Νίκη σωτηρίας ο Ολυμπιακός

νίκη-σωτηρίας-ο-ολυμπιακός-851206

Μεγάλο διπλό πήρε η γυναικεία ομάδα μπάσκετ του Ολυμπιακού, που κέρδισε στην Καλαμαριά τον τοπικό Απόλλωνα με σκορ 70-62 για την 20η αγωνιστική της Α1 Εθνικής Κατηγορίας. Μετά το χθεσινό αποτέλεσμα τα κορίτσια του Ολυμπιακού «έπιασαν» στη 10η θέση τον Απόλλωνα, με τον οποίο ισοβαθμούν με 25 βαθμούς, υπερτερώντας ωστόσο, καθώς έχουν πάρει και τα δύο μεταξύ τους παιχνίδια.
Οι ερυθρόλευκες φάνηκαν αντάξιες των προσδοκιών ενός τέτοιου παιχνιδιού, το οποίο είχε χαρακτηριστεί δικαίως ως τελικός, και έδειξαν ότι μπορούν και αξίζουν να μείνουν στην κατηγορία. Σε όλη τη διάρκεια του παιχνιδιού η ομάδα του Πάρι Λότφι έπαιξε με πάθος και αποφασιστικότητα για την κατάκτηση του ροζ φύλλου αγώνα κάτι το οποίο τελικά κατάφεραν. Μετά και τη χθεσινή επικράτηση ο Ολυμπιακός συμπλήρωσε τρεις νίκες στη σειρά (είχαν προηγηθεί οι επιτυχίες επί της Ολυμπιάδας Λάρισας και της ΦΕΑ Αθηνών) και έδειξε πως η ομάδα βρίσκεται σε ανοδική πορεία και είναι ιδιαίτερα φορμαρισμένη στην πιο κρίσιμη καμπή του Πρωταθλήματος.
Στο καθαρό αγωνιστικό κομμάτι ο αγώνας ήταν ντέρμπι καθ’ όλη τη διάρκειά του με τις δύο ομάδες να βρίσκονται κοντά στο σκορ. Στην πρώτη περίοδο οι ομάδες πήγαιναν χέρι-χέρι, ωστόσο ο Απόλλωνας κατάφερε να κλείσει το δεκάλεπτο προηγούμενος με 17-11. Και στο δεύτερο δεκάλεπτο ο ρυθμός και η εικόνα του παιχνιδιού δεν άλλαξαν και έτσι οι δύο ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια για το α’ ημίχρονο με τις γηπεδούχες να προηγούνται με 32-27.
Στο β’ ημίχρονο ο Ολυμπιακός μπήκε πιο δυνατά στο παρκέ και κατάφερε να φέρει το ματς στα ίσα στη γ’ περίοδο. Οι δύο αντίπαλοι έμειναν κοντά στο σκορ και οι ερυθρόλευκες σε αυτό το σημείο έδειξαν ότι μπορούν να χτυπήσουν το παιχνίδι. Η γ’ περίοδος έκλεισε με το σκορ ισόπαλο στο 43-43. Στην τελευταία περίοδο έγινε η αντεπίθεση του Ολυμπιακού και με κορυφαία τη Μίλκοβα που ήταν και η πρώτη σκόρερ της ομάδας με 25 πόντους, γύρισε άρδην του παιχνίδι και έφτασε στη μεγάλη νίκη με τελικό σκορ 62-70.
Τα δεκάλεπτα: 17-11, 32-27 (ημίχρονο), 43-43, 62-70 (τελικό).
ΑΠΟΛΛΩΝ ΚΑΛ. (Τσιμπής): Τελίδου 4, Θεοδωρίδου, Γιαννοπούλου 24 (3), Τόσκα 5, Κάρτερ 16, Τσακιρίδου, Χεριστανίδου, Μπιμπίρη 11 (3), Σούντερμαν 2.
ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ Β. (Λότφι): Λυμπερίδου, Γκαβριλόφσκα 13 (2), Αγαγιώτη, Μαγαλιού 14 (1), Κουτσουνούρη 6 (1), Ψυχογιού, Ζέρβα 12, Θανασούλη, Δημητρέλια, Κυριατζίδου, Μίλκοβα 25.