Πρωτιά αλλά και ρεκόρ ο στόχος του Εθνικού Ολυμπιακού

πρωτιά-αλλά-και-ρεκόρ-ο-στόχος-του-εθν-851206

Ασταμάτητος δείχνει στην πορεία του προς την άνοδο ο Εθνικός Ολυμπιακός που θέλει το 2007 που κλείνει 70 χρόνια (έτος ίδρυσης 1937) να πανηγυρίσει άνοδο, ενώ εκτός από την πρωτιά έχει στόχο και πολλά ατομικά και ομαδικά ρεκόρ.

Έως τώρα και μετά από 16 αγωνιστικές στο περιφερειακό πρωτάθλημα της Δ Εθνικής σε 15 αγώνες ο Ολυμπιακός είναι πρωτοπόρος και μάλιστα έχει απόσταση 11 βαθμών από το δεύτερο.

Στους αγώνες έδρας του στο Βόλο έχει μόνο νίκες… γενικά στον 4ο όμιλο έχει τις περισσότερες νίκες… έχει την καλύτερη άμυνα… έχει την καλύτερη επίθεση και τον πρώτο σκόρερ. ( έχει 14 νίκες, έχει πετύχει 29 γκολ και έχει δεχθεί 5, ο Δημοσθένης Τζέκος είναι πρώτος σκόρερ με 9 γκολ).

Ο τερματοφύλακας Ζαφείρης (1.170 λεπτά) και ο Αρης Τσουρέλης (1027 λεπτά) έχουν παίξει σε όλα τα ματς (15). O Γιώργος Μπιτέλης ήρθε φέτος στο Βόλο από τον Ταυρωπό και είναι η ευχάριστη έκπληξη με σταθερή και καλή απόδοση , ενώ ο Αρης Τσουρέλης είναι γνώριμος καθώς έπαιξε ξανά στον Ολυμπιακό σε νεαρή ηλικία προερχόμενος από την Αργώ, ενώ στη συνέχεια αγωνίσθηκε σε Κένταυρο και Ρήγα για να επιστρέψει το περασμένο καλοκαίρι στα ερυθρόλευκα.

Ο τερματοφύλακας Κώστας Ζαφείρης κρατά ανέπαφη την εστία του για 852 λεπτά.

Το τελευταίο γκολ που δέχθηκε ο Ολυμπιακός ήταν στην Καρδίτσα από τον Ταυρωπό και τον Τσίλια (48) στην 7η αγωνιστική στις 29 Οκτώβρη. Από τότε και τις τελευταίες 9 αγωνιστικές ο Κώστας Ζαφείρης κρατά ανέπαφη την εστία του έχοντας συνολικά 852 λεπτά χωρίς γκολ. Ο Ζαφείρης που πάτησε τα 30 του χρόνια ήρθε φέτος στον Εθνικό Ολυμπιακό αλλά δεν είναι η πρώτη του φορά καθώς γκολκίπερ του Ολυμπιακού ήταν και την περίοδο 2002-2003 στη Β ΄εθνική με 10 συμμετοχές. Ο Κώστας Ζαφείρης που ξεκίνησε από τον Διγενή Νεοχωρίου, έπαιξε από το 1995 έως το 2001 στα Τρίκαλα (την περίοδο 99-2000 και στην Α εθνική), στη συνέχεια πήγε μια χρονιά στην Καλαμαριά και το 2202 στο Βόλο, φεύγοντας μετακόμισε πιο Νότια (2003-04 στο Λεωνίδιο -Γ εθνική και 04-05 στην Καλαμάτα -Β Εθνική), ενώ πέρσι 05-06 γύρισε στα Τρίκαλα παίζοντας 27 ματς Γ Εθνικής.

Συνολικά σε Α, Β, Γ Εθνική ο Τρικαλινός τερματοφύλακας έχει 133 συμμετοχές και με την εμπειρία του είναι σίγουρο ότι συμβάλει και θα συμβάλλει στο να ανεβεί κατηγορία ο Ολυμπιακός.

