Εκανε… «περίπατο» στο ντέρμπι η Αρτεμις με Ολυμπιάδα

εκανε-περίπατο-στο-ντέρμπι-η-αρτε-851206

Από το πρώτο λεπτό μέχρι το τελευταίο σφύριγμα το χθεσινό θεσσαλικό ντέρμπι είχε μόνο μια πρωταγωνίστρια ομάδα στο παρκέ. Η Αρτεμις έκανε ό,τι ήθελε στο παιχνίδι της 22ης εξ’ αναβολής αγωνιστικής του πρωταθλήματος της Α2 Εθνικής κατηγορίας μπάσκετ γυναικών, με τις Λαρισαίες απλά να παρακολουθούν… Η ομάδα του Φώνη Μαυρομιχάλη συνέτριψε την Ολυμπιάδα του Βολιώτη προπονητή Κώστα Ξενοκώστα με 68-49 και πήρε την ρεβάνς – εκδίκηση με τον καλύτερο τρόπο για την ήττα του πρώτου γύρου στην Λάρισα με έναν πόντο στην παράταση.
Στο πρώτο δεκάλεπτο κύριο χαρακτηριστικό ήταν τα πολλά φάουλ που έκαναν οι Βολιώτισσες, τα οποία έδωσαν την ευκαιρία στις φιλοξενούμενες να βρίσκονται κοντά στο σκορ και να διατηρούνται στο παιχνίδι χάρη σε εύστοχες ελεύθερες βολές. Στην συνέχεια οι γηπεδούχες «έτρεξαν» περισσότερο και κατάφεραν να πάνε στα αποδυτήρια για το ημίχρονο με 12 πόντους μπροστά, αν και η διαφορά άγγιξε κάποια στιγμή τους 16. Στην τρίτη περίοδο μερικά αβίαστα λάθη από τις παίκτριες του Φώνη Μαυρομιχάλη, δεν τους επέτρεψαν να ξεφύγουν ακόμη περισσότερο στο σκορ, κάτι που έγινε όμως στο τέταρτο δεκάλεπτο που η διαφορά έφτασε μέχρι τους 25 πόντους και η νίκη της Αρτέμιδος πήρε διαστάσεις θριάμβου. Στα τελευταία λεπτά ο Βολιώτης προπονητής έδωσε χρόνο συμμετοχής σχεδόν σε όλες τις καλαθοσφαιρίστριες που είχε στον πάγκο του.
Η Ελσα Κολέτσου ήταν η πρωταγωνίστρια του αγώνα «φορτώνοντας» το αντίπαλο καλάθι με 30 πόντους, ενώ από τις ηττημένες «διασώθηκε» μόνο η Βολιώτισσα Ευτυχία Δεληγιάννη και αυτή με την απόδοσή της στο δεύτερο ημίχρονο.
Τα δεκάλεπτα: 14-6, 33-21, 46-34, 68-49
ΑΡΤΕΜΙΣ (Μαυρομιχάλης): Σαρακατσάνη 6, Κολέτσου 30 (2), Κουτσουνούρη 14, Θανασούλη 16, Δημητρέλια 2, Βαϊτση, Παπασταύρου, Κετσετζίδου, Καλαπαναγιώτου, Τζούνη, Κακασή, Γεωργούλα.
ΟΛΥΜΠΙΑΔΑ (Ξενοκώστας): Ζήτη 10 (2), Δεληγιάννη 15, Θώδη 9, Κυριτσάκα 9, Τσιακούλα 4, Λέκκα 2.