρμάκης, Γουμενόπουλος, Τριανταφυλλίδης, Κουραμάς, Καλτσούνας 15 (3)

ΓΣ Αλμυρού-Αγριά 85-66

Στην 3η θέση της βαθμολογίας παρέμεινε ο ΓΣ Αλμυρού μετά τη νίκη του με 85-66 επί της Αγριάς BC, η οποία βρίσκεται στην προτελευταία θέση της βαθμολογίας. Για την ομάδα του Γιάννη Στεργιόπουλου μεγάλος πρωταγωνιστής ήταν ο Βαλαμούτης με 21 πόντους, για να τον ακολουθήσει ο Κοντοστάθης με 20, έχοντας και 4 τρίποντα.

Γ.Σ.ΑΛΜΥΡΟΥ (Στεργιόπουλος): Κοντοστάθης 20 (4), Καραγιώργος 14 (1), Μπουντής , Παπαβαϊτσης 2, Συνάζος 8 (1), Καλόγηρος 3 (1), Ράπτης 6 (2), Χατζόπουλος 6, Θέος 5 (1), Μυλωνάς, Γώγουλας, Βαλαμούτης 21.

ΑΓΡΙΑ BC (Κατσαλής): Καζεπίδης 5 (1), Τσιβγιούρας, Καραμανλής 10 (2), Ξυπνητός 2, Διακομής 3 (1), Φιλίππου, Γαλάτης, Θεοχάρης 18 (2), Μητρουλάς 15, Καλιντζέος 3, Θεόδωρου 10, Μαστραφτσής.