Επιτυχής ο 20ος Ρήγειος Δρόμος - Τα αποτελέσματα

Τελευταία ενημέρωση: 2021-10-13, 20:30:56
Επιτυχής ο 20ος Ρήγειος Δρόμος - Τα αποτελέσματα

Αθλητές κάθε ηλικίας και φύλου από όλη την Μαγνησία, μέρη της Θεσσαλίας και γενικότερα της Ελλάδος συμμετείχαν και έτρεξαν στον 20ο Ρήγειο Δρόμο, που συνδιοργανώθηκε από τον Δήμο Ρήγα Φεραίου και την ΕΚΠΟΛ Περιφέρειας Θεσσαλίας και πραγματοποιήθηκε την περασμένη Κυριακή 10 Οκτωβρίου.

Στον αγώνα συμμετείχαν άτομα ηλικίας από νήπια έως και 78 ετών, τα οποία είτε προέρχονταν από Γυμναστικούς - Αθλητικούς Συλλόγους είτε επρόκειτο για μεμονωμένους αθλητές. Πρωτιές και μετάλλια, κατέκτησαν αρκετοί αθλητές κι αθλήτριες, θέτοντας υψηλά τον πήχη των στόχων και των προσδοκιών.

Οι διαδρομές είχαν τα εξής μέτρα: 1η 300 μ., 2η 700 μ., 3η 2.000 μ., 4η 5.000 μ., 5η 10.000μ.

Σημαντική επίσης ήταν η συμβολή της Λέσχης Ειδικών Δυνάμεων Ν. Μαγνησίας και του κ. Βασίλη Ηλιόπουλου, που προσέφερε πολύτιμη βοήθεια, όποτε κρίθηκε αναγκαίο. Όλα τα παραπάνω καταδεικνύουν ότι ο Ρήγειος Δρόμος, που έχει γίνει θεσμός, διεξήχθη για άλλη μια χρονιά με μεγάλη επιτυχία και πολλές συμμετοχές.

Τον αγώνα τίμησαν με την παρουσία τους και απένειμαν μετάλλια και κύπελλα οι:

δήμαρχος Ρήγα Φεραίου: Νασίκας Δημήτριος, αντιδήμαρχος: Μακεδών Χρήστος, π. αντιδήμαρχος: Πρίντζος Νίκος, πρόεδρος ΔΣ: Παπαδάμ Γεώργιος, δημοτικός σύμβουλος: Κουβάτας Γιάννης, επικεφαλής της μείζονος μειοψηφίας: Πάσχος Χαράλαμπος, βουλευτής ΝΔ Μαγνησίας: Λιούπης Αθανάσιος, πρόεδρος ΕΚΠΟΛ: Κίτσιος Γεώργιος, περιφερειακός σύμβουλος: Τέας Ιωάννης, π. υφυπουργός: Χρυσοβελώνη Μαρίνα.

Αναπληρωτής Διοικητής Πανεπιστημιακού Νοσοκομείου Λάρισας: Αποστολίνας Γεώργιος

Προέδρος, και τοπικοί σύμβουλοι κοινότητας Βελεστίνου: Παπατόλιας Γεώργιος, Κολοκοτρώνης Χρήστος, Σπαθής Χρήστος, Άννα Γιάτσιου

Προέδρος κοινότητας Αγ. Γεωργίου: Γκουρίτσα-Χαμπέρη Ουρανία

Τοπικοί Σύμβουλοι Αγ. Γεωργίου: Τσαρούχα - Ρήγα Αφροδίτη, Καναλιώτης Κώστας

Χορηγοί του αγώνα: Aγροτικός Συνεταιρισμός Ζαγοράς- Μήλα ΖΑΓΟΡΙΝ, ΦΕΡΑΙΑ ΓΗ (Αραμπατζής Χαράλαμπος), «Sia bars» (Αθανασία Μπασμπανέλου), Κτήμα Κολοκοτρώνη-ΡΟΔΙ (Χρήστος Κολοκοτρώνης)

Τον αγώνα υποστήριξαν: Γ.Σ. Βόλου, Γ.Σ. ΑΛΜΥΡΟΥ, Γ.Σ. Βελεστίνου, Γ.Σ. Βόλου «ΝΙΚΗ ΒΟΛΟΥ», Αθλητική Ακαδημία «ΑΤΛΑΣ ΒΟΛΟΥ», Σ.Δ.Υ. Βόλου «ΚΕΝΤΑΥΡΟΣ», Σ.Δ.Υ. Βόλου

