«Μαγνήτης» το ντέρμπι Θησέα - Διαγόρα

Τελευταία ενημέρωση: 2018-01-28, 10:00:51

Επιμέλεια: ΒΑΣΙΛΗΣ ΖΗΝΕΛΗΣ

«Μαγνητίζει» το σημερινό πρωινό ντέρμπι στην Α΄ Κατηγορία ΕΠΣΘ, καθώς στο πλαίσιο της 14ης αγωνιστική, στις 11π.μ., στο Βοηθητικό του ΕΑΚ γίνεται η μεγάλου ενδιαφέροντος αναμέτρηση μεταξύ 1ου και 2ου  Θησέα και Διαγόρα.

Ο Θησέας είναι αήττητος στον α΄ γύρο, και σήμερα στο ξεκίνημα του δεύτερου μισού η ομάδα της Αγριάς, έχοντας 12 συνεχόμενες νίκες θα υποδεχτεί τον Διαγόρα, που είναι 2ος με 7 σερί νίκες και η μόνη ομάδα που δεν κέρδισε ο Θησέας!

Το σημερινό ματς, παρά τη βαθμολογική απόσταση και το γεγονός ότι υπάρχει ένας ολόκληρος γύρος μπροστά, είναι κρίσιμο, αφού εκκρεμεί και απόφαση στην επιτροπή εφέσεων της ΕΠΟ, με την ομάδα του Στεφανοβικείου να ελπίζει σε μείωση της διαφοράς, και εγγυητής-διαιτητής ορίστηκε από την ΕΠΣΘ ο Μανώλης Σκουλάς, που δεν έχει υποχρεώσεις στη Σούπερ Λίγκα.

Χωρίς νικητή και με ισοπαλίες ήταν τα 3 τελευταία ματς των δυο αντιπάλων, ενώ η τελευταία νίκη του Διαγόρα επί του Θησέα ήταν πολλά χρόνια πριν στο Στεφανοβίκειο!

Την περσινή περίοδο όπως και φέτος (0-0) στον α΄ γύρο δεν υπήρχε νικητής (Θησέας – Διαγόρας 0-0 και Διαγόρας-Θησέας 1-1 [6’ Καπούλας - 28’ Βουρδάκης])…τις άλλες δυο προηγούμενες περιόδους οι δυο ομάδες ήταν σε διαφορετικούς ομίλους, από το 2006 έως το 2014 ο Διαγόρας όταν σε μικρότερες κατηγορίες, το 2004-05 ήταν πάλι 2 όμιλοι, το 2005-06 ο Θησέας όταν στη Δ’, και έτσι οι τελευταίες αναμετρήσεις πριν το περσινό ήταν την περίοδο 2003-2004. Εκείνη την περίοδο ο Θησέας κέρδισε και τα δυο ματς (στο Στεφανοβίκειο 0-3[(5’ Πουλής, 80΄Κόρμπας, 86΄Βρυσακης] και στην Αγριά με ανατροπή 3-2 [9΄,60΄Καλούτσας, 65’ Μπουραζάς-28΄Καιμπαλιδης, 39΄Ντάφος]).

Αυτό δεν σημαίνει ότι δεν έχει νίκες και ο Διαγόρας, αφού αυτή τη δεκαετία και την προηγούμενη περίοδο 2002-03 παρότι είχε βαριά ήττα στην Αγριά 5-0 (21΄, 32΄Κόρμπας, 48΄Τσουκάλης, 59΄,70΄Σταμάτης), στο Στεφανοβίκειο κέρδισε 3-1 (33΄Παντελής, 40΄Ντουγανιώτης, 55’ Σ.Βλάχος - 31΄Κόρμπας), ενώ είχε ισοπαλία και ήττα την προηγούμενη χρονιά (2001-02) με 3-3 (12΄,86΄Τζαμτζής,82΄Γκοντισόπουλος-9΄Τσουκάλης, 33΄Κόρμπος, 60΄Μούτος) και 3-0 (4’Σταμάτης, 7’, 32΄Κόρμπας)

Την δεκαετία του 90 υπήρξαν αρκετά γκολ, αφού την περίοδο 91-92 ο Θησέας κέρδισε στην Αγριά 4-0 με δυο γκολ του Β. Μαλακασιώτη και από ένα των Βαΐτση και Βαγγόπουλου, και στο Στεφανοβίκειο 2-3 πάλι με δυο γκολ του Μαλακασιώτη κι ένα του Βαΐτση (Μπαρτσάλης, Αγγελίδης τα γκολ του Διαγόρα) και την περίοδο 95-96 ο Διαγόρας κέρδισε 4-3 στο Στεφανοβίκειο (έχασε 2-0 στην Αγριά)…

Ακόμη στη σημερινή έναρξη του β΄ γύρου στην Α΄ Κατηγορία, ο Παγασητικός, που δεν έχει κερδίσει ως γηπεδούχος, και ο Ηρακλής που κέρδισε μετά από 6 αγωνιστικές… παίζουν μεταξύ τους, και το δικό τους ενδιαφέρον έχουν και τα αλά 5 παιχνίδια.

