Πρώτη σέντρα στην Α’ Κατηγορία ΕΠΣΘ

Τελευταία ενημέρωση: 2019-09-28, 12:45:21
Πρώτη σέντρα στην Α’ Κατηγορία ΕΠΣΘ

Πρώτη σέντρα σήμερα στο τοπικό πρωτάθλημα καθώς αρχίζει από τη Σούρπη και το Σέσκλο η Α΄ Κατηγορία της ΕΠΣΘ που φέτος έχει πλέι οφ και πλέι άουτ ενώ τον Οκτώβριο θα ξεκινήσουν και οι άλλες κατηγορίες…

Επιμέλεια: ΒΑΣΙΛΗΣ ΖΗΝΕΛΗΣ

Η Β’ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ που κι αυτή έχει PLAY OFF και PLAY OUT για όλες τις ομάδες θα ξεκινήσει στις 5-6 Οκτωβρίου και η Γ’ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ που θα γίνει σε τρεις γύρους 12-13 Οκτωβρίου.

Στην Α’ κατηγορία που ξεκινά με δύο ματς σήμερα συμμετέχουν 14 ομάδες, και αφού θα παίξουν όλοι με όλους, ο πρωταθλητής δεν θα βγει στο τέλος του β΄ γύρου, αλλά οι τέσσερις πρώτοι θα παίξουν πλέι οφ μεταφέροντας όλους τους βαθμούς τους από την κανονική περίοδο των 26 αγωνιστικών. Οι ομάδες των πλέι οφ θα δώσουν έξι επιπλέον ματς (τρία εντός και ισάριθμα εκτός) και η πρώτη θα αναδειχθεί πρωταθλήτρια και θα ανέβει στη Γ’ Εθνική.

Στην Α’ κατηγορία θα έχουμε και πλέι άουτ με την εμπλοκή έξι ομάδων (αυτές που θα καταλάβουν τις θέσεις 9-14). Επίσης, θα μεταφέρουν τους βαθμούς της κανονικής περιόδου αλλά θα παίξουν σε έναν γύρο, δηλαδή πέντε παιχνίδια η καθεμία. Αυτές που θα έχουν τερματίσει στις θέσεις 9, 10, 11 θα δώσουν τρία ματς μέσα και δύο έξω, ενώ εκείνες που θα ξεκινήσουν τα πλέι άουτ από τις θέσεις 12, 13, 14 θα έχουν το μειονέκτημα να δώσουν δύο παιχνίδια στο γήπεδό τους και τρία εκτός.

Υποβιβάζονται στο τέλος δύο ομάδες, αλλά στην περίπτωση που πέσουν σύλλογοι της ΕΠΣΘ από την Γ’ Εθνική τότε ανάλογος θα είναι ο αριθμός των επιπλέον ομάδων της Α’ τοπικής που θα υποβιβαστούν στη Β’.

Στο ξεκίνημα του Σαββατοκύριακου το πρόγραμμα στην 1η αγωνιστική περιλαμβάνει τα ματς:

Σάββατο 28 Σεπτεμβρίου

Γηπ. Σούρπης (15.00) Αίας Σούρπης-Δάφνη: Χαλβατζάκος, Σακκάς Π., Λακιάς

Γηπ. Σέσκλου (16.00): Ακρόπολη-Τοξότης: Νικόπουλος, Αντωνίου, Σακκάς Δ.

Κυριακή 29 Σεπτεμβρίου

Γηπ. Γατζέας (11.00): ΑΕ 2002-Δήμητρα Ευξεινούπολης: Ευαγγελιάς, Πλακιάς, Μπέλλου

Γηπ. «Βασδέκειο» (11.00): Σαρακηνός-Πύρασος: Κούστας, Αγγελόπουλος, Θάνος

Γηπ. Σκιάθου (12.00): Σκιάθος-Αγία Άννα: Σαρρής, Δημητράκης, Παλτατζής

Γηπ. Βοηθητικό ΕΑΚ (16.00): Ιάσων Αλ. Μεριάς-Αγία Παρασκευή: Αθηναίος, Τριφονίδης, Τασιόπουλος Θ.

Γηπ. Πτελεού (16.00): Πρωτεσίλαος-Ρήγας Φεραίος: Τασιόπουλος Γ., Γεωργαντζής, Τασιόπουλος Κ.