Α.Σ. Βελεστίνου «ΡΗΓΑΣ ΦΕΡΑΙΟΣ», Λέσχη Ειδικών Δυνάμεων Ν. Μαγνησίας, Δρομείς Τυρνάβου, Δρομείς Νεάπολης ΣΔΥΚ, ΣΔΥ Καρδίτσας, GREAT, Anthema Running Team

Αγναντερό Καρδίτσας, Γυμναστήριο «GYM LAB», Αλεξίου Γιώργος, Αθλητικός Όμιλος «ΜΑΧΗΤΕΣ», Νιμπής Γιώργος, Better People, ΣΜΝ Λάρισας

Α.Σ. «ΩΡΙΩΝ ΒΕΛΕΣΤΙΝΟΥ», GM SECURITY, Μαυροκέφαλος, Σύλλογος Περιβολιωτών Ν. Μαγνησίας, Εστία Μικρασιατών και Ποντίων Βελεστίνου, Σύλλογος Επαγγελματιών Ρήγα Φεραίου, Σύλλογος Νεολαίας Βελεστίνου «ΕΝΟΔΙΑ».

Στη διοργάνωση της εκδήλωσης συνέβαλλαν εθελοντικά οι κάτωθι:

Πασσιάς Λευτέρης

Κυριαζής Κώστας

Βιολντζή Δήμητρα

Τρουμπουτζά Μαρία

Γκουντούλα Ελένη

Μπούρα Μαρία

Μπασμπανέλου Ελένη

Μπασμπανέλου Αθανασία

Καλόγηρος Γιώργος

Βουτσά Νεκταρία

Λαϊτσου Ευγενία

Γκαρέλιας Στέργιος

Μετοχαράκης Δημήτριος

Λιάμτσας Γιάννης

Κοτσαρίδης Αδάμ

Αγροκώστα Χρύσα

Μπακοστέργιου Σοφία

Καλαμπακιώτη Ραφαέλα

Σαράντη Μαρία

Μπαζούκη Ελένη

Μανούρα Βασιλεία

Μακρή Ελίνα

Γκουγιάννου Μάρθα

Αδραχτάς Λάμπρος

Φωτοπούλου Γιαννούλα

Ζαγάκος Γιώργος

Γεωργαλιού Γιασεμή

Παπαϊωάννου Γιώργος

Στέλλα Γιάτσιου

Δανιλοπούλου Βάσω

Χαμπέρη Ιωάννα

Χαμπέρης Παναγιώτης

Αλεξίου Σοφία

Ρήγας Φώτης

Μπουρίτας Ηλίας

 

Επίσης, πολύτιμη η βοήθεια του Α.Τ. Βελεστίνου και του Διοικητή, κ. Στέφανου Καρκάλη, καθώς υπήρχε αστυνομικό προσωπικό καθ΄όλη την διάρκεια του αγώνα, του Διοικητή του 304ΠΕΒ Σχη Τεχνικού κ. Σωτήριου Αργυρόπουλο, για την προσφορά στη σήμανση της διαδρομής και την οριοθέτηση, του Υπλ/γου Σιδηρόπουλου Νικόλαου, του Κέντρου Υγείας Βελεστίνου και του Προσωπικού του Προγράμματος «ΒΟΗΘΕΙΑ ΣΤΟ ΣΠΙΤΙ».

 

ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ ΑΓΩΝΩΝ

 

Αγώνισμα 700μ.

Αγόρια

1ος ΑΝΔΡΙΑΝΟΠΟΥΛΟΣ ΒΑΣΙΛΕΙΟΣ

ΑΤΛΑΣ ΒΟΛΟΥ 3’ 15’’

2ος ΕΥΑΓΓΕΛΟΥ ΙΩΑΝΝΗΣ

ΑΝΕΞΑΡΤΗΤΟΣ 3’ 40’’

3ος ΜΙΤΣΟΥΝΗΣ ΝΙΚΟΛΑΟΣ-ΟΔΥΣΣΕΑΣ

ΑΤΛΑΣ ΒΟΛΟΥ 3’ 58’’

Κορίτσια

1η ΠΡΑΣΣΑ ΒΑΣΙΛΙΚΗ

Γ.Σ. ΒΕΛΕΣΤΙΝΟΥ 2’ 49’’

2η ΛΙΑΜΤΣΑ ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ

Γ.Σ. ΒΕΛΕΣΤΙΝΟΥ 2’ 51’’

3η ΣΜΥΡΛΙΔΗ ΡΑΦΑΕΛΑ

Γ.Σ. ΒΕΛΕΣΤΙΝΟΥ 2’ 59’’

 

Αγώνισμα-5000μ.