Το πρόγραμμα στη σημερινή 14η αγωνιστική με την οποία ξεκινά ο β΄ γύρος στην Α΄ Κατηγορία ΕΠΣΘ έχει ως εξής:

Γηπ. Αγίας Παρασκευής, 11.00, Αγία Παρασκευή-Πρωτεσίλαος: Βλάχος, Μπαρτζιάλης, Αντωνίου.

Γηπ. Σαρακηνού, 11.00, Σαρακηνός-Ακρόπολη: Νικόπουλος, Μαγουλιανίτης, Γεωργαντζής.

Γηπ. Βοηθητικό ΕΑΚ, 11.00, Θησέας-Διαγόρας: Σκουλάς, Γόργορης, Χ. Παπαδημητρίου.

Γηπ. Νέας Αγχιάλου, 11.30, Πύρασος-Σκιάθος: Δημητριάδης, Κόκκαλης, Τσαγγάρης.

Γηπ. ΕΤΒΑ, 15.00, Πηλέας-Αίας Σούρπης: Ρούσης, Σκρίμπας, Μαγουλιανίτης.

Γηπ. Αγίας Παρασκευής, 15.00, Παγασητικός-Ηρακλής: Χαλβατζάκος, Π. Αναστασίου, Μπαρτζιάλης.

Γηπ. Μαγνησιακού, 15.00, Μαγνησιακός-Ανθιμος Γαζής: Γ. Τασιόπουλος, Τριφονίδης, Καφτεράνης.

Οι σκόρερ

12 ΓΚΟΛ: Θ. Παπαδόπουλος (Πρωτεσίλαος)

9 ΓΚΟΛ: Ι. Κοντοβάς (Σαρακηνός), Αλ. Κουβελάς (Διαγόρας)

8 ΓΚΟΛ: Σ. Δημόπουλος (Πηλέας)

7 ΓΚΟΛ: Σ. Χατζητρακόσιας (Μαγνησιακός), Ν. Κοτζαθανάσης (Θησέας)

6 ΓΚΟΛ: Ε. Χυσάι (Σκιάθος), Ι. Ζαχαράκης (Πύρασος), Σιώμος (Πύρασος), Χ. Δαμάσκος (Πύρασος), Γ. Μιχολίτσης (Ακρόπολη), Θ.Κατσαβριάς (Αίας), Ε.Τσιουρής (Σαρακηνός), Θ.Αραμπατζής (Θησέας)

5 ΓΚΟΛ: Θ. Κοντοβάς (Μαγνησιακός), Κίτσας (Α. Γαζής), Θρ. Βαλωτής (Πρωτεσίλαος), Μ. Χειλάς (Αίας), Γουτούλης (Διαγόρας), Η. Βλάχος (Θησέας)

4 ΓΚΟΛ: Ζ. Μαλάκος (Σκιάθος), Π.Κόκκας ( Ακρόπολη), Τσουκάλης (Ακρόπολη), Ασλάνογλου (Ηρακλής), Νούσιας (Ηρακλής), Α.Καραγιάννης (Αγία Παρασκευή), Μπιρτσάι (Αίας), Πάσχος (Διαγόρας), Καραμανλής (Διαγόρας), Γκουγκούδης (Θησέας)

3 ΓΚΟΛ: Δανηλόπουλος (Μαγνησιακός), Σιώμος (Πύρασος), Σαμαράς (Πύρασος), Σ. Αξιώτης (Ακρόπολη), Παπαστεργίου (Σαρακηνός), Γκάμπας (Σαρακηνός), Πετρόπουλος (Ηρακλής), Καραγιώργος (Παγασητικός), Μαριγκλέν (Πρωτεσίλαος), Θ.Κ.Κωστούλας (Αίας), Θάνος (Πηλέας), Ευθυμιάδης (Πηλέας), Αντζούρης (Θησέας), Μίλτος (Θησέας).