Στην τελική ευθεία το πρωτάθλημα της ΕΠΣΘ

Τελευταία ενημέρωση: 2019-03-29, 12:22:50
Στην τελική ευθεία το πρωτάθλημα της ΕΠΣΘ

Στην τελική ευθεία μπαίνει το πρωτάθλημα και στις τρεις τοπικές κατηγορίες της Ε.Π.Σ.Θ., ενώ απομένουν 5 αγωνιστικές, που οι ομάδες κορυφής θέλουν να διατηρήσουν τις θέσεις τους…

Επιμέλεια: ΒΑΣΙΛΗΣ ΖΗΝΕΛΗΣ

Βέβαια στην Α’ Κατηγορία τα συναισθήματα των ομάδων της τετράδας είναι διαφορετικά αφού ο πρώτος και για 18 αγώνες αήττητος Διαγόρας θέλει μόνο νίκες για τον τίτλο και οι ομάδες που ακολουθούν εκτός από δικές τους νίκες ελπίζουν να προσπεράσουν μόνο με «στραβοπάτημα» της πρωτοπόρου ομάδας…

Ο ΔΙΑΓΟΡΑΣ (52 β.) έχει τρία ματς με τις ομάδες που βρίσκονται στις τρεις τελευταίες θέσεις της βαθμολογίας και «μάχονται» για την παραμονή (Ηρακλή, Μαγνησιακό στο Στεφανοβίκειο και στον Πλάτανο με Μυρμιδόνες), ενώ άλλα δυο είναι με «αδιάφορους» βαθμολογικά, αν και το τελευταίο εκτός έδρας είναι με τον Σαρακηνό που ως γηπεδούχος έχει μόλις μια ήττα και 8 νίκες.

Η ΔΗΜΗΤΡΑ (50 β.) έχει κι αυτή να παίξει στην έδρα του Σαρακηνού, αλλά και εκτός ακόμη με Πύρασο και Αγία Άννα, ενώ στην Ευξεινούπολη θα υποδεχθεί Σκιάθο και Ακρόπολη.

Ο ΡΗΓΑΣ (50 β.) έχει μόνο δύο εξόδους με Αγία Παρασκευή και Μαγνησιακό ενώ στο Βελεστίνο θα υποδεχτεί Ακρόπολη και τους «μαχόμενους» για παραμονή Ηρακλή και Μυρμιδόνες.

Ο ΑΙΑΣ που έχασε έδαφος (46 β.) έχει κι αυτός τρία ματς με τις ομάδες της τελευταίας τριάδας (Ηρακλή εκτός, Μαγνησιακό και Μυρμιδόνες εντός), ενώ υποδέχεται ακόμη Αγία Παρασκευή και παίζει και στην Αγχίαλο με Πύρασο.

Ολα τα ματς των ομάδων της πρώτης τετράδας ώς το τέλος είναι τα εξής:

22η αγωνιστική

Διαγόρας-Ηρακλής (α’ γύρος 3-0)

Πύρασος-Δήμητρα (0-2)

Ρήγας-Ακρόπολη (2-1)

Αίας-Αγία Παρασκευή (3-0)

23η αγωνιστική

Διαγόρας-Μαγνησιακός (2-0)

Δήμητρα-Σκιάθος (5-1)

Αγία Παρασκευή-Ρήγας (0-6)

Ηρακλής-Αίας (0-5)

24η αγωνιστική

Μυρμιδόνες-Διαγόρας (1-4)

Σαρακηνός-Δήμητρα (0-3)

Ρήγας-Ηρακλής (3-0)

Αίας-Μαγνησιακός (3-0)

25η αγωνιστική

Διαγόρας-Πύρασος (1-0)

Δήμητρα-Ακρόπολη (3-0)

Μαγνησιακός-Ρήγας (0-6)

Αίας-Μυρμιδόνες (4-0)

26η αγωνιστική

Σαρακηνός-Διαγόρας (2-0)

Αγία Άννα-Δήμητρα (0-4)

Ρήγας-Μυρμιδόνες (2-0)

Πύρασος-Αίας (0-4)

Στην Β’ Κατηγορία υπάρχει τετράδα, που όμως διεκδικεί τρεις θέσεις ανόδου, δεν έχει ντέρμπι ως το τέλος, αλλά έχει… ρεπό! Ήδη την περασμένη αγωνιστική έκανε το ρεπό του «ανώδυνα» ο πρωτοπόρος Τοξότης (42 β.), ενώ ακολουθούν και οι τρεις ομάδες που είναι στους 39 βαθμούς η Δάφνη στην 22η, ο Ιάσων στην 23η και η Αγχίαλος στην 26η.

