Ξεκαθαρίζει σιγά σιγά το «τοπίο»

Τελευταία ενημέρωση: 2018-04-17, 18:44:10
Ξεκαθαρίζει σιγά σιγά το «τοπίο»

Ξεκαθαρίζει  σιγά σιγά το «τοπίο» στα πρωταθλήματα της ΕΠΣΘ, αλλά πάντα με ενδιαφέρον στην κορυφή και στις θέσεις παραμονής…

Στην Α’ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ, μετά την καθυστερημένη απόφαση της ΕΕ της ΕΠΟ, που απέρριψε την έφεση του Διαγόρα, ο Θησέας  αποτελεί το ακλόνητο φαβορί για την κατάκτηση του πρωταθλήματος καθώς διατηρεί τη διαφορά των έξι βαθμών από την ομάδα του Στεφανοβικείου, κι ενώ μένουν άλλες 4 αγωνιστικές.

Ο πρωτοπόρος Θησέας,  που μπορεί να δυσκολεύτηκε να κερδίσει τον Πηλέα, ως το τέλος έχει δύο ματς εκτός έδρας με τον Πυράσο (23η) και τη Σκιάθο (25η) και άλλα δύο εντός έδρας, στην  24η με Παγασητικό και στην 26η με τον Αίαντα.

 Ο δεύτερος Διαγόρας, έχοντας στόχο το 4 στα 4, έχει εξόδους με Αγία Παρασκευή (23η), Ακρόπολη (25η) και Άνθιμο Γαζή (26η), και θα υποδεχτεί στην 24η τον Πρωτεσίλαο.

Στη μάχη της παραμονής, η Αγία Παρασκευή (που περιμένει και  ορισμό του αγώνα της με τη Σκιάθο) πήρε διπλό-ανάσα στη Σούρπη, κάτι που έκανε και ο Ηρακλής εκτός με Μαγνησιακό, και πολλά θα κριθούν στις μάχες του με Πηλέα και Αγ. Παρασκευή, ενώ ο Πηλέας εντός έδρας έχει τα ματς με Πύρασο και Σκιάθο, και εκτός έδρας έχει να παίξει με Ηρακλή και Παγασητικό, που κι αυτός  ελπίζει  έχοντας όμως  ματς  με Θησέα  αλλά και Πύρασο και Άνθ. Γαζή

Στη Β΄ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ στον α΄ όμιλο, η Αγία Άννα, έχοντας εκκρεμότητες  τα δύο ματς  με τους Νέους Αθλητές, είναι στην κορυφή μαζί με τον Τοξότη ο οποίος είχε απώλεια με την πρώτη του φετινή ισοπαλία που έφερε. Αλλά πιθανόν το ματς που θα κρίνει τη πρωτιά μεταξύ των δύο ομάδων γίνεται στην 24η στο βοηθητικό του ΕΑΚ.

Στον β΄ όμιλο η πρωτοπόρος Δήμητρα πάει για το ρεπό της  με αέρα 11 βαθμών, ενώ στη μάχη της 2ης θέσης οι Μυρμιδόνες  έχουν προβάδισμα, παρότι έμειναν στην ισοπαλία με  τον Πανιώνιο ο όποιος είναι 3ος, αφού προσπέρασε  τη Δάφνη με  την οποία παίζει στην επόμενη αγωνιστική

Τα αποτελέσματα Σαββατοκύριακου (14-15/4) σε Α΄ και Β΄ κατηγορία ΕΠΣΘ:

A’ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ (22η Αγωνιστική)

Θησέας- Πηλέας 2-1 (23’ Αραμπατζής,91’ Οικονόμου-59΄Μπραχιμάι)

Διαγόρας- Σαρακηνός 2-0 (35΄Καναβός, 66’ Πάσχος)

Ακρόπολη- Παγασητικός 1-0 (83΄Μιχολίτσης)

Μαγνησιακός- Ηρακλής Β. 0-1 (47΄Ασλάνογλου)

Άνθιμος Γαζής- Πύρασος 0-7 (7΄Σαμαράς , 15’,18’,78’  Ζαχαράκης, 56’ Σιώμος, 75’ Τσάκαλος,76’ Ίμπρα )

Αίας Σούρπης - Αγία Παρασκευή 0-2 (45΄Καραγιάννης, 88΄Τρίμμης)

Πρωτεσίλαος- Σκιάθος  (Αναβολή)

Οι σκόρερ

22  ΓΚΟΛ: Θ. Παπαδόπουλος (Πρωτεσίλαος)

16 ΓΚΟΛ: Ι. Κοντοβάς (Σαρακηνός)

13 ΓΚΟΛ: Αλ. Κουβελάς (Διαγόρας)

