Ενας βαθμός… και ένα ντέρμπι

Τελευταία ενημέρωση: 2018-05-04, 17:06:42
Ματς πρωτιάς για Τοξότη και Αγία Αννα
Ενας βαθμός… και ένα ντέρμπι

Επιμέλεια: ΒΑΣΙΛΗΣ ΖΗΝΕΛΗΣ

Ενα βαθμό σε δύο παιχνίδια θέλει ο Θησέας για να πανηγυρίσει τον τίτλο και την άνοδο, την Κυριακή στην προτελευταία αγωνιστική παίζει στη Σκιάθο και στο φινάλε θα υποδεχθεί τον Αίαντα, ενώ στη Β΄ Κατηγορία το μεγάλο ενδιαφέρον είναι στο κυριακάτικο ντέρμπι κορυφής, με τον 2ο Τοξότη να υποδέχεται την πρωτοπόρο και αήττητη Αγία Άννα.

Ενώ ο Θησέας είναι πολύ κοντά στο να πανηγυρίσει τον τίτλο του πρωταθλητή για 4η φορά… αφού ήταν πρωταθλητής ΕΠΣΘ το 1992, το 2005 και το 2007, στον Α΄ Ομιλο της Β΄ κατηγορίας το παιχνίδι στο βοηθητικό του ΕΑΚ είναι αυτό που θα κρίνει την πρωτιά.

Η Αγία Άννα έχει προβάδισμα 3 βαθμών, και αν διατηρηθεί αήττητη μπορεί να εξασφαλίσει την πρωτιά, ενώ ο Τοξότης θέλει μόνο νίκη και μάλιστα με δυο γκολ διαφορά, αφού στον α΄ γύρο σε ένα εκπληκτικό παιχνίδι είχε την μοναδική του ήττα (5-4).

Μετά το ντέρμπι, ως το τέλος η Αγία Άννα θα παίξει πάλι εκτός με ΑΕ 2002 και στην έδρα της με τη Δύναμη, ενώ ο Τοξότης έχει εκτός τη Δύναμη και εντός τον Ιάσονα.

Στον Β΄ Ομιλο της Β΄ ΕΠΣΘ, η Δήμητρα, αν και στην προηγούμενη αγωνιστική γνώρισε την πρώτη φετινή της ήττα, συνεχίζει να διατηρεί την πρωτιά, ενώ υπάρχει συνέχεια στη μάχη της δεύτερης θέσης από Μυρμιδόνες και Πανιώνιο.

Στην Α’ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ, πέρα από την κορυφή, στη μάχη παραμονής η Αγία Παρασκευή εξασφαλίστηκε και Ηρακλής έχει επίσης έναν αέρα τριών βαθμών, ο Παγασητικός θα δώσει μάχη με τον Πηλέα, ενώ αν οριστικοποιηθεί η παραμονή του Ρήγα στη Γ΄ Εθνική τότε απλώς θα «αναζητείται» η άλλη ομάδα που θα ακολουθήσει τον Α. Γαζή στην παρακάτω κατηγορία…

Το πρόγραμμα του Σαββατοκύριακου σε Α΄ και Β΄ Κατηγορία ΕΠΣΘ έχει ως εξής:

Α΄ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ (25η Αγωνιστική)

Σάββατο 5 Μαΐου

Γηπ. Αγίας Παρασκευής (5 μ.μ.): Αγία Παρασκευή - Σαρακηνός

Κυριακή 6 Μαϊου

Γηπ. Ι.Μ. Δημητριάδος (11 π.μ.): Ηρακλής - Πύρασος

Γηπ. Βοηθητικό ΕΑΚ (11 π.μ.): Παγασητικός - Πηλέας

Γηπ. Σκιάθου (12 μ.): Σκιάθος - Θησέας

Γηπ .Βελεστίνου (5 μ.μ.): Ακρόπολη Σέσκλου - Διαγόρας

Γηπ. Σούρπης (5 μ.μ.): Αίας Σούρπης - Άνθιμος Γαζής

Γηπ. Πτελεού (5 μ.μ.): Πρωτεσίλαος - Μαγνησιακός

Β΄ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ (24η αγωνιστική)

Α΄ΟΜΙΛΟΣ

Σάββατο 5 Μαΐου

Γηπ. Βοηθητικό ΕΑΚ (5 μ.μ.): Εθνικός - Δύναμη

Γηπ. Αργαλαστής (5 μ.μ.): Κένταυρος Ν.Π. - Λεχώνια/Νηλέας

Γηπ. Πορταριάς (5 μ.μ.): Μακρινίτσα - Ιάσων Α.Μ.

Γηπ. Μαγνησιακού (5 μ.μ.): Ν. Μαγνησιακός - Α.Ε. 2002

Κυριακή 6 Μαϊου

Γηπ. Βοηθητικό ΕΑΚ (5 μ.μ.): Τοξότης - Αγία Άννα

Ν.Α. Νίκης - Ελευθεριακός 0-3 α.α.

Ρεπό: Ιωλκός

Β΄ΟΜΙΛΟΣ

Σάββατο 5 Μαΐου

Γηπ. Ευξεινούπολης (5 μ.μ.): Άθλος - Απόλλων Καναλίων

Γηπ. Αχιλλείου (5 μ.μ.): Αχιλλέας - ΑΣ Αγχίαλος

Γηπ. Αϊδινίου (5 μ.μ.): Αγροτικός - Μυρμιδόνες

Γηπ. Ριζομύλου (5 μ.μ.): Αστέρας - Πανιώνιος

Γηπ. Αγίων Θεοδώρων (5 μ.μ.): Ηρακλής Α.Θ. - Δάφνη

Γηπ. Αγχιάλου (5 μ.μ.): Μικροθήβες - Δήμητρα

Ρεπό: Ερμής

Σχόλια
Δεν υπάρχουν σχόλια γι'αυτό το άρθρο
Αποστολή σχολίου
1
+
3
=