«Μαγνητίζει» το ντέρμπι πρώτου - δεύτερου

Τελευταία ενημέρωση: 2019-02-01, 13:59:38
«Μαγνητίζει» το ντέρμπι πρώτου - δεύτερου

Με αγώνες για την κορυφή συνεχίζεται το Σαββατοκύριακο το πρωτάθλημα της ΕΠΣΘ και στην 15η αγωνιστική ξεχωρίζει το ντέρμπι πρώτου-δεύτερου μεταξύ της Δήμητρας και του Διαγόρα στην Ευξεινούπολη κι ενώ οι ομάδες που ακολουθούν… και καραδοκούν αγωνίζονται ως γηπεδούχοι …

Επιμέλεια: ΒΑΣΙΛΗΣ ΖΗΝΕΛΗΣ

Η Δήμητρα (36 β.) έχοντας το απόλυτο στην έδρα της και έχοντας «ξεχάσει» την ήττα στην Ευξεινούπολη (η τελευταία ήταν Απρίλιο του 2017), θα υποδεχθεί τον Διαγόρα (35 β.), που έχει 10 σερί νίκες.

Ο Αίαντας Σούρπης (34 β.) με έδρα πάλι το Αχίλλειο θα υποδεχθεί την Αγία Άννα, ενώ ο Ρήγας Φεραίος (31 β. με ένα ματς λιγότερο) έχοντας 7 σερί νίκες θα περιμένει στο Βελεστίνο τον Σαρακηνό (25 β.) από τον οποίο στον α΄ γύρο γνώρισε τη μοναδική ήττα εκτός έδρας…

Η Δήμητρα που είναι πρώτη έχει την καλύτερη επίθεση με 45 γκολ (27 στην Ευξεινούπολη), ενώ ο δεύτερος Διαγόρας έχει την καλύτερη άμυνα με την εστία του να έχει παραβιαστεί 7 φορές και μόνο 2 φορές στο Στεφανοβίκειο.

Η Δήμητρα που στην έδρα της έχει το 7-0-0 έχει χάσει σε Στεφανοβίκειο και Πτελεό έχοντας δεχτεί σε αυτά τα ματς τα 5 από τα 9 γκολ και ο Διαγόρας έχει χάσει στην Σούρπη κι έχει δυο ισοπαλίες στο Στεφανοβίκειο με Αγία Άννα και Ρήγα, ενώ με τον Μιχάλη Ζιώγα στον πάγκο του μετράει μόνο νίκες….

Για την Δήμητρα όλοι οι έως τώρα αγώνες ήταν:

Δήμητρα-Αγία Παρασκευή 3-0 (9’,31’ Θ.Παπαδόπουλος,78΄Χονδρογιάννης)

Διαγόρας-Δήμητρα 1-0 (58΄Γουτούλης)

Δήμητρα- Ηρακλής 4-0 (10΄Ν.Βούλγαρης, 54΄Χονδρογιάννης, 65΄, 69΄Ξηροκώστας)

Αίας Σούρπης –Δήμητρα 0-2 (35΄,41΄Ξηροκώστας)

Δήμητρα-Μαγνησιακός 6-0 (45’, 80’ Θωμαΐδης, 54’ αυτογκόλ Ζενούνι, 65’ Ξηροκώστας, 67’ Κρανάς, 90’ Αλ. Αραπίτσας)

Ρήγας Φεραίος-Δήμητρα Ευξεινούπολης 0-2 (15΄Θ.Παπαδόπουλος, 84΄Ν.Βούλγαρης)

Δήμητρα-Μυρμιδόνες 5-3 (24’Αλ.Αραπίτσας, 41’ Κρανάς, 50’Ν.Ε.Βούλγαρης, 58’,84’ Θ.Παπαδόπουλος - 45’ Κατσαβριάς, 67’ Ν.Κ.Βούλγαρης,74’Τσαλιαγκός)

Πρωτεσίλαος-Δήμητρα 4-3 (15’ Κ. Κόρκος, 47’ Α. Λάμπος, 70’ Θ. Κόρκος, 94’ Σιαμανίκος - 60’ Βούλγαρης, 78’ Ξηροκώστας, 92’ Παπαδόπουλος)

