Ελλάδα στην 8άδα!

ελλάδα-στην-8άδα-851206

Εύκολα – δύσκολα πάει και η Γερμανία (84-76) και η Ελλάδα βρίσκεται ήδη στην 8άδα του Ευρωμπάσκετ! Με κορυφαίο τον Σχορτσανίτη που δείχνει να είναι άλλος άνθρωπος σ αυτό το τουρνουά κι εκπληκτικό του Σπανούλη η εθνική έκανε το «4 στα 4», παραμένει πρώτη στον Ε’ όμιλο και απέναντι στις Ρωσία και Γαλλία θα προσπαθήσει να διατηρήσει την πρωτιά και το πλεονέκτημα ενόψει της προημιτελικής φάσης και των «χιαστί» αγώνων.
Όπως σ’ όλα τα μέχρι τώρα παιχνίδια η εθνική ομάδα είχε τον έλεγχο από το ξεκίνημα του αγώνα. Προηγήθηκε με το… τζάμπολ (10-6 στο 6’) και δεν έχασε τα ηνία και στα 40 λεπτά του παιχνιδιού. Στο πρώτο 10λεπτο άντεξε στο ξύλο των Γερμανών, δεν εκνευρίστηκε από τα 13 κερδισμένα φάουλ (!) και παρότι δεν κατάφερε να τρέξει, ήταν σαφές πως είχε τρόπους για να φτάσει στο αντίπαλο καλάθι.

Τα δεκάλεπτα: 19-25, 33-41, 50-61, 76-84.
ΓΕΡΜΑΝΙΑ (Μπάουερμαν): Στάιγκερ 3 (1), Σάφαρτσικ 23 (5), Σούλτσε 3 (1), Ολμπρεχτ 4, Βισόσκι 2, Χάμαν, Γκριν 6, Πλάις 4, Χάρις 4 (1), Φέμερλινγκ 8, Μπέντσινγκ 16 (1), Γιάγκλα 3 (1).
ΕΛΛΑΔΑ (Καζλάουσκας): Καλαμπόκης 5 (1), Μπουρούσης 2, Ζήσης 12 (1), Σπανούλης 20 (1), Καλάθης, Φώτσης 12 (2), Πρίντεζης 8, Κουφός 4, Περπέρογλου 7 (1), Σχορτσιανίτης 14.