Γενική κατηγορία ανδρών

1ος ΦΥΤΟΓΙΑΝΝΗΣ ΣΩΤΗΡΙΟΣ

ΠΑΪΣΙΟΣ 19’ 43’’

2ος ΣΚΟΡΔΑΣ ΑΘΑΝΑΣΙΟΣ

ΔΡΟΜΕΙΣ ΝΕΑΠΟΛΗΣ-ΣΔΥΚ 20’ 08’’

3ος ΚΑΡΑΠΙΠΕΡΗΣ ΜΙΛΤΙΑΔΗΣ    21’ 06’’

Γενική κατηγορία γυναικών

1η ΦΛΩΡΟΥ ΕΦΗ

ΝΙΚΗ ΒΟΛΟΥ 19’ 51’’

2η ΤΣΙΤΣΑΚΗ ΑΠΟΣΤΟΛΙΑ

ΝΙΚΗ ΒΟΛΟΥ 21’ 19’’

3η ΠΑΠΑΣΑΚΕΛΑΡΙΟΥ ΣΤΑΥΡΟΥΛΑ

ΝΙΚΗ ΒΟΛΟΥ 23’ 01’’

 

Αγώνισμα 2000μ.

Γενική κατηγορία ανδρών

1ος ΜΠΑΡΤΖΙΑΛΗΣ ΑΝΤΩΝΗΣ

ΑΤΛΑΣ ΒΟΛΟΥ 8’ 10’’

2ος ΛΙΑΜΤΣΑΣ ΑΝΤΩΝΗΣ

Γ.Σ. ΒΕΛΕΣΤΙΝΟΥ 8’ 50’’

3ος ΚΡΑΛΛΗΣ ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΣ

ΑΤΛΑΣ ΒΟΛΟΥ 9’ 15’’

Γενική κατηγορία γυναικών

1η ΝΑΣΙΑΚΟΥ ΕΛΣΑ

ΝΙΚΗ ΒΟΛΟΥ 9’ 25’’

2η ΓΚΙΝΤΣΙΔΗ ΘΕΟΦΙΛΗ

ΝΙΚΗ ΒΟΛΟΥ 9’ 30’’

3η ΜΕΤΟΧΑΡΑΚΗ ΑΝΑΣΤΑΣΙΑ

Γ.Σ. ΒΕΛΕΣΤΙΝΟΥ 9’ 40’’

 

Αγώνισμα 10000μ.

Γενική κατηγορία Ανδρών

1ος ΦΡΑΓΚΟΣ ΔΗΜΗΤΡΗΣ

ΚΕΝΤΑΥΡΟΣ ΒΟΛΟΥ 36’ 35’’

2ος ΣΑΡΑΝΤΗΣ ΜΙΧΑΛΗΣ

GYM LAB RUNNING TEAM 37’ 01’’

3ος ΤΣΟΥΡΕΛΗΣ ΖΗΣΗΣ

ΣΔΥ ΒΟΛΟΥ 37’ 52’’

Κατηγορία 20-29 ετών

1ος ΜΟΥΤΚΑΝΑΣ ΘΩΜΑΣ 38’ 06’’

2ος ΠΑΡΑΣΚΕΥΑΣ ΧΡΗΣΤΟΣ 38’ 36’’

3ος ΠΑΠΑΔΟΠΟΥΛΟΣ ΙΟΡΔΑΝΗΣ

ΔΡΟΜΕΙΣ ΤΥΡΝΑΒΟΥ 49’ 56’’

Κατηγορία 30-39 ετών

1ος ΒΛΙΩΡΑΣ ΔΗΜΗΤΡΙΟΣ

ΔΡΟΜΕΙΣ ΤΥΡΝΑΒΟΥ 39’ 40’’

2ος ΓΚΟΥΤΖΟΥΡΕΛΑΣ ΝΙΚΟΛΑΟΣ

ΣΜΝΛ 39’ 46’’

3ος ΣΚΟΤΙΔΗΣ ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΣ

ΣΔΥ ΒΟΛΟΥ 39’ 51’’

