«Απτόητος« ο Σαρακηνός σε παιχνίδι για γερά νεύρα

απτόητος-ο-σαρακηνός-σε-παιχνίδι-γι-315907

Σε ένα παιχνίδι με συνολικά τέσσερις κόκκινες (61’ Τσιουρής, 72’ Φώτου, 80’ Μαυρίδης, 88’ Πασσιάς) ο Σαρακηνός έμεινε όρθιος και στο γήπεδο του Σέσκλου, όντας μόνος πρώτος στη βαθμολογία έχοντας το απόλυτο νικών στην Α’ Κατηγορία της ΕΠΣΘ για την 5η αγωνιστική, κερδίζοντας με 2-1 την Ακρόπολη στο Σέσκλο.

Σε ένα πολύ σκληρό ματς με δυνατές μονομαχίες και τέσσερις κόκκινες κάρτες ο Σαρακηνός κατάφερε να φύγει με τους τρεις πολύτιμους βαθμούς της νίκης από την Ακρόπολη με σκορ 1-2. Μόλις στο 5’ ο Σαρακηνός άνοιξε το σκορ με τον Τσιουρή με κοντινό πλασέ μετά από εκτέλεση φάουλ του Φλίγκου. Στο 40’ οι γηπεδούχοι διαμαρτυρήθηκαν πολύ έντονα για χέρι – πέναλτι του Μοράλες με τον διαιτητή να συνεχίζει το παιχνίδι, ενώ η καλύτερη φάση του πρώτου ημιχρόνου ήρθε στις καθυστερήσεις του πρώτου μέρους όταν ο Παγώνης σέντραρε από αριστερά και ο Τσούκαλης εξ’ επαφής δεν κατάφερε να στείλει την μπάλα στα δίχτυα του Ν. Φλίγκου. Στο 55’ έγινε το 0-2 με τον Καλαμάτα, όταν ο Τζίκας ανατράπηκε από τον Κοντογιάννη, ο διαιτητής έδειξε την άσπρη βούλα, ο Κ. Φλίγκος που ανέλαβε την εκτέλεση έστειλε την μπάλα στο δοκάρι και στην επαναφορά ο Καλαμάτας με πλασέ σκόραρε για το 0-2. Στο 72’ η Ακρόπολη μείωσε με τον Μόσιο για το τελικό 1-2. Ο διαιτητής Νικόπουλος απέβαλλε στο 61’ τον Τσιουρή για θέατρο με δεύτερη κίτρινη κάρτα όπως και τον Φώτου στο 72’ για έντονη διαμαρτυρία. Στο 80’ απέβαλλε τον Μαυρίδη για σκληρό μαρκάρισμα και στο 88’ τον Πασσιά για διαμαρτυρία.

ΑΚΡΟΠΟΛΗ-ΣΑΡΑΚΗΝΟΣ 1-2

ΣΚΟΡΕΡ: (72’ Μόσιος – 5’ Τσιουρής, 55’ Καλαμάτας)

ΑΚΡΟΠΟΛΗ: Κοντογιάννης, Ζάγκας, Τ. Κολλιμήτρας (62’ Πασσιάς), Φώτου, Σπ. Δ. Γκάγκας, Αξιώτης, Τσεκούρας (62’ Μόσιος), Σπ. Κ. Γκάγκας, Φουρκιώτης, Παγώνης, Τσουκάλης

ΣΑΡΑΚΗΝΟΣ: Ν. Φλίγκος, Γιοβάνης, Τσιαμπαλής – Σουάρες (82’ Μαστακούλης), Γιαμαλής, Μοράλες, Χάνος, Μαυρίδης, Καλαμάτας, Κ. Φλίγκος (90’ Αντωνίου), Τζίκας (75’ Παλαμιώτης), Τσιουρής.