Στο προγραμματισμό για την Α’ κατηγορία η κανονική περίοδο ολοκληρώνεται στις 25-26 Απριλίου. Η πρώτη αγωνιστική των πλέι οφ και πλέι άουτ ορίστηκε για τις 2-3 Μαΐου. Τα πλέι άουτ τελειώνουν στις 30-31 Μαΐου και τα πλέι οφ στις 6-7 Ιουνίου.

Στη Β’ κατηγορία της ΕΠΣΘ που θα κάνει εκκίνηση το επόμενο Σαββατοκύριακο συμμετέχουν 12 ομάδες και εδώ θα παίξουν όλες στην β’ φάση, «κουβαλώντας» τους βαθμούς των 22 αγωνιστικών της κανονικής περιόδου. Στα πλέι οφ θα συμμετάσχουν οι έξι πρώτοι. Θα γίνουν πέντε αγωνιστικές σε έναν γύρο, με τις τρεις πρώτες ομάδες να δίνουν τρία παιχνίδια στο «σπίτι» τους και δύο εκτός, ενώ εκείνες που θα βρεθούν στις θέσεις 4-6, θα επιδιώξουν να κάνουν τη βαθμολογική ανατροπή παίζοντας δύο φορές ως γηπεδούχοι και τρεις ως φιλοξενούμενοι.

Το ίδιο ακριβώς σύστημα θα έχουν και τα πλέι άουτ, στα οποία θα εμπλακούν οι έξι τελευταίες ομάδες. Ένα παραπάνω ματς ως γηπεδούχοι θα δώσουν η 7η, 8η και 9η της κανονικής περιόδου, ενώ η 10η, 11η και 12η θα παίξουν ένα παραπάνω εκτός έδρας.

Η πρεμιέρα της Β’ ΕΠΣΘ ορίστηκε για τις 5-6 Οκτωβρίου, ενώ στις 28-29 Απριλίου πέφτει η αυλαία της κανονικής περιόδου. Τα πλέι οφ και πλέι άουτ αρχίζουν στις 4-5 Απριλίου και τελειώνουν στις 9-10 Μαΐου.

Στη Γ’ Κατηγορία ΕΠΣΘ μετέχουν μόνο εννέα και το πρωτάθλημα θα διεξαχθεί σε τρεις γύρους ώστε η κάθε ομάδα να δώσει 24 παιχνίδια. Η πρώτη αγωνιστική του α’ γύρου ορίστηκε για τις 12-13 Οκτωβρίου και η τελευταία του γ’ γύρου για τις 16-17 Μαΐου.

Οι ημερομηνίες της Α’ ΕΠΣΘ

Οι ημερομηνίες του πρωταθλήματος της Α΄ Κατηγορίας με πλέι οφ και πλέι άουτ είναι οι εξής:

1η αγωνιστική 28-29/9 

2η 5-6/10

3η 12-13/10

4η 19-20/10

5η 2-3/11

6η 9-10/11

7η 16-17/11

8η 23-24/11

9η 30/11-1/12

10η 7-8/12

11η 14-15/12

12η 21-22/12

13η 11-12/1/2020

14η 18-19/1

15η 25-26/1

16η 1-2/2

17η 8-9/2

18η 15-16/2

19η 22-23/2

20ή 7-8/3

21η 14-15/3

22η 21-22/3

23η 28-29/3

24η 4-5/4

25η 11-12/4

26η 25-26/4

Και οι ημερομηνίες για τα PLAY OFF και PLAY OUT

1η αγωνιστική   2-3/5     PLAY OFF - OUT

2η αγωνιστική   9-10/5   PLAY OFF - OUT

3η αγωνιστική   16-17/5                 PLAY OFF - OUT

4η αγωνιστική   23-24/5 PLAY OFF - OUT

5η αγωνιστική   30-31/5                 PLAY OFF - OUT

6η αγωνιστική   6-7/6     PLAY OFF

Οι ώρες των αγώνων

Από την επόμενη αγωνιστική αλλάζουν και οι ώρες των αγώνων που όλη την περίοδο θα είναι:

