Καθοριστικές οι τελευταίες αγωνιστικές

Τελευταία ενημέρωση: 2018-04-27, 16:25:56
Καθοριστικές οι τελευταίες αγωνιστικές

Επιμέλεια: ΒΑΣΙΛΗΣ ΖΗΝΕΛΗΣ

Καθοριστικές είναι οι αγωνιστικές που απομένουν στα πρωταθλήματα της ΕΠΣΘ τα οποία έχουν μπει στην τελική ευθεία, πάντα με ενδιαφέρον στην κορυφή και στις θέσεις παραμονής… με σημαντικά ματς 3 αγωνιστικές πριν το φινάλε στην Α΄ Κατηγορία και 4 «στροφές» πριν το τέλος στη Β΄ ΕΠΣΘ.

Στην Α’ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ, ο Θησέας αποτελεί το ακλόνητο φαβορί για την κατάκτηση του πρωταθλήματος καθώς διατηρεί τη διαφορά των έξι βαθμών από την ομάδα του Διαγόρα, ενώ στη Β΄ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ, στον έναν όμιλο με την «προσθήκη» βαθμών από τα ματς με τους Νέους Αθλητές, κερδισμένη είναι η Αγία Άννα που είχε 2 ματς όπως και η Δύναμη, ενώ στον άλλο, το προβάδισμα πρωτιάς το έχει η Δήμητρα.

Στην Α΄, ο πρωτοπόρος Θησέας έχει ως το τέλος ένα ματς εκτός έδρας στη Σκιάθο (25η) και δύο εντός έδρας (στην 24η με Παγασητικό και στην 26η με τον Αίαντα), θέλοντας μαθηματικά μια νίκη και μια ισοπαλία για την άνοδο…

 Ο δεύτερος Διαγόρας, έχοντας στόχο το 3 στα 3, θέλοντας και στραβοπάτημα του πρώτου, έχει εξόδους με Ακρόπολη (25η) και Άνθιμο Γαζή (26η), και θα υποδεχτεί στην 24η τον Πρωτεσίλαο.

Στη μάχη της παραμονής, η Αγία Παρασκευή που πήρε προβάδισμα με την προχθεσινή εξ αναβολής νίκη της επί της Σκιάθου, έχει ένα ματς εκτός το Σάββατο και αλλά δυο εντός. Ο Ηρακλής έχει εκτός Σαρακηνό και Αγία Παρασκευή και εντός τον Πύρασο, ενώ ο Παγασητικός έχει εκτός έδρας ματς με Θησέα και Πύρασο, και στην έδρα του τον Πηλέα, ο οποίος εντός έδρας έχει τα ματς με Πύρασο και Σκιάθο.

Αν πάντως οριστικοποιηθεί η παραμονή του Ρήγα στη Γ΄ Εθνική τότε απλά θα «αναζητείται» η άλλη ομάδα που θα ακολουθήσει τον Α. Γαζή στην παρακάτω κατηγορία…

Στη Β΄ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ στον Α΄ όμιλο, η μάχη της πρωτιάς για την Αγία Άννα και τον Τοξότη ίσως κριθεί στο μεταξύ τους ματς στην 24η αγωνιστική στο Βοηθητικό.

Το νέο δεδομένο στον όμιλο είναι πως υπάρχει απόφαση κατακύρωσης των αγώνων των Νέων Αθλητών Νίκης που δεν είχαν οριστεί, με 3-0 υπέρ των αντιπάλων. Αρχικά η απόφαση ήταν για τους αγώνες της 8ης , 9ης και 10ης αγωνιστικής, ακολουθεί όμως για άλλες 11, και μετά της τελευταίας τετράδας... που υπολείπεται!

Στη μάχη της παραμονής όπου επίσης έχουν «προστεθεί» οι βαθμοί, κι ενώ Ιωλκός, Κένταυρος ΝΠ και ΝΑ Νίκης έχουν υποβιβαστεί… η Δύναμη (25 β.), ο Νέος Μαγνησιακός (23), η Μακρινίτσα (22), και η Ένωση Λεχωνίων/Νηλέα (21) θα διεκδικήσουν μια θέση. Η Δύναμη έχει ματς με τους πρώτους και τη Μακρινίτσα, ο Ν. Μαγνησιακός έχει να κάνει ρεπό, και κατόπιν τον περιμένουν ματς με 2 «πεσμένους», και στο φινάλε παίζει με τα Λεχώνια που επίσης έχουν 2 ματς με «πεσμένους»!

