Νίκη μετά από καιρό για την Ακρόπολη

Τελευταία ενημέρωση: 2019-01-21, 18:56:02

Από τις πρώτες αγωνιστικές είχε να πανηγυρίσει την νίκη η Ακρόπολη που συνέτριψε εκτός έδρας την Αγία Παρασκευή με 4-1 παίρνοντας μια νίκη ψυχολογίας και ουσίας για την συνέχεια του πρωταθλήματος. Οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν νωρίς στο σκορ με όμορφο πλασέ του Μίλτου στο 5ο λεπτό, ενώ διπλασίασαν τα τέρματα τους στο 19’ με κεφαλιά του Χάνου, έπειτα από εκτέλεση κόρνερ του Μίλτου. Το 0-3 ήρθε στο 60’ της αναμέτρησης με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Κόκκα το οποίο κέρδισε ο Μερμίγγης, που ανατράπηκε από τον Διαμαντόπουλο. Το 4ο γκολ για την ομάδα της Ακρόπολης πέτυχε ο Αξιώτης με σουτ από την αριστερή πλευρά της Μεγάλης περιοχής. Το μόνο που κατάφερε η ομάδα της Αγίας Παρασκευής ήταν να μειώσει το σκορ με τον Σιόβα στις καθυστερήσεις του παιχνιδιού.

ΑΓΙΑ ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ-ΑΚΡΟΠΟΛΗ  1-4

Σκόρερ: (90’ Σιόβας-5’ Μίλτος, 19’ Χάνος, 60’ πεν. Κόκκας, 80’ Αξιώτης)

ΑΓΙΑ ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ: Διαμαντόπουλος, Μαστακούλης, Κουρτέλης, Λούμπαρδος, Ιωακειμίδης, Τσίλογλου, Χρόνης, Πάσα, Σιόβας, Μαρμαρινός, Ρουσσάς.
ΑΚΡΟΠΟΛΗ: Ανατολής, Γκατζούνας, Τ. Κολυμήτρας, Κ. Κολυμήτρας, Τσούτσας (65’ Πασσιάς), Χάνος, Μερμίγγης (71’ Παγώνης), Σάββας (46’ Αξιώτης), Κόκκας, Κατής 958’ Τσεκούρας), Μίλτος.