2/11/2019 έως 22/3/2020….15.00

28/3/2020 έως 26/4/2020….16.00

2/5/2020 έως 30/6/2020….17.00

1.           26-27/10/2019   ΕΘΝΙΚΗ ΕΟΡΤΗ

2.            28-29/12/2019   ΕΟΡΤΗ ΧΡΙΣΤΟΥΓΕΝΝΩΝ

3.            03-04/01/2020   ΕΟΡΤΗ ΠΡΩΤΟΧΡΟΝΙΑΣ

4.*          29/03-01/03/2020            ΚΑΘΑΡΑ ΔΕΥΤΕΡΑ

5.            18-19/04/2020   ΑΓΙΟ ΠΑΣΧΑ

ΟΙ ΟΜΑΔΕΣ ΣΕ Α’ Ε.Π.Σ.Θ. 2019-2020

ΟΜΑΔΕΣ                              ΕΤΟΣ ΙΔΡΥΣΗΣ    ΠΡΟΠΟΝΗΤΕΣ

ΔΗΜΗΤΡΑ ΕΥΞΕΙΝΟΥΠΟΛΗΣ     1949                       Μιχάλης Ανδρωνάς

ΣΑΡΑΚΗΝΟΣ                      1951                       Γιάννης Φασουράκης

ΑΓΙΑ ΑΝΝΑ         2013                       Λεωνίδας Καραλής - Κώστας Τσιουρέλης

ΡΗΓΑΣ ΦΕΡΑΙΟΣ               1926       Κώστας Σταματίου

ΠΡΩΤΕΣΙΛΑΟΣ                   1961                       Γιάννης Ζαγκαβιέρος

ΤΟΞΟΤΗΣ                             1929                       Σάκης Χρυσοχού

ΑΙΑΣ ΣΟΥΡΠΗΣ                 1972                       Γιάννης Σιαμέτης

ΑΓΙΑ ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ            1998                       Στέλιος Μαλακασιώτης

ΑΘΛ. ΕΝΩΣΗ 2002           2002                       Στέργιος Σιαμέτης          

ΑΚΡΟΠΟΛΗ ΣΕΣΚΛΟΥ    1971                       Κώστας Παπαστεργίου

ΔΑΦΝΗ                               1951                       Αρης Γιαννούτσος          

ΣΚΙΑΘΟΣ                              1970                       Γιώργος Καλιακούδας

ΙΑΣΩΝ ΑΛΛΗΣ ΜΕΡΙΑΣ  1974                       Θανάσης Βλαχόπουλος

ΠΥΡΑΣΟΣ            1952       Τάκης Παρισσάκης

Πρωταθλήτριες Α’ κατηγορίας

1930-31                Κένταυρος

1931-32                Όμιλος Εκδρομέων

1932-33                Νίκη Βόλου

1933-34                διεκόπη

1934-35                διεκόπη              

1935-36                αδράνεια           

1936-37                αδράνεια           

1937-38                Νίκη Βόλου

1938-39                Ολυμπιακός Β. 

1939-40                Ολυμπιακός Β.

1940-41                αδράνεια           

1941-42                αδράνεια

1942-43                αδράνεια           

1943-44                αδράνεια           

1944-45                αδράνεια           

1945-46                Νίκη Βόλου

1946-47                Ολυμπιακός

1947-48                Νίκη Βόλου

1948-49                Νίκη Βόλου

1949-50                Νίκη Βόλου

1950-51                Νίκη Βόλου       

1951-52                Ολυμπιακός

1952-53                Νίκη Βόλου

1953-54                Νίκη Βόλου

1954-55                Ολυμπιακός      

1955-56                Νίκη Βόλου

1956-57                Νίκη Βόλου

1957-58                Νίκη Βόλου

1958-59                Αχιλλέας Τρικάλων

1959-60                Νίκη Βόλου

1960-61                Νίκη Βόλου

1961-62                Αναγέννηση Καρ.

1962-63                Ηρακλής Βόλου

1963-64                Αναγέννηση Κα.

1964-65                Μαγνησιακός  

1965-66                Γ.Σ. Αλμυρού

1966-67                Δάφνη 

1967-68                Μαγνησιακός  

1968-69                Δήμητρα Τρικάλων

1969-70                Μαγνησιακός

1970-71                Ρήγας Φεραίος                

1971-72                Δήμητρα Τρικάλων

1972-73                Ρήγας Φεραίος

1973-74                Ρήγας Φεραίος

1974-75                Ρήγας Φεραίος

1975-76                Νίκη Βόλου

1976-77                Ρήγας Φεραίος

1977-78                Γ.Σ. Αλμυρού

1978-79                Σαρακηνός

1979-80                Τοξότης

1980-81                Ρήγας Φεραίος

1981-82                Μαγνησιακός

1982-83                Κένταυρος         

1983-84                Γ.Σ. Αλμυρού    

1984-85                Δάφνη 

1985-86                Μαγνησιακός

1986-87                Άρης Μελισσατίκων      

1987-88                Κένταυρος

1988-89                Γ.Σ. Αλμυρού    

1989-90                Ηρακλής Βόλου

1990-91                Σαρακηνός

1991-92                Θησέας Αγριάς

1992-93                Δάφνη

1993-94                Ηρακλής Βόλου

1994-95                Ρήγας Φεραίος

1995-96                Γ.Σ. Αλμυρού    

1996-97                Α.Ο Σκιάθου     

1997-98                Γ.Σ. Αλμυρού

1998-99                Ηρακλής Βόλου               

1999-00                Κένταυρος

2000-01                Γ.Σ. Αλμυρού    

2001-02                Κένταυρος

2002-03                Μαγνησιακός  

2003-04                Γ.Σ. Αλμυρού    

2004-05                Θησέας

2005-06                Αστέρας Ριζομύλου

2006-07                Θησέας Αγριάς

2007-08                Πύρασος            

2008-09                Α.Ε. Διμηνίου   

2009-10                Ρήγας Φεραίος

2010-11                Γ.Σ. Αλμυρού    

2011-12                Ρήγας Φεραίος

2012-13                Πύρασος            

2013-14                Πύρασος

2014-15                Γ.Σ. Αλμυρού    

2015-16                Ηρακλής Βόλου

2016-17                Γ.Σ. Αλμυρού    

2017-18                Θησέας Αγριάς

2018-19                Διαγόρας

Οι σκόρερ της δεκαετίας

Οι πρώτοι σκόρερ στην ΕΠΣΘ την τελευταία δεκαετία ήταν:

2008-2009

Α΄ Απ. Πλασταράς (Πρωτεσίλαος) 36

Β’ Δ. Μπασδάνης (Αγροτικός) 37

2009-10

Α’ Ανδρουτσόπουλος (Ρήγας) 30

Β’ Λαμπρογιώργος (Αστέρας) 39

Γ΄ Σανίδας (Διαγόρας) 29

2010-11

Α’ Λ. Δενελάβας (Θησέας) 37

Β’ Αν. Παντελής (Α.Γαζής) 36

Γ’ Θ. Παρίσσης (Απόλλων Κροκίου) 20

2011-12

Α’ Λ. Δενελάβας (Θησέας) 35

Β’ Ντ. Φέζο (Ν.Α.Νίκης) 23

Γ’ Α. Ταφίλης (Δημητριάς) 24, Θ. Παρίσσης (Απόλλων Κροκίου) 24

2012-13

Α’ Ι. Κορέτα (Μαγνησιακός) 29

Β’ Α. Ταφίλης (Δημητριάς) 23

Γ’ Γ. Κατσίκας (Αετός Κερασιάς) 23

2013-14

Α΄ Λ. Δενελάβας (Πύρασος) 20

Β’ (σε 2 ομίλους) Α. Ταφίλης (Δημητριάς) 24, Σπ. Δανηλόπουλος ( Α. Γαζής) 23

2014-15

Α’ Ι. Σκέμπι (Σκιάθος) 23, Λ. Δενελάβας (Σαρακηνός) 23, Θ. Παπαδόπουλος (Αίας) 23

Β΄ Ερ. Χυσάι (Σκόπελος) 18

2015-16

Α΄ (σε 2 ομίλους) Δ. Ζιώγας (ΑΕ Διμηνίου) 20, Θ. Παπαδόπουλος (Πρωτεσίλαος) 23

Β΄ Παγώνης (Ακρόπολη) 19, Μιχολίτσης (Ακρόπολη) 19

2016-17

Α’ Μ. Πάσχος (Διαγόρας) 25

Β’ (σε 2 ομίλους) Σπ. Δανηλόπουλος ( Α. Γαζής) 28, Ι. Παναγιώτου (Αχιλλέας Αχιλλείου) 19

2017-18

Α’ Θ. Παπαδόπουλος (Πρωτεσίλαος) 24

Β’ (σε 2 ομίλους) Λ. Δενελάβας (Τοξότης) 39, Α. Αραπίτσας (Δήμητρα) 30

2018-19

Α’ Μαν. Πάσχος (Ρήγας) 30

Β’ Δ. Στουμποβίκος (ΑΕ 2002) 29

Γ’ Γ. Φιλίππου (Λεχώνια) 32

 

Σχόλια
Δεν υπάρχουν σχόλια γι'αυτό το άρθρο
Αποστολή σχολίου
9
+
3
=