Συνολικά ο προπονητής Μιχάλης Ζιώγας στους 15 αγώνες της ομάδας έχει χρησιμοποιήσει 18 παίκτες και εκτός από τους Ζαφείρη, Τσουρέλη που συμμετείχαν σε όλα τα ματς , 14 συμμετοχές έχουν ο Δήμος Τζέκος που ήρθε από τον Ταυρωπό , όπως και ο νεαρός μέσος Γιώργος Μπιτέλης αλλά και ο 35χρονος πλέον Σάκης Μπέκος που “κουβαλάει” 245 συμμετοχές Α, Β, Γ Εθνικής ,και ο σταθερός Αλέκος Κουβελάς.

Σε 13 αγώνες έχουν παίξει ο Λεωνίδας Γκάγκας που με την εμπειρία του συμβάλει αποφασιστικά, ο Λαρισαίος Κώστας Γεωργατζιάς στη δεύτερη θητεία του στο Βόλο προερχόμενος τώρα από τα Τρίκαλα, ο νεαρός Νίκος Μορκάκης και ο Καρδιτσιώτης Δημήτρης Κωστόπουλος που ήρθε στο Βόλο από τη Δάφνη Ερυθρών.

Ο Γιώργος Τσορμπατζής ίσως κάνει την καλύτερη χρονιά του στον Ολυμπιακό και έχει ως τώρα 12 συμμετοχές, όσες και ο Νίκος Δενελάβας αλλά και ο Βαγγέλης Κωστής που προέρχεται από τον Ηρόδοτο, έχοντας παίξει ακόμη σε Παναχαϊκή, Νίκη, Αθηναϊκό και στη Γερμανία.

Ο Σπύρος Κάϊας που επέστρεψε στη Μαγνησία αφού κέρδισε δυο ανόδους με Μεσσηνιακό και Ηλιούπολη, έχει 11 συμμετοχές όπως και ο Θανάσης Ψαρόμπας, προσθέτοντας εμπειρία.

Σε 9 ματς έχει αγωνισθεί ο Κυριάκος Σαχπατζίδης, σε 4 ο Βασίλης Ταχτιντής και μια συμμετοχή έχει ο Στέφανος Ξηροφώτος.

Στους σκόρερ ο 19χρονος Δήμος Τζέκος που ήρθε φέτος στο Βόλο από τον Ταυρωπό Καρδίτσας έχει πετύχει τα 9 από τα 29 γκολ, ενώ συνολικά έχουν σκοράρει 10 ποδοσφαιριστές. (Κουβελάς 6, Τσουρέλης 3, Γκάγκας 2, Γεωργατζιάς 2, Κάϊας 2 , Μπιτέλης 2, Δενελάβας 1,Τσορμπατζής 1, Κωστόπουλος 1).

Είναι χαρακτηριστικό ότι ο Εθνικός Ολυμπιακός δεν σκόραρε μόνο στην 5η αγωνιστική και τότε μόνο έχασε, ενώ την Κυριακή στο φινάλε του α΄ γύρου υποδέχεται στο Βόλο τον Φωκικό.

Ο προπονητής του Ολυμπιακού Μιχάλης Ζιώγας παρά τη διαφορά ζητά συνεχώς από τους παίκτες του να είναι σε ετοιμότητα :«Μπορεί να αυξήσαμε τη διαφορά από το Ρήγα, αλλά ακόμη δεν έχουμε στεφθεί πρωταθλητές.

Οφείλουμε να συνεχίσουμε στον ίδιο ρυθμό και να μην επαναπαυτούμε. Εξάλλου, απομένουν πολλοί αγώνες μέχρι να τελειώσει το πρωτάθλημα. Πλέον συγκεντρωνόμαστε στο παιχνίδι της Κυριακής με τον Φωκικό και προετοιμαζόμαστε για να ξεπεράσουμε και αυτό το εμπόδιο».