Διακρίσεις μαθητών από τη Μαγνησία στη ρομποτική

Τελευταία ενημέρωση: 2019-02-20, 18:54:26
Διακρίσεις μαθητών από τη Μαγνησία στη ρομποτική

Σάρωσε η Μαγνησία στον περιφερειακό διαγωνισμό της WRO Ηellas

 

Ζηλευτές διακρίσεις απέσπασαν ο Βόλος και η Μαγνησία στον περιφερειακό διαγωνισμό ρομποτικής της WRO Ηellas, που πραγματοποιήθηκε προχθές στο Δημοτικό Κλειστό Γυμναστήριο των Τρικάλων. Μια πολύ μεγάλη διοργάνωση με 400 μαθητές, από τον Βόλο, τη Μαγνησία και όλη τη Θεσσαλία, 95 ομάδες και σχεδόν 1.000 θεατές φιλοξένησε ο Δήμος Τρικκαίων.

Τους μαθητές καλωσόρισε ο δήμαρχος Τρικκαίων κ. Δημήτρης Παπαστεργίου, ο οποίος υπογράμμισε τη σημασία των νέων δημιουργιών που αναμένονται από τα νέα παιδιά. Καλωσορίζοντας τους διαγωνιζόμενους και τους γονείς τους επεσήμανε τη σημασία των δράσεων και σε αυτόν τον τομέα της Εκπαίδευσης. Ο διαγωνισμός έχει ως στόχο τη διάδοση της εκπαιδευτικής μεθόδου STEM (Science – Technology – Engineering – Mathematics, δηλαδή Επιστήμη – Τεχνολογία - Μηχανική – Μαθηματικά) και την ένταξή της στο σύστημα διδασκαλίας και εκπαίδευσης μαθητών στην Ελλάδα.

Η διοργάνωση διήρκησε πέντε ώρες και οι κατηγορίες των διαγωνιζομένων ήταν «Αρχιπέλαγος Αιγαίο: Η τεχνολογία βοηθά να αναπτυχθούν τα νησιά» για μαθητές Δημοτικού, «Οι δρόμοι του κρασιού στη Βόρεια Ελλάδα» (βασική κατηγορία) για μαθητές Γυμνασίου, «Πρωτέας» (παράλληλη κατηγορία για αρχάριες ομάδες) για μαθητές Γυμνασίου, «Smart Cities» για μαθητές Λυκείου, εποικισμός του Αρη και ποδόσφαιρο 2Χ2.

Ο διαγωνισμός διοργανώθηκε από τον Δήμο Τρικκαίων σε συνεργασία με τους εκπαιδευτικούς μη κερδοσκοπικούς οργανισμούς WRO Hellas και STEM Robotics Academy, ενώ σημαντική ήταν η προσφορά των εθελοντών και των χορηγών.

Πάνε στον τελικό

Οι νικητές κάθε κατηγορίας προκρίνονται στον πανελλήνιο διαγωνισμό που θα διοργανωθεί το ερχόμενο Σαββατοκύριακο 23 και 24 Φεβρουαρίου στο Κλειστό Γυμναστήριο Γαλατσίου στην Αθήνα.

Οι νικητές, που προκρίνονται στον τελικό της Αθήνας, είναι ανά κατηγορία οι εξής:

SMARTCITIES: Rooster Kids ΕΠΑΛ Βελεστίνου, Stack Overflow ΓΕΛ Πλατυκάμπου, Card Readers 1ο ΓΕΛ Ελασσόνας, Eurofarm 1ο ΕΠΑΛ Παλαμά, Εξυπνος Τροχονόμος 1ο ΓΕΛ Ελασσόνας, Αμαξίδιο ΑΜΕΑ1ο ΓΕΛ Ελασσόνας, Συμμετοχή 2ο ΕΠΑΛ Βόλου(όλες οι ομάδες προκρίνονται).

«ΠΡΩΤΕΑΣ»: Roboters, 3gyni, RoboVolos, RoboMessengers, Stormbots, Ιωλκός, Galaxyfirends, Αλμυρός 2(οι 3 πρώτες ομάδες προκρίνονται).

«ΟΙ ΔΡΟΜΟΙ ΤΟΥ ΚΡΑΣΙΟΥ ΣΤΗ ΒΟΡΕΙΑ ΕΛΛΑΔΑ»: RoboPort, 8o Γυμνάσιο Α, Αλμυρός 1, Atom Robotic team, 8o Γυμνάσιο B, Roborobotics, Αλμυρός 3, First Robotic, Combo Teck, Roboguns(οι 4 πρώτες ομάδες προκρίνονται).

ΠΟΔΟΣΦΑΙΡΟ WEDO: Sakkas Academy 1, Terminators, SRA 3, Sakkas Rookies, Robot FC, SRA 13, SRA 7, Iron Team, SRA 8, Sakkas Robot Boys(προκρίνονται όλες οι ομάδες).

ΕΠΟΙΚΙΣΜΟΣ ΤΟΥ ΑΡΗ: Techno Guys (Εκπ. Μπακογιάννη), Master Buildres (Εκπ. Μπακογιάννη)(προκρίνεται η πρώτη ομάδα).

«ΑΡΧΙΠΕΛΑΓΟΣ ΑΙΓΑΙΟ: Η ΤΕΧΝΟΛΟΓΙΑ ΒΟΗΘΑ ΝΑ ΑΝΑΠΤΥΧΘΟΥΝ ΤΑ ΝΗΣΙΑ»: Robo Spinglers 2ο Δημοτικό Σχολείο Αμπελώνα, BeWe 12Ο Δημοτικό Σχολείο Λάρισας, Wind of Change 26ο Δημοτικό Σχολείο Λάρισας, Robotran Sporters Εκπ. Δράκου, Αιγαίο SOS 16ο Δημοτικό Σχολείο Λάρισας, Wall – e – Bots Δημοτικό Σχολείο Μακρυχωρίου, E=mc2 ανεξάρτητη ομάδα, Roboowls 5ο Δημοτικό Σχολείο Βόλου, Atom Robotic Team 1, Atom Robotic Team 2, Robotic Masters, Lego Explorers 5o Δημοτικό Σχολείο Βόλου, Robo Team 2ο Δημοτικό Σχολείο Λάρισας(προκρίνονται οι 5 πρώτες ομάδες).

Σχόλια
Δεν υπάρχουν σχόλια γι'αυτό το άρθρο
Αποστολή σχολίου
5
+
9
=