Στην προημιτελική φάση του Τσάμπιονς Λιγκ η Μπάγερν 2 – 1 τη Ρεάλ Μαδρίτης

στην-προημιτελική-φάση-του-τσάμπιονς-851206

Το εισιτήριο για την προημιτελική φάση του Τσάμπιονς Λιγκ εξασφάλισε η Μπάγερν, που επικράτησε 2-1 της Ρεάλ Μαδρίτης στην «Αλιάντς Αρένα», στον δεύτερο αγώνα της φάσης των «16». Η πρώτη αναμέτρηση στην Μαδρίτη είχε λήξει με νίκη των Ισπανών με 3-2, ενώ τα τέρματα των νικητών σημείωσαν οι Μακάι (1΄) και Λούσιο (66΄). Για την Ρεάλ σκόραρε με πέναλτι ο Φαν Νίστελροϊ στο 83΄.
Η αναμέτρηση ξεκίνησε με τον καλύτερο δυνατό τρόπο για την Μπάγερν, αφού μόλις στο 10ο δευτερόλεπτο ο Ρομπέρτο Κάρλος έχασε την μπάλα, ο Σαλιχάμιζιτς με όμορφη πάσα βρήκε τον Μακάι και ο τελευταίος έστειλε την μπάλα στα δίχτυα της Ρεάλ, πετυχαίνοντας ταυτόχρονα το γρηγορότερο τέρμα στην ιστορία του θεσμού. Το προηγούμενο ανήκε στον Τζιλμπέρτο Σίλβα της Άρσεναλ (20.07), σε αναμέτρηση με την Αϊντχόβεν το 2002. Η Ρεάλ, μην έχοντας άλλη επιλογή, ανοίχτηκε και προσπάθησε να σημειώσει ένα τέρμα που θα της έδινε την πρόκριση. Αυτό έκανε την Μπάγερν ιδιαίτερα επικίνδυνη στις αντεπιθέσεις και μάλιστα οι Βαυαροί έχασαν δύο πολύ καλές ευκαιρίες στην αντεπίθεση, στο 21΄ και 27΄ με τους Ποντόλσκι και Μακάι αντίστοιχα.
Στο δεύτερο ημίχρονο ο Φάμπιο Καπέλο πέρασε στην αναμέτρηση τον Αντόνιο Κασάνο, προσπαθώντας να κάνει την ομάδα του πιο επιθετική. Οι παίκτες της Μπάγερν γνώριζαν όμως ότι, εάν πετύχαιναν ένα δεύτερο τέρμα, τότε τα πράγματα για τους Μαδριλένους θα ήταν ιδιαίτερα δύσκολα. Και τα κατάφεραν. Το ρολόι στην «Αλιάντς Αρένα» έδειχνε το 66ο λεπτό, όταν ο Σανιόλ εκτέλεσε κόρνερ, ο Λούσιο πήδηξε ψηλότερα απ όλους, έπιασε την κεφαλιά και έστειλε την μπάλα στα δίχτυα του Κασίγιας για το 2-0. Πλέον οι Ισπανοί χρειάζονταν δύο τέρματα για την πρόκριση. Στο 83΄ ο Ρομπίνιο, που είχε περάσει στην αναμέτρηση οκτώ λεπτά νωρίτερα, κέρδισε πέναλτι από τον Λούσιο. Την εκτέλεση ανέλαβε ο Φαν Νίστελροϊ, που σημείωσε το 49ο τέρμα του στο Τσάμπιονς Λιγκ. Όμως μέχρι την λήξη τίποτε δεν άλλαξε παρ ότι ακυρώθηκε ένα γκολ και η Μπάγερν πήρε το εισιτήριο για τους «8» της διοργάνωσης.
Διαιτητής: Λούμπος Μίχελ (Σλοβακία)
Κίτρινες: Φαν Μπόμελ, Ποντόλσκι – Ράμος, Γκούτι, Ντιαρά
Κόκκινες: Φαν Μπόμελ (δεύτερη κίτρινη 82΄) – Ντιαρά (δεύτερη κίτρινη 82΄)
Οι συνθέσεις:
ΜΠΑΓΕΡΝ: Καν, Σανιόλ (85΄ Γκόρλιτς), Λούσιο, Φαν Μπιούιτεν, Λαμ, Σαλιχάμιζιτς, Φαν Μπόμελ, Χάργκριβς, Σβαϊνστάιγκερ, Μακάι (69΄ Πιζάρο), Ποντόλσκι (88΄ Ντεμικέλις)
ΡΕΑΛ: Κασίγιας, Τόρες, Ράμος, Ελγκέρα, Ρ.Κάρλος, Έμερσον (32΄ Γκούτι), Γκάγκο (75΄ Ρομπίνιο), Ντιαρά, Ραούλ, Χιγκουάιν (46΄ Κασάνο), Φαν Νίστελροϊ
Τα γρηγορότερα γκολ
Ο Ρόι Μακάι έγραψε χθες ιστορία σημειώνοντας το ταχύτερο γκολ στην ιστορία του Τσάμπιονς Λιγκ. Κι είναι πραγματικά πολύ δύσκολο το σημερινό του ρεκόρ να καταρριφθεί, αφού ο χρόνος των 11 δευτερολέπτων που χρειάστηκε για να καταλήξει η μπάλα στα δίχτυα του Κασίγιας, είναι ασυναγώνιστος.