Σε ετοιμότητα… ζητώντας και αναβολή

σε-ετοιμότητα-ζητώντας-και-αναβολή-851206

Ο Ολυμπιακός ζήτησε χθες με έγγραφό του αναβολή της αγωνιστικής, αλλά προετοιμάζεται για μια ακόμη νίκη, ποντάροντας σε κόσμο και προϊστορία και υποδεχόμενος την Κυριακή την Καστοριά.
Η ΠΑΕ Ολυμπιακός ευαισθητοποιημένη από τον άδικο χαμό του 15χρονου Αλέξη Γρηγορόπουλου και από τα επεισόδια που διαδραματίζονται εδώ και μέρες σε διάφορες πόλεις της Ελλάδας, απέστειλε χθες έγγραφο στη διοργανώτρια αρχή, την Ένωση Επαγγελματικού Ποδοσφαίρου Β΄, Γ΄ Εθνικής Κατηγορίας, και ζητά την διακοπή του πρωταθλήματος για μία αγωνιστική.
Η ομάδα του Ολυμπιακού πάντως προετοιμάζεται για να είναι σε ετοιμότητα για τον αγώνα της Κυριακής με στόχο μια ακόμη νίκη… έδρας στο Πανθεσσαλικό… αφού τον Γενάρη θα επιστρέψει στο ΕΑΚ Βόλου.
Ο προπονητής Γιόζεφ Μπουμπένκο, περιμένοντας καλύτερη εικόνα από αυτή της περασμένης Κυριακής, έχει να αντιμετωπίσει τρία προβλήματα, με απόντα τον τραυματία Πέτρο Κοντέων που έχει από την περασμένη Κυριακή χτύπημα στα πλευρά, ενώ τραυματίες είναι και οι δυο Αργεντίνοι Λεάντρο Αλβάρεζ και ο Κριστιάν Ράμι. Ο Κατσικάς που μετείχε σε φιλικό και προπόνηση της Εθνικής Νέων είναι πλέον στη διάθεση του Μπουμπένκο, που μετρά και μια σημαντική επιστροφή από τιμωρία του Στάθη Στεφανίδη.
Ο αγώνας της Κυριακής είναι ο 2ος συνεχόμενος εντός έδρας, ενώ για τον Δεκέμβρη υπάρχει άλλο ένα ματς με τον Ηλυσιακό στο Αιγάλεω και το 2009 θα ξεκινήσει με τον αγώνα με την Καλλιθέα.

Ο Ολυμπιακός την Κυριακή ποντάρει και στην καλή παράδοση, αφού είναι αήττητος στο Βόλο από την Καστοριά σε συναντήσεις Α – Β και Γ εθνικής. Στην Α έχουν από μια νίκη πριν 33 χρόνια, στη Β ο Ολυμπιακός έχει 11 νίκες, 9 ισοπαλίες και 6 ήττες, ενώ στη Γ Εθνικά οι ερυθρόλευκοι έχουν 2 νίκες και δυο ισοπαλίες. Σε πολλά ματς Βόλου-Καστοριάς είχαμε συγκλονιστικές ανατροπές και αρκετές νίκες των Βολιωτών στα τελευταία λεπτά…
Όλα τα ματς Ολυμπιακού -Καστοριάς είναι:
Την περίοδο 1963-64 που εμφανίσθηκε η Καστοριά στη Β μετά από συγχώνευση, ο Ολυμπιακός κέρδισε το πρώτο ματς 2-0 χωρίς αγώνα λόγω τιμωρίας και το άλλο 4-3 με 3 γκολ του Κ. Μανθογιάννη και ένα του Β. Μποτίνου.
1964-65 είχαμε 2-2 στο Βόλο (Μανθογιάννης, Μουντούλιας) και 0-0 στην Καστοριά
1965-66 ο Ολυμπιακός έχασε 1-0 στην Καστοριά και κέρδισε στο Βόλο 4-1 με 2 γκολ του Ν. Μαλάκου και από ένα των Πασχαλίδη, Μανθογιάννη.
Την περίοδο 1968-69 ο Ολυμπιακός κέρδισε 1-0 στο Βόλο με γκολ του Παππά, ενώ πήρε 1-1 στην Καστοριά με γκολ του Συνετόπουλου. Το 1970-71 κερδίζει 1-0 στο Βόλο (Μαλάκος) και χάνει 2-1 στην Καστοριά (Βαλαχάς).

