Φιέστα του Θησέα και «παιχνίδι» θέσεων!

Τελευταία ενημέρωση: 2018-05-12, 14:19:50
Φιέστα του Θησέα και «παιχνίδι» θέσεων!

Επιμέλεια: ΒΑΣΙΛΗΣ ΖΗΝΕΛΗΣ

Η αυριανή «γιορτή» στην Αγριά που θα γίνει η φιέστα του πρωταθλητή Θησέα, ξεχωρίζει από την 26η και τελευταία αγωνιστική του πρωταθλήματος Α’ Κατηγορίας, ενώ στη Β΄ ΕΠΣΘ την προτελευταία αγωνιστική «παίζονται» κάποιες θέσεις!

Αύριο στην Αγριά θα πραγματοποιηθεί η απονομή του κυπέλλου στον πρωταθλητή Θησέα, ενώ πριν ξεκινήσει η αναμέτρηση θα γίνουν βραβεύσεις των ομάδων που κατέκτησαν πρωταθλήματα τα προηγούμενα έτη, και συγκεκριμένα το 1992, το 2005 και το 2007.

Πέρα από τη φιέστα του πρωταθλητή Θησέα, η Α΄ Κατηγορία ολοκληρώνεται χωρίς εκκρεμότητες πλην ενός αγώνα για την 24η αγωνιστική (Άνθιμος Γαζής – Σκιάθος που θα γίνει στις 16/5), ενώ ο Παγασητικός περιμένει να οριστικοποιηθεί η παραμονή του Ρήγα στη Γ΄ Εθνική για να μείνει κι αυτός οριστικά στην κατηγορία…

Στη Β΄ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ απομένουν πάντως 2 αγωνιστικές πριν το τέλος, και στον Α’ όμιλο η Αγία Άννα έχει προβάδισμα στη μάχη της πρωτιάς από τον Τοξότη. Αν περάσει νικήτρια σήμερα από την έδρα της ΑΕ 2002 μπορεί να πανηγυρίζει, αφού στο φινάλε παίζει στην έδρα της με τη Δύναμη, με την οποία παίζει σήμερα ο Τοξότης που στην τελευταία αγωνιστική θα υποδεχτεί τον Ιάσονα.

Στη μάχη της ουράς, ενώ οι Ιωλκός, Κένταυρος Ν.Π. και Ν.Α. Νίκης έχουν υποβιβαστεί… η Δύναμη, ο Νέος Μαγνησιακός, η Μακρινίτσα και η Ένωση Λεχωνίων/Νηλέα θα διεκδικήσουν ως το τέλος την παραμονή.

Η Δύναμη έχει ματς με τους πρώτους Τοξότη και Αγία Αννα, η Μακρινίτσα έχει τους αδιάφορους Ελευθεριακό και Κένταυρο Ν.Π., ο Νέος Μαγνησιακός έχει ρεπό και ντέρμπι με τα Λεχώνια που τώρα παίζουν με την πεσμένη Ιωλκό.

Στον Β΄ Όμιλο της Β΄ ΕΠΣΘ, η Δήμητρα σφραγίζει και τυπικά την πρωτιά, και ξεκαθάρισε το θέμα της δεύτερης θέσης από τους Μυρμιδόνες, ενώ Αχίλλειο και Αγχίαλος μάχονται για την παραμονή, αφού Κανάλια, Ηρακλής Α.Θ., Άθλος, Ερμής και Αγροτικός του χρόνου θα είναι στη Γ΄ Κατηγορία που θα υπάρξει ξανά… Η Αγχίαλος παίζει στα Κανάλια και υποδέχεται Μυρμιδόνες, ενώ ο Αχιλλέας έχει Μυρμιδόνες και υποδέχεται τη Δάφνη.

Το πρόγραμμα του Σαββατοκύριακου σε Α΄ και Β΄ΕΠΣΘ:

Α΄ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ (26η αγωνιστική)

Σάββατο 12 Μαΐου

Γηπ. Αγίας Παρασκευής (5 μ.μ.): Αγία Παρασκευή - Ηρακλής Β., Πλακιάς, Γεωργαντζής, Σφυρής

Γηπ. Αγχιάλου (5 μ.μ.): Πύρασος - Παγασητικός, Σαμαράς, Παπαδημητρίου Θ., Μαγουλιανίτης

Κυριακή 13 Μαΐου

Γηπ. Ι.Μ.Δημητριάδος (11 π.μ.): Άνθιμος Γαζής - Διαγόρας, Παλτατζής, Σακκάς Π., Μπόλτσης

Γηπ. Βοηθητικό ΕΑΚ (11 π.μ.): Σαρακηνός - Πρωτεσίλαος, Καλατζής, Τασιόπουλος Θ., Σκρίμπας

Γηπ. Μαγνησιακού (11 π.μ.): Μαγνησιακός - Ακρόπολη, Χαλβατζάκος, Τριφονίδης, Αναστασίου Π.

Γηπ.ΕΤΒΑ (12μ.): Πηλέας - Σκιάθος, Αθηναίος, Μπασδάνη, Αγγελόπουλος

Γηπ. Αγριάς (5 μ.μ.): Θησέας - Αίας Σούρπης, Κατσιγιαννάκης, Τασιόπουλος Θ., Δημητράκης

Οι σκόρερ

24 ΓΚΟΛ: Θ. Παπαδόπουλος (Πρωτεσίλαος)

17 ΓΚΟΛ: Ι. Κοντοβάς (Σαρακηνός)

16 ΓΚΟΛ: Η. Βλάχος (Θησέας)

13 ΓΚΟΛ: Αλ. Κουβελάς (Διαγόρας), Πάσχος (Διαγόρας)

12 ΓΚΟΛ: Θ.Κατσαβριάς (Αίας)

11 ΓΚΟΛ: Ι. Ζαχαράκης (Πύρασος)

10 ΓΚΟΛ: Σιώμος (Πύρασος), Π.Κόκκας (Ακρόπολη), Σ. Δημόπουλος (Πηλέας) Θ.Αραμπατζής (Θησέας)

9 ΓΚΟΛ: Σαμαράς (Πύρασος), Μιχολίτσης (Ακρόπολη), Τσουκάλης (Ακρόπολη), Νούσιας (Ηρακλής), Α.Καραγιάννης (Αγία Παρασκευή), Γ. Χειλάς (Αίας), Ν. Κοτζαθανάσης (Θησέας)

8 ΓΚΟΛ: Σ. Χατζητρακόσιας (Μαγνησιακός), Βαλωτής (Πρωτεσίλαος)

7 ΓΚΟΛ: Θ. Κοντοβάς (Μαγνησιακός), Ασλάνογλου (Ηρακλής), Μαρμαρινός (Αγία Παρασκευή/Πρωτεσίλαος), Καραμανλής (Διαγόρας), Αντζούρης (Θησέας)

6 ΓΚΟΛ: Θεοδωρόπουλος (Μαγνησιακός), Κίτσας (Α. Γαζής), Ε. Χυσάι (Σκιάθος), Χ. Δαμάσκος (Πύρασος), Ε.Τσιουρής (Σαρακηνός), Γουτούλης (Διαγόρας), Γκουγκούδης (Θησέας)

5 ΓΚΟΛ: Φιλιππούλης (Σκιάθος), Ι.Μόσιος (Ακρόπολη), Παγώνης (Ακρόπολη), Σ. Αξιώτης (Ακρόπολη), Καραγιώργος (Παγασητικός), Τρίμης (Αγία Παρασκευή),Θ.Κ.Κωστούλας (Αίας), Μ. Γουτούλης (Διαγόρας), Ισά (Θησέας),Μερμίγκης (Θησέας)

4 ΓΚΟΛ: Ζ. Μαλάκος (Σκιάθος), Ρακής (Σαρακηνός), Καλαμάτας (Σαρακηνός), Παπαστεργίου (Σαρακηνός), Πετρόπουλος (Ηρακλής), Λάϊος (Παγασητικός), Δουλάς (Παγασητικός), Μαριγκλέν (Πρωτεσίλαος), Αλαμάνης (Αγία Παρασκευή), Γιαννούλας (Αγία Παρασκευή), Μπιρτσάι (Αίας), Γάρος (Διαγόρας).

Β΄ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ (25η αγωνιστική)

Α΄ΟΜΙΛΟΣ

Σάββατο 12 Μαΐου

Γηπ. Γατζέας (5 μ.μ.): ΑΕ 2002 - Αγία Άννα, Βαρτσάκης, Σακκάς Δ., Αντωνίου

Γηπ. Βοηθητικό ΕΑΚ (5 μ.μ.): Δύναμη - Τοξότης, Ρούσης, Αναστασίου Α., Σακκάς Π.

Γηπ. Λεχωνίων (5 μ.μ.): Ένωση Λεχωνίων - Ιωλκός, Χαλβατζάκος, Γερμάνης, Πούλιος

Γηπ. Ι.Μ. Δημητριάδος(5 μ.μ.): Ελευθεριακός - Μακρινίτσα, Νικόπουλος, Γόργορης, Ζακυνθινός

Γηπ. ΕΤΒΑ (5 μ.μ.): Ιάσων Α.Μ. - Εθνικός, Θάνος, Αγγελόπουλος, Χατζής

Ν.Α. Νίκης - Κένταυρος Ν.Π. 0-3 α.α.

Ρεπό: Ν. Μαγνησιακός

Οι σκόρερ

35 ΓΚΟΛ: Λ. Δενελάβας (Τοξότης)

17 ΓΚΟΛ: Ζαρίφης (Αγία Αννα),

15 ΓΚΟΛ: Δ. Στουμποβίκος (ΑΕ 2002)

10 ΓΚΟΛ: Χ.Παπαϊωάννου (ΑΕ 2002)

 9 ΓΚΟΛ: Κουβαράς (ΑΕ 2002), Ν. Δενελάβας (Τοξότης), Πριτσίνης (Ελευθεριακός)

8 ΓΚΟΛ: Κ. Παλάτζας (Εθνικός), Χατζηκώστας (Λεχώνια)

7 ΓΚΟΛ: Αντωνίου (Αγία Άννα), Φιλατζικιώτης (Αγία Άννα), Κ.Τσιουρέλης (Αγία Άννα), Κωτούλας (Αγία Άννα),Κ. Σιόβας (Ιωλκός)

6 ΓΚΟΛ: Μπερτζέμης (Ιάσων Α.Μ.), Μούτος (Δύναμη), Κανδήλας (Αγία Άννα), Τάρε (Ν. Μαγνησιακός), Φραγκογιάννης (Ιωλκός),Α. Σοροβόλας (Τοξότης), Φιλίππου (Λεχώνια).

Β΄ΟΜΙΛΟΣ

Σάββατο 12 Μαΐου

Γηπ. Νεάπολης (5 μ.μ.): Δάφνη - Αγροτικός,Τσίντζας, Δημητριάδης, Γκατζούνας

Κυριακή 13 Μαΐου

Γηπ. Καναλίων (5 μ.μ.): Απόλλων Κ. - Αγχίαλος, Βαρτσάκης, Γόργορης, Καφτεράνης

Γηπ. Πλατάνου (5 μ.μ.): Μυρμιδόνες - Αχιλλέας, Δημητριάδης, Τριφονίδης, Κόκκαλης

Γηπ. Ι.Μ. Δημητριάδος (5 μ.μ.): Πανιώνιος - Ερμής, Βλάχος, Μπέλλου, Σαρακατσάνος

Γηπ.Μικροθηβών (5 μ.μ.): Μικροθήβες - Αστέρας, Θεοχάρης, Γεωργαντζής, Μπαρτζιάλης

Γηπ. Ευξεινούπολης (5 μ.μ.): Δήμητρα - Ηρακλής Α.Θ., Κούφιος, Χριστοπούλου, Αντωνίου

Ρεπό: Άθλος

Οι σκόρερ

26 ΓΚΟΛ: Αλ. Αραπίτσας (Δήμητρα)

23 ΓΚΟΛ: Ι. Καραγιώργος (Αγχίαλος)

20 ΓΚΟΛ: Χ. Καρακίτσιος (Δάφνη)

19 ΓΚΟΛ: Κυπτίου (Πανιώνιος)

18 ΓΚΟΛ: Θ. Παρίσσης (Ηρακλής Α.Θ.), Ι. Παναγιώτου (Αχιλλέας)

17 ΓΚΟΛ: Μαρ. Καλέμι (Μικροθήβες)

15 ΓΚΟΛ: Θ.Θ. Κωστούλας (Δήμητρα)

14 ΓΚΟΛ: Β. Κάρρος (Αστέρας)

11 ΓΚΟΛ: Θ. Πιπινής (Μυρμιδόνες)

10 ΓΚΟΛ: Ξέρας (Αστέρας)

9 ΓΚΟΛ: Ξηροκώστας (Δήμητρα), Σιαμέτης (Αθλος)

8 ΓΚΟΛ: Καρατέεφ (Δήμητρα), Τσακίρης (Πανιώνιος), Νιάκας (Αγροτικός) Δ.Μπούρχας (Μυρμιδόνες)

7 ΓΚΟΛ: Βούλγαρης (Δήμητρα),Ακριβόπουλος (Ερμής), Πινιάρης (Ερμής), Α.Δημόπουλος (Κανάλια), Βασιλείου (Κανάλια)

6 ΓΚΟΛ: Κακλιάς (Δήμητρα), Ι.Αραπίτσας (Αχιλλέας), Παπαστεργίου (Δάφνη), Κανούτας (Ερμής), Μαυρόπουλος (Αγχίαλος) Χαλιμούρδας (Αστέρας).

Σχόλια
Δεν υπάρχουν σχόλια γι'αυτό το άρθρο
Αποστολή σχολίου
4
+
1
=