«Τριπλ-κράουν» για τον Παναθηναϊκό με την κατάκτηση του τίτλου στην Α1 μπάσκετ

τριπλ-κράουν-για-τον-παναθηναϊκό-με-851206

Το πρώτο «triple crown» της ιστορίας του πανηγυρίζει απόψε ο Παναθηναϊκός, που μετά την κατάκτηση της Ευρωλίγκας και του Κυπέλλου στέφθηκε πρωταθλητής Ελλάδας για 9η φορά τα τελευταία 10 χρόνια και 28η φορά στο σύνολο. Η «πράσινη αυτοκρατορία» του Ζέλικο Ομπράντοβιτς έκανε το 3-2 στη σειρά των τελικών με τον Ολυμπιακό επικρατώντας, 89-76, στον 5ο τελικό στο ΟΑΚΑ παρουσία φιλάθλων και των δύο «αιωνίων» αντιπάλων. Ο Μάικ Μπατίστ σημείωσε 15 πόντους, ενώ 13 πρόσθεσε ο Σισκάουσκας, 12 ο Παπανικολάου και 11 ο Τσαρτσαρής. Για τον Ολυμπιακό που ήθελε να σηκώσει την πρώτη του «Κούπα» από το 1997, από 12 πόντους σημείωσαν Ζίζιτς και Άκερ, ενώ 10 πόντους πέτυχαν οι Χαρίσης και Ματσιγιάουσκας.

Τα δεκάλεπτα: 18-16, 45-46, 68-57, 89-76

Αν εξαιρέσει κανείς τα αρκετά λάθη και από τις δύο ομάδες ελέω άγχους, το πρώτο δεκάλεπτο είχε συγκλονιστική εξέλιξη με τους «πράσινους» να οικοδομούν διαφορά +5 πόντων, 12-7, στο 5ο λεπτό, αλλά να χάνουν το προβάδισμα ένα λεπτό πριν τη λήξη της πρώτης περιόδου. Κρυμμένος άσος στο μανίκι του Ομπράντοβιτς αποδείχτηκε ο ξεχασμένος όλη τη χρονιά στον πάγκο -συνήθως και εκτός δωδεκάδας- Δημήτρης Παπανικολάου. Ο φόργουορντ του Παναθηναϊκού έφτασε τους 10 προσωπικούς πόντους στο 20άλεπτο με 2/3 τρίποντα. Οι γηπεδούχοι πάντως δεν προσπέρασαν ποτέ με διαφορά μεγαλύτερη των +5, 23-18 με τρίποντο Διαμαντίδη και 26-21. Με επιμέρους σκορ 10-3 του Παναθηναϊκού ξεκίνησε η τρίτη περίοδος, όταν ο αρχηγός του Παναθηναϊκού Αλβέρτης τιμώρησε με δύο εύστοχα τρίποντα (αστόχησε και σε 2 τρίποντα) τον αντίπαλό του, ενώ ο Μπατίστ σημείωσε τους υπόλοιπους τέσσερις πόντους. Ο Ολυμπιακός υπέπεσε σε διαδοχικά λάθη και σε φάουλ με την «ερυθρόλευκη» φροντ λάιν να είναι «λαβωμένη», όταν εκτός απ’ τον Ζίζιτς που είχε υποπέσει σε 3 φάουλ ήδη από το Α΄ μέρος και οι Στακ, Μπουρούσης, Βασιλόπουλος έφτασαν τα 3 φάουλ.
Ο Ολυμπιακός δεν κατάφερε να μειώσει, για να χρεωθεί και με τεχνική ποινή ο μάνατζερ του Ολυμπιακού, Σταύρος Ελληνιάδης, όταν περπάτησε μέχρι τη μέση του παρκέ στην ανάπαυλα από το 3ο στο 4ο δεκάλεπτο. Ο Σάνι Μπετσίροβιτς ευστόχησε και στις 2 βολές και η τέταρτη περίοδος ξεκίνησε με τον Παναθηναϊκό στο +13, 70-57.. Η είσοδος του Ντέγιαν Τομάσεβιτς στη θέση του Μπατίστ απέφερε ένα σημαντικό καλάθι για τους «πράσινους», 76-66, καθώς επανέφεραν σε διψήφιο νούμερο τη διαφορά. Ακολούθησε 4ο φάουλ του Σχορτσιανίτη και παρά το 5ο φάουλ του Βασιλόπουλου λίγο μετά ο Ολυμπιακός με τρία διαδοχικά κλεψίματα μείωσε σε 77-73, 2.31΄΄ πριν τη λήξη, όταν ο Χαρίσης ευστόχησε σε μία βολή. Ουσιαστικά, όλα κρίθηκαν στην αμέσως επόμενη φάση, όταν ο Σισκάουσκας πάτησε γερά έξω από τα 6.25 διαμορφώνοντας το 80-73. Ο Ματσιγιάουσκας ήταν άστοχος σε σουτ τριών πόντων εν συνεχεία και πλέον ο Παναθηναϊκός δεν είχε λόγο να βιάζεται. Οι παίκτες του Ζέλικο Ομπράντοβιτς άνοιξαν και με μακρινές πάσες υποχρέωναν τους αντιπάλους να τρέχουν απελπισμένοι για να μαρκάρουν και να σταματούν τον χρόνο με φάουλ για να γράψει η ιστορία, 89-76, στον 5ο και τελευταίο τελικό των πλέι οφ της Α1 για το 2007.

Διαιτητές: Κορομηλάς, Κουκουλεκίδης, Ζαβλανός

Παναθηναϊκός (Ζέλιμιρ Ομπράντοβιτς): Αλβέρτης 8 (2), Διαμαντίδης 8 (1), Παπανικολάου 12 (2), Μπετσίροβιτς 9 (1), Σισκάουσκας 13 (2), Μπατίστ 15, Χατζηβρέττας 5 (1), Ντικούδης, Τσαρτσαρής 11, Τομάσεβιτς 4, Βούγιανιτς 4.

Ολυμπιακός (Πίνι Γκέρσον): Πεν 8 (1), Παπαμακάριος, Άκερ 12 (1), Ματσιγιάουσκας 10 (1), Μπουρούσης 8 (1), Ντόμερκαντ 5, Χαρίσης 10 (1), Μπάρλος, Βασιλόπουλος 9 (2), Στακ 2, Ζίζιτς 12, Σχορτσιανίτης.