Εχασε, αλλά ελπίζει ο Ολυμπιακός στο βόλεϊ

εχασε-αλλά-ελπίζει-ο-ολυμπιακός-στο-βό-851206

Ο Ολυμπιακός δεν τα κατάφερε και γνώρισε την ήττα με 3-1 σετ απ’ την Ντιναμό στη Μόσχα, στο πρώτο μεταξύ τους παιχνίδι για τους «6» του Champions League στο βόλεϊ ανδρών. Οι Ρώσοι με μπροστάρη τον πρώην παίκτη του Παναθηναϊκού, Αμαράλ Ντάντε πήραν εύκολα το πρώτο σετ, όμως οι «ερυθρόλευκοι» άλλαξαν στη συνέχεια πρόσωπο και ισοφάρισαν. Αν ήταν λίγο πιο προσεκτικοί θα μπορούσαν να είχαν πάρει και δεύτερο σετ, που θα έκανε πιο εύκολο το έργο τους στον επαναληπτικό της Αθήνας στις 10 Μαρτίου.

Κανονικά αγωνίστηκε για την ομάδα του Γιάννη Καλμαζίδη ο Λεονάρντο Καλντέιρα, όμως το πρόβλημα που προέκυψε αφορά τον Ιβάν Μίλκοβιτς. Ο Σέρβος σταρ των Πειραιωτών σ’ ΄ένα κομβικό σημείο του αγώνα όπου οι φιλοξενούμενοι ήταν μπροστά στο σκορ με 7-5 στο τέταρτο σετ τραυματίστηκε και αποχώρησε χωρίς να ξαναπαίξει. Τη θέση του πήρε ο Κώστας Ιωάννου, αλλά η απουσία του Μίλκοβιτς αποδείχθηκε κάτι παραπάνω από σημαντική.

Μετά από αυτό το αποτέλεσμα, οι «ερυθρόλευκοι» θα πρέπει να νικήσουν στη ρεβάνς στο «Μελίνα Μερκούρη» ή με 3-0 σετ για να προκριθούν στο Final-4 της Πολωνίας, ή στη χειρότερη με 3-1, ώστε να διεκδικήσουν το «εισιτήριο» στο «χρυσό» σετ.

Τα σετ: 25-16, 22-25, 25-22, 25-22

ΝΤΙΝΑΜΟ ΜΟΣΧΑΣ (Γ. Τσερέντνικ): Γκράνκιν 6π (3 μπλοκ, 1/1 επ., 2 άσοι), Γιακόβλεφ 18 (14/27 επ., 4 μπλοκ), Ντάντε 12 (4 άσοι, 8/24 επ., 64% υπ.), Μπερέζκο 14 (11/25 επ., 3 μπλοκ, 60% υπ.), Βολκόφ 14 (7/14 επ., 5 μπλοκ, 2 άσοι), Σχερμπίνιν 7 (4/7 επ., 3 μπλοκ), Σαλπάροφ (λ-68%) / Σιβοσέλεφ, Πολτάβσκι 2 (1/4επ., 1 μπλοκ).

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Γ. Καλμαζίδης): Κούναρι 7 (45% υπ., 6/23επ., 1 μπλοκ), Τίσερ 3 (1 μπλοκ, 1/2επ., 1 άσος), Καλντέιρα 9 (46% υπ., 8/20 επ., 1 μπλοκ), Ανδρεάδης 6 (5/8 επ., 1 μπλοκ), Τζούριτς 6 (5/11 επ., 1 μπλοκ), Μίλκοβιτς 20 (17/40 επ., 3 μπλοκ), Στεφάνου (λ-69%) / Ιωάννου 3 (3/10επ.), Κυριαζής.