Τρομερός Αίαντας

Ο Αίαντας Σούρπης κατάφερε να αποδράσει με τους τρεις βαθμούς της νίκης από την έδρα της Αγίας Αννας με σκορ 2-3. Η Αγία Αννα που είχε την υπεροχή του πρώτου ημιχρόνου ευτύχισε να προηγηθεί στο 12’ με τον Τζοβάρα με κοντινή προβολή, ο οποίος είχε ευκαιρίες να σκοράρει επίσης στο 20’ και στο 35’. Από την άλλη ο Θ. Κατσαβριάς ισοφάρισε στις καθυστερήσεις του πρώτου μέρους με ωραίο σουτ στο «Γ» της εστίας του Αϊντίνι για το 1-1. Η ομάδα της Σούρπης μπήκε πολύ δυνατά στο δεύτερο ημίχρονο και στο 46’ με τον Χειλά έκανε το 1-2 με ένα πολύ δυνατό σουτ και ένα λεπτό αργότερα στο 47’ ο Χειλάς και πάλι με κεφαλιά αυτή τη φορά διαμόρφωσε το 1-3. Η Αγία Αννα μείωσε στο 57’ σε 2-3 με πλασέ του Δημολιού και στο 61’ αποβλήθηκε ο Σιαμουρδάνης του Αίαντα για σκληρό μαρκάρισμα. Η Αγία Αννα θα μπορούσε να ισοφαρίσει στο 95’, αλλά ο Τζοβάρας αστόχησε σε πέναλτι που πήρε ο Καλαμίδας.
ΑΓΙΑ ΑΝΝΑ-ΑΙΑΣ 2-3
ΣΚΟΡΕΡ:
(12’ Τζοβάρας, 57’ Δημολιός – 43’ Θ. Κατσαβριάς, 46’, 47’ Χειλάς)
ΑΓΙΑ ΑΝΝΑ:
Αϊντίνι, Γούσιος, Δημολιός, Σκοπός, Μπασδάνης, Βέργος, Φιλατζικιώτης, Ζάγκας Σπ. (60’ Ζαρίφης), Ματθαίου (65’ Καλαμίδας), Τζοβάρας, Χατζητρακόσιας (50’ Σφάκας).
ΑΙΑΣ: Χαλάτσης, Σιαμουρδάνης, Πλαβός, Μιχόπουλος, Μακανίκας, Χριστέλος, Γ. Ξηροκώστας, Δημητρίου (89’ Κ. Κατσαβριάς), Αραπίτσας (84’ Θ.Ξηροκώστας), Χειλάς (61’ Παπανικολόπουλος), Θ.Κατσαβριάς.

Νέα έκπληξη ο Τοξότης

Για ακόμη μία αγωνιστική ο νεοφώτιστος Τοξότης δάμασε τον αντίπαλο του στο Βοηθητικό του ΕΑΚ, κερδίζοντας με γκολ στο 93’ τη Δήμητρα Ευξεινούπολης. Για την ομάδα του Θανάση Χρυσοχού το χρυσό γκολ στις καθυστερήσεις ήρθε από τον Λευτέρη Δενελάβα με δυνατό σουτ από ασίστ του Γώγου. Ο Τοξότης προηγήθηκε στο σκορ με τον Μάστορα στο 20’ έπειτα από φάουλ του Σκλαπάνη και στο 43’ πέτυχαν και το 2-0 μετά από εξαιρετική ενέργεια του Παπουτσή και κάθετη πάσα στον Λ. Δενελάβα, ο οποίος δεν δυσκολεύθηκε να σκοράρει.

Στις καθυστερήσεις του α’ μέρους η Δήμητρα μείωσε με τυχερό γκολ από τον Βούλγαρη, ο οποίος σούταρε εκτός περιοχής με την μπάλα να βρίσκει σε σώμα και να ξεγελά τον Μπράνο για το 2-1. Μετά από ένταση μέχρι το 77’ και με αποβολή του προπονητή της Δήμητρας, Μιχάλη Ανδρωνά, για διαμαρτυρία στον διαιτητή Θεοχάρη, ο Κρανάς εκτέλεσε κόρνερ και ο Καρράς με κεφαλιά ισοφάρισε σε 2-2.

ΤΟΞΟΤΗΣ-ΔΗΜΗΤΡΑ 3-2

ΣΚΟΡΕΡ: (20’ Μάστορας, 40’ 93’ Λ. Δενελάβας – 45+1’ Βούλγαρης, 73’ Καρράς)

ΤΟΞΟΤΗΣ: Μπράνος, Κόκκαλης (79’ Γώγος), Πελεκούδας, Νταγκούλης, Ν. Δενελάβας, Σκλαπάνης, Λέτσος (63’ Δουλάς), Μάστορας, Λ. Δενελάβας, Παπουτσής (77’ Γερακίνης), Ντίτσιος (89’ Παραδάκης).

