Η κρίσιμη μέρα για τον τίτλο

Τελευταία ενημέρωση: 2019-05-04, 15:43:07
Η κρίσιμη μέρα για τον τίτλο

Η ανάδειξη του πρωταθλητή «παίζεται» σήμερα στην τελευταία αγωνιστική της Α΄ Κατηγορίας Ε.Π.Σ.Θ., ενώ στις άλλες κατηγορίες ήδη Τοξότης και Αθλητικό Κολέγιο Νίκης πανηγύρισαν τίτλο…

Επιμέλεια: ΒΑΣΙΛΗΣ ΖΗΝΕΛΗΣ

Ο Διαγόρας που πρόπερσι ήταν τρίτος με πρωταθλητή τον ΓΣΑ και πίσω από τον Πύρασο, πέρσι ήταν 2ος στο -4 από τον Θησέα και σήμερα έχει τη δυνατότητα πετυχαίνοντας την 21η φετινή του νίκη να είναι για 1η του φόρα 1ος και να πανηγυρίσει την άνοδο στη Γ΄ Εθνική…

Η ομάδα του Στεφανοβικείου αήττητη με προπονητή τον Μιχάλη Ζιώγα είναι στο +2 και στη σημερινή τελευταία αγωνιστική παίζει (17.00) εκτός έδρας στο βοηθητικό του ΕΑΚ με τον Σαρακηνό, την ώρα που η Δήμητρα θα παίξει στο Olimpico με την Αγία Αννα και ο Ρήγας Φεραίος στο Βελεστίνο με τους Μυρμιδόνες.

Ο Σαρακηνός που φέτος στην «έδρα» του έχει 10 νίκες και δυο ήττες από Αίαντα και Δήμητρα …δεν είναι πρώτη φορά που ως γηπεδούχος στο φινάλε «κρίνει» τίτλο!

Ιδιο «σκηνικό» υπήρξε και στην τελευταία αγωνιστική του 2011-2012 που επίσης είχε κριθεί τελικά ο τίτλος όταν η βαθμολογική διαφορά στην κορυφή μεταξύ Ρήγα και ΑΕ Διμηνίου ήταν στον έναν βαθμό… Σε εκείνη την 30ή τελευταία αγωνιστική είχαμε Σαρακηνός-Ρήγας Φεραίος 0-1 (81’ Μιχολίτσης) και Α.Ε. Διμηνίου-Αν. Γαζής 4-1 (3’, 19’ Ζαρκάδας, 58’ Μιχαήλ, 74’ Μπαντάς -24’ Μπίλο) και ο Ρήγας ήταν πρωταθλητής με 68 β., έναντι 67 της ΑΕΔ!

Και την περίοδο 14-15 ο Σαρακηνός ήταν πάλι ρυθμιστής αφού προτελευταία αγωνιστική γηπεδούχος ήρθε με τη Σκιάθο 1-1 (13΄Μπόρας-18’Γκίνη) και έτσι η Σκιάθος (67) έμεινε 1 βαθμό πίσω από την πρωταθλήτρια (68 β.) ΑΕ Διμηνίου!

Πάντως το πιο συγκλονιστικό τελευταίο ματς τελευταίας αγωνιστικής για τον Σαρακηνό ήταν την περίοδο 1990-1991 σε ένα από τα πιο συναρπαστικά πρωταθλήματα του τοπικού ποδοσφαίρου μας το οποίο διεκδίκησαν μέχρι 2 αγωνιστικές πριν το τέλος 7 ομάδες και κρίθηκε στην τελευταία αγωνιστική στο ματς Σαρακηνός-Τοξότης.

Στο ματς εκείνο παρουσία 3.000 φιλάθλων και με διαιτητή τον Πειραιώτη Βαγγέλη Συμιακό, ο Τοξότης με νίκη θα ήταν πρωταθλητής, ενώ ο Σαρακηνός θα έπαιρνε τον τίτλο και με ισοπαλία που τελικά πήρε 2-2 (43΄Αναστασίου, 88’ Μανώλης-1’, 72’ Φράγγος). Ετσι τελικά ο Σαρακηνός ήταν πρωταθλητής αφήνοντας δεύτερο τον Τοξότη, τρίτους Θησέα, Αστέρα και τέταρτους Σκιάθο, Αρη και Δάφνη!...

