Για τις θέσεις τους …ώς το φινάλε

Τελευταία ενημέρωση: 2019-03-30, 14:46:46
Για τις θέσεις τους …ώς το φινάλε

Για να διατηρήσουν τις θέσεις τους αγωνίζονται πλέον οι ομάδες κορυφής στις τρεις τοπικές κατηγορίες της Ε.Π.Σ.Θ., με το πρωτάθλημα να έχει μπει στην τελική ευθεία, καθώς απομένουν 5 αγωνιστικές και Διαγόρας, Τοξότης και Αθλητικό Κολέγιο Νίκης διατηρούν το προβάδισμα τίτλου…

Επιμέλεια: ΒΑΣΙΛΗΣ ΖΗΝΕΛΗΣ

Στην Α’ Κατηγορία ο πρώτος και για 18 αγώνες αήττητος Διαγόρας θέλει μόνο νίκες για τον τίτλο και οι ομάδες που ακολουθούν εκτός από δικές τους νίκες ελπίζουν να προσπεράσουν μόνο με «στραβοπάτημα» της πρωτοπόρου ομάδας…

Ο ΔΙΑΓΟΡΑΣ (52 β.) έχει τρία ματς με τις ομάδες που βρίσκονται στις τρεις τελευταίες θέσεις της βαθμολογίας και «μάχονται» για την παραμονή (αύριο με Ηρακλή και στη συνέχεια Μαγνησιακό στο Στεφανοβίκειο και στον Πλάτανο με Μυρμιδόνες), ενώ άλλα δύο είναι με «αδιάφορους» βαθμολογικά, αν και το τελευταίο εκτός έδρας είναι με τον Σαρακηνό που ως γηπεδούχος έχει μόλις μια ήττα και 8 νίκες.

Η ΔΗΜΗΤΡΑ (50 β.) έχει κι αυτή να παίξει στην έδρα του Σαρακηνού, αλλά και εκτός ακόμη με Πύρασο και Αγία Αννα, ενώ στην Ευξεινούπολη θα υποδεχθεί Σκιάθο και Ακρόπολη.

Ο ΡΗΓΑΣ (50 β.) έχει μόνο δύο εξόδους με Αγία Παρασκευή και Μαγνησιακό ενώ στο Βελεστίνο θα υποδεχτεί Ακρόπολη και τους «μαχόμενους» για παραμονή Ηρακλή και Μυρμιδόνες.

Ο ΑΙΑΣ που έχασε έδαφος (46 β.) έχει κι αυτός τρία ματς με τις ομάδες της τελευταίας τριάδας (Ηρακλή εκτός, Μαγνησιακό και Μυρμιδόνες εντός), ενώ υποδέχεται ακόμη Αγία Παρασκευή και παίζει και στη Νέα Αγχίαλο με Πύρασο.

Στην Β’ Κατηγορία υπάρχει τετράδα, που όμως διεκδικεί τρεις θέσεις ανόδου, δεν έχει ντέρμπι ώς το τέλος, αλλά έχει… ρεπό! Ηδη την περασμένη αγωνιστική έκανε το ρεπό του «ανώδυνα» ο πρωτοπόρος Τοξότης (42 β.), ενώ «ακολουθούν» και οι τρεις ομάδες που είναι στους 39 βαθμούς η Δάφνη που δεν παίζει τώρα στην 22η, ο Ιάσων στην 23η και η Αγχίαλος στην 26η.

Στην 22η αγωνιστική αύριο ξεχωρίζουν τα ματς Πανιώνιος-Αγχίαλος και Ιάσων–Παγασητικός, στην 23η το Αγχίαλος–Μακρινίτσα, στην 24η το Παγασητικός–Αγχίαλος και στο φινάλε το Μακρινίτσα–Τοξότης.

Στην Γ΄ Κατηγορία φαίνεται πως ξεκαθαρίζει η τριάδα …και τα ματς Ενωσης Λεχωνίων-Αθλ. Κολέγιο Νίκης την Κυριακή και Αθλ. Κολέγιο-Σκόπελος την επόμενη αγωνιστική πιθανόν θα κρίνουν και τη σειρά…

*Στην Α΄ΕΠΣΘ εκκρεμεί ο αγώνας Αγία Αννα-Σκιάθος (18η αγων.) και στη Γ’ ΕΠΣΘ εκκρεμούν τα ματς Ηρακλής Α.Θ.-Σκόπελος(12η) και για τη 18η το Ηρακλής Αγ. Θ. – Αχιλλέας.

