Καθοριστικές οι τελευταίες αγωνιστικές

Τελευταία ενημέρωση: 2018-04-28, 11:46:50
Καθοριστικές οι τελευταίες αγωνιστικές

Επιμέλεια: ΒΑΣΙΛΗΣ ΖΗΝΕΛΗΣ

Ξεκαθαρίζει το τοπίο στα πρωταθλήματα της ΕΠΣΘ, τόσο στις κορυφές όσο και στη «μάχη» παραμονής, αφού μετά τη σημερινή στην Α΄ Κατηγορία θα απομένουν μόνο 2 αγωνιστικές… Στην Α’ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ, ο Θησέας που αποτελεί το ακλόνητο φαβορί για την κατάκτηση του πρωταθλήματος -καθώς διατηρεί τη διαφορά των έξι βαθμών από την ομάδα του Διαγόρα- μπορεί με νίκη σήμερα επί του Παγασητικού και μια ισοπαλία στα δυο ματς ως το τέλος (ένα στη Σκιάθο και ένα ως γηπεδούχος με τον Αίαντα) να πανηγυρίσει τον τίτλο και την άνοδο στη Γ΄ Εθνική.

Ο δεύτερος Διαγόρας θα μπορεί να συνεχίσει να ελπίζει μόνο με στραβοπάτημα του πρώτου, και  θέλοντας το 3 στα 3 παίζει σήμερα στην έδρα του με τον Πρωτεσίλαο, και στη συνέχεια έχει εξόδους με Ακρόπολη (25η) και Άνθιμο Γαζή (26η).

Στη μάχη της παραμονής, η Αγία Παρασκευή που πήρε προβάδισμα με την εξ αναβολής νίκη της επί της Σκιάθου, έχει ένα ματς εκτός σήμερα με τον Μαγνησιακό και αλλά δυο εντός. Ο Ηρακλής έχει σήμερα εκτός του Σαρακηνό και την Αγία Παρασκευή στην 26η και τελευταία ενώ ενδιάμεσα θα υποδεχτεί τον Πύρασο. Ο Παγασητικός έχει εκτός έδρας ματς με Θησέα και Πύρασο, και στην έδρα του τον Πηλέα, ο οποίος εντός έδρας έχει τα ματς σήμερα με Πύρασο και  στο φινάλε με τη Σκιάθο.

Αν πάντως οριστικοποιηθεί η παραμονή του Ρήγα στη Γ΄ Εθνική τότε απλώς θα «αναζητείται» η άλλη ομάδα που θα ακολουθήσει τον Α. Γαζή στην παρακάτω κατηγορία…

Στην Β΄ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ απομένουν 4 «στροφές» πριν το τέλος και στον έναν όμιλο με την «προσθήκη» βαθμών από τα ματς με τους Νέους Αθλητές, κερδισμένη είναι η Αγία Άννα που είχε 2 ματς όπως και η Δύναμη, ενώ στον άλλο το προβάδισμα πρωτιάς το έχει η Δήμητρα.

Στον Α΄ όμιλο, το νέο δεδομένο είναι πως υπάρχει απόφαση κατακύρωσης των αγώνων των Νέων Αθλητών Νίκης που δεν είχαν οριστεί, με 3-0 υπέρ των αντιπάλων, ενώ η μάχη της πρωτιάς για την Αγία Άννα και τον Τοξότη ίσως κριθεί στο μεταξύ τους ματς στην 24η αγωνιστική στο Βοηθητικό.

Στη μάχη της παραμονής όπου επίσης έχουν «προστεθεί» οι βαθμοί, κι ενώ Ιωλκός, Κένταυρος ΝΠ και ΝΑ Νίκης έχουν υποβιβαστεί… η Δύναμη (25 β.), ο Νέος Μαγνησιακός (23), η Μακρινίτσα (22), και η Ένωση Λεχωνίων/Νηλέα (21) θα διεκδικήσουν μια θέση. Η Δύναμη έχει ματς με τους πρώτους και τη Μακρινίτσα, ο Ν. Μαγνησιακός έχει να κάνει ρεπό, και κατόπιν τον περιμένουν ματς με 2 «πεσμένους», και στο φινάλε παίζει με τα Λεχώνια που επίσης έχουν 2 ματς με «πεσμένους»!

