Να μείνει πρώτος… θέλει ο Ρήγας

να-μείνει-πρώτος-θέλει-ο-ρήγας-851206

Να μείνει και πάλι μόνος στην κορυφή θέλει σήμερα ο Ρήγας Φεραίος που θα υποδεχθεί στο Βελεστίνο τον Απόλλωνα Καναλίων, ενώ χθες ο Θησέας στις καθυστερήσεις πέτυχε τη μεγάλη ανατροπή και βρέθηκε προσωρινά πρώτος, κερδίζοντας το Μαγνησιακό…
Στο πιο σημαντικό χθεσινό ματς ο Μαγνησιακός έδειχνε να κάνει την έκπληξη στην Αγριά, καθώς με γκολ των Κορέτα και Τριανταφύλλου πήγε στο ημίχρονο προηγούμενος 0-2, αλλά στο τέλος έφυγε ηττημένος από τον Θησέα με 3-2 αλλά και με πολλά παράπονα από τη διαιτησία… Εως το 70 το 0-2 έμενε, αλλά ο Θησέας κέρδισε πέναλτι και ήρθε και η αποβολή (ανέτρεψε τον Βαΐτση) του τερματοφύλακα Φώτου για τον Μαγνησιακό, κάτι που συμβαίνει για 2η φορά φέτος (είχε αποβληθεί και στο ματς κυπέλλου με τον ΓΣΑ). Θέση κάτω από τα δοκάρια πήρε ο νεαρός Καραβουσιάνης (έγινε αλλαγή ο Κολιαμήτρας), το πέναλτι εκτέλεσε ο Σάκης Μπέκος, ο γκολκίπερ αρχικά απέκρουσε, αλλά τελικά με δεύτερη προσπάθεια ο Μπέκος μείωσε σε 1-2… Στο 80΄ ο Τζόναθαν Βαΐτσης έφερε το ματς στα ίσα όταν με πλασέ πέτυχε το 2-2. Κι ενώ είχαν περάσει περίπου 6 λεπτά καθυστερήσεων, ο Σ. Οικονόμου κέρδισε πέναλτι που εκτέλεσε εύστοχα ο Βαΐτσης για να γίνει το 3-2 με τον Θησέα νικητή και τον Μαγνησιακό παραπονούμενο…
Άνετη ήταν χθες πάντως η 4η νίκη της Αγίας Παρασκευής, που κέρδισε 5-1 το Ορμίνιο. Για την Αγία Παρασκευή από δυο γκολ πέτυχαν ο Γιώργος Καρτάλης και ο Ντούσαν Πότσουτσα, ενώ σκόραρε και ο Στραβέλας.
Στο άλλο χθεσινό ματς ΑΕ Λεχωνίων και Πρωτεσίλαος έμειναν στο 1-1.

Η 9η αγωνιστική στην Α Κατηγορία Ε.Π.Σ.Θ.
Αγία Παρασκευή-Ορμίνιο 5-1
Θησέας-Μαγνησιακός 3-2
Α.Ε.Λεχωνίων-Πρωτεσίλαος1-1