Αυτό το Σαββατοκύριακο το πρόγραμμα στις τρεις κατηγορίες της ΕΠΣΘ έχει ως εξής:

Α’ ΕΠΣΘ - 22η αγωνιστική

Σάββατο 30 Μαρτίου

Γηπ. Αγχιάλου (4 μ.μ.): Πύρασος-Δήμητρα ΧΑΛΒΑΤΖΑΚΟΣ ΒΛΑΧΟΣ ΤΡΙΦΟΝΙΔΗΣ

Γηπ. Πλατάνου (4 μ.μ.): Μυρμιδόνες-Σαρακηνός ΤΑΣΙΟΠΟΥΛΟΣ Γ. ΣΑΚΚΑΣ Δ. ΑΝΑΣΤΑΣΙΟΥ Α.

Κυριακή 31 Μαρτίου

Γηπ. Πτελεού (12 μ.): Πρωτεσίλαος-Σκιάθος ΚΑΛΑΤΖΗΣ ΣΑΚΚΑΣ Δ. ΑΝΑΣΤΑΣΙΟΥ Α.

Γηπ. Βελεστίνου (4 μ.μ.): Ρήγας Φεραίος-Ακρόπολη ΝΙΚΟΠΟΥΛΟΣ ΣΑΜΑΡΑΣ ΣΦΥΡΗΣ

Γηπ. «Βασδέκειο»(4 μ.μ.): Μαγνησιακός-Αγία Αννα ΧΑΛΒΑΤΖΑΚΟΣ ΑΓΓΕΛΟΠΟΥΛΟΣ ΣΚΡΙΜΠΑΣ

Γηπ. Αχιλλείου (4 μ.μ.): Αίας-Αγία Παρασκευή ΑΘΗΝΑΙΟΣ ΚΑΡΑΚΙΤΣΟΣ ΓΕΩΡΓΑΝΤΖΗΣ

Γηπ. Στεφανοβικείου (4 μ.μ.): Διαγόρας-Ηρακλής ΤΑΣΙΟΠΟΥΛΟΣ Γ. ΚΑΦΤΕΡΑΝΗΣ ΤΑΣΙΟΠΟΥΛΟΣ Θ

Οι σκόρερ

23 ΓΚΟΛ: Μαν. Πάσχος (Ρήγας)

18 ΓΚΟΛ: Κ. Σιόβας (Αγία Παρασκευή)

17 ΓΚΟΛ: Θ. Παπαδόπουλος (Δήμητρα)

16 ΓΚΟΛ: Αλ. Α. Σιώμος (Σαρακηνός), Θ. Κατσαβριάς (Αίας)

14 ΓΚΟΛ: Δ. Σέττος (Ρήγας), Ι. Αραπίτσας (Αίας)

13 ΓΚΟΛ: Σπ. Νούσιας (Πύρασος), Χειλάς (Αίας)

10 ΓΚΟΛ: Κ. Κρανάς (Δήμητρα)

9 ΓΚΟΛ: Αλ. Κουβελάς (Διαγόρας)

8 ΓΚΟΛ: Θρ. Βαλωτής (Διαγόρας)

7 ΓΚΟΛ: Α. Λάμπος (Πρωτεσίλαος), Τζίκας (Πύρασος/Σαρακηνός)

6 ΓΚΟΛ: Ν.Ε. Βούλγαρης (Δήμητρα), Αλ. Αραπίτσας (Δήμητρα), Ευθ. Ξηροκώστας (Δήμητρα), Αλαμάνης (Αγία Παρασκευή/Διαγόρας), Γουτούλης (Διαγόρας), Β. Ζαρίφης (Αγία Αννα), Ι. Μόσιος (Σαρακηνός/Διαγόρας), Χισάι (Σκιάθος), Μίλτος (Ακρόπολη)

5 ΓΚΟΛ: Πετρόπουλος (Ηρακλής), Νασιακόπουλος (Ρήγας), Γάρος (Ρήγας), Τ. Κυριάκος (Διαγόρας), Αλικά (Σκιάθος), Τσένα (Μαγνησιακός), Η. Αράπης (Μυρμιδόνες), Π. Κόκκας (Ακρόπολη), Ν. Αντωνίου (Ακρόπολη)

4 ΓΚΟΛ: Ι. Ζαχαράκης (Πύρασος), Σπ. Καραπλιάγκος (Διαγόρας), Κ. Τσιουρέλης (Αγία Αννα), Μιχόπουλος (Αίας), Δ. Μπούρχας (Μυρμιδόνες), Δανηλόπουλος (Μαγνησιακός/Πύρασος), Ντ. Πρίφτι (Σκιάθος).

Β’ ΕΠΣΘ - 22η αγωνιστική

Σάββατο 30 Μαρτίου

Γηπ. Βοηθητικό ΕΑΚ (4 μ.μ.): Ελευθεριακός- Α.Ε. 2002 ΑΘΗΝΑΙΟΣ ΠΛΑΚΙΑΣ ΑΝΤΩΝΙΟΥ

Κυριακή 31 Μαρτίου

Γηπ. Γατζέας ( 11 π.μ.): Ανθιμος Γαζής- Μακρινίτσα ΓΡΑΒΑΝΗΣ ΚΑΤΣΙΓΙΑΝΝΑΚΗΣ ΚΟΚΚΑΛΗΣ

Γηπ. Βοηθητικό ΕΑΚ ( 11 π.μ.): Ιάσων Α.Μ.- Παγασητικός ΔΗΜΗΤΡΙΑΔΗΣ ΠΑΛΤΑΤΖΗΣ ΓΕΩΡΓΑΝΤΖΗΣ

Γηπ. ΕΤΒΑ ( 11 π.μ.): Πηλέας- Τοξότης ΚΟΥΣΤΑΣ ΓΕΡΜΑΝΗΣ ΣΑΡΑΚΑΤΣΑΝΟΣ

Γηπ. «Βασδέκειο» (11 π.μ.): Πανιώνιος- ΑΣ Αγχίαλος ΕΥΑΓΓΕΛΙΑΣ ΚΑΡΑΚΙΤΣΟΣ ΑΝΤΩΝΙΟΥ

Γηπ. Μικροθηβών (4 μ.μ.): Μικροθήβες- Αστέρας Ριζομύλου ΠΑΛΤΑΤΖΗΣ ΠΑΝΑΓΙΩΤΟΠΟΥΛΟΣ ΔΗΜΗΤΡΑΚΗΣ

Ρεπό: Δάφνη

Οι σκόρερ

21 ΓΚΟΛ: Γ. Κιπτίου (Πανιώνιος), Δ. Στουμποβίκος (ΑΕ 2002)

17 ΓΚΟΛ: Λ. Δενελάβας (Τοξότης)

16 ΓΚΟΛ: Ν. Τσακίρης (Πανιώνιος)

14 ΓΚΟΛ: Χ. Καρακίτσιος (Δάφνη), Ι. Καραγιώργος (Αγχίαλος)

12 ΓΚΟΛ: Α. Απριγιάν (Αγχίαλος)

10 ΓΚΟΛ: Σ. Δημόπουλος (Ιάσων Α.Μ.), Ι. Μωυσίδης (Μακρινίτσα)

8 ΓΚΟΛ: Κ. Ντίτσιος (Μακρινίτσα), Πριτσίνης (Ελευθεριακός)

7 ΓΚΟΛ: Χρ. Λέτσος (Τοξότης), Παλαμιώτης (Μακρινίτσα), Κόρδα (ΑΕ 2002), Αλμπάν (Ιάσων Α.Μ.)

