13 μαθηματικά μυαλά της Μαγνησίας στη Μαθηματική Ολυμπιάδα

Τελευταία ενημέρωση: 2019-02-15, 10:15:24
13 μαθηματικά μυαλά της Μαγνησίας στη Μαθηματική Ολυμπιάδα

Επιπλέον 43 διακρίσεις μαθητών στον 8ο τοπικό διαγωνισμό Μαθηματικών για την α΄ Γυμνασίου 

Στην 36η Εθνική Μαθηματική Ολυμπιάδα «Ο Αρχιμήδης» προκρίθηκαν 13 μαθηματικά μυαλά από τον Βόλο. Από την Επιτροπή Διαγωνισμών της Ελληνικής Μαθηματικής Εταιρείας (Ε.Μ.Ε.), ανακοινώθηκαν τα αποτελέσματα του 79ου Πανελλήνιου Μαθηματικού Διαγωνισμού «Ο Ευκλείδης», για μαθητές της Β΄, Γ΄ Γυμνασίου και Α΄, Β΄, Γ΄ Λυκείου και από την Επιτροπή Διαγωνισμών του Παραρτήματος Ν. Μαγνησίας της Ελληνικής Μαθηματικής Εταιρείας (Ε.Μ.Ε.), ανακοινώθηκαν τα αποτελέσματα του 8ου Τοπικού Μαθηματικού Διαγωνισμού «Ο Ευκλείδης για την Α΄ Γυμνασίου».

Στον 79ο Πανελλήνιο Διαγωνισμό «Ο Ευκλείδης» συμμετείχαν 77 μαθητές και μαθήτριες του Ν. Μαγνησίας που είχαν προκριθεί στην Α΄ φάση του διαγωνισμού «Ο Θαλής» και από αυτούς διακρίθηκαν 13 μαθητές, οι οποίοι θα λάβουν μέρος στην Γ΄ φάση του διαγωνισμού στην 36η Εθνική Μαθηματική Ολυμπιάδα «Ο Αρχιμήδης» που θα διεξαχθεί το Σάββατο 23 Φεβρουαρίου, στην Αθήνα στο κτίριο του Νέου Χημείου (οδός Ναυαρίνου 13Α, μεταξύ Μαυρομιχάλη και Χαρ. Τρικούπη), από 9 το πρωί έως 12 το μεσημέρι.

Την Κυριακή 24 Φεβρουαρίου, στην Αίθουσα Τελετών του Εθνικού Μετσόβιου Πολυτεχνείου, Κτίριο Διοίκησης, Πολυτεχνειούπολη Ζωγράφου (είσοδος από Κατεχάκη), στις 11 το πρωί, θα γίνει η τελετή βράβευσης των μαθητών που θα διακριθούν στον «Αρχιμήδη». Όσοι επιτυχώς διακριθούν και στην τρίτη φάση θα συμμετάσχουν στη συνέχεια στον προκριματικό διαγωνισμό όπου θα επιλεγεί η Εθνική ομάδα που θα λάβει μέρος στην Βαλκανική και στη Διεθνή Μαθηματική Ολυμπιάδα.

Στη δεύτερη και καταληκτική φάση του 8ου Τοπικού Διαγωνισμού «Ο Ευκλείδης για την Α΄ Γυμνασίου» συμμετείχαν 94 μαθητές και μαθήτριες του Ν. Μαγνησίας οι οποίοι είχαν προκριθεί στην Α΄ φάση του διαγωνισμού «Ο Θαλής για την Α΄ Γυμνασίου» και από αυτούς διακρίθηκαν 43 μαθητές. Η τελετή απονομής των βραβείων για όλους τους επιτυχόντες και της πρώτης φάσης «ΘΑΛΗΣ» και της 2ης φάσης «Ευκλείδης» και για όλες τις τάξεις (και της Α΄ Γυμνασίου) θα γίνει την Κυριακή 17 Μαρτίου. στις 11π.μ. στο αμφιθέατρο «Ι. Κορδάτος» (Κτίριο «Παπαστράτος», Αργοναυτών-Φιλελλήνων). Η Διοικούσα Επιτροπή του Παραρτήματος Ν. Μαγνησίας της Ε.Μ.Ε. συγχαίρει τους διακριθέντες μαθητές, τις οικογένειές τους και τους καθηγητές τους, για την επιτυχία τους αυτή.

