Μίλησαν η ψυχή, το πάθος και ο Ντικούδης

μίλησαν-η-ψυχή-το-πάθος-και-ο-ντικούδης-851206

Δυσκολεύτηκε αλλά κέρδισε, έστω κι αν χρειάστηκε ο έξτρα χρόνος, εκεί όπου μίλησαν η ψυχή, το πάθος και ο Ντικούδης! H Εθνική ομάδα, αν και δυσκολεύτηκε αρκετά, κατάφερε να κάμψει την αντίσταση της Σερβίας την οποία κέρδισε με 68-67 στην παράταση (56-56 κ.α), κάνοντας το «2 στα 2» και βάζοντας τις βάσεις για την κατάληψη της πρώτης θέσης του ομίλου. Κορυφαίος του αντιπροσωπευτικού ήταν ο Δήμος Ντικούδης (20 πόντους, 8 ριμπάουντ) που όταν η ομάδα βρισκόταν σε δύσκολη θέση, ανέλαβε να την βγάλει από το αδιέξοδο. Πλέον, η σημερινή αναμέτρηση (9.30 μ.μ.) απέναντι στην Ρωσία έχει χαρακτήρα τελικού, αφού ο νικητής θα πάρει την πρώτη θέση στον πρώτο όμιλο.
Η Εθνική με ένα μικρό ξέσπασμα προηγήθηκε με 7-1, χάρη σε ένα τρίποντο του Βασιλόπουλου και το καλάθι του Ντικούδη, ενώ λίγο αργότερα έφτασε το +7 (10-3) με δυο εύστοχες βολές του Νίκου Χατζηβρέττα. Ωστόσο, οι Σέρβοι βρήκαν τον τρόπο να αντιδράσουν, παίζοντας άμυνα ζώνης και παράλληλα με τον Γκούροβιτς να αρχίζει να «πυροβολεί», πέρασαν μπροστά με 10-11. Το πρώτο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με καλάθι του Κακιούζη 12-11.
Δυνατά μπήκε στο δεύτερο δεκάλεπτο η Εθνική ομάδα και με πόντους από Παπαλουκά-Τσαρτσαρή και Κακιούζη, προηγήθηκε με 19-12, αναγκάζοντας τον Ζόραν Σλάβνιτς να καλέσει εσπευσμένα τάιμ άουτ προκειμένου να δώσει οδηγίες στους παίκτες του. Αυτή η διακοπή λειτούργησε ευεργετικά για τους Σέρβους, που κατάφεραν να μειώσουν σε 19-16, βάζοντας την μπάλα μέσα στο καλάθι με ποιον άλλο από τον Ντάρκο Μίλισιτς.
Το πρόβλημα που είχε ο Λάζαρος Παπαδόπουλος μέσα στο καλάθι ήταν μεγάλο και γι’ αυτό το λόγο, ο Ζόραν Σλάβνιτς αποφάσισε να βάλει και άλλο σέντερ μέσα στο ματς, παίζοντας με δυο. Αυτός που μπήκε ήταν ο Αλεξαντρόφ, όμως δεν μπόρεσε να κάνει ζημιά στην ελληνική ομάδα που περιόρισε τη δράση των Σέρβων μέσα στην ρακέτα. Το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα παίζοντας man to man, ελαχιστοποίησε τη δράση των παικτών του Σλάβνιτς, παίρνοντας το προβάδισμα με +7 (23-16), αλλά στο τέλος του ημιχρόνου οι Σέρβοι ισοφάρισαν σε 31-31. Το τρίτο δεκάλεπτο δεν ξεκίνησε καλά για την Εθνική που βρέθηκε πίσω στο σκορ με 33-35, από καλάθια των Ερσέγκ και Γκούροβιτς. Αυτός όμως που ανέλαβε το ρόλο να ξελασπώσει την ελληνική ομάδα από το αδιέξοδο, ήταν ο Δήμος Ντικούδης που μεταφέροντας το ματς με επιτυχημένο τρόπο μέσα στην ρακέτα νίκησε τους αντίπαλους ψηλούς, βάζοντας μπροστά την Εθνική με 39-35. Το ματς από εκείνο το σημείο και μετά έγινε αρκετά σκληρό, με τις δυο ομάδες να μην μπορούν να σκοράρουν. Η τρίτη περίοδος ολοκληρώθηκε με την Εθνική μας ομάδα να προηγείται με 40-38. Το επιμέρους σκορ του δεκαλέπτου ήταν 9-7, κάτι που δείχνει και την εικόνα που είχε το ματς.
Η Σερβία ισοφάρισε σε 42-42 και στην συνέχεια με τον Μίλισιτς να σκοράρει πέρασε μπροστά με 42-46, τρία λεπτά πριν από τη λήξη της αναμέτρησης. Όμως ο Διαμαντίδης με τρίποντο «ανάσα» μείωσε στον πόντο 45-46. Οι Σέρβοι διατήρησαν ένα ελαφρύ προβάδισμα, όμως ένα λεπτό πριν από το τέλος, ο Δήμος Ντικούδης με «βόμβα» τριών πόντων, έφερε το ματς στα ίσα 51-51, ενώ στη επόμενη φάση η Εθνική κέρδισε την μπάλα και με τον Θοδωρή Παπαλουκά πήγε στη γραμμή των βολών. Ψύχραιμος ο «Τεό» ευστόχησε και στις δυο, βάζοντας μπροστά την Εθνική με 53-51.
Λίγα δευτερόλεπτα πριν το τέλος η εθνική προηγούνταν με 54-53, και στην ακριβώς επόμενη φάση ο Ντικούδης με κάρφωμα έδωσε προβάδισμα τριών πόντων 56-53, 5 δευτερόλεπτα πριν το τέλος. Κανείς όμως δεν περίμενε την συνέχεια. Ο Μίλαν Γκούροβιτς έμεινε ελεύθερος και με απίστευτο τρίποντο στην εκπνοή διαμόρφωσε το 56-56, στέλνοντας το ματς στην παράταση.
Το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα προηγήθηκε με 63-60 στην παράταση με βολές του Σπανούλη, πριν έρθει ο Μάρκο Γιάριτς και ισοφαρίσει σε 63-63, δίνοντας ακόμα πιο συγκλονιστική εξέλιξη στην αναμέτρηση. Με βολή ο Γιάριτς έβαλε μπροστά την Σερβία με 64-63. Ο Παπαδόπουλος έδωσε στη συνέχεια προβάδισμα 65-64, για να ακολουθήσει μεγάλο τρίποντο του Ντικούδη με το οποίο έβαλε σε θέση οδηγού την Εθνική 68-65. Η Σερβία μείωσε σε 68-67, όμως στο