Τα τελευταία ντέρμπι της χρονιάς

Τελευταία ενημέρωση: 2018-05-05, 14:38:33
Τα τελευταία ντέρμπι της χρονιάς

Επιμέλεια: ΒΑΣΙΛΗΣ ΖΗΝΕΛΗΣ

Προς το τέλος βρίσκονται τα πρωταθλήματα της ΕΠΣΘ αφού απομένουν 2 αγωνιστικές στην Α’ και 3 στη Β’ Κατηγορία μέχρι το φινάλε, ενώ σήμερα και αύριο γίνονται ντέρμπι για τις πρωτιές αλλά και την παραμονή.

Στην Α΄ Κατηγορία σήμερα η Αγία Παρασκευή, που εξασφαλίστηκε, παίζει το συνοικιακό ντέρμπι με τον Σαρακηνό, και στον Α’ όμιλο της Β΄ΕΠΣΘ βαθμούς παραμονής αναζητούν Δύναμη, Λεχώνια Νέος Μαγνησιακός και Μακρινίτσα, ενώ Ιωλκός, Κένταυρος ΝΠ και ΝΑ Νίκης έχουν υποβιβαστεί…

Στον Β΄ Ομιλο η Δήμητρα, αν και στην προηγούμενη αγωνιστική γνώρισε την πρώτη φετινή της ήττα, συνεχίζει να διατηρεί την πρωτιά, ενώ συνεχίζεται η μάχη της δεύτερης θέσης από Μυρμιδόνες και Πανιώνιο. Καθοριστικό αναμένεται το ματς Αχιλλέας - Αγχίαλος για την παραμονή, αφού Ηρακλής Α.Θ., Άθλος, Ερμής και Αγροτικός, του χρόνου θα είναι στη Γ΄ Κατηγορία που θα υπάρξει ξανά…

Αύριο στην Α΄ ΕΠΣΘ, ο Θησέας στην προτελευταία αγωνιστική παίζει στη Σκιάθο και θέλει ένα βαθμό για να πανηγυρίσει τον τίτλο του πρωταθλητή για 4η φορά… (ήταν πρωταθλητής ΕΠΣΘ το 1992, το 2005 και το 2007), αλλά και την άνοδο, ενώ ντέρμπι παραμονής είναι το Παγασητικός - Πηλέας.

Από τη μάχη αποφυγής του υποβιβασμού, ο Ηρακλής έχει έναν αέρα τριών βαθμών, ενώ ο Παγασητικός θα δώσει μάχη με τον Πηλέα, αφού αν οριστικοποιηθεί η παραμονή του Ρήγα στη Γ΄ Εθνική τότε απλώς θα «αναζητείται» η άλλη ομάδα που θα ακολουθήσει τον Α. Γαζή στην παρακάτω κατηγορία…

Στη Β΄ Κατηγορία μεγάλο ενδιαφέρον υπάρχει στο αυριανό ντέρμπι κορυφής, με τον 2ο Τοξότη να υποδέχεται την πρωτοπόρο και αήττητη Αγία Άννα, με διαιτητή τον Μάνο Σκουλά…

Η Αγία Άννα έχει προβάδισμα 3 βαθμών, και αν διατηρηθεί αήττητη μπορεί να εξασφαλίσει την πρωτιά, ενώ ο Τοξότης θέλει μόνο νίκη και μάλιστα με δυο γκολ διαφορά, αφού στον α΄ γύρο, σε ένα εκπληκτικό παιχνίδι, είχε την μοναδική του ήττα (5 - 4).

Μετά το ντέρμπι, ως το τέλος η Αγία Άννα θα παίξει πάλι εκτός με ΑΕ 2002 και στην έδρα της με τη Δύναμη, ενώ ο Τοξότης έχει εκτός τη Δύναμη και εντός τον Ιάσονα.

Το πρόγραμμα του Σαββατοκύριακου σε Α΄ και Β΄ Κατηγορία ΕΠΣΘ έχει ως εξής:

Α΄ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ (25η Αγωνιστική)

Σάββατο 5 Μαΐου

Γηπ. Αγίας Παρασκευής (5 μ.μ.): Αγία Παρασκευή – Σαρακηνός, Δημητριάδης, Μπέλλου, Τριφονίδης

Κυριακή 6 Μαϊου

Γηπ. Ι.Μ. Δημητριάδος (11 π.μ.): Ηρακλής – Πύρασος, Αθηναίος, Βλάχος, Σακκάς Δ.