Στον Β΄ Ομιλο της Β΄ ΕΠΣΘ η αήττητη Δήμητρα (54 β.) έχει προβάδισμα πρωτιάς, αν και ως το τέλος έχει 3 ματς εκτός. Ωστόσο μάλλον από ψηλά θα παρακολουθεί τη μάχη της δεύτερης θέσης. Εκεί οι Μυρμιδόνες (46 β.) έχουν 2 ματς εκτός, ο Πανιώνιος (43) έχει 2 εκτός και 2 εντός (μεταξύ αυτών και με την αήττητη Δήμητρα), ενώ η Δάφνη (39) έχει άλλα δυο παιχνίδια μακριά από την έδρα της και δυο στο γήπεδό της.

Αχίλλειο, Αγχίαλος και Κανάλια μάχονται για μια θέση παραμονής αφού Ηρακλής Α.Θ., Άθλος, Ερμής και Αγροτικός του χρόνου θα είναι στη Γ΄ Κατηγορία που θα υπάρξει ξανά…

Ο Αχιλλέας ως το τέλος θα παίξει σε Κανάλια και Πλάτανο και στην έδρα του έχει Αγχίαλο και Δάφνη, η Αγχίαλος έχει επίσης καθοριστικά ματς σε Αχίλλειο και Κανάλια, ενώ εντός έχει τον πεσμένο Αγροτικό και τους Μυρμιδόνες στο φινάλε.

Στο πρόγραμμα του Σαββατοκύριακου σήμερα γίνεται η 24η αγωνιστική της Α΄ ΕΠΣΘ αλλά και αναβολή του αγώνα της Σκιάθου λόγω έλλειψης δρομολογίων (την επόμενη Τετάρτη θα γίνει το εξ αναβολής της 22ης Πρωτεσίλαος-Σκιάθος), ενώ ενδιαφέροντα ματς γίνονται και στην 23η της Β΄ ΕΠΣΘ.

Το πρόγραμμα του Σαββατοκύριακου:

Α΄ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ  (24η αγωνιστική)

Σάββατο 28 Απριλίου

Γηπ. Σαρακηνού (4 μ.μ.): Σαρακηνός-Ηρακλής Β., Χαλβατζάκος, Σφυρής, Γιάννης

Γηπ.  ΕΤΒΑ (4 μ.μ.): Πηλέας-Πύρασος, Σαμαράς, Σκρίμπας, Κόκκαλης

Γηπ.Μαγνησιακού  (4 μ.μ.): Μαγνησιακός-Αγία Παρασκευή, Ρούσης, Μπαρτζιάλης, Παπαδημητρίου Χ.

Γηπ. Βοηθητικό ΕΑΚ (4 μ.μ.): Θησέας-Παγασητικός, Αθηναίος, Καρακίτσος, Τασιόπουλος Κ.

Γηπ. Στεφανοβικείου(4 μ.μ.): Διαγόρας-Πρωτεσίλαος, Κατσιγιαννάκης, Αναστασίου Π., Παπαδημητρίου

Γηπ. Σέσκλου (4 μ.μ.): Ακρόπολη-Αίας Σούρπης, Παλτατζής Σακκάς Δ. Αγγελόπουλος

Άνθιμος Γαζής-Σκιάθος δεν ορίστηκε

Οι σκόρερ

22 ΓΚΟΛ: Θ. Παπαδόπουλος (Πρωτεσίλαος)

17 ΓΚΟΛ: Ι. Κοντοβάς (Σαρακηνός)

13 ΓΚΟΛ: Αλ. Κουβελάς (Διαγόρας)

12 ΓΚΟΛ: Η. Βλάχος (Θησέας)

10 ΓΚΟΛ: Π.Κόκκας (Ακρόπολη), Θ.Κατσαβριάς (Αίας), Πάσχος (Διαγόρας)

9 ΓΚΟΛ: Ι. Ζαχαράκης (Πύρασος), Σιώμος (Πύρασος), Ν. Κοτζαθανάσης (Θησέας),Σ. Δημόπουλος (Πηλέας)

8 ΓΚΟΛ: Μιχολίτσης (Ακρόπολη), Τσουκάλης (Ακρόπολη), Νούσιας (Ηρακλής), Α.Καραγιάννης (Αγία Παρασκευή), Θ.Αραμπατζής (Θησέας)

7 ΓΚΟΛ: Σ. Χατζητρακόσιας (Μαγνησιακός), Ασλάνογλου (Ηρακλής), Γ. Χειλάς (Αίας), Βαλωτής (Πρωτεσίλαος), Καραμανλής (Διαγόρας), Αντζούρης (Θησέας)

6 ΓΚΟΛ: Σαμαράς (Πύρασος), Μαρμαρινός (Αγία Παρασκευή/Πρωτεσίλαος), Θ. Κοντοβάς (Μαγνησιακός), Θεοδωρόπουλος (Μαγνησιακός), Κίτσας (Α. Γαζής), Ε. Χυσάι (Σκιάθος), Χ. Δαμάσκος (Πύρασος), Ε.Τσιουρής (Σαρακηνός)

Β΄ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ (23η αγωνιστική

Α΄ΟΜΙΛΟΣ

Σάββατο 28 Απριλίου

Γηπ. Γατζέας (4 μ.μ.): ΑΕ 2002-Τοξότης, Γόργορης, Ζακυνθινός, Τασιόπουλος Θ.