10 ΓΚΟΛ: Π.Κόκκας (Ακρόπολη), Θ.Κατσαβριάς (Αίας), Πάσχος (Διαγόρας), Η. Βλάχος (Θησέας)

9 ΓΚΟΛ: Ι. Ζαχαράκης (Πύρασος), Ν. Κοτζαθανάσης (Θησέας),Σ. Δημόπουλος (Πηλέας)

8 ΓΚΟΛ: Μιχολίτσης (Ακρόπολη), Σιώμος (Πύρασος), Α.Καραγιάννης (Αγία Παρασκευή),

7 ΓΚΟΛ: Σ. Χατζητρακόσιας (Μαγνησιακός), Τσουκάλης (Ακρόπολη), Γ. Χειλάς (Αίας), Βαλωτής (Πρωτεσίλαος), Αντζούρης (Θησέας), Θ.Αραμπατζής (Θησέας)

6 ΓΚΟΛ: Σαμαράς (Πύρασος), Μαρμαρινός (Αγία Παρασκευή/Πρωτεσίλαος), Καραμανλής (Διαγόρας), Θ. Κοντοβάς (Μαγνησιακός), Θεοδωρόπουλος (Μαγνησιακός), Κίτσας (Α. Γαζής), Ε. Χυσάι (Σκιάθος), Νούσιας (Ηρακλής), Χ. Δαμάσκος (Πύρασος), Ασλάνογλου (Ηρακλής), Ε.Τσιουρής (Σαρακηνός)

5 ΓΚΟΛ: Ι.Μόσιος (Ακρόπολη), Φιλιππούλης (Σκιάθος), Θ.Κ.Κωστούλας (Αίας), Καραγιώργος (Παγασητικός), Μ. Γουτούλης (Διαγόρας), Γκουγκούδης (Θησέας), Μερμίγκης (Θησέας)

4 ΓΚΟΛ: Ζ. Μαλάκος (Σκιάθος), Σ. Αξιώτης (Ακρόπολη), Λάϊος (Παγασητικός), Μαριγκλέν (Πρωτεσίλαος), Τρίμης (Αγία Παρασκευή), Μπιρτσάι (Αίας), Γάρος (Διαγόρας)

Η επόμενη (23η)αγωνιστική

Ηρακλής-Πηλέας

Σαρακηνός-Μαγνησιακός

Πύρασος-Θησέας

Αγία Παρασκευή-Διαγόρας

Παγασητικός-Ανθιμος Γαζής

Πρωτεσίλαος-Αίας Σούρπης

Σκιάθος-Ακρόπολη

Β’ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ (21η Αγωνιστική)

A’ Όμιλος

Τοξότης- Μακρινίτσα 1-1 (73΄Λ.Δενελάβας-30’ Ντίτσιος)

ΑΕ 2002- Εθνικός 8-1 (4’, 62’ 80’ Στουμποβίκος, 10’ Πολυχρόνου, 31’ Κουβαράς, 65’, 85’ Χ. Παπαϊωάννου, 71’ Κουνατίδης-25’ Βέργος).

Ιωλκός- Κένταυρος Ν.Π. 2-0 (30΄Τόρο, 40΄Πιτσάβας)

Ν. Μαγνησιακός- Ελευθεριακός 2-0 (40΄Σκέρντι,78΄Τάρε)

Δύναμη- Ε.Λ. Νηλέα 1-1 (56΄Πλόχα-25΄Φιλίππου)

Αγία  Άννα- Ν.Α. Νίκης  (Δεν ορίστηκε)

Ρεπό: Ιάσων Α.Μ.

Οι σκόρερ

31 ΓΚΟΛ: Λ. Δενελάβας (Τοξότης)

15 ΓΚΟΛ: Δ. Στουμποβίκος (ΑΕ 2002)

13 ΓΚΟΛ: Ζαρίφης (Αγία Αννα)

9 ΓΚΟΛ: Πριτσίνης (Ελευθεριακός)

8 ΓΚΟΛ: Χ.Παπαϊωάννου (ΑΕ 2002), Κ.Παλάτζας (Εθνικός)

7 ΓΚΟΛ:  Κουβαράς (ΑΕ 2002), Αντωνίου (Αγία Άννα), Κωτούλας (Αγία Άννα),Κ. Σιόβας (Ιωλκός)

6 ΓΚΟΛ: Μπερτζέμης (Ιάσων Α.Μ.), Μούτος (Δύναμη), Κανδήλας (Αγία Άννα), Φιλατζικιώτης (Αγία Άννα), Κ.Τσιουρέλης (Αγία Άννα), Ν. Δενελάβας (Τοξότης),  Φραγκογιάννης (Ιωλκός)