Δήμητρα-Πύρασος 2-0 (25’, 68’ Κρανάς)

Σκιάθος-Δήμητρα 1-5 (10΄Χισάι - 3΄Μπαράκου, 15΄,24΄,35΄Παπαδόπουλος, 87’Κρανάς)

Δήμητρα-Σαρακηνός 3-0 (24’, 66’ Θ.Παπαδόπουλος, 26’ Ν.Βούλγαρης)

Ακρόπολη-Δήμητρα 0-3 (29’ Α. Αραπίτσας, 37’ Ν.Βούλγαρης, 79’ Φούκης)

Δήμητρα-Αγία Άννα 4-0 (21’, 80’ Θ.Παπαδόπουλος, 34’ Αλ. Αραπίτσας, 87’ Φούκης)

Αγία Παρασκευή- Δήμητρα Ευξεινούπολης 0-3 (25΄,32΄Θ. Παπαδόπουλος, 91΄ Κρανάς)

Για τον Διαγόρα όλοι οι έως τώρα αγώνες του ήταν:

Διαγόρας-Αγία Άννα 1-1 (39΄Σπ.Καραπλιάγκος-69’ Ζαρίφης)

Διαγόρας-Δήμητρα 1-0 (58΄Γουτούλης)

Αίας-Διαγόρας 3-1 (65’πεν. ,80΄Κατσαβριάς, 68΄Ι.Αραπίτσας -34’Βουραζέρης)

Διαγόρας-Ρήγας 0-0

Πρωτεσίλαος-Διαγόρας 0-3 (25’ Βαλωτής, 35’ Ιωάννου, 60 πεν. Τ.Κυριάκος)

Διαγόρας-Σκιάθος 3-0 (48΄Θρ.Βαλωτής, 40’ πεν., 82’ Αλ.Κουβελάς)

Ακρόπολη-Διαγόρας 1-3 (4’ Σφονδυλιάς- 31΄Πρασσάς 44’ Γουτούλης,90’ Θρ.Βαλωτής)

Διαγόρας-Αγία Παρασκευή 2-0 (55’ πεν. Κυριάκος, 80’ Γουτούλης)

Ηρακλής-Διαγόρας 0-3 (47’ Κυριάκος, 50’ Βαλωτής, 81’ Σπ. Καραπλιάγκος)

Μαγνησιακός-Διαγόρας 0-2 (24΄πεν.Κυργιάκος, 87΄Κουβελάς)

Διαγόρας-Μυρμιδόνες 4-1 (4’, 8’ Κουβελάς, 13’ Καραμανλής, 30’ Κυριάκος-50’ Δ.Μπούρχας)

Πύρασος-Διαγόρας 0-1 (30’ Σπ. Καραπλιάγκος)

Διαγόρας-Σαρακηνός 2-0 (47’ Μόσιος, 80’ Βαλωτής)

Αγία Άννα-Διαγόρας 1-3 (70’ πεν. Κ. Τσιουρέλης – 29’ Γουτούλης, 35’ Αλαμάνης, 65’ Λάιος)

Το κυριακάτικο αποτέλεσμα του ντέρμπι θα «περιμένουν» και οι Αίας και Ρήγας αφού μια ενδεχόμενη ισοπαλία στην Ευξεινούπολη μπορεί να τους «στείλει» στην κορυφή!

Βέβαια και γι αυτούς απαιτούνται νίκες …Ο Αίαντας Σούρπης έχει ήττα στην έδρα του από την Δήμητρα, έχασε και στο Βελεστίνο από το Ρήγα και είχε «Χ» στην Σκιάθο, ενώ ο Ρήγας Φεραίος έχασε εκτός από τον Σαρακηνό, είχε ισοπαλία στο Στεφανοβίκειο και έχασε και στο Βελεστίνο από την Δήμητρα. Με τον Μίλτο Ζιάκα στον πάγκο είναι αήττητος, ενώ έχει κι ένα ματς λιγότερο έχοντας να παίξει το εξ αναβολής παιχνίδι της 8ης αγωνιστικής(!) με τη Σκιάθο στο Βελεστίνο.