ΔΗΜΗΤΡΑ: Τσιλίγκος, Φαράντος (56’ Χονδρογιάννης), Στεργίου (89’ Νικηφοράκης), Τσιάτσιος, Στεφανής, Θωμαΐδης, Κρανάς, Καρράς, Αραπίτσας, Βούλγαρης (69’ λ.τρ. Μπιρμπίλης), Κλουκουτάρας.

Λύτρωση στο 94’ για την Αγία Παρασκευή

Στο γήπεδο του Αερινού η Αγία Παρασκευής ευτύχισε να προηγηθεί με τον Μαυροζούμη στο 27’ με ένα άπιαστο σουτ στο παραθυράκι της εστίας του Μάνου. Σε ένα μοιρασμένο παιχνίδι με εκατέρωθεν καλές ευκαιρίες χωρίς όμως να έχουν ευτυχείς καταλήξεις ο τυπικά γηπεδούχος Πύρασος κατάφερε να ισοφαρίσει στο 60’ με πλασέ του αειθαλή Κίτσου. Η ομάδα του Στέλιου Μαλακασιώτη όμως δεν είχε πει την τελευταία της κουβέντα και λίγο πριν την λήξη της αναμέτρησης στο τελευταίο λεπτό του αγώνα στο 94’ ο Μαυροζούμης και πάλι με ωραίο πλασέ έκανε το τελικό 1-2, με την Αγία Παρασκευή να φεύγει με τους τρείς πολύτιμους βαθμούς της νίκης.
ΠΥΡΑΣΟΣ-ΑΓΙΑ ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ 1-2
ΣΚΟΡΕΡ:
(60’ Κίτσος-27’, 94’ Μαυροζούμης)
ΠΥΡΑΣΟΣ
: Μάνος, Αποστόλου, Κόκκαλης, Σταντσούρης, Αντωνιάδης (80’ λ.τρ. Τσέργας), Αναστασίου, Καραδήμας, Μπαράκου, Κίτσος (76’ Παπαδογιώργος), Τσάμης Δ. (46’ Σιώμος), Γάτος (62’ Κερατίδης).
ΑΓΙΑ ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ: Γαλιόπουλος, Αντωνίου, Παπαδήμος (75’ Ιωακειμίδης), Λούμπαρδος, Κούκιος, Μαστακούλης, Χρόνης, Γκέκος (63’ Ζάχαρης), Καραγιάννης, Μεγαγιάννης, Μαυροζούμης.

Στο ρελαντί ο Ρήγας

Ο Ρήγας Φεραίος τελείωσε το παιχνίδι με τη Δάφνη από το πρώτο ημίχρονο (5-0), φτάνοντας στο τελικό 6-1 που τον φέρνει μόνο δεύτερο στον βαθμολογικό πίνακα. Μόλις στο 5ο λεπτό ο Γάρος με ατομική ενέργεια πλάσαρε εύστοχα με το αριστερό ανοίγοντας το σκορ. Το δεύτερο τέρμα με τον Σέττο να σουτάρει, τον γκολκίπερ Μιχαλόπουλο να απομακρύνει με το πόδι και τον Αραμπατζή να επωφελείται στο… ριμπάουντ για το 2-0. Οι ρόλοι άλλαξαν στο 26’ με τον Αραμπατζή να μπαίνει από δεξιά στη μικρή περιοχή και να σουτάρει με ανάποδο πόδι, τερματοφύλακας και αμυντικός δεν μπόρεσαν να απομακρύνουν με τον Σέττο να σκοράρει σχεδόν πάνω στη γραμμή για το 3-0. Στη συνέχεια ο Σέττος κέρδισε το πέναλτι αλλά ο Μιχαλόπουλος είπε «όχι» για να έρθει και πάλι ο Αραμπατζής στο 32’ και με κεραυνό εκτός περιοχής να κάνει τέσσερα τα τέρματα του Ρήγα. Λίγο πριν κλείσει το πρώτο μέρος ο μεσοεπιθετικός του Ρήγα συμπλήρωσε το χατ-τρικ αποφεύγοντας έναν αμυντικό και πλασάροντας από κοντά (5-0). Στο δεύτερο μέρος αξίζει να αναφερθούν τα δύο γκολ, το 5-1 (63’) του Καρακίτσου με ωραίο απευθείας σουτ από αριστερά στην περιοχή έπειτα από σέντρα και το 6-1 του Σέττου με κεφαλιά στο 81’ έπειτα από σέντρα του Ιωάννου, με τον Αλμασίδη ενδιάμεσα να δοκιμάζει φοβερό σουτ που σταμάτησε στο οριζόντιο δοκάρι.

