Αγωνία και στο αυριανό φινάλε στην Α1 κατηγορία της ΕΣΚΑΘ

Τελευταία ενημέρωση: 2007-03-23, 00:00:00
Κι ενώ η πρωτιά στην Α1 κατηγορία μπάσκετ της ΕΣΚΑΘ έχει ξεκαθαρίσει με τον Ιωνα να είναι στην κορυφή, αλλά από κει και πέρα το δεύτερο εισιτήριο που οδηγεί στα πλέι οφ, καθώς και η έκτη θέση που ισούται σχεδόν με μισή παραμονή, (ίσως χρειαστεί και αγώνας μπαράζ) θα κριθούν στην αυριανή τελευταία αγωνιστική της κανονικής περιόδου του πρωταθλήματος.
Στην μάχη της δεύτερης θέσης ο Αστέρας καλείται να ξεπεράσει το εμπόδιο της Μεταμόρφωσης στην έδρα του για να περάσει στα μπαράζ, την ώρα που η Νίκαια θέλει επίσης διπλό επί της Ανάληψης μήπως και εκμεταλλευτεί στραβοπάτημα του Αστέρα και «κλέψει» την πρόκριση. Οσον αφορά στην παραμονή, δυο ομάδες από την Μαγνησία είναι οι διεκδικητές. Ο Γυμναστικός πρέπει να κερδίσει τον πρωτοπόρο Ιωνα, ενώ παραμένει και με ήττα, αν παράλληλα ηττηθεί και ο Κένταυρος Κατηχωρίου στην Λάρισα από τον Σπάρτακο. Από την πλευρά το Κατηχώρι θέλει διπλό και ήττα του ΓΣ Βόλου για να κερδίσει στην ισοβαθμία την έκτη θέση.
Το πρόγραμμα των αγώνων της ΕΣΚΑΘ σε όλες τις κατηγορίες έχει ως εξής:
Α1 ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ (1ος ΟΜΙΛΟΣ)
Σάββατο 24/3/2007
Σπάρτακος-Κατηχώρι (Αγίου Θωμά, 19:00): Φακίτσας, Παπαδημητρίου Κ. (Γιαννή, Καραγιάννη, Φλώρου, γυμν: Παπαδημητρίου)
Αστέρας-Μεταμόρφωση (ΕΑΚ Λάρισας, 19:00): Νικολούλης, Σκιαδόπουλος (Ιωάννου, Παπαχατζή, Πετρόπουλος, γυμν: Κασιώρας)
Ανάληψη-Νίκαια (ΕΑΚ Βόλου, 19:00): Κουκολίτσιος, Παπαβασιλείου (γυμν: Μόρφη)
ΓΣ Βόλου-Ίωνας (Αδαμόπουλου, 19:00): Βογιατζής, Παριανόπουλος (γυμν: Μόρφης)
Ερμής Αγιάς-Μαγνησιακός (Αγιάς, 18:00): Καλλίας, Τσιρινδάνης (Νταχμίρης, Τζιμούρτος, Σκακαβός, γυμν: Γεωργόπουλος)

Α1 ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ (2ος ΟΜΙΛΟΣ)
Σάββατο 24/3/2007
Έσπερος Τρικάλων-ΑΣΚ (Κλειστό Μπάρας, 17:00): Γερακίνης, Κυρίτσης Χρ. (Χλωρός Γ., Χριστοφορίδου, Γκαρτζονίκας Χ.)
Αμπελώνας-Άρης Τρ. (Αμπλεώνα, 17:30): Γκανιός, Κυρίτσης (Γκατζιάς, Δελημιχάλη, Μπλέτσα, γυμν: Ρόκος)
Ελασσόνα-Περσέας (Ελασσόνας, 17:30): Καλούτσας, Καλογερόπουλος (Πέτσιου, Ευαγγελόπουλος, Οικονόμου, γυμν: Βάρνας Β.)
Τύρναβος-Ίκαροι Τρ. (Τυρνάβου, 17:30): Τσούντσουρας Σπ., Στούπας (Κεχαγιάς, Χαρίτος, Παπαδημητρίου, γυμν: Κοντονάσιος)

Α2 ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ (1ος ΟΜΙΛΟΣ)
Σάββατο 24/3/2007
Μύτικας-Αλμυρός (Αγίου Θωμά, 19:00): Αγορογιάννης, Βαφειάδης

Κυριακή 25/3/2007
Εθνικός Λ.-Σκιάθος (ΕΑΚ Λάρισας, 12:00): Φακίτσας, Γερακίνης (Χόρτη Κ., Οικονομίδης, Γιαννή)

Β ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ
Σάββατο 24/3/2007
Δίλοφος-Άνω Λεχώνια (Νίκαιας, 11:00): Μαραμής, Μποντικούλης (Καρανάσιου, Γιαννουλά, Φλώρου)
Ζαγορά-Σέλλανα (Ζαγοράς, 14:00): Τσουμαχίδης, Κοντοστάθης

ΤΕΛΙΚΟΙ ΕΦΗΒΩΝ ΛΑΡΙΣΑΣ
Σάββατο 24/3/2007
Τιτάνες-Ολύμπια (ΕΑΚ Καρδίτσας, 13:45): Κατσιαφλιάκας, Καρακώστας

ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ ΠΑΙΔΩΝ
Σάββατο 24/3/2007
Κεραυνός-ΑΕΛ (ΕΑΚ Λάρισας, 14:30): Μαραμής, Μποντικούλης (Γερακίνη, Ανδρέου, Νανούλη)

Πέμπτη 29/3/2007
Ερμής τρ.-Ίκαροι Τρ. (Δημοτικό Τρικάλων, 19:30): Κυρίτσης Ι., Γίδαρης (Ρεντζελάς, Δημουλάς Γ., Δημουλάς Σ.)

Ημιτελικοί
Κυριακή 25/3/2007
ΑΣ Τρίκαλα-ΑΣΚ (Μπάρας Τρικάλων, 18:00)

Τετάρτη 28/3/2007
Νέοι Αθλητές Νίκης-Πρωταθλητής Λάρισας (ΕΑΚ Καρδίτσας, 16:00): Φακίτσας, Τσουμαχίδης

ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ ΝΕΑΝΙΔΩΝ
Απόλλων Κ.-Άρτεμις (ΕΑΚ Καρδίτσας, 17:30): Τσιούντσουρας Γ., Κουτσώνη
Σχόλια
Δεν υπάρχουν σχόλια γι'αυτό το άρθρο
Αποστολή σχολίου
3
+
2
=