Στα άλλα ματς, πέρα από την κορυφή ξεχωρίζουν και αυτά στο «Βασδέκειο»… Του Ηρακλή (10 β.) που ενισχυμένος και με νέο προπονητή ξεκίνησε «αντεπίθεση» παραμονής και φιλοξενεί την Αγία Παρασκευή (16 β.) που «μετράει» 8 αγώνες χωρίς νίκη, ενώ ο Μαγνησιακός (8 β.) που μόλις την περασμένη αγωνιστική έκανε νίκη εκτός έδρας πετυχαίνοντας μάλιστα 3 γκολ, ενώ πιο πριν όλα του ήταν 5, θα υποδεχθεί την Ακρόπολη(17 β.)…

Στις άλλες κατηγορίες στην Β΄ ΕΠΣΘ η Δάφνη είναι πρώτη (31 β.) αν και προέρχεται από τη δεύτερη φετινή της ήττα, ενώ πλησίασαν Τοξότης (29 β.) και Ιάσων Α.Μ.(28 β.) και η Αγχίαλος έμεινε πίσω (26 β.) …και αυτό το Σαββατοκύριακο η «τετράδα» της κορυφής έχει αγώνες έδρας…

Στην Γ΄ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ το Αθλητικό Κολέγιο Νίκης που είναι σταθερά στην κορυφή (38 β.) και είναι η μόνη αήττητη ομάδα θα υποδεχτεί τον Άθλο που δεν έχει νίκη εκτός έδρας, ενώ η Ένωση Λεχωνίων/Νηλέα είναι δυο βαθμούς πιο πίσω (36 β.) θα παίξει στο Αχίλλειο όπου ο Αχιλλέας έχει μόνο μια νίκη …και το μυαλό των δύο πρώτων θα είναι στην επόμενη αγωνιστική που υπάρχει μεταξύ τους ματς στην έδρα της «Ένωσης» που έχει μόνο νίκες!

Η Σκόπελος που είναι πιο πίσω ( 31 β.) αλλά «χρωστά» όμως δύο παιχνίδια εκτός έδρας με Άθλο και Ηρακλή Α.Θ., παραμένοντας πάντως αήττητη εκτός νησιού! Τώρα θα υποδεχτεί το βράδυ του Σαββάτου την Ιωλκό.

Στην μικρότερη κατηγορία επίσης εκκρεμούν και τα ματς του Κένταυρου Ν.Π. με τον Αχιλλέα και του Απόλλωνα Καναλίων με τον Ηρακλή Α.Θ.

Το πρόγραμμα του Σαββατοκύριακου στις τρεις κατηγορίες της ΕΠΣΘ έχει ως εξής:

Α΄ Κατηγορία -15η αγωνιστική

Κυριακή 3 Φεβρουαρίου

Γηπ. «Βασδέκειο» (11 π.μ.): Μαγνησιακός -Ακρόπολη ΚΑΤΣΙΓΙΑΝΝΑΚΗΣ ΤΣΙΝΤΖΑΣ ΔΗΜΗΤΡΑΚΗΣ

Γηπ. Πλατάνου (12 μ.): Μυρμιδόνες- Σκιάθος ΣΑΡΡΗΣ ΚΑΦΤΕΡΑΝΗΣ ΤΑΣΙΟΠΟΥΛΟΣ Κ.

Γηπ. Αχιλλείου (3 μ.μ.): Αίας Σούρπης - Αγία Άννα ΑΘΗΝΑΙΟΣ ΤΑΣΙΟΠΟΥΛΟΣ Θ. ΤΡΙΦΟΝΙΔΗΣ

Γηπ. Πτελεού (3 μ.μ.): Πρωτεσίλαος -Πύρασος ΣΑΡΡΗΣ ΚΑΦΤΕΡΑΝΗΣ ΤΑΣΙΟΠΟΥΛΟΣ

Γηπ. Βελεστίνου (3 μ.μ.): Ρήγας Φ.-Σαρακηνός ΒΛΑΧΟΣ ΑΓΓΕΛΟΠΟΥΛΟΣ ΔΗΜΗΤΡΑΚΗΣ

Γηπ. «Βασδέκειο» (3 μ.μ.): Ηρακλής Β.- Αγ. Παρασκευή ΘΕΟΧΑΡΗΣ ΚΑΤΣΙΓΙΑΝΝΑΚΗΣ ΜΠΟΛΤΣΗΣ