Για την ενίσχυση της προσπάθειάς τους διοργανώνει ένα τρίωρο μάθημα προετοιμασίας για τους μαθητές που θα συμμετάσχουν στην Εθνική Μαθηματική Ολυμπιάδα την ερχόμενη Κυριακή 17 Φεβρουαρίου, στο γραφείο της ΕΜΕ στο 1ο Γυμνάσιο Βόλου από τις 10π.μ. έως τη 1μ.μ.

Οι 56 διακριθέντες μαθητές

Οι 13 μαθητές που προκρίνονται στην Εθνική Μαθηματική Ολυμπιάδα είναι οι εξής (επίθετο, όνομα, σχολείο, τάξη):

ΚΑΛΛΙΑΣ ΣΠΥΡΟΣ 5ο ΓΥΜΝΑΣΙΟ ΒΟΛΟΥ Β’ ΓΥΜΝΑΣΙΟΥ

ΜΗΛΑΡΑΣ ΒΑΣΙΛΗΣ 4ο ΓΥΜΝΑΣΙΟ Ν.ΙΩΝΙΑΣ ΜΑΓΝΗΣΙΑΣ Β’ ΓΥΜΝΑΣΙΟΥ

ΠΑΠΑΝΑΣΤΑΣΙΟΥ ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΣ 3ο ΓΥΜΝΑΣΙΟ ΒΟΛΟΥ Β’ ΓΥΜΝΑΣΙΟΥ

ΦΙΛΙΠΠΟΥ ΔΗΜΗΤΡΙΟΣ 5ο ΓΥΜΝΑΣΙΟ ΒΟΛΟΥ Β’ ΓΥΜΝΑΣΙΟΥ

ΦΩΤΙΑΔΗΣ ΝΙΚΟΛΑΟΣ 1ο ΓΥΜΝΑΣΙΟ ΒΟΛΟΥ Β’ ΓΥΜΝΑΣΙΟΥ

ΒΑΣΙΛΕΙΑΔΗΣ ΔΗΜΗΤΡΙΟΣ 5ο ΓΥΜΝΑΣΙΟ ΒΟΛΟΥ Γ’ ΓΥΜΝΑΣΙΟΥ

ΧΑΡΑΛΑΜΠΙΔΗ ΑΙΚΑΤΕΡΙΝΗ 5ο ΓΥΜΝΑΣΙΟ ΒΟΛΟΥ Γ’ ΓΥΜΝΑΣΙΟΥ

ΔΟΚΟΣ ΝΙΚΟΛΑΣ 6ο ΕΝΙΑΙΟ ΛΥΚΕΙΟ ΒΟΛΟΥ Α΄ΛΥΚΕΙΟΥ

ΡΑΣΒΑΝΗ ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΑ 1ο ΕΝΙΑΙΟ ΛΥΚΕΙΟ ΒΟΛΟΥ Α΄ΛΥΚΕΙΟΥ

ΧΑΡΑΤΣΗ ΔΗΜΗΤΡΑ 1ο ΕΝΙΑΙΟ ΛΥΚΕΙΟ ΝΕΑΣ ΙΩΝΙΑΣ ΜΑΓΝΗΣΙΑΣ Α΄ΛΥΚΕΙΟΥ

ΓΙΑΝΝΙΣΗΣ ΜΑΝΕΣ-ΑΡΓΥΡΗΣ ΜΟΥΣΙΚΟ ΛΥΚΕΙΟ ΒΟΛΟΥ Β΄ΛΥΚΕΙΟΥ

ΚΑΣΛΑΣ ΜΑΡΙΟΣ 3ο ΕΝΙΑΙΟ ΛΥΚΕΙΟ ΒΟΛΟΥ Γ΄ΛΥΚΕΙΟΥ

ΠΑΝΑΓΟΥ ΙΩΑΝΝΑ-ΜΑΡΙΑ 8ο ΕΝΙΑΙΟ ΛΥΚΕΙΟ ΒΟΛΟΥ Γ΄ΛΥΚΕΙΟΥ

 

Οι διακριθέντες του 8ου Ευκλείδη για την α’ Γυμνασίου είναι οι εξής (επίθετο όνομα, σχολείο, διάκριση):