Στο σήμερα Διαγόρας με νίκη κατακτά τον τίτλο ενώ και με ισοπαλία θα είναι πρωταθλητής (αλλά χωρίς να νικήσει ο Ρήγας) ενώ με ήττα θα είναι 1ος μόνο αν χάσουν Δήμητρα και Ρήγας.

Αν ο Διαγόρας έρθει ισόπαλος και κερδίσουν Δήμητρα και Ρήγας στην τριπλή ισοβαθμία πρωταθλήτρια θα είναι η ομάδα της Ευξεινούπολης, ενώ ο Ρήγας κατακτά τον τίτλο μόνο με δική του νίκη και ήττες των άλλων.

Στη μάχη για την παραμονή ήδη υποβιβάστηκε ο Μαγνησιακός (και πέφτει άλλος ένας) ενώ Μυρμιδόνες και Ηρακλής ισοβαθμούν στην 12η θέση. Οι Μυρμιδόνες που υπερτερούν στην ισοβαθμία έχουν το ματς με τον Ρήγα Φεραίο και ο Ηρακλής θα παίξει στη Σκιάθο.

Πρωταθλητής στην Β΄ Κατηγορία αναδείχθηκε ο Τοξότης και για τις άλλες δυο θέσεις ανόδου Ιάσων Α.Μ. και Δάφνη έχουν-με νίκες αύριο εκτός έδρας-προβάδισμα έναντι της ΑΕ 2002 που επίσης παίζει εκτός και η ελπίδα της είναι ένα «στραβοπάτημα» των δυο που έχει ένα βαθμό «μπροστά» της!

Στην Β’ ΕΠΣΘ αύριο θα ξεκαθαρίσει και η μια ομάδα που θα υποβιβαστεί, ενώ από την Γ΄ Κατηγορία κέρδισαν την άνοδο το Αθλητικό Κολέγιο Νίκης, η Σκόπελος και η Ενωση Λεχωνίων.

Το πρόγραμμα στην τελευταία αγωνιστική

Α΄ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ ΕΠΣΘ 26η αγωνιστική

Σάββατο 4 Μαΐου

Γηπ. Olimpico (5 μ.μ.): Αγία Αννα-Δήμητρα Ευξεινούπολης

Γηπ. Βοηθητικό ΕΑΚ (5 μ.μ.): Σαρακηνός-Διαγόρας

Γηπ. Σκιάθου (5 μ.μ.): Σκιάθος-Ηρακλής Β.

Γηπ. Πτελεού (5 μ.μ.): Πρωτεσίλαος-Μαγνησιακός

Γηπ. Βελεστίνου (5 μ.μ.): Ρήγας Φεραίος-Μυρμιδόνες

Κυριακή 5 Μαΐου

Γηπ. Αγχιάλου (5 μ.μ.): Πύρασος-Αίας Σούρπης

Γηπ. Σέσκλου (5 μ.μ.): Ακρόπολη-Αγία Παρασκευή

Οι σκόρερ

27 ΓΚΟΛ: Μαν. Πάσχος (Ρήγας)

21 ΓΚΟΛ: Κ. Σιόβας (Αγία Παρασκευή)

18 ΓΚΟΛ: Αλ. Α. Σιώμος (Σαρακηνός), Θ. Παπαδόπουλος (Δήμητρα)

17 ΓΚΟΛ: Κ. Κρανάς (Δήμητρα), Δ. Σέττος (Ρήγας)

16 ΓΚΟΛ: Θ. Κατσαβριάς (Αίας)

14 ΓΚΟΛ: Ι. Αραπίτσας (Αίας), Χειλάς (Αίας)

13 ΓΚΟΛ: Σπ. Νούσιας (Πύρασος)

12 ΓΚΟΛ: Αλ. Κουβελάς (Διαγόρας)

9 ΓΚΟΛ: Θρ. Βαλωτής (Διαγόρας), Α. Λάμπος (Πρωτεσίλαος), Β. Ζαρίφης (Αγία Αννα), Ντ. Πρίφτι (Σκιάθος)

