ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ

Με οδηγό τις νίκες

με-οδηγό-τις-νίκες-256651

Εχοντας τις πρόσφατες μνήμες από τις περσινές νίκες σε κύπελλο και πρωτάθλημα στο Αλκαζάρ αλλά και από τη μεγάλη νίκη θρίαμβο 1-2 το Φεβρουάριο του 2011 στο «Arena» για τη SuperLeague, καθώς και από τη μεγάλη νίκη στη Β’ Εθνική το μακρινό 1969 πάει σήμερα στη Λάρισα ο Ολυμπιακός Βόλου που πέρσι σε τρία ματς δεν έχασε από τους Λαρισαίους «διώχνοντας» και προπονητές, ενώ ηττήθηκε όταν οι Λαρισαίοι είχαν στον πάγκο τους τον Σούλη Παπαδόπουλο!

Στο Βόλο ο Ολυμπιακός είχε μέχρι πέρσι την πιο θετική προϊστορία στα θεσσαλικά ντέρμπι με την ΑΕΛ αφού δεν είχε ηττηθεί ποτέ σε επίπεδο Β’ Εθνικής, χάνοντας πάντως τον περασμένο Μάιο για τα πλέι οφ!

Οι συναντήσεις Ολυμπιακού – Λάρισας ξεκινούν από το 1964 και ο πρώτος Βολιώτης που σκόραρε εναντίον της προερχομένης τότε από συγχώνευση ΑΕΛ ήταν ο Νίκος Μαλάκος. Ο ίδιος παίκτης σκόραρε δύο φορές στο 1-3 της περιόδου ’68 – ‘69 στο Αλκαζάρ (2 γκολ ο Μαλάκος, 1 ο Ρηγούλιας), ενώ στο Βόλο ο Ολυμπιακός είχε κερδίσει 1-0 με γκολ του Γιάννη Τσουκνίδα.

Την περίοδο 73-74 άρχισαν οι συναντήσεις Α’ Εθνικής με την ΑΕΛ να κερδίζει το πρώτο ματς 2-0, ενώ στο Βόλο είχαμε 0-0. Την περίοδο ‘74 – ‘75 στην Α’ Εθνική στο Βόλο είχαμε Ολυμπιακός – ΑΕΛ 2-0 και στη Λάρισα η ΑΕΛ κέρδισε 2-1.

Την περίοδο ‘75 – ‘76 στη Β’ Εθνική, το πρώτο ματς έγινε στη Ν. Ιωνία και ο Ολυμπιακός κέρδισε 2-1 με δύο γκολ του Κ. Τριχιά, ενώ στη Λάρισα η ΑΕΛ ήταν νικήτρια με 4-1 με το μοναδικό γκολ του Ολυμπιακού να πετυχαίνει ο Λαρισαίος, Ρακιτζόγλου που είχε φορέσει ερυθρόλευκα.

Το ‘76 – ‘77 στη Β’ Εθνική στο Βόλο είχαμε ισοπαλία 1-1 και στη Λάρισα νίκη της ΑΕΛ με 2-0, ενώ την περίοδο ‘77 – ‘78 όπου έγινε μάχη Βόλου – Λάρισας για την άνοδο είχαμε ισοπαλία και στα δύο ματς (0-0 στο Βόλο, 1-1 στη Λάρισα) και στο τέλος πρώτη την ΑΕΛ με 59 βαθμούς και 2ο τον Ολυμπιακό με 57.

Δέκα χρόνια μετά Βόλος και Λάρισα συναντήθηκαν πάλι στην Α’ Εθνική που είχε γίνει και επαγγελματική και ενώ είχαν προηγηθεί τίτλοι για την ΑΕΛ (‘85 κύπελλο,‘88 πρωτάθλημα).

Την περίοδο 1988 – 1989 στους αγώνες Βόλου – Λάρισας (χωρίς αγώνα στο Βόλο) όλα ήταν ισόπαλα. Στη Λάρισα 1-1 και στη Λεωφόρο (ο Βόλος ήταν τιμωρημένος) 2-2.

Την περίοδο 1989 – 1990 στις συναντήσεις Α’ Εθνικής η Λάρισα ήταν νικήτρια εις διπλούν: 2-0 στη Λάρισα και 1-2 στο Βόλο στο τελευταίο ματς πρωταθλήματος που ήταν και επεισοδιακό με το γκολ του Τσιμπίνη πολύ οφσάιντ που είχε ως αποτέλεσμα ένα χαστούκι φιλάθλου στον επόπτη Κουμάση και αποδοκιμασίες για το διαιτητή Γιώργο Γιαννόπουλο. Αξέχαστο πάντως ήταν και το ματς στις 13/2/2011 στη Λάρισα όπου ο Ολυμπιακός Βόλου κέρδισε 1-2 με δύο γκολ του Μάριο Μπρέσκα.

27/4/75: Λάρισα – Ολυμπιακός Βόλου 2-1

(49’ Βαγιέχο, 54’ Χαριτίδης – 65’ Παπαγιάννης).

20/11/88: Λάρισα – Ολυμπιακός Βόλου 1-1

(65’ πεν. Μητσιμπόνας – 55’ Ν. Πιάς)

19/3/89: Ολυμπιακός Βόλου – Λάρισα 2-2

(43’, 52 Βαϊνάς – 1’ Μπάραν, 41’Αγορογιάννης).