ΣΤΑΘΑΡΑΚΟΣ ΕΥΣΤΑΘΙΟΣ 5ο Γυμνάσιο Βόλου ΑΡΙΣΤΕΙΟ - ΜΕΤΑΛΛΙΟ

ΞΥΝΟΥ ΑΠΟΣΤΟΛΙΑ Γυμνάσιο Ν. Αγχιάλου ΑΡΙΣΤΕΙΟ - ΜΕΤΑΛΛΙΟ

ΑΣΗΜΟΠΟΥΛΟΣ ΕΜΜΑΝΟΥΗΛ Μουσικό Γυμνάσιο Βόλου ΒΡΑΒΕΙΟ Α΄

ΣΑΡΑΚΑΤΣΑΝΟΣ ΑΠΟΣΤΟΛΟΣ Μουσικό Γυμνάσιο Βόλου ΒΡΑΒΕΙΟ Α΄

ΧΑΤΖΗΪΩΑΝΝΟΥ ΑΙΚΑΤΕΡΙΝΗ-ΑΝΑΣΤΑΣΙΑ 3ο Γυμνάσιο Βόλου ΒΡΑΒΕΙΟ Α΄

ΑΝΤΩΝΙΟΥ ΑΠΟΣΤΟΛΟΣ 9ο Γυμνάσιο Βόλου ΒΡΑΒΕΙΟ Α΄

ΒΑΣΙΛΑ ΦΑΙΔΡΑ-ΑΘΑΝΑΣΙΑ Μουσικό Γυμνάσιο Βόλου ΒΡΑΒΕΙΟ Α΄

ΜΕΜΑΪ ΦΙΟΡΕΛΑ Γυμνάσιο Αργαλαστής ΒΡΑΒΕΙΟ Α΄

ΡΟΥΜΠΟΣ ΑΡΙΣΤΟΤΕΛΗΣ-ΜΑΡΙΟΣ 1ο Γυμνάσιο Βόλου ΒΡΑΒΕΙΟ Α΄

ΣΚΑΜΠΟΥΡΑ ΚΩΝ/ΝΑ Μουσικό Γυμνάσιο Βόλου ΒΡΑΒΕΙΟ Α΄

ΤΣΙΟΥΡΗ ΓΕΩΡΓΙΑ 7ο Γυμνάσιο Βόλου ΒΡΑΒΕΙΟ Β΄

ΔΕΔΟΥΣΗΣ ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΣ 10ο Γυμνάσιο Βόλου ΒΡΑΒΕΙΟ Β΄