Στον Β΄ Ομιλο της Β΄ ΕΠΣΘ η αήττητη Δήμητρα (54 β.) έχει προβάδισμα πρωτιάς, αν και ως το τέλος έχει 3 ματς εκτός. Ωστόσο μάλλον από ψηλά θα παρακολουθεί τη μάχη της δεύτερης θέσης. Εκεί οι Μυρμιδόνες (46 β.) έχουν 2 ματς εκτός, ο Πανιώνιος (43) έχει 2 εκτός και 2 εντός (μεταξύ αυτών και με την αήττητη Δήμητρα), ενώ η Δάφνη (39) έχει άλλα δυο παιχνίδια μακριά από την έδρα της και δυο στο γήπεδό της.

Αχίλλειο, Αγχίαλος και Κανάλια μάχονται για μια θέση παραμονής αφού Ηρακλής Α.Θ., Άθλος, Ερμής και Αγροτικός του χρόνου θα είναι στη Γ΄ Κατηγορία που θα υπάρξει ξανά…

Ο Αχιλλέας ως το τέλος θα παίξει σε Κανάλια και Πλάτανο και στην έδρα του έχει Αγχίαλο και Δάφνη, η Αγχίαλος έχει επίσης καθοριστικά ματς σε Αχίλλειο και Κανάλια, ενώ εντός έχει τον πεσμένο Αγροτικό και τους Μυρμιδόνες στο φινάλε.

Σύμφωνα με την προκήρυξη, από τη Β΄ Κατηγορία υποβιβάζονται οι 5 τελευταίες κάθε ομίλου, και οι ομάδες της 8ης θέσης Α΄ και Β΄ ομίλου παίζουν μπαράζ και πέφτει ο «χαμένος», ενώ απευθείας πτώση και των δύο της 8ης θέσης θα γίνει μόνο σε περίπτωση που πέσει ομάδα της ΕΠΣΘ από τη Γ΄ Εθνική.

Στο πρόγραμμα του Σαββατοκύριακου η 24η αγωνιστική της Α΄ ΕΠΣΘ αύριο Σαββάτο έχει ενδιαφέροντα ματς και αναβολή του αγώνα της Σκιάθου λόγω έλλειψης δρομολογίων (την επόμενη Τετάρτη θα γίνει το εξ αναβολής της 22ης Πρωτεσίλαος-Σκιάθος), ενώ ενδιαφέροντα ματς γίνονται και στην 23η της Β΄ΕΠΣΘ.

Α’ ΕΠΣΘ… Η ΜΑΧΗ ΤΗΣ ΠΡΩΤΙΑΣ

Αγων.   Θησέας (62 β.) Διαγόρας (56 β.)

24η          Παγασητικός     Πρωτεσίλαος

25η        ΣΚΙΑΘΟΣ              ΑΚΡΟΠΟΛΗ

26η          Αίας                       Α. ΓΑΖΗΣ

Με κεφαλαία οι εκτός έδρας αγώνες

Α΄ ΕΠΣΘ… Η ΜΑΧΗ ΤΗΣ ΠΑΡΑΜΟΝΗΣ

Αγων.   Αγ. Παρασκευή (22)       Ηρακλής (20)     Παγασητικός (17) Πηλέας (16)  

24η         ΜΑΓΝΗΣΙΑΚΟΣ                 ΣΑΡΑΚΗΝΟΣ      ΘΗΣΕΑΣ                Πύρασος            

25η         Σαρακηνός                         Πύρασος             Πηλέας                 ΠΑΓΑΣΗΤΙΚΟΣ  

26η         Ηρακλής                              ΑΓ.ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ ΠΥΡΑΣΟΣ            Σκιάθος               

Με κεφαλαία οι εκτός έδρας αγώνες

Β΄ ΕΠΣΘ - Α’ ΟΜΙΛΟΣ

Η ΜΑΧΗ ΤΗΣ ΠΡΩΤΙΑΣ

Αγων.   Αγία Αννα (58 β.)            Τοξότης (55 β.)

