ΣΤΙΒΟΣ

Σε Olympus Geo Trail και Ορειβατικό Μουρίκιο Δρόμο

σε-olympus-geo-trail-και-ορειβατικό-μουρίκιο-δρόμο-858385

Ενώ πλησιάζει το φθινόπωρο, στο οποίο είναι προγραμματισμένοι δεκάδες μεγάλοι αγώνες δρόμου και βουνού σε όλη την Ελλάδα, για τους οποίους ο ΣΔΥ Βόλου οργανώνει τη συμμετοχή και τις εκδρομές, τα μέλη του συλλόγου έδωσαν το παρών σε δύο ακόμη διοργανώσεις που έγιναν την Κυριακή 21 Αυγούστου.

Ο Olympus Geo Trail, ένας νέος αγώνας βουνού, έκανε το δικό του ξεκίνημα το πρωί εκείνης της ημέρας. Επίκεντρο του event ήταν η Παλαιά Βροντού Πιερίας και έγιναν δύο διαδρομές, τα 20 χιλιόμετρα Μπαρμπαλάς και τα 12χλμ Κρεβάτια.

Στον αγώνα των 20 χιλιομέτρων ο Θανάσης Κοντογιάννης τερμάτισε 8ος με 2:37:45 (4ος στην κατηγορία). Ακολούθησε 35ος ο Ιάκωβος Τζανίδης (10ος στην κατηγορία) με 4:24:02. Την 7η θέση στις γυναίκες και την 3η στην κατηγορία πήρε η Λίνα Παπακυριαζή (5:24:01).

Στα 12 χιλιόμετρα ο Μιχάλης Άκερμαν τερμάτισε 31ος (6ος κατηγ.) με 2:00:28, ενώ ο Θεόδωρος Στόρτος 37ος (8ος ηλικιακής κατηγορίας) με 2:07:08.

19η στη γενική κατάταξη γυναικών ήταν η Λένα Ταμπούρη με 3:27:22, ενώ στην κατηγορία της ήταν 7η.

Νικητής στη γενική κατάταξη του αγώνα 7,5 χιλιομέτρων στον 13ο Ορειβατικό Μουρίκιο Δρόμο 2022 αναδείχθηκε ο δρομέας του ΣΔΥΒ Αμβρόσιος Δημητριάδης. Η διοργάνωση έγινε το πρωί της Κυριακής στο Εμπόριο Εορδαίας του Νομού Κοζάνης, με αφετηρία το Καστανόδασος.

Ο Σύλλογος Δρομέων Υγείας Βόλου ανανέωσε το καλεντάρι με τους κυριότερους αγώνες που θα ακολουθήσουν, και τους αναφέρει στο μόνιμο λινκ της σελίδας του συλλόγου https://voloshalfmarathon.gr/sdyv/, ώστε τα μέλη του να κάνουν τον προγραμματισμό τους.

Για όλες τις διοργανώσεις που έχουν ανοιχτές εγγραφές, όπως βέβαια και για το 1ο Pelion Night Trail, επίσης για εγγραφές νέων μελών, πληρωμές για ξενοδοχείο και για τα δύο λεωφορεία που θα ναυλωθούν για τον Αυθεντικό Μαραθώνιο Αθήνας και για κάθε θέμα του συλλόγου, γίνεται συνάντηση των μελών του ΣΔΥ Βόλου κάθε Τετάρτη και ώρα 20.00 ως 21.00 στο στάδιο ΕΑΚ Βόλου. Όσο αυτό θα είναι κλειστό, οι συναντήσεις θα γίνονται έξω από τη θύρα εισόδου. Για όλα τα θέματα τα μέλη του συλλόγου μπορούν επίσης καθημερινά να επικοινωνούν με τον σύλλογο, με το Δ.Σ. ή με τον Κ. Παλάντζα στο 6993953012. Μερικοί από τους προσεχείς αγώνες είναι οι εξής:

17 Σεπτεμβρίου: 1ο Pelion Night Trail

17-18 Σεπτεμβρίου: 16ος Γύρος Λίμνης Ιωαννίνων

24 Σεπτεμβρίου: Koufalia Hill Run Δήμητρα Ιορδανίδου 2022

9 Οκτωβρίου: 3ο ΗΡΑΚΛΗΣ Γορίτσα Trail 2022 (άνοιγμα εγγραφών προσεχώς)

15 Οκτωβρίου: 10ος Διεθνής Νυχτερινός Ημιμαραθώνιος Θεσσαλονίκης

12-13 Νοεμβρίου: 39ος Αυθεντικός Μαραθώνιος Αθήνας

Στο Olympus Geo Trail ο Κοντογιάννης στην εκκίνηση με το Νο 128

Στον ίδιο αγώνα από αριστερά οι Τζανίδης, Ταμπούρη, Παπακυριαζή, Κοντογιάννης, Άκερμαν, Στόρτος