Με ανατροπή σε καλύτερη θέση

με-ανατροπή-σε-καλύτερη-θέση-851206

Σε ένα παιχνίδι γεμάτο ανατροπές, ο Ολυμπιακός Βόλου επιβλήθηκε 3-2 του Αγροτικού Αστέρα και βρέθηκε σε καλύτερη θέση για τη συνέχεια… και για την άνοδο…
Ο Ολυμπιακός με τη νίκη του στη 13η αγωνιστική -και ενώ και στη 14η έχει πάλι παιχνίδι έδρας- μείωσε σε 6 τους βαθμούς από την κορυφή, σε 5 από τη 2η θέση, σε 3 από την 3η και σε 2 από την 4η και έχοντας αντιμετωπίσει τις 3 από τις 4 ομάδες… είναι μπροστά…
Το προχθεσινό ματς στο Πανθεσσαλικό είχε αγωνία, ανατροπές του σκορ δύο φορές, πέντε γκολ, χαμένο πέναλτι, φάσεις και ένα νικητή. Ο Ολυμπιακός Βόλου ήταν ανώτερος στο μεγαλύτερο διάστημα του αγώνα από τον Αγροτικό Αστέρα και δίκαια πήρε τη νίκη με 3-2 στο 84 χάρη σε γκολ του Πέδρο Ιράλα, που ήταν εκ των πρωταγωνιστών της αναμέτρησης, αφού είχε καταφέρει να πετύχει και το πρώτο γκολ.
Οι Βολιώτες προηγήθηκαν νωρίς, όμως οι φιλοξενούμενοι πήγαν στα αποδυτήρια ευρισκόμενοι μπροστά στο σκορ, εκμεταλλευόμενοι αδράνειες της άμυνας αλλά και λάθος του διαιτητή.
Ο Ολυμπιακός Βόλου πήρε από νωρίς την πρωτοβουλία των κινήσεων, όπως ήταν αναμενόμενο, αλλά έπρεπε να περάσουν 22 λεπτά για να ανοίξει το σκορ στο Πανθεσσαλικό Στάδιο. Ο Ιράλα με σουτ έβαλε τις βάσεις γι’ αυτό που φαινόταν ένα εύκολο απόγευμα, αλλά εξελίχθηκε τελείως διαφορετικά. Και αυτό γιατί στο 38 ο Αγροτικός Αστέρας με κεφαλιά του Τσούκλη έφερε το ματς στα ίσα και επτά λεπτά μετά πήρε κεφάλι στο σκορ με ένα περίεργο γκολ του Χασιώτη, το οποίο μέτρησε ύστερα από υπόδειξη του επόπτη και ενώ πρώτα ο διαιτητής Καραγκούνιας είχε σφυρίξει επιθετικό φάουλ στον Βεζυρίδη.
Στο δεύτερο ημίχρονο ο Ολυμπιακός Βόλου όμως δεν έμεινε με σταυρωμένα τα χέρια, άρχισε να επιτίθεται και έπειτα από μια σειρά ευκαιριών κατάφερε να σημειώσει το 2-2 με πλασέ του Ιωάννου. Δέκα λεπτά μετά θα μπορούσε να πάρει το προβάδισμα με τον ίδιο παίκτη. Ο Ιωάννου κέρδισε πέναλτι, το εκτέλεσε ο ίδιος, αλλά ο Κυριακίδης απέκρουσε, διατηρώντας το σκορ ως είχε. Για δύο λεπτά βέβαια, καθώς στο 84ο λεπτό και πάλι ο Ιράλα με δυνατό σουτ χάρισε τη νίκη στην ομάδα του, που παρέμεινε στην πέμπτη θέση της βαθμολογίας… βλέποντας ψηλότερα.
Ο προπονητής του Ολυμπιακού Βόλου δεν έμεινε ευχαριστημένος από την απόδοση της ομάδας του παρά τη νίκη. «Δεν ήμασταν καλοί όπως άλλες φορές και δεν είμαι ευχαριστημένος από την ομάδα. Μας έλειψε το πάθος και η συγκέντρωση», τόνισε και συμπλήρωσε: «Δημιουργήσαμε ευκαιρίες, αλλά χάσαμε πολλές από αυτές, επίσης κάναμε πολλά λάθη σε άμυνα και επίθεση, ευτυχώς όμως πήραμε το αποτέλεσμα. Δεν πρέπει να υποτιμούμε κανέναν αντίπαλο”, τόνισε ο