Γηπ. Βοηθητικό ΕΑΚ (11 π.μ.): Παγασητικός – Πηλέας, Θεοχάρης, Παπαδημητρίου

Χ., Γόργορης

Γηπ. Σκιάθου (12 μ.): Σκιάθος – Θησέας, Πλακιάς, Σφυρής, Μαγουλιανίτης

Γηπ .Βελεστίνου (12μ.): Ακρόπολη Σέσκλου – Διαγόρας, Ρούσης, Αντωνίου, Γεωργαντζής

Γηπ. Σούρπης (5 μ.μ.): Αίας Σούρπης - Άνθιμος Γαζής, Σαμαράς, Καφτεράνης,Μπασδάνη

Γηπ. Πτελεού (5 μ.μ.): Πρωτεσίλαος – Μαγνησιακός, Δημητριάδης, Αγγελόπουλος, Κόκκαλης

Οι σκόρερ

23 ΓΚΟΛ: Θ. Παπαδόπουλος (Πρωτεσίλαος)

17 ΓΚΟΛ: Ι. Κοντοβάς (Σαρακηνός)

16 ΓΚΟΛ: Η. Βλάχος (Θησέας)

13 ΓΚΟΛ: Αλ. Κουβελάς (Διαγόρας)

11 ΓΚΟΛ: Ι. Ζαχαράκης (Πύρασος), Πάσχος (Διαγόρας)

10 ΓΚΟΛ: Π.Κόκκας (Ακρόπολη), Θ.Κατσαβριάς (Αίας), Θ.Αραμπατζής (Θησέας)

9 ΓΚΟΛ: Σιώμος (Πύρασος), Σαμαράς (Πύρασος), Μιχολίτσης (Ακρόπολη), Α.Καραγιάννης (Αγία Παρασκευή), Ν. Κοτζαθανάσης (Θησέας), Σ. Δημόπουλος (Πηλέας)

8 ΓΚΟΛ: Σ. Χατζητρακόσιας (Μαγνησιακός), Τσουκάλης (Ακρόπολη), Νούσιας (Ηρακλής)

7 ΓΚΟΛ: Μαρμαρινός (Αγία Παρασκευή/Πρωτεσίλαος), Ασλάνογλου (Ηρακλής), Γ. Χειλάς (Αίας), Βαλωτής (Πρωτεσίλαος), Καραμανλής (Διαγόρας), Αντζούρης (Θησέας)

6 ΓΚΟΛ: Θ. Κοντοβάς (Μαγνησιακός), Θεοδωρόπουλος (Μαγνησιακός), Κίτσας (Α. Γαζής), Ε. Χυσάι (Σκιάθος), Χ. Δαμάσκος (Πύρασος), Ε.Τσιουρής (Σαρακηνός), Γουτούλης (Διαγόρας)

Β΄ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ (24η αγωνιστική)

Α΄ΟΜΙΛΟΣ

Σάββατο 5 Μαΐου

Γηπ. Βοηθητικό ΕΑΚ (5 μ.μ.):Εθνικός - Δύναμη, Παλτατζής, Μαγουλιανίτης, Ζακυνθινός

Γηπ. Αργαλαστής (5 μ.μ.): Κένταυρος Ν.Π. - Λεχώνια/Νηλέας, Πλακιάς, Αναστασίου Π., Μπόλτσης

Γηπ. Πορταριάς (5 μ.μ.): Μακρινίτσα - Ιάσων Α.Μ., Βαρτσάκης, Καρακίτσος, Αντωνίου

Γηπ. Μαγνησιακού (5 μ.μ.): Ν. Μαγνησιακός - Α.Ε. 2002, Σαμαράς, Παπαδημητρίου

Θ., Γεωργαντζής

Κυριακή 6 Μαϊου

Γηπ. Βοηθητικό ΕΑΚ (5 μ.μ.): Τοξότης - Αγία Άννα, Σκουλάς, Καρακίτσος, Γόργορης

Ν.Α. Νίκης - Ελευθεριακός 0 - 3 α.α.