6 ΓΚΟΛ: Κόρμπας (Τοξότης), Χαλιμούρδας (Αστέρας), Αλ. Τσιγαρίδας (Δάφνη), Καραγεώργος (Πανιώνιος), Ζατσάη (Ιάσων Α.Μ.), Ζουλένκο (Πηλέας)

4 ΓΚΟΛ: Περεντίδης (Παγασητικός/Ιάσων Α.Μ.), Γιωργής (Ιάσων Α.Μ.), Παρίσσης (ΑΕ 2002), Μπραχόλι (Παγασητικός), Ζγατζής (Αγχίαλος), Ταφίλης (Πανιώνιος), Λινάρδος (Α. Γαζής), Μπαρμπαγιαννάκος (Πηλέας).

Γ’ ΕΠΣΘ - 22η αγωνιστική

Σάββατο 30 Μαρτίου

Γηπ. «Βασδέκειο» (4 μ.μ.): Ερμής- Αχιλλέας Αχιλλείου ΕΥΣΤΑΘΙΑΔΗΣ ΓΚΑΤΖΟΥΝΑΣ ΚΟΥΦΙΟΣ

Γηπ. Αγίων Θεοδώρων (4 μ.μ.): Ηρακλής Α. Θ.- Ιωλκός ΒΕΡΓΟΥ ΚΟΥΒΑΤΑ ΜΠΟΛΤΣΗΣ

Κυριακή 31 Μαρτίου

Γηπ. Λεχωνίων ( 11 π.μ.): Ενωση Λεχωνίων/Νηλέας- Αθλ. Κολέγιο Νίκης ΒΛΑΧΟΣ ΚΑΦΤΕΡΑΝΗΣ ΣΚΡΙΜΠΑΣ

Γηπ. Αργαλαστής (4 μ.μ.): Κένταυρος Ν.Π.- Δημητριάς ΓΡΑΒΑΝΗΣ ΚΟΚΚΑΛΗΣ ΚΑΤΣΙΓΙΑΝΝΑΚΗΣ

Γηπ. Βοηθητικό ΕΑΚ (4 μ.μ.): Δύναμις- Ν. Μαγνησιακός ΠΛΑΚΙΑΣ ΠΑΓΩΝΟΠΟΥΛΟΣ ΖΑΚΥΝΘΙΝΟΣ

Γηπ. Καναλίων (4 μ.μ.): Απόλλων Καν. – ΑΠΟΒ ΤΣΙΝΤΖΑΣ ΚΙΤΤΟΣ ΠΟΥΛΙΟΣ

Σκόπελος- Αθλος δεν ορίστηκε

Οι σκόρερ

22 ΓΚΟΛ: Γιαν. Πλόχα (Δύναμη)

14 ΓΚΟΛ: Γ. Φιλίππου (Λεχώνια)

19 ΓΚΟΛ: Παρίσσης (Ηρακλής Αγ. Θ.)

18 ΓΚΟΛ: Γ. Βασιλείου (Κανάλια), Απ. Κουτσαρνάκης (ΑΚ Νίκης)

15 ΓΚΟΛ: Μιχ. Χατζηπλής (Ερμής)

14 ΓΚΟΛ: Α. Μπόγιαν (Ιωλκός)

13 ΓΚΟΛ: Γερολυμάτος (Α.Κ. Νίκης)

12 ΓΚΟΛ: Μαλλιαρός (Δύναμη), Ματθ. Γεωργιάδης (Λεχώνια), Τσιάντος (Κανάλια)

11 ΓΚΟΛ: Φλώκας (Ιωλκός)

10 ΓΚΟΛ: Νιτσάι (Αργαλαστή), Μπουμπούκης (Ερμής)

9 ΓΚΟΛ: Ι. Σκιαθίτης (Σκόπελος)

8 ΓΚΟΛ: Συνοδινός (Σκόπελος)

7 ΓΚΟΛ: Λ. Κέρτσι (Αθλος), Χούμπλης (ΑΠΟΒ), Δ. Καμπέρης (Δημητριάς), Χ. Ασημάκης (Δημητριάς)

6 ΓΚΟΛ: Δαλακιάρης (Σκόπελος), Σένκο (Σκόπελος), Κάβουρας (Ιωλκός), Χατζηιωάννου (Α.Κ.Νίκης), Α. Ταφίλης (Δημητριάς).

 

 

Σχόλια
Δεν υπάρχουν σχόλια γι'αυτό το άρθρο
Αποστολή σχολίου
9
+
3
=