5 ΓΚΟΛ: Α. Τσίρος (Αγία Άννα) Μεταξάς (Μακρινίτσα/Ν Μαγνησιακός),Α. Σοροβόλας (Τοξότης), Θεοδώρου (Εθνικός), Περεντίδης (Εθνικός) Ζατσάη (Ιάσων Α.Μ.), Κατσούδας (Ελευθεριακός), Χατζηκώστας (Λεχώνια)

4 ΓΚΟΛ: Παρίσης (ΑΕ 2002), Πλόχα (Δύναμη), Μάστορας (Δύναμη), Θεοδωρόπουλος (Ιάσων Α.Μ.), Φέιζο (Ιάσων Α.Μ.), Βέτσικας (Τοξότης), Βέργος (Εθνικός), Κ. Τσένα (Εθνικός)

Η επόμενη (22η) αγωνιστική

Ιωλκός-ΑΕ 2002

Εθνικός-Τοξότης

Κένταυρος Ν.Π.-Ν. Μαγνησιακός

Μακρινίτσα-Αγία Άννα

Ν.Α. Νίκης-Δύναμις

Λεχώνια-Ιάσων Α.Μ.

Ρεπό: Ελευθεριακός

B’   Όμιλος

Άθλος- Δήμητρα Ευξεινούπολης 0-5 (21΄Κακλιάς, 50΄,54’ Κωστούλας, 69΄Γκσαρνίδης,90’ Αραπίτσας)

Μυρμιδόνες - Πανιώνιος 1-1(81’ Ακρίβος-31΄Κυπτίου)

Απόλλων Καναλίων- Αγροτικός 1-1(80’ Καραβάς-55΄Νιάκας)

Ερμής- Αστέρας Ριζομύλου  1-3 (65΄Ακριβόπουλος-18΄Χαλιμούρδας, 24΄Καρρος, 28’ Ξέρας)

Αχιλλέας Αχιλλείου - Ηρακλής Αγ. Θ. 2-0 (47΄,63΄Ι.Παναγιώτου)

ΑΣ Αγχίαλος- Μικροθήβες 2-0 (21΄Τσαντόπουλος, 90’ Δράγνες)

Ρεπό: Δάφνη

Οι σκόρερ

25 ΓΚΟΛ: Αλ. Αραπίτσας (Δήμητρα)

21 ΓΚΟΛ: Ι. Καραγιώργος (Αγχίαλος)

17 ΓΚΟΛ: Θ. Παρίσσης (Ηρακλής Α.Θ.),

16  ΓΚΟΛ: Μαρ. Καλέμι (Μικροθήβες) Χ. Καρακίτσιος (Δάφνη),

15 ΓΚΟΛ: Β. Κάρρος (Αστέρας), Κυπτίου (Πανιώνιος), Ι. Παναγιώτου (Αχιλλέας)

13 ΓΚΟΛ: Θ.Θ. Κωστούλας (Δήμητρα),

11 ΓΚΟΛ: Θ. Πιπινής (Μυρμιδόνες),

9 ΓΚΟΛ: Ξέρας (Αστέρας),

8 ΓΚΟΛ: Καρατέεφ (Δήμητρα),

7 ΓΚΟΛ: Ξηροκώστας (Δήμητρα), Νιάκας (Αγροτικός),

6 ΓΚΟΛ: Κακλιάς (Δήμητρα), Βούλγαρης (Δήμητρα), Ι.Αραπίτσας (Αχιλλέας), Παπαστεργίου (Δάφνη), Ακριβόπουλος (Ερμής), Τσακίρης (Πανιώνιος)

5 ΓΚΟΛ: Βασιλείου(Κανάλια), Λουφόπουλος (Αστέρας), Σπανός (Αχιλλέας), Πινιάρης (Ερμής),

 4 ΓΚΟΛ: Παναγιωτάκης (Κανάλια), Α.Δημόπουλος (Κανάλια), Στεφανής (Δήμητρα), Γκιάστας (Δάφνη), Τσαρέλας (Δάφνη), Χρυσοστομίδης (Αγχίαλος), Μαυρόπουλος (Αγχίαλος), Τσέλιος (Αγχίαλος), Ρεφουγιάτι (Μικροθήβες), Πέτσης (Μικροθήβες), Σιαμέτης (Αθλος), Μπαρμπαγιανάκος (Αγροτικός), Χαλιμούρδας (Αστέρας), Κανούτας (Ερμής), Λυρίτσης (Πανιώνιος)

Η επόμενη(22η) αγωνιστική

Ερμής-Απόλλων

Αγροτικός-Αχιλλέας

Αστέρας-Άθλος

Ηρακλής Αγ.Θ.-Αγχίαλος

Μικροθήβες-Μυρμηδόνες

Πανιώνιος-Δάφνη

Ρεπό: Δήμητρα

Σχόλια
Δεν υπάρχουν σχόλια γι'αυτό το άρθρο
Αποστολή σχολίου
9
+
5
=