Βήμα παραμονής από τον Ολυμπιακό

βήμα-παραμονής-από-τον-ολυμπιακό-851206

Βήμα παραμονής στην Β Εθνική έκανε ο Ολυμπιακός στο ΕΑΚ επικρατώντας της Κομοτηνής με 69-68 για την 24η αγωνιστική. Ο Σάββας Κυριακίδης ήταν το πρόσωπο της αναμέτρησης, αφού με έξι συνεχόμενους δικούς του πόντους στο τελευταίο ενάμιση λεπτό, έβαλε την ομάδα του με ένα πόντο μπροστά στο σκορ και της χάρισε τους υπερπολύτιμους δυο βαθμούς, δίνοντάς της το δικαίωμα να εξακολουθεί να ελπίζει βάσιμα στην σωτηρία της.
Ο έμπειρος πάουερ φόργουορντ μέχρι το τελευταίο πεντάλεπτο της αναμέτρησης είχε μόλις πέντε πόντους στο ενεργητικό του. Τελικά ήταν αυτός όμως που στο τέλος πήρε τον Ολυμπιακό από το χέρι και τον οδήγησε σε μια χρυσή νίκη.
Οι παίκτες του Γιάννη Καρακατσούνη έδειχναν από την αρχή αγχωμένοι λόγω της κρισιμότητας του παιχνιδιού. Η Κομοτηνή από την άλλη διέθετε περισσότερο πάθος και καλύτερες επιλογές στην επίθεση, αν και η απουσία του Βολιώτη Αντώνη Γκοντόπουλου, που παρακολούθησε το ματς από την κερκίδα, φαινόταν στο παρκέ. Ο αγώνας ήταν ντέρμπι και πήγαινε πόντο – πόντο, με τους γηπεδούχους να διατηρούνται στο ματς χάρη στην επιθετική δραστηριότητα των Τσώλη, Μαντζιώρη και Ορνιθόπουλου κυρίως. Οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν μέχρι και έξι πόντους ενάμιση λεπτό πριν την λήξη, μέχρι που ανέλαβε δράση ο Κυριακίδης, που ήρθε από τον πάγκο και έκανε την μεγάλη ανατροπή.
Τα δεκάλεπτα: 17-19, 35-38, 53-52, 69-68
ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ Β. (Καρακατσούνης): Χατζηνικολάου 8(2), Παπαδόπουλος, Μαντζιώρης 16(2), Ορνιθόπουλος 13(1), Κυριακίδης 11, Τσώλης 17(3), Θεοδωράκος 2, Αγγελάκης 2.
ΚΟΜΟΤΗΝΗ (Καμαράκης): Μαστροκωστόπουλος 4, Μουράτογλου 4, Λεχούδης 11, Ντίνας 19(3), Κουτσοβασίλης 20(2), Χολέβας 2, Βελή 4, Χαλίλ 4