Ακολουθούν δυο συναντήσεις Α Εθνικής 22/1/75 Καστοριά – Ολυμπιακός 1-0 και 25/5/75, με την Καστοριά να προηγείται και τον Ολυμπιακό να κερδίζει τελικά 2-1 με γκολ των Τριχιά και Παγκάκη.

Επόμενη συνάντηση ήταν την περίοδο 1983-84, με την Καστοριά να κερδίζει 2-1 (Τσαβαλιάς το βολιώτικο γκολ) και στο Βόλο ο Ολυμπιακός να νικά με 4-1 και σκόρερ τους Ηλιόπουλο, Δαλαμπίρα, Οικονόμου και Βουρούκο.
1986-87 ο Ολυμπιακός κέρδισε στο Βόλο 1-0 (Βαϊνάς) και έχασε 2-1 (Τάχος) στην Καστοριά, ενώ την περίοδο 1987-88 οι ερυθρόλευκοι έχασαν 2-0 στην Καστοριά με γκολ των Ποντίκη και Ξάνθη, ενώ στο Βόλο σε ένα συγκλονιστικό ματς ο Ολυμπιακός κέρδισε 3-2 (50Τσόγκας, 62’ Δημόπουλος, 89΄ Καπουράνης – 57 Καρατζάς, 86 πεν. Τουργαΐδης).
Την περίοδο 1990-91 είχαμε ισοπαλίες στις 30/9/90 1-1 στην Καστοριά (58Ρέβας – 52’ Καλογεράκης) και στις 27/2/91 …0-0 στο Βόλο. Την επόμενη χρονιά (91-92) στο Βόλο ο Ολυμπιακός κέρδισε 2-1 (62 Μπόντα, 90 Τάχος – 39 Οικονόμου), ενώ στην Καστοριά έχασε 1-0 (33 Ράπο).

Ακολουθούν συναντήσεις Γ Εθνικής 20/11/94 Καστοριά – Ολυμπιακός 0-0
8/3/95 Ολυμπιακός – Καστοριά 1-1 (78 Βαλιανάτος – 63 Πατίκας)
30/12/98 Ολυμπιακός – Καστοριά 2-0 ( 44 Πάτε, 69 Νόλης ) και 14/4/99 Καστοριά – Ολυμπιακός 1-4 (50 Αργυρός – 4, 7΄, 90 Νόλης, 17αυτογκόλ Μητκίδης)

Ξανά στη Β Εθνική την περίοδο 2004-2005 με τον ΑΣΚ Ολυμπιακό να κάνει το ξεκίνημά του από την Καστοριά στις 19- 9 -2004, παίρνοντας 1-1 (39’ Αθανασιάδης-21’ Μπουέλε), ενώ στις 24/1/05 στο Βόλο είχαμε 0-0.
Στην περίοδο 2005-06 ο Ολυμπιακός 20/11/05 κέρδισε στο Βόλο 1-0 με γκολ στο 79’ του Γκεοργκίεφ και κέρδισε και 19/3/06 στην Καστοριά 0-1 με γκολ του Σάβιτς (12).
Τέλος την περσινή περίοδο ο Ολυμπιακός Δευτέρα 12/11/07 πήρε 1-1 (27 Κατσαρός -64’ Ιασωνίδης) στην Καστοριά και διατήρησε στο τέλος το αήττητο στο Βόλο αφού στις 12/4/08 είχαμε Ολυμπιακός – Καστοριά 0-1 ημίχρονο και τελικό 2-2(53 Βέρμπης,90 Πακάλτσης -8 Σόποφ, 88 Λίμα).