ΡΗΓΑΣ-ΔΑΦΝΗ 6-1

ΣΚΟΡΕΡ: (5’ Γάρος, 20’, 32’, 44’ Αραμπατζής, 26’, 81’ Σέττος – 63’ Καρακίτσιος)

ΡΗΓΑΣ ΦΕΡΑΙΟΣ: Απ. Καλαϊτζίδης, Καψιώτης, Ράπτης (46’ Κατσούδας), Γκίνης, Ιωάννου, Ν. Καλαϊτζίδης, Σουγκάρης (65’ Μπακάλης), Αλμασίδης, Αραμπατζής (65’ Ζατσάι), Γάρος (46’ Μιχολίτσης), Σέττος.

ΔΑΦΝΗ: Μιχαλόπουλος, Μαυρομιχάλης (25’ Τσιατσιάνης), Σιαμέτης, Λιόλιος, Λουκάς, Κυρίτσης, Καρακίτσος, Κακάλιας, Τσιγαρίδας, Μαρέδης (86’ Βαρελόπουλος), Κανούτας (46’ Ρουσάς).

Με ήρωα τον Νικολαΐδη

Με τον Νικολαΐδη να πετυχαίνει χατ-τρικ η Σκιάθος του Γ. Καλλιακούδα πήρε την νίκη με σκορ 4-2 απέναντι στην ομάδα της Αλλης Μεριάς. Στο 30’ ο Νικολαΐδης με ψηλοκρεμαστό σουτ άνοιξε το σκορ για το 1-0 με τον Ιάσωνα να ισοφαρίζει στο 50’ με τον Κουζιόκα. Ο μέσος της ομάδας του Θ. Βλαχόπουλου πλάσαρε τον Τσάκο και έκανε το 1-1. Η απάντηση από πλευράς Σκιάθου ήταν άμεση και στο 61’ πήρε και πάλι κεφάλι στο σκορ και πάλι με τον Νικολαΐδη με πλασέ μέσα από την περιοχή για το 2-1. Στο 70’ ο Μανολιός με πλασέ στη γωνία του αντίπαλου τερματοφύλακα έκανε το 3-1 με τον Κουκουτσέλο να απαντά δέκα λεπτά αργότερα στο 80’ με απευθείας εκτέλεση φάουλ και να μειώνει σε 3-2.Το τελικό 4-2 διαμόρφωσε ο Νικολαΐδης με το τρίτο προσωπικό του τέρμα στο 90’ με δυνατό σουτ έξω από την μεγάλη περιοχή του Τσάκου.
ΣΚΙΑΘΟΣ-ΙΑΣΩΝ Α.Μ 4-2
ΣΚΟΡΕΡ:
(30’, 61’, 90’ Νικολαΐδης, 70’ Μανολιός – 60’ Κουζιόκας, 80’ Κουκουτσέλος)
ΣΚΙΑΘΟΣ: Τσάκος, Τσικούνας (80’ Τσότσος), Μάνθος, Μελαχροινός (70’ Γαζέτης), Τουρναβίτης, Μπρέγκου, Μανολιός, Βεργίνης (80’Αλί), Νικολαίδης, Τάσσος (82’ Πρόκο), Τζελάι.
ΙΑΣΩΝ Α.Μ: Παλιαρούτης, Βαλαρούτσος, Σιδέρης, Μαλεσάκος, Κοσαλής, Κουζιόκας, Περεζίδης (70’ Γούσιας), Παναγιωτάκης (43’ λ.τρ. Μπακογιάννης), Κουκουτσέλος, Κικίδης, Αλμπα.

Η ΑΕ 2002 κέρδισε τον Πρωτεσίλαο

Νίκη με ανατροπή για την ΑΕ 2002 που κέρδισε με 2-1 τον Πρωτεσίλαο αν και με δέκα παίχτες από το 77’ έπειτα από αποβολή του Στουμποβίκου, χάρις στα γκολ των Στουμποβίκου (42’) και Τερλεξή (73’). Οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν στο 26’ με κεφαλιά του Νικογιάννη.
ΑE 2002-ΠΡΩΤΕΣΙΛΑΟΣ 2-1