ΣΤΙΒΟΣ

Σε Βελιγράδι και 13 αγώνες στην Ελλάδα βρέθηκε ο ΣΔΥΒ

σε-βελιγράδι-και-13-αγώνες-στην-ελλάδα-β-902805

Το Σαββατοκύριακο 14-15 Μαΐου ήταν ένα ακόμα με πλούσια δράