Τη Δευτέρα η κλήρωση της ΕΠΣΘ

Τελευταία ενημέρωση: 2019-09-06, 21:13:36
Τη Δευτέρα η κλήρωση της ΕΠΣΘ

Την ερχόμενη Δευτέρα 9 Σεπτεμβρίου στις 19.00 στο Hotel Valis στην Αγριά με 35 ομάδες στις τρεις κατηγορίες θα γίνει η κλήρωση για τα φετινά πρωταθλήματα της ΕΠΣΘ (14 στην Α’, 12 στη Β΄, 9 στη Γ’) με τον αριθμό συμμετοχών να αποτελεί αρνητικό ρεκόρ τα τελευταία χρόνια (Ηρακλής, Παγασητικός, Μικροθήβες, Ιωλκός, Δύναμη, Ηρακλής Α.Θ… δεν δήλωσαν φέτος συμμετοχή…).

Επιμέλεια: ΒΑΣΙΛΗΣ ΖΗΝΕΛΗΣ

Η πιο ηχηρή «απουσία» φέτος είναι αυτή του Ηρακλή από την Α΄ Κατηγορία που είναι από τις ομάδες που έχουν πάρει πρωτάθλημα όπως ο Κένταυρος Νεάπολης και ο Αρης Μελισσατίκων που έχουν «χαθεί» επίσης τα τελευταία χρόνια!

Πάντως η ΕΠΣΘ για να μην υπάρχουν πρωταθλήματα των 13 ομάδων με ρεπό τόσο σε Α’ όσο και Β’ Κατηγορία προβιβάζει στη μεγάλη κατηγορία την επιλαχούσα Αθλητική Ενωση 2002 για να είναι 14 οι ομάδες, ενώ στη Β΄ θα είναι 12 και στη Γ΄ έμειναν 9 και όλα δείχνουν πως θα γίνει πρωτάθλημα περισσότερων των δύο γύρων κάτι που έχει ξαναγίνει στη συγκεκριμένη κατηγορία.

Η φετινή συμμετοχή 35 ομάδων αποτελεί αρνητικό ρεκόρ των τελευταίων 40 χρόνων κι ενώ πριν 10 χρόνια οι ομάδες ήταν 52! Πριν από 5 χρόνια σημειώθηκε το προηγούμενο αρνητικό ρεκόρ και τις περιόδους 2014-15 (13+13 σε 2 ομίλους Α’ και 11 Β’) και 2015-16 (12+12 Α’ και 13 Β’) με 37 ομάδες που έγιναν 40 την περίοδο 16-17 και 41 την περσινή χρονιά όταν επανασυστάθηκε και η Γ’ Κατηγορία.

Γυρνώντας πάντως πίσω ….ισχύει το κάθε πέρσι και καλύτερα, αφού σταθερότητα σε ομάδες στην ΕΠΣΘ υπήρξε τη δεκαετία του ‘90 με τρεις Κατηγορίες να έχουν από 18 ομάδες, ενώ την περίοδο 98-99 ήταν 18-18-21 (σύνολο 57)!…

Ομάδες σε «αργία»!

Σε «αργία» υπάρχουν πάνω από 30 ομάδες που πολλές έχουν παίξει ακόμη και Α΄ Κατηγορία: ( Ηρακλής, Κένταυρος Νεάπολης, Άρης Μελισσατίκων, Αργώ, Εθνικός, Ορμίνιο, Δόξα Αερινού, Αγροτικός Αιδινίου, ΑΕ Χλόης, Αετός Κερασιάς, ΑΟ Χιλιαδούς, Παναγροτικός Φερών) και ακόμη: Απόλλων Κροκίου, Διόνυσος, Θεσσαλικός, ΑΟ Άναυρος, ΑΟ Γλαφυρές, ΓΑΣ Σηπιάδας, ΑΟ. Νεοχωρακίου, Κεραυνός Ελευθεροχωρίου, Άρης Ανθοτόπου, Νίκη Περιβλέπτου, Προφήτης Ηλίας, ΑΕ Γαύριανης, ΑΟ Ζαγοράς, Ρήγας Φεραίος Κισσού, Ολυμπιακός Νέας Δημητριάδος, Βόλος 2004, ΑΕ Αργαλαστής, Ακαδημία Αισωνίας, Αίας Τρικερίου, Αργοναύτες Αμαλιάπολης, Παλατιακός, Ιωλκός, Μικροθήβες, ενώ υπάρχουν και κάποιες που συγχωνεύτηκαν (Ιάσων Διμηνίου και Κεραυνός Σαμπάναγα έγιναν ΑΕΔ… Φίλαθλος, Απόλλων Κορόπης και Κένταυρος Αγίου Γεωργίου Νηλείας έγιναν ΑΕ 2002… Νηλέας Κ. Λεχωνίων και ΑΟ Άνω Λεχωνίων έγιναν Ένωση Λεχωνίων).

ΟΙ ΟΜΑΔΕΣ ΣΕ Α’ - Β’ - Γ’ Ε.Π.Σ.Θ.

Α’ Κατηγορία

ΟΜΑΔΕΣ                              ΕΤΟΣ ΙΔΡΥΣΗΣ    ΠΡΟΠΟΝΗΤΕΣ

ΔΗΜΗΤΡΑ ΕΥΞΕΙΝΟΥΠΟΛΗΣ     1949                       Μιχάλης Ανδρωνάς

ΣΑΡΑΚΗΝΟΣ                      1951                       Γιάννης Φασουράκης

ΑΓΙΑ ΑΝΝΑ         2013                       Λεωνίδας Καραλής - Κώστας Τσιουρέλης

ΡΗΓΑΣ ΦΕΡΑΙΟΣ               1926       Κώστας Σταματίου

ΠΡΩΤΕΣΙΛΑΟΣ                   1961                       Γιάννης Ζαγκαβιέρος

ΤΟΞΟΤΗΣ                             1929                       Σάκης Χρυσοχού

ΑΙΑΣ ΣΟΥΡΠΗΣ                 1972                       Γιάννης Σιαμέτης

ΑΓΙΑ ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ            1998                       Στέλιος Μαλακασιώτης

ΑΘΛ. ΕΝΩΣΗ 2002           2002                       Στέργιος Σιαμέτης          

ΑΚΡΟΠΟΛΗ ΣΕΣΚΛΟΥ    1971                       Κώστας Παπαστεργίου

ΔΑΦΝΗ                               1951                       Αρης Γιαννούτσος          

ΣΚΙΑΘΟΣ                              1970                       Γιώργος Καλιακούδας

ΙΑΣΩΝ ΑΛΛΗΣ ΜΕΡΙΑΣ  1974                       Παναγιώτης Κουρούπης

ΠΥΡΑΣΟΣ            1952       Τάκης Παρισσάκης

Β’ Κατηγορία

ΑΣΤΕΡΑΣ ΡΙΖΟΜΥΛΟΥ   1956                       Χρήστος Καψιώτης

Α.Σ. ΑΓΧΙΑΛΟΣ                  2007                       Θοδωρής Ανδρουτσόπουλος

ΑΝΘΙΜΟΣ ΓΑΖΗΣ             1973                       Γιώργος Καραμίχαλος                  

ΑΘΛ. ΚΟΛΕΓΙΟ ΝΙΚΗΣ    1996                       Νίκος Σκουφογιάννης

ΜΑΓΝΗΣΙΑΚΟΣ                 1928                       Θανάσης Βλαχόπουλος               

ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ                       1986                       Σπύρος Φώτου

ΠΗΛΕΑΣ                               1928                       Θωμάς Θάνος  

ΣΚΟΠΕΛΟΣ                         1987                       Γρηγόρης Πουρσαϊτίδης

ΜΥΡΜΙΔΟΝΕΣ                  1972                       Παναγιώτης Βούλγαρης

ΕΛΕΥΘΕΡΙΑΚΟΣ                 2013                       Συλλογική

Α.Ε ΛΕΧΩΝΙΩΝ/ΝΗΛΕΑ 1982-2008           Κυριάκος Κοκκινάκης

ΜΑΚΡΙΝΙΤΣΑ                      1994                       Κώστας Ρέππος                               

Γ’ Κατηγορία

ΑΠΟΛΛΩΝ ΚΑΝΑΛΙΩΝ 1950       Χρήστος Κολημήτρας   

Α.Ε. ΔΙΜΗΝΙΟΥ                                1974-2008            Δημήτρης Μπράτσος

ΑΘΛΟΣ ΑΛΜΥΡΟΥ          2000                   Θοδωρής Σκούρας

ΑΧΙΛΛΕΑΣ ΑΧΙΛΛΕΙΟΥ    1975               Κώστας Στέκας

ΑΠΟΒ                                    1996                 Βασίλης Σιγάλας

ΔΗΜΗΤΡΙΑΣ                      2008                  Πασχάλης Καρακώστας

ΝΕΟΣ ΜΑΓΝΗΣΙΑΚΟΣ     2016                Βαγγέλης Τάχος

ΚΕΝΤΑΥΡΟΣ ΑΡΓΑΛΑΣΤΗΣ 1983           Στέφανος Γώγος

ΕΡΜΗΣ                                 2003                 Χρόνης Σαπουνάς

29/9 η πρεμιέρα

Η ημερομηνία έναρξης των αγώνων των πρωταθλημάτων ορίσθηκε το Σαββατοκύριακο 28-29/9 για την Α’ και πιθανόν μια εβδομάδα αργότερα στη Β’ Κατηγορία.

Τη Δευτέρα 9 Σεπτεμβρίου θα γίνει και η κλήρωση των αγώνων Κυπέλλου Ερασιτεχνών Ε.Π.Σ.Θ. (μετέχουν οι ομάδες της Α’ και Β’ ΕΠΣΘ και οι 3 της Γ΄ Εθνικής) που θα αρχίσει με την α΄ φάση 21 Σεπτεμβρίου.

Σχόλια
Δεν υπάρχουν σχόλια γι'αυτό το άρθρο
Αποστολή σχολίου
2
+
5
=