21/1/90: Λάρισα – Ολυμπιακός Βόλου 2-0

(62’ Αγορογιάννης,70’Καραπιάλης)

27/5/90: Ολυμπιακός Βόλου – Λάρισα 1-2

(76’ Μπόντα- 12’ πεν. Κακανούλιας, 78’ Τσιμπίνης)

13/2/00: Λάρισα – Ολυμπιακός 2-1

(36’ Τσακμακίδης Δ. 53’ Ιβάνοβιτς – 42’ Στάθης)

11/10/2012: Λάρισα – Ολυμπιακός Βόλου 3-0

(36’ Δεινόπαπας, 88’ Καρανίκας 90’ Ζεκίνια)

3/6/15: Λάρισα – Ολυμπιακός 3-0

(37’, 40’ ΝταΣιλβα Πίντο, 81’ Σαρακατσάνος)

Κύπελλο

Σημαντικές συναντήσεις Ολυμπιακού – Λάρισας έχουμε και για το κύπελλο. Αρχικά τον Οκτώβριο του 2009 στο Βόλο στις 28/10/2009 καταγράφεται η αναμέτρηση Ολυμπιακός – Λάρισα 2 – 1 (5’ Ροτζέριο, 88’ Ουμπίντες – 41’ Κακαράς αυτογκόλ), ενώ την περσινή σεζόν στο κύπελλο είχαμε δύο αγώνες με τον Ολυμπιακό να παίρνει πρόκριση με το 0-1 (86’ Νικολιάς) του Αλκαζάρ στις 1/9/2014 και το 0-0 του Βόλου.

Δεν χάνει με Κατσικογιάννη

Ο διαιτητής της σημερινής (6 μ.μ.) αναμέτρησης ΑΕΛ – Ολυμπιακός Βόλου, Αλέξανδρος Κατσικογιάννης, προκαλεί ευχάριστες αναμνήσεις στους ερυθρόλευκους.

Ο 30χρονος ρέφερι από την Ηπειρο όταν παίζει σε ματς του Ολυμπιακού εκτός έδρας οι ερυθρόλευκοι δεν χάνουν και φεύγουν νικητές.

Συγκεκριμένα τα ματς του Ολυμπιακού Βόλου με διαιτητή τον Κατσικογιάννη είναι τα εξής: 11/11/12: Αναγέννηση Γιαννιτσών – Ολυμπιακός Βόλου 0-1 και 30/11/14: Πιερικός – Ολυμπιακός Βόλου 0-1 (ματς για τη Β’ Εθνική), ενώ έχει σφυρίξει και στις 8/1/15 την αναμέτρηση Παναιτωλικός – Ολυμπιακός Βόλου 0-2 για το Κύπελλο Ελλάδος.

Παίκτες με κόκκινα… και βυσσινί

Πολλές φορές στο παρελθόν ποδοσφαιριστές έχουν φορέσει τη φανέλα τόσο του Ολυμπιακού Βόλου, όσο και της Λάρισας. Ετσι και σήμερα υπάρχει στο Βόλο ο Αντώνης Τσιάρας που ως το 2013 φορούσα τη φανέλα της Λάρισας.

Τις φανέλες των δύο θεσσαλικών ομάδων έχουν φορέσει μεγάλοι ποδοσφαιριστές όπως ο Δημήτρης Ζάμπας, ο Βαγγέλης Βουρούκος, ο Κώστας Σταματίου, ο Μιχάλης Ζιώγας, ο Βασίλης Σκούτας, ο Γιάνεζ Πάτε, ο Κώστας Τσαβαλιάς, ο Μιχάλης Ρακιτζόγλου, ο Βαγγέλης Λιαδέλης, ο Δημήτρης Πλιάγκας και ο Νίκος Καρκαλέτσης.

Ακόμα αγωνίστηκαν σε Βόλο και Λάρισα οι τερματοφύλακες: Αστέριος Θέμελης, Φώτης Kηπουρός, Βασίλης Nίτσικας, Σπύρος Χριστόπουλος Μακης Κουβεντάρης Νίκος Αξούριστος, Μιχάλης Tαμπάρας και οι ξένοι Γιάνεζ Πάτε, Μπακαγιόκο, Βέλιμιρ Iβάνοβιτς, Γκόραν Πέρισιτς και Ντανιέλ Πόνσε.

Αλλοι παίκτες που αγωνίστηκαν τόσο στον Ολυμπιακό Βόλου όσο και στην ΑΕΛ στο παρελθόν είναι οι εξής: Γιώργος Παπαντωνίου, Γιάννης Γκαμπέτας, Γιάννης Mαυρόπουλος, Δημήτρης Παππάς, Βασίλης Mπακογιάννης, Τόλης Δρακόπουλος, Δημήτρης Tσαπατώρης, Δημήτρης Nικολακούλης, Γιάννης Tσακμακίδης, Φώτης Kισκαμπάνης, Κώστας Tαξιάρχης, Χρήστος Bελετάνης, Βασίλης Φλώρος, Κώστας Μάγγος, Γιάννης Tσάγγαρης, Αλέξης Bεργώνης, Γιώργος Σαϊτιώτης, Μανώλης Λιαπάκης, Χρήστος Μελίσσης, Θάνος Δεινόπαπας, Θάνος Πινδώνης και Περικλής Μπουσινάκης…

Επιμέλεια: ΒΑΣΙΛΗΣ ΖΗΝΕΛΗΣ