Κατηγορία 40-49 ετών

1ος ΚΟΚΚΙΝΟΣ ΣΤΕΦΑΝΟΣ

ΣΥΛ.ΔΡΟΜΕΩΝ ΚΑΡΔΙΤΣΑΣ 45’ 51’’

2ος ΚΟΥΒΛΑΚΗΣ ΑΠΟΣΤΟΛΟΣ

GREAT 46’ 08’’

3ος ΝΙΚΟΛΑΟΥ ΤΡΙΑΝΤΑΦΥΛΛΟΣ

ΣΔΥ ΒΟΛΟΥ 46’ 37’’

Κατηγορία 50-59 ετών

1ος ΠΑΣΣΙΑΚΟΣ ΜΙΧΑΛΗΣ

ΔΡΟΜΕΙΣ ΝΕΑΠΟΛΗΣ-ΣΔΥΚ 40’ 08’’

2ος ΜΟΣΙΟΣ ΝΙΚΟΛΑΟΣ 44’ 45’’

3ος ΜΟΥΡΟΓΙΑΝΝΗΣ ΣΤΕΦΑΝΟΣ

ΔΡΟΜΕΙΣ ΒΟΛOΥ ΥΓΕΙΑΣ 46’ 08’’

Κατηγορία 60+

1ος ΠΑΤΣΑΡΟΥΧΑΣ ΗΛΙΑΣ

ΣΔΥ ΒΟΛΟΥ 50’ 41’’

2ος ΣΕΡΙΣΤΑΤΙΔΗΣ ΓΕΩΡΓΙΟΣ

ΔΡΟΜΕΙΣ ΝΕΑΠΟΛΗΣ ΣΔΥΚ 51’ 33’’

3ος ΠΑΠΑΔΟΠΟΥΛΟΣ ΑΘΑΝΑΣΙΟΣ

ΚΕΝΤΑΥΡΟΣ ΒΟΛΟΥ 52’ 19’’

Γενική κατηγορία γυναικών

1η ΜΟΥΛΑ ΝΙΚΗ

ΚΕΝΤΑΥΡΟΣ ΒΟΛΟΥ 48’ 47’’

2η ΚΑΤΜΕΡΟΥ ΘΩΜΗ

VMAX TRAINING 48’ 57’’

3η ΜΥΛΩΝΑ ΕΥΔΟΞΙΑ

ΣΔΥΒ 48’ 58’’

Κατηγορία 30-39 ετών

1η ΖΙΛΦΙΓΑΡΙΔΟΥ ΕΛΕΝΗ 51’ 59’’

2η ΚΩΣΤΗ ΔΗΜΗΤΡΑ

ΣΔΥ ΒΟΛΟΥ 1:10:38

3η ΠΑΣΧΟΥΔΗ ΝΑΤΑΣΑ

RUNNING TEAM FARSALA 1:11:19

Κατηγορία 40-49 ετών

1η ΧΑΤΖΗΓΙΑΝΝΙΔΟΥ ΧΡΙΣΤΙΝΑ

ΣΔΥ ΒΟΛΟΥ/ΑΟ ΜΑΓΝΗΣΙΑΣ 50’ 37’’

2η ΠΑΠΑΔΗΜΗΤΡΙΟΥ ΜΑΡΙΑ

SMLARISSAS 54’ 50’’

3η ΤΣΑΓΓΑΡΗ ΚΑΤΕΡΙΝΑ

ΣΔΥ ΒΟΛΟΥ 55’ 19’’

Κατηγορία 50-59 ετών

1η ΠΟΥΤΖ ΚΑΤΕΡΙΝΑ

ΣΔΥ ΒΟΛΟΥ 56’ 18’’

2η ΜΠΑΡΜΠΟΥΝΑΚΗ ΑΝΘΗ

ΚΕΝΤΑΥΡΟΣ ΒΟΛΟΥ 1:03:29

 

Δείτε φωτογραφικά στιγμιότυπα από την αθλητική εκδήλωση:

 

 

Ακολουθήστε τον ΤΑΧΥΔΡΟΜΟ στο GOOGLE NEWS για άμεση ενημέρωση.
Δείτε όλες τις τελευταίες ειδήσεις από τον Βόλο, την Μαγνησία, την Ελλάδα και τον κόσμο
απο τον
ΤΑΧΥΔΡΟΜΟ
Σχόλια
Δεν υπάρχουν σχόλια γι'αυτό το άρθρο
Αποστολή σχολίου
4
+
8
=