Στραβοπάτησαν στις έδρες τους

στραβοπάτησαν-στις-έδρες-τους-851206

Δεν κατάφεραν να αξιοποιήσουν τις έδρες τους Νίκη και Μεταμόρφωση και γνώρισαν ήττες το απόγευμα της Κυριακής για την Γ Εθνική μπάσκετ Ανδρών. Οι κυανόλευκοι αναγκάστηκαν σε απώλεια στη Νέα Ιωνία από το δεύτερο στην βαθμολογία Φίλιππο Βέροιας, ενώ οι νεοφώτιστοι από τη ΧΑΝΘ.
Ο Φίλιππος άλωσε τη Νέα Ιωνία
Το τέταρτο δεκάλεπτο ήταν αυτό που έκρινε το αποτέλεσμα στο ματς της Νέας Ιωνίας μεταξύ της Νίκης και του Φίλιππου Βέροιας. Οι κυανόλευκοι ηττήθηκαν με 84-88, ενώ μέχρι τρία λεπτά πριν τη λήξη είχε το προβάδισμα στο σκορ με 12 πόντους μάλιστα διαφορά. Παρά το γεγονός ότι οι παίκτες της γηπεδούχου ομάδας βρέθηκαν σε καλή μέρα επιθετικά τα χάλασαν στα τελευταία λεπτά, ενώ αμυντικά γενικά δεν κυμάνθηκαν σε υψηλά στάνταρ, κάτι που αποδεικνύεται και από τους 88 πόντους που δέχτηκαν.
Ο Ορνιθόπουλος πέτυχε 25 πόντους και ήταν ο κορυφαίος για την ομάδα του Αντώνη Μυριντζή, ενώ ακολούθησαν με 13 οι Μαυρογιάννης, Τσώλης και Βογιατζής.
Διαιτητές: Κασαπίδης – Μοσχοτόγλου.
Τα δεκάλεπτα: 18-23, 38-44, 68-60, 84-88.
ΝΙΚΗ ΒΟΛΟΥ (Μυριτζής): Ορνιθόπουλος 25 (1), Παπούλιας 7, Σαμαράς 7, Μαυρογιάννης 13 (1), Κουτίνας 3, Τσώλης 13 (1), Κυλεριώτης 3, Βογιατζής 13 (1).
ΦΙΛΙΠΠΟΣ ΒΕΡΟΙΑΣ (Γκίμας): Μπαταούλας 7 (2), Μαυρίδης Β. 14 (3), Τσακίρης 10, Μαυρίδης Α. 24 (2), Κωτσάμπασης 7 (1), Ιωσηφίδης 14 (2), Λαμπρόπουλος 12 (1).
Δεύτερη ήττα έδρας
Για δεύτερη αγωνιστική η Μεταμόρφωση δεν μπορεί να εκμεταλλευτεί την έδρα της… Το κλειστό Βάκης Παρασκευόπουλος που ήταν μια από τις απόρθητες έδρες της κατηγορίας, έπεσε για δεύτερη συνεχόμενη Κυριακή, με την ΧΑΝΘ να φεύγει με το διπλό στις αποσκευές της, κερδίζοντας με 80-87. Το παιχνίδι ήταν ντέρμπι και κρίθηκε στις λεπτομέρειες, ενώ παρά τις φιλότιμες προσπάθειες του Παρασκευά που πέτυχε μάλιστα 18 πόντους, φάνηκε η απουσία του Τοπούζη. Ο Καραγεώργος σταμάτησε στους 30 πόντους αλλά η εμφάνιση του δεν ήταν αρκετή για να χαρίσει στους γηπεδούχους το ροζ φύλλο.
Διαιτητές: Ευφραιμίδης – Ταρενίδης.
Τα δεκάλεπτα: 22-16, 40-40, 53-55, 80-87.
ΜΕΤΑΜΟΡΦΩΣΗ ΒΟΛΟΥ (Βλιώρας): Καραγεωργός 30 (7), Τσαπραΐλης 8, Ντίκας 14 (2), Καραγιώργος 6 (2), Υφαντόπουλος 4 (1), Δροσόπουλος, Παρασκευάς 18.
ΧΑΝΘ (Ξουρίδας): Τζημοράγκας 4 (1), Γαλανός, Πετρίδης, Ζωγράφος 2, Αγγελάκης 28 (4), Παναγιωτίδης 24 (4), Σουρβατζής 19 (3), Τασιούδης, Λάφης 8.