Γηπ. Ευξεινούπολης (3 μ.μ.): Δήμητρα-Διαγόρας ΚΑΛΑΤΖΗΣ ΓΕΩΡΓΑΝΤΖΗΣ ΑΝΤΩΝΙΟΥ

Β’ Κατηγορία-15η αγωνιστική

Σάββατο 2 Φεβρουαρίου

Γηπ. Βοηθητικό ΕΑΚ (3 μ.μ.): Τοξότης- ΑΕ 2002 ΒΛΑΧΟΣ ΘΑΝΟΣ ΚΑΡΑΚΙΤΣΟΣ

Γηπ. Διμηνίου (3 μ.μ.): Δάφνη – Αστέρας Ριζομύλου ΧΑΛΒΑΤΖΑΚΟΣ ΑΝΑΣΤΑΣΙΟΥ Α. ΑΝΤΩΝΙΟΥ

Γηπ. Μικροθηβών (3 μ.μ.): Μικροθήβες- Παγασητικός ΣΑΜΑΡΑΣ Σ. ΓΕΩΡΓΑΝΤΖΗΣ ΓΙΑΝΝΗΣ

Κυριακή 3 Φεβρουαρίου

Γηπ. Γατζέας (11 π.μ.): Ανθιμος Γαζής- Πανιώνιος ΕΥΑΓΓΕΛΙΑΣ ΜΠΟΛΤΣΗΣ ΓΕΡΜΑΝΗΣ

Γηπ. Αλλης Μεριάς (3 μ.μ.): Ιάσων Α.Μ.- Μακρινίτσα ΕΥΑΓΓΕΛΙΑΣ ΕΥΣΤΑΘΙΑΔΗΣ ΠΑΛΤΑΤΖΗΣ

Γηπ. Αγχιάλου (3 μ.μ.): Αγχίαλος- Πηλέας ΛΑΚΙΑΣ ΧΑΤΖΗΣ ΣΑΡΑΚΑΤΣΑΝΟΣ

Ρεπό: Ελευθεριακός

Γ’ Κατηγορία- 15η αγωνιστική

Σάββατο 2 Φεβρουαρίου

Γηπ. «Βασδέκειο» (3 μ.μ.): Αθλ. Κολέγιο Νίκης- Άθλος ΓΡΑΒΑΝΗΣ ΜΠΕΛΛΟΥ ΚΟΥΒΑΤΑ

Γηπ.καναλίων (3 μ.μ.): Απόλλων Καναλίων- Ν. Μαγνησιακός ΠΛΑΚΙΑΣ ΤΣΙΝΤΖΑΣ ΓΚΑΤΖΟΥΝΑΣ

Γηπ. Αγίων Θεοδώρων (3 μ.μ.): Ηρακλής Α. Θ.- ΑΠΟΒ ΚΟΥΣΤΑΣ ΧΑΤΖΗΣ ΚΟΥΦΙΟΣ

Γηπ. Σκοπέλου (8 μ.μ.): Σκόπελος- Ιωλκός ΑΝΑΣΤΑΣΙΟΥ Π. ΚΟΚΚΑΛΗΣ ΚΙΤΟΣ

Κυριακή 3 Φεβρουαρίου

Γηπ. Βοηθητικό ΕΑΚ (11 π.μ.): Δύναμις- Δημητριάς ΚΟΥΣΤΑΣ ΠΑΓΩΝΟΠΟΥΛΟΣ ΠΑΝΑΓΙΩΤΟΠΟΥΛΟΣ

Γηπ. Αχιλλείου (11 π.μ.): Αχιλλέας- Εν.Λεχώνια/ Νηλέας ΑΘΗΝΑΙΟΣ ΤΑΣΙΟΠΟΥΛΟΣ Θ. ΤΡΙΦΟΝΙΔΗΣ

Γηπ. Βοηθητικό ΕΑΚ (3 μ.μ.): Κένταυρος Ν.Π.- Ερμής ΑΝΑΣΤΑΣΙΟΥ Π. ΚΟΚΚΑΛΗΣ ΚΙΤΟΣ

 

Σχόλια
Δεν υπάρχουν σχόλια γι'αυτό το άρθρο
Αποστολή σχολίου
8
+
1
=