ΣΤΙΒΟΣ

Σε δύο ταμπλό οι δρομείς του ΣΔΥΒ

σε-δύο-ταμπλό-οι-δρομείς-του-σδυβ-863145

Σε δύο ταμπλό κινήθηκαν τα μέλη του Συλλόγου Δρομέων Υγείας Βόλου το Σαββατοκύριακο 17-18 Σεπτεμβρίου, με τη διοργάνωση του 1ου Pelion Night Trail και με διήμερη αποστολή στον Γύρο Λίμνης Ιωαννίνων.

Στο Πήλιο έγινε ο αγώνας με τις περισσότερες συμμετοχές παρά τη δυσκολία του εγχειρήματος, ενώ στα Ιωάννινα ο σύλλογος διατήρησε την παράδοση να κάνει μια από τις μεγαλύτερες αποστολές από τους συλλόγους της Ελλάδας.

Ο Γύρος Λίμνης Ιωαννίνων κατέγραψε εντυπωσιακούς αριθμούς, με 1.087 τερματισμούς στα 30 χιλιόμετρα, 63 στα 30χλμ δυναμικό βάδισμα, 436 στα 10χλμ (αυτές οι διαδρομές έγιναν το πρωί της Κυριακής 18/9), ενώ το ξεκίνημα έγινε το απόγευμα του Σαββάτου (17/9) με 702 συμμετοχές στα 5χλμ και με εκατοντάδες παιδιά στον Παιδικό Αγώνα. Ο ΣΔΥ Βόλου μετείχε με 32 δρομείς, εκ των οποίων οι 20 έτρεξαν στα 30 χιλιόμετρα, οι περισσότεροι εν όψει της προετοιμασίας για τον Αυθεντικό Μαραθώνιο Αθήνας.

Για μερικούς απ’ αυτούς, όπως οι Κώστας Χατζηευφραιμίδης, Έλενα Κουμπή, ήταν η πρώτη συμμετοχή σε τόσο μεγάλη απόσταση, ενώ δεν έλειψαν και τα ατομικά ρεκόρ. Μεγάλη διάκριση σημείωσαν ο Νίκος Μόσιος και η Βάνα Σπύρου με την 1η θέση στην ηλικιακή κατηγορία. Γρηγορότερος ήταν ο Στέφανος Μουρογιάννης με ατομικό ρεκόρ 2:14:55.

Σε Αθήνα και Ερέτρια

Εξάλλου, νικητής αναδείχθηκε ο Νίκος Σκούταρης στην Αθήνα στον 10ο Λαϊκό Αγώνα Δρόμου – πάρκο Αντώνης Τρίτσης με χρόνο 41:06 στα 10 χιλιόμετρα. Ο Δημήτρης Κουρτίδης μετείχε στο Eretriathlon στην Ερέτρια και τερμάτισε πρώτος στην κολύμβηση wetsuite 1km (21:38) και 8ος στο sprint τρίαθλο με 1:09:13.

Ο απολογισμός του ΣΔΥΒ

στο 1ο Pelion Night Trail

Ο πρώτος νυχτερινός trail αγώνας που έγινε ποτέ στην Ελλάδα, επέστρεψε με τη νέα του μορφή στο Πήλιο και αξίζει να γίνει αναφορά από τον ΣΔΥΒ στην παρουσία των μελών του. Στο βάθρο ανέβηκαν οι Ευριπίδης Μπουμπουζιώτης ως νικητής στα 17 χλμ, Κωνσταντία Σκορδά ως 2η στα 17χλμ, Κλαίρη Βασιλείου ως 3η στα 17χλμ στον πρώτο της μάλιστα αγώνα trail, Στέλιος Μόλικο ως 2ος στα 4,8χλμ και Νίκος Σιδηρόπουλος ως 3ος στα 4,8χλμ. Στις αποστάσεις έτρεξαν από τον ΣΔΥΒ οι:

15η Λίνα Παπακυριαζή 1:01:57

Ιδιαίτερη μνεία αξίζει στους εθελοντές του ΣΔΥΒ που ήταν οι Εύη Μυλωνά, Νικολός Βογιαζίδης, Αντωνία Ελευθεράκη, Σαράντης Αραμπατζής, Τρύφωνας Καραμανλής, Κώστας Σκοτίδης, Κωνσταντία Σπανού, Σόνια Λούκιτς, Δημήτρης Ρούσης, Ζήνωνας Λουλούδης, Ελισάβετ Μουλά, Γιώργος Τσοκάνης. Επίσης ο Θάνος Γουλομήτρος στα tests event που προηγήθηκαν.

Η υποστήριξη και η κάλυψη από τη Λέσχη Ειδικών Δυνάμεων Νομού Μαγνησίας με πάρα πολλά μέλη και αυτοκίνητα και επικεφαλής τον Βασίλη Ηλιόπουλο ήταν κάτι παραπάνω από κομβική στη διεξαγωγή του αγώνα.

Συλλυπητήρια για τον

θάνατο του Απ. Μπέκου

Ο Σύλλογος Δρομέων Υγείας Βόλου εκφράζει τη βαθιά του θλίψη και τα θερμά συλλυπητήρια για την απώλεια του Απόστολου Μπέκου, που έφυγε από τη ζωή σε ηλικία 68 ετών. Ο Απόστολος Μπέκος, αθλητής του ΓΣ Βόλου, πρόλαβε να τρέξει ένα Μαραθώνιο, στο Πανελλήνιο Πρωτάθλημα Μαραθωνίου στην Πελοπόννησο τη δεκαετία του ‘80 σε χρόνο πολύ κάτω των 3 ωρών. Δεν μπόρεσε να συνεχίσει διεκδικώντας ακόμη καλύτερες επιδόσεις, καθώς το 1989 έμεινε τετραπληγικός εξαιτίας τροχαίου ατυχήματος.