Γηπ. Olimpico (4 μ.μ.): Αγία Άννα-Εθνικός, Λιάγκος, Γκατζούνας, Χριστοπούλου

Γηπ. Λεχωνίων (4 μ.μ.): Εν.Λεχωνίων/Νηλέα –Ελευθεριακός, Τασιόπουλος Γ., Γεωργατζής Μπέλλου

Κυριακή 29 Απριλίου

Γηπ. Μαγνησιακού (11 π.μ.): Ν. Μαγνησιακός-Ιωλκός, Αθηναίος, Δημητράκης, Χατζής

Γηπ. Βοηθητικό ΕΑΚ (11 π.μ.): Δύναμις-Μακρινίτσα, Δημητριάδης, Αναστασίου Α., Σφυρής

Ιάσων-ΝΑ Νίκης δεν ορίστηκε

Ρεπό: Κένταυρος Ν.Π.

Οι σκόρερ

35 ΓΚΟΛ: Λ. Δενελάβας (Τοξότης)

15 ΓΚΟΛ: Δ. Στουμποβίκος (ΑΕ 2002), Ζαρίφης (Αγία Αννα),

9 ΓΚΟΛ: Χ.Παπαϊωάννου (ΑΕ 2002), Πριτσίνης (Ελευθεριακός)

8 ΓΚΟΛ: Κ.Παλάτζας (Εθνικός)

Β΄ ΟΜΙΛΟΣ

Σάββατο 28 Απριλίου

Γηπ. Αγχιάλου (4 μ.μ.): ΑΣ Αγχίαλος-Αγροτικός, Κούφιος, Μαγουλιανίτης, Μπασδάνη

Γηπ. Πλατάνου (4 μ.μ.): Μυρμιδόνες-Ηρακλής Α.Θ., Πλακιάς, Σαρακατσάνος, Μπόλτσης

Κυριακή 29 Απριλίου

Γηπ. Ι.Μ.Δημητριάδος (11 π.μ.): Πανιώνιος-Δήμητρα, Βαρτσάκης, Σακκάς Π., Αντωνίου

Γηπ. Καναλίων (4 μ.μ.): Απόλλων Κ.-Αχιλλέας, Καλατζής, Τριφονίδης, Αναστασίου Α.

Γηπ. Ευξεινούπολης (4 μ.μ.): Άθλος-Ερμής, Σαμαράς, Γερμάνης, Πούλιος

Γηπ. Βοηθητικό ΕΑΚ (4 μ.μ.): Δάφνη-Μικροθήβες, Βλάχος, Σακκάς Π., Σακκάς Δ

Ρεπό: Αστέρας Ριζομύλου

Οι σκόρερ

25 ΓΚΟΛ: Αλ. Αραπίτσας (Δήμητρα)

22 ΓΚΟΛ: Ι. Καραγιώργος (Αγχίαλος)

18 ΓΚΟΛ: Θ. Παρίσσης (Ηρακλής Α.Θ.), Κυπτίου (Πανιώνιος)

17 ΓΚΟΛ: Ι. Παναγιώτου (Αχιλλέας)

16 ΓΚΟΛ: Μαρ. Καλέμι (Μικροθήβες) Χ. Καρακίτσιος (Δάφνη)

15 ΓΚΟΛ: Β. Κάρρος (Αστέρας)

13 ΓΚΟΛ: Θ.Θ. Κωστούλας (Δήμητρα)

11 ΓΚΟΛ: Θ. Πιπινής (Μυρμιδόνες)

9 ΓΚΟΛ: Ξέρας (Αστέρας)

8 ΓΚΟΛ: Καρατέεφ (Δήμητρα), Σιαμέτης (Αθλος), Νιάκας (Αγροτικός)

Η ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ ΤΗΣ Α΄ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑΣ

                                                                                ΣΥΝΟΛΟ               ΕΝΤΟΣ                 ΕΚΤΟΣ

Θ. Ομάδα                            Αγ.          Βαθ.      Ν-Ι-Η     Γκολ       Ν-Ι-Η     Γκολ      Ν-Ι-Η     Γκολ