Ρεπό: Ιωλκός

Οι σκόρερ

35 ΓΚΟΛ: Λ. Δενελάβας (Τοξότης)

17 ΓΚΟΛ: Ζαρίφης (Αγία Αννα),

15 ΓΚΟΛ: Δ. Στουμποβίκος (ΑΕ 2002)

9 ΓΚΟΛ: Χ.Παπαϊωάννου (ΑΕ 2002), Πριτσίνης (Ελευθεριακός)

8 ΓΚΟΛ: Κουβαράς (ΑΕ 2002), Κ. Παλάτζας (Εθνικός), Ν. Δενελάβας (Τοξότης)

7 ΓΚΟΛ: Αντωνίου (Αγία Άννα), Φιλατζικιώτης (Αγία Άννα), Κ.Τσιουρέλης (Αγία Άννα), Κωτούλας (Αγία Άννα),Κ. Σιόβας (Ιωλκός)

6 ΓΚΟΛ: Μπερτζέμης (Ιάσων Α.Μ.), Μούτος (Δύναμη), Κανδήλας (Αγία Άννα), Τάρε (Ν. Μαγνησιακός), Φραγκογιάννης (Ιωλκός), Χατζηκώστας (Λεχώνια)

Β΄ΟΜΙΛΟΣ

Σάββατο 5 Μαΐου

Γηπ. Ευξεινούπολης (5 μ.μ.): Άθλος - Απόλλων Καναλίων, Χαλβατζάκος, Κόκκαλης, Σαρακατσάνος

Γηπ. Αχιλλείου (5 μ.μ.): Αχιλλέας - ΑΣ Αγχίαλος, Νικόπουλος, Σακκάς Π., Μπαρτζιάλης,

Γηπ. Αϊδινίου (5 μ.μ.): Αγροτικός – Μυρμιδόνες, Βλάχος, Δημητράκης, Κούφιος

Γηπ. Ριζομύλου (5 μ.μ.): Αστέρας – Πανιώνιος, Καλατζής, Αγγελόπουλος, Γερμάνης

Γηπ. Αγίων Θεοδώρων (5 μ.μ.): Ηρακλής Α.Θ. – Δάφνη, Θάνος, Αναστάσιου Α., Χατζής

Γηπ. Αγχιάλου (5 μ.μ.): Μικροθήβες – Δήμητρα, Ρούσης, Τασιόπουλος Θ., Σκρίμπας

Ρεπό: Ερμής

 Οι σκόρερ

25 ΓΚΟΛ: Αλ. Αραπίτσας (Δήμητρα)

23 ΓΚΟΛ: Ι. Καραγιώργος (Αγχίαλος)

18 ΓΚΟΛ: Θ. Παρίσσης (Ηρακλής Α.Θ.), Χ. Καρακίτσιος (Δάφνη),Κυπτίου (Πανιώνιος), Ι. Παναγιώτου (Αχιλλέας)

17 ΓΚΟΛ: Μαρ. Καλέμι (Μικροθήβες)

15 ΓΚΟΛ: Β. Κάρρος (Αστέρας)

13 ΓΚΟΛ: Θ.Θ. Κωστούλας (Δήμητρα)

11 ΓΚΟΛ: Θ. Πιπινής (Μυρμιδόνες)

9 ΓΚΟΛ: Ξέρας (Αστέρας), Σιαμέτης (Αθλος)

8 ΓΚΟΛ: Καρατέεφ (Δήμητρα), Νιάκας (Αγροτικός)

7 ΓΚΟΛ: Ξηροκώστας (Δήμητρα), Ακριβόπουλος (Ερμής), Πινιάρης (Ερμής), Τσακίρης (Πανιώνιος), Βασιλείου (Κανάλια)

6 ΓΚΟΛ: Κακλιάς (Δήμητρα), Βούλγαρης (Δήμητρα), Ι.Αραπίτσας (Αχιλλέας), Παπαστεργίου (Δάφνη), Κανούτας (Ερμής), Α.Δημόπουλος (Κανάλια), Μαυρόπουλος (Αγχίαλος)

Σχόλια
Δεν υπάρχουν σχόλια γι'αυτό το άρθρο
Αποστολή σχολίου
5
+
1
=