Στην 22η αγωνιστική ξεχωρίζουν τα ματς Πανιώνιος- Αγχίαλος και Ιάσων –Παγασητικός, στην 23η το Αγχίαλος –Μακρινίτσα στην 24η το Παγασητικός –Αγχίαλος και στο φινάλε το Μακρινίτσα –Τοξότης.

Στην Γ΄ Κατηγορία φαίνεται πως ξεκαθαρίζει η τριάδα …και τα ματς Ενωσης Λεχωνίων- Αθλ. Κολέγιο Νίκης την Κυριακή και Αθλ. Κολλέγιο- Σκόπελος την επόμενη αγωνιστική πιθανόν θα κρίνουν και τη σειρά…

*Στην Α΄ΕΠΣΘ εκκρεμεί ο αγώνας Αγία Άννα- Σκιάθος (18η αγων.) και στη Γ’ ΕΠΣΘ εκκρεμούν τα ματς Ηρακλής Α.Θ.-Σκόπελος(12η) και για τη 18η το Ηρακλής Αγ. Θ. – Αχιλλέας.

Αυτό το Σαββατοκύριακο το πρόγραμμα στις τρεις κατηγορίες της ΕΠΣΘ έχει ως εξής:

Α’ ΕΠΣΘ - 22η αγωνιστική

Σάββατο 30 Μαρτίου

Γηπ. Αγχιάλου (4 μ.μ.): Πύρασος- Δήμητρα

Γηπ. Πλατάνου (4 μ.μ.): Μυρμιδόνες- Σαρακηνός

Κυριακή 31 Μαρτίου

Γηπ. Πτελεού (11.30 π.μ.): Πρωτεσίλαος-Σκιάθος

Γηπ. Βελεστίνου (4 μ.μ.): Ρήγας Φεραίος-Ακρόπολη

Γηπ. «Βασδέκειο»(4 μ.μ.): Μαγνησιακός - Αγία Άννα

Γηπ. Αχιλλείου (4 μ.μ.): Αίας- Αγία Παρασκευή

Γηπ. Στεφανοβικείου (4 μ.μ.): Διαγόρας- Ηρακλής

Β’ ΕΠΣΘ - 22η αγωνιστική

Σάββατο 30 Μαρτίου

Γηπ. Βοηθητικό ΕΑΚ (4 μ.μ.): Ελευθεριακός- Α.Ε. 2002

Κυριακή 31 Μαρτίου

Γηπ. Γατζέας ( 11 π.μ.): Άνθιμος Γαζής- Μακρινίτσα

Γηπ. Βοηθητικό ΕΑΚ ( 11 π.μ.): Ιάσων Α.Μ.- Παγασητικός

Γηπ. ΕΤΒΑ ( 11 π.μ.): Πηλέας- Τοξότης

Γηπ. «Βασδέκειο» (11 π.μ.): Πανιώνιος- ΑΣ Αγχίαλος

Γηπ. Μικροθηβών (4 μ.μ.): Μικροθήβες- Αστέρας Ριζομύλου

Ρεπό: Δάφνη

Γ’ ΕΠΣΘ - 22η αγωνιστική

Σάββατο 30 Μαρτίου

Γηπ. «Βασδέκειο» (4 μ.μ.): Ερμής- Αχιλλέας Αχιλλείου

Γηπ. Αγίων Θεοδώρων (4 μ.μ.): Ηρακλής Α. Θ.- Ιωλκός

Κυριακή 31 Μαρτίου

Γηπ. Λεχωνίων ( 11 π.μ.): Ένωση Λεχωνίων/Νηλέας- Αθλ.Κολλέγιο Νίκης

Γηπ. Αργαλαστής (4 μ.μ.): Κένταυρος Ν.Π.- Δημητριάς

Γηπ. Βοηθητικό ΕΑΚ (4 μ.μ.): Δύναμις- Ν. Μαγνησιακός

Γηπ. Καναλίων (4 μ.μ.): Απόλλων Καν. – ΑΠΟΒ

Σκόπελος-Άθλος δεν ορίστηκε

 

* Ακολουθήστε τον ΤΑΧΥΔΡΟΜΟ στο google news για άμεση ενημέρωση.
* Δείτε όλες τις τελευταίες ειδήσεις από τον Βόλο, την Μαγνησία, την Ελλάδα και τον κόσμο

Σχόλια
Δεν υπάρχουν σχόλια γι'αυτό το άρθρο
Αποστολή σχολίου
3
+
1
=