ΤΟΠΙΚΑ

Επιασε τετράδα η Νίκη και βλέπει ψηλότερα

επιασε-τετράδα-η-νίκη-και-βλέπει-ψηλότ-851206

Κάνοντας την αντεπίθεσή της στο τελευταίο δεκάλεπτο, η Νίκη ανέτρεψε όλα τα προγνωστικά και τα δεδομένα που υπήρχαν μέχρι το 30’ στο ντέρμπι της Σταυρούπολης στην Γ Εθνική. Οι κυανόλευκοι με επιμέρους σκορ 11-25 στην τέταρτη περίοδο, έφυγαν με το διπλό στις αποσκευές τους με 62-66, αφήνοντας την αντίπαλο τους Μακάμπη στην 5η θέση και παίρνοντας το εισιτήριο για την τετράδα της κατάταξης. Μάλιστα με δεδομένο το γεγονός ότι την επόμενη αγωνιστική η ομάδα της Ν. Ιωνίας υποδέχεται την τρίτη στην βαθμολογία Χαλκηδόνα, με ροζ φύλλο μπορεί να βλέπει ψηλότερα.
Οι παίκτες του Γιώργου Ζαφειρούδη έδειξαν δυο διαφορετικά πρόσωπα κατά την διάρκεια της αναμέτρησης: Στο πρώτο μέρος, ανήμποροι να ακολουθήσουν τον ρυθμό των γηπεδούχων, αλλά μετά την ανάπαυλα, αποφασισμένοι για την ανατροπή με βασικό «όπλο» τους την πολύ καλή άμυνα. Χαρακτηριστικό είναι το γεγονός ότι η Μακάμπη στο ημίχρονο είχε πετύχει 42 πόντους, ενώ στην επανάληψη μόλις είκοσι.
Ο Γιάννης Τσουρέλης ήταν για άλλη μια φορά σε καλή μέρα και με 22 πόντους με τέσσερα τρίποντα, «οδήγησε» τους κυανόλευκους στη νίκη, ενώ τον ακολούθησαν οι Τοπούζης και Κυλεριώτης με 12 ο καθένας και ο Κουτίνας με 11.
Τα δεκάλεπτα: 23-13, 42-29, 51-41, 62-66
ΜΑΚΑΜΠΗ (Καραμιχάλης): Τράντας 2, Τριανταφυλλίδης 6 (1), Ματενίδης 9 (2), Βαθιάς 2, Κοεμτζόγλου 24 (4), Κρομμύδας 4, Σεϊνης 13 (1), Παπαδόπουλος 2
ΝΙΚΗ (Ζαφειρούδης): Αγκρής, Τσουρέλης 22 (4), Αναστασίου 5 (1), Κουτίνας 11 (1), Τοπούζης 12, Κυλεριώτης 12, Δράκος 4, Στάμος, Παρασκευάς.