1.Θησέας                            23           62           20-2-1   70-18     10-0-1   32-7       11-2-0   44-11

2.Διαγόρας                        23           56           17-5-1   49-9       9-2-1      28-5       8-3-0      21-4

3.Πρωτεσίλαος*              22           44           13-5-4   51-30     7-3-1      28-10     6-2-3      23-20

4.Σαρακηνός (-2)             23           44           15-1-7   49-19     8-1-2      27-9       7-0-5      22-10

5.Ακρόπολη(-3)                23           43           13-4-6   44-28     7-1-3      23-13     6-3-3      21-15

6.Πύρασος(-3)                  23           33           14-3-9   47-25     6-2-6      28-14     6-1-3      19-11

7.Σκιάθος*                         22           32           9-5-8      29-24     6-3-3      22-12     3-2-5      7-12

8.Αίας Σούρπης                 23           29           8-5-10   30-29     3-3-6      14-18     5-2-4      16-11

9.Μαγνησιακός                 23           27           8-3-12   34-33     4-1-6      16-13     4-2-6      18-20

10.Αγ. Παρασκευή          23           22           7-1-15   23-45     4-1-6      15-17     3-0-10   9-28

11.Ηρακλής (-2)                23           20           7-1-15   26-37     5-0-7      14-13     2-1-8      12-24

---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

12.Παγασητικός               23           17           5-2-16   28-72     2-2-8      17-40     3-0-8      11-32

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

13.Πηλέας                           23           16           4-4-15   25-66     3-2-6      15-23     1-2-9      10-43    

14.Άνθιμος Γαζής             23           4              1-1-20   18-85     1-0-9      11-45     0-1-12   7-40

ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ - Β΄ ΕΠΣΘ - Α΄ ΟΜΙΛΟΣ

Α/Α ΟΜΑΔΑ       ΒΑΘ.      Ν-Ι-Η     ΓΚΟΛ

1. Αγία Άννα      58           19-1-0   72-11

2. Τοξότης           55           18-1-1   68-14

3. Α.Ε. 2002        45           15-0-6   60-27

4. Ιάσων Α. Μεριάς 40    12-4-4   30-14

5. Ελευθεριακός 34         10-4-6   28-32

6. Εθνικός            33           10-3-7   36-45

7. Δύναμις          25           7-4-9      26-26

----------------------------------------------------

8. Ν. Μαγνησιακός 23    7-2-12   24-37

-----------------------------------------------------

9. Μακρινίτσα 22             7-1-12   22-36

10. Ε.Λ./Νηλέας 21          6-3-11   18-32

11. Ιωλκός           11           3-2-17   23-50

12. Κένταυρος Ν.Π. 10   3-1-17   19-54

13. Ν.Α. Νίκης   5              1-2-17   4-52

*Ενα ματς λιγότερο έχουν Ένωση Λεχωνίων/Νηλέα, Ιάσων ΑΜ, Εθνικός, Τοξότης, Αγία Άννα, Δύναμη, Ελευθεριακός και η Μακρινίτσα.

ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ - Β΄ ΕΠΣΘ - Β΄ ΟΜΙΛΟΣ

Α/Α ΟΜΑΔΑ       ΒΑΘ.      Ν-Ι-Η     ΓΚΟΛ

1. Δήμητρα         54           17-3-0   83-14

2. Μυρμιδόνες 46           14-3-2   30-9

3. Πανιώνιος      43           13-4-3   52-25

4. Δάφνη             39           12-3-5   45-20

5. Αστέρας          35           10-5-6   45-27

6. Μικροθήβες 33            10-3-7   30-28

7. Αγχίαλος        29           9-2-9      52-35

--------------------------------------------------

8. Αχιλλέας         31           9-4-7      36-38

--------------------------------------------------

9. Απόλλων Κ.    23           6-5-10   23-44

10. Ηρακλής Α.Θ. (-2) 13 4-3-13  27-52

11. Άθλος            10           3-1-17   23-66

12. Ερμής            8              2-2-17   22-72

13. Αγροτικός (-6) 3         2-3-15   22-60

*Ένα ματς λιγότερο έχουν Δήμητρα, Μυρμιδόνες, Αγροτικός, Πανιώνιος, Μικροθήβες, Ηρακλής Α.Θ., Αχιλλέας, Αγχίαλος, Δάφνη.

Σχόλια
Δεν υπάρχουν σχόλια γι'αυτό το άρθρο
Αποστολή σχολίου
4
+
7
=