8 ΓΚΟΛ: Αλαμάνης (Αγία Παρασκευή/Διαγόρας)

7 ΓΚΟΛ: Τζίκας (Πύρασος/Σαρακηνός), Νασιακόπουλος (Ρήγας), Γάρος (Ρήγας), Χισάι (Σκιάθος), Ι. Μόσιος (Σαρακηνός/Διαγόρας)

Β’ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ ΕΠΣΘ (26η)

Σάββατο 4 Μαΐου

Γηπ. Πορταριάς (5 μ.μ.): Μακρινίτσα-Τοξότης

Γηπ. «Βασδέκειο»(5 μ.μ.): Πανιώνιος-Ελευθεριακός

Κυριακή 5 Μαΐου

Γηπ. Ριζομύλου (5 μ.μ.): Αστέρας Ριζ.-ΑΕ 2002

Γηπ. Γατζέας (5 μ.μ.): Άνθιμος Γαζής-Δάφνη

Γηπ. Μικροθηβών (5 μ.μ.): Μικροθήβες-Ιάσων Αλ. Μεριάς

Γηπ. «Βασδέκειο» (5 μ.μ.): Παγασητικός-Πηλέας

Ρεπό: ΑΣ Αγχίαλος

Οι σκόρερ

27 ΓΚΟΛ: Δ. Στουμποβίκος (ΑΕ 2002)

24 ΓΚΟΛ: Λ. Δενελάβας (Τοξότης)

22 ΓΚΟΛ: Γ. Κιπτίου (Πανιώνιος)

20 ΓΚΟΛ: Ν. Τσακίρης (Πανιώνιος)

19 ΓΚΟΛ: Χ. Καρακίτσιος (Δάφνη)

17 ΓΚΟΛ: Ι. Καραγιώργος (Αγχίαλος)

12 ΓΚΟΛ: Α. Απριγιάν (Αγχίαλος)

11 ΓΚΟΛ: Ι. Μωυσίδης (Μακρινίτσα)

10 ΓΚΟΛ: Σ. Δημόπουλος (Ιάσων Α.Μ.), Παλαμιώτης (Μακρινίτσα)

9 ΓΚΟΛ: Ζατσάη (Ιάσων Α.Μ.), Πριτσίνης (Ελευθεριακός), Κόρδα (ΑΕ 2002),

Γ’ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ ΕΠΣΘ (26η)

Σάββατο 4 Μαΐου

Γηπ. Καναλίων (5 μ.μ.): Απόλλων Καν.-Δύναμις

Γηπ. Γατζέας (5 μ.μ.): Κένταυρος Ν.Π.-Ηρακλής Αγ. Θ.

Γηπ. Αλλης Μεριάς(5 μ.μ.): Ιωλκός-Αχιλλέας Αχιλλείου

Κυριακή 5 Μαΐου

Γηπ. Βοηθητικό ΕΑΚ (11 π.μ.): Νέος Μαγνησιακός-Ένωση Λεχωνίων/ Νηλέας

Γηπ. Ι.Μ. Δημητριάδος (11 π.μ.): Δημητριάς-Αθλ. Κολέγιο Νίκης

Γηπ. «Βασδέκειο» (11 π.μ.): Ερμής-Σκόπελος

Γηπ. Βοηθητικό ΕΑΚ (5 μ.μ.): Α.ΠΟ.Β-Άθλος

Οι σκόρερ

30 ΓΚΟΛ: Γ. Φιλίππου (Λεχώνια)

22 ΓΚΟΛ: Γιαν. Πλόχα (Δύναμη)

21 ΓΚΟΛ: Γ. Βασιλείου (Κανάλια), Απ. Κουτσαρνάκης (ΑΚ Νίκης)

19 ΓΚΟΛ: Παρίσσης (Ηρακλής Αγ. Θ.)

17 ΓΚΟΛ: Α. Μπόγια (Ιωλκός)

16 ΓΚΟΛ: Μιχ. Χατζηπλής (Ερμής)

15 ΓΚΟΛ: Γερολυμάτος (Α.Κ. Νίκης)

 

 

 

Σχόλια
Δεν υπάρχουν σχόλια γι'αυτό το άρθρο
Αποστολή σχολίου
8
+
6
=