ΤΡΙΑΝΤΑΦΥΛΛΟΥ ΙΩΑΝΝΑ-ΑΝΑΣΤΑΣΙΑ Γυμνάσιο Ιωλκού ΒΡΑΒΕΙΟ Β΄

ΚΑΡΡΟΠΟΥΛΟΣ ΓΕΩΡΓΙΟΣ 5ο Γυμνάσιο Βόλου ΒΡΑΒΕΙΟ Β΄

ΔΕΣΠΟΤΟΠΟΥΛΟΥ ΕΥΓΕΝΙΑ 1ο Γυμνάσιο Αλμυρού ΒΡΑΒΕΙΟ Β΄

ΜΙΓΚΑ ΜΑΡΙΑ-ΜΑΓΔΑΛΗΝΗ Γυμνάσιο Αγριάς ΒΡΑΒΕΙΟ Β΄

ΠΟΥΛΙΟΥ ΙΩΑΝΝΑ 7ο Γυμνάσιο Βόλου ΒΡΑΒΕΙΟ Β΄

ΤΡΙΑΝΤΑΦΥΛΛΙΔΗΣ ΛΕΩΝ Μουσικό Γυμνάσιο Βόλου ΒΡΑΒΕΙΟ Β΄

ΡΑΣΒΑΝΗΣ ΑΝΔΡΕΑΣ 5ο Γυμνάσιο Βόλου ΒΡΑΒΕΙΟ Β΄

ΑΒΡΑΜΙΔΟΥ ΤΡΙΑΝΤΑΦΥΛΛΙΑ Μουσικό Γυμνάσιο Βόλου ΒΡΑΒΕΙΟ Β΄

ΑΝΔΡΕΟΓΛΟΥ ΑΛΕΞΙΟΣ 4ο Γυμνάσιο Ν. Ιωνίας ΒΡΑΒΕΙΟ Β΄

ΚΤΕΝΑ ΕΥΣΤΑΘΙΑ 5ο Γυμνάσιο Βόλου ΒΡΑΒΕΙΟ Β΄

ΝΙΦΟΡΟΣ ΕΛΕΥΘΕΡΙΟΣ 1ο Γυμνάσιο Βόλου ΒΡΑΒΕΙΟ Β΄

ΠΑΠΑΡΡΙΖΟΣ ΙΩΑΝΝΗΣ Γυμνάσιο Αγριάς ΒΡΑΒΕΙΟ Β΄

ΣΒΕΡΩΝΗ ΜΑΡΙΑ 8ο Γυμνάσιο Βόλου ΒΡΑΒΕΙΟ Β΄

ΞΥΝΟΜΠΙΤΗΣ ΓΕΩΡΓΙΟΣ 5ο Γυμνάσιο Βόλου ΒΡΑΒΕΙΟ Β΄

ΓΟΥΡΓΟΥΛΙΑ ΜΑΡΙΑ-ΒΑΣΙΛΙΚΗ 7ο Γυμνάσιο Βόλου ΒΡΑΒΕΙΟ Γ΄

ΤΣΙΑΤΣΟΥ ΕΥΑΓΓΕΛΙΑ 1ο Γυμνάσιο Αλμυρού ΒΡΑΒΕΙΟ Γ΄

ΠΑΠΑΓΙΑΝΝΗ ΧΡΙΣΤΙΝΑ Μουσικό Γυμνάσιο Βόλου ΒΡΑΒΕΙΟ Γ΄

ΑΘΑΝΑΣΙΑΔΗ ΜΑΡΙΑ 2ο Γυμνάσιο Αλμυρού ΒΡΑΒΕΙΟ Γ΄

ΓΚΙΚΑΣ ΙΩΑΝΝΗΣ 5ο Γυμνάσιο Βόλου ΒΡΑΒΕΙΟ Γ΄

ΓΟΥΣΗΣ ΑΝΔΡΕΑΣ 5ο Γυμνάσιο Βόλου ΒΡΑΒΕΙΟ Γ΄

ΠΑΠΑΓΕΩΡΓΙΟΥ ΧΑΡΑΛΑΜΠΟΣ Ιδ. Γυμνάσιο Προμηθέας ΒΡΑΒΕΙΟ Γ΄

ΣΙΝΓΚ ΤΑΡΑΝΠΡΙΤ ΚΑΟΥΡ Γυμνάσιο Ευξεινούπολης ΒΡΑΒΕΙΟ Γ΄

ΣΠΗΛΙΟΠΟΥΛΟΣ ΘΕΟΔΩΡΟΣ 3ο Γυμνάσιο Βόλου ΒΡΑΒΕΙΟ Γ΄

ΚΑΛΙΑΚΟΥΔΑ ΕΥΦΡΟΣΥΝΗ 10ο Γυμνάσιο Βόλου ΒΡΑΒΕΙΟ Γ΄

ΛΟΗ ΚΑΤΕΡΙΝΑ 5ο Γυμνάσιο Βόλου ΒΡΑΒΕΙΟ Γ΄

ΠΑΡΑΓΙΟΥΤΣΙΚΟΥ ΣΤΕΦΑΝΙΑ 9ο Γυμνάσιο Βόλου ΒΡΑΒΕΙΟ Γ΄

ΣΚΙΑΘΙΤΗ ΕΛΕΝΗ 5ο Γυμνάσιο Βόλου ΒΡΑΒΕΙΟ Γ΄

ΑΝΑΓΝΩΣΤΟΥ ΔΗΜΗΤΡΙΟΣ 3ο Γυμνάσιο Ν. Ιωνίας ΔΙΑΚΡΙΣΗ ΣΤΟΝ ΕΥΚΛΕΙΔΗ

ΒΑΛΗ ΕΜΜΑΝΟΥΕΛΑ 1ο Γυμνάσιο Βόλου ΔΙΑΚΡΙΣΗ ΣΤΟΝ ΕΥΚΛΕΙΔΗ

ΚΟΣΜΑ ΝΙΚΗ Γυμνάσιο Σκοπέλου ΔΙΑΚΡΙΣΗ ΣΤΟΝ ΕΥΚΛΕΙΔΗ

ΠΑΠΑΔΟΠΟΥΛΟΣ ΚΡΙΤΩΝ Μουσικό Γυμνάσιο Βόλου ΔΙΑΚΡΙΣΗ ΣΤΟΝ ΕΥΚΛΕΙΔΗ

Σχόλια
Δεν υπάρχουν σχόλια γι'αυτό το άρθρο
Αποστολή σχολίου
6
+
7
=