23η         Εθνικός                                 ΑΕ 2002

24η         ΤΟΞΟΤΗΣ                             Αγία Άννα

25η          ΑΕ 2002                                ΔΥΝΑΜΗ

26η         Δύναμη                                Ιάσων  Α.Μ.

Β΄ ΕΠΣΘ - Β΄ ΟΜΙΛΟΣ

Η ΜΑΧΗ  ΚΟΡΥΦΗΣ

Αγων.    Δήμητρα (54 β.)               Μυρμιδόνες (46)             Πανιώνιος (43)                Δάφνη (39)

23η         ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ                       Ηρακλής Α.Θ                      Δήμητρα                       Μικροθήβες

24η         ΜΙΚΡΟΘΗΒΕΣ                    ΑΓΡΟΤΙΚΟΣ                         ΑΣΤΕΡΑΣ                     ΗΡΑΚΛΗΣ Α.Θ.

25η         Ηρακλής Α.Θ.                    Αχιλλέας                              Ερμής                                    Αγροτικός

26η         ΑΓΡΟΤΙΚΟΣ                         ΑΓΧΙΑΛΟΣ                           ΑΘΛΟΣ                                 ΑΧΙΛΛΕΑΣ

Το πρόγραμμα του Σαββατοκύριακου:

Α΄ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ (24η αγωνιστική)

Σάββατο 28 Απριλίου

Γηπ. Σαρακηνού (4 μ.μ.): Σαρακηνός-Ηρακλής Β.

Γηπ. ΕΤΒΑ (4 μ.μ.): Πηλέας-Πύρασος

Γηπ.Μαγνησιακού (4 μ.μ.): Μαγνησιακός-Αγία Παρασκευή

Γηπ. Βοηθητικό ΕΑΚ (4 μ.μ.): Θησέας-Παγασητικός

Γηπ. Στεφανοβικείου(4 μ.μ.): Διαγόρας-Πρωτεσίλαος

Γηπ. Σέσκλου (4 μ.μ.): Ακρόπολη-Αίας Σούρπης

Άνθιμος Γαζής-Σκιάθος δεν ορίστηκε

Β΄ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ (23η αγωνιστική

Α΄ ΟΜΙΛΟΣ

Σάββατο 28 Απριλίου

Γηπ. Γατζέας (4 μ.μ.): ΑΕ 2002-Τοξότης

Γηπ. Olimpico (4 μ.μ.): Αγία Άννα-Εθνικός

Γηπ. Λεχωνίων (4 μ.μ.): Εν.Λεχωνίων/Νηλέα -Ελευθεριακός

Κυριακή 29 Απριλίου

Γηπ. Μαγνησιακού (11 π.μ.): Ν. Μαγνησιακός-Ιωλκός

Γηπ. Βοηθητικό ΕΑΚ (11 π.μ.): Δύναμις-Μακρινίτσα

Ιάσων-ΝΑ Νίκης δεν ορίστηκε

Ρεπό: Κένταυρος Ν.Π.

Β΄ ΟΜΙΛΟΣ

Σάββατο 28 Απριλίου

Γηπ. Αγχιάλου (4 μ.μ.): ΑΣ Αγχίαλος-Αγροτικός

Γηπ. Πλατάνου (4 μ.μ.): Μυρμιδόνες-Ηρακλής Α.Θ.

Κυριακή 29 Απριλίου

Γηπ. Ι.Μ.Δημητριάδος (11 π.μ.): Πανιώνιος-Δήμητρα

Γηπ. Καναλίων (4 μ.μ.): Απόλλων Κ.-Αχιλλέας

Γηπ. Ευξεινούπολης (4 μ.μ.): Άθλος-Ερμής

Γηπ. Βοηθητικό ΕΑΚ (4 μ.μ.): Δάφνη-Μικροθήβες

Ρεπό: Αστέρας Ριζομύλου

Σχόλια
Δεν υπάρχουν σχόλια γι'αυτό το άρθρο
Αποστολή σχολίου
5
+
7
=