Ο Θησέας “πέρασε”στον τελικό του κυπέλλου ερασιτεχνών ΕΠΣΘ

ο-θησέας-πέρασεστον-τελικό-του-κυπ-851206

Το δεύτερο εισιτήριο για τον τελικό του κυπέλλου της ΕΠΣΘ κατέκτησε χθες ο Θησέας στο δημοτικό γήπεδο Αγριάς, αφού νίκησε με 3-0 τον Άρη Μελλισατίκων. Οι ποδοσφαιριστές του Νίκου Χατζηκυριακίδη βρέθηκαν σε καλή μέρα και έκαμψαν την αντίσταση του Άρη. Οι γηπεδούχοι άνοιξαν το σκορ στο 24 λεπτό με τον Βαΐτση να κάνει την προβολή και να ανοίγει το σκορ με την φάση να ξεκινά από τα πόδια του Μπράμπα που σημάδεψε το δοκάρι. Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε με σουτ στο οριζόντιο δοκάρι από τον Βαΐτση στο 50. Στο 52 ο Ανδρουτσόπουλος “κρέμασε” τον Κοντάκη με σουτ που έπιασε από την αριστερή πλευρά της επίθεσης. Το τελικό 3-0 έγραψε και πάλι ο ίδιος παίκτης αυτή τη φορά με κεφαλιά έπειτα από σέντρα του Μαραγκού. Οι φιλοξενούμενοι θα μπορούσαν να έχουν μειώσει το σκορ αλλά το φάουλ που εκτέλεσε ο Γ. Μπασδάνης σημάδεψε το οριζόντιο δοκάρι του Τζέκα στο 88. Οι φιλοξενούμενοι πάντως διαμαρτύρονται και για ένα πέναλτι που δεν τους καταλόγισε ο διαιτητής της αναμέτρησης κος Γκόλιας. Πλέον ο Θησέας καλείται να αντιμετωπίσει στον τελικό του κυπέλλου που θα γίνει τον Μάρτιο τον Εθνικό Ολυμπιακό που πήρε το πρώτο εισιτήριο του τελικού την περασμένη Κυριακή σε βάρος του Νηλέα.
Ο Θησέας ήταν τελευταία φορά κυπελλούχος το 1989, ενώ φέτος είχε 4 άνετες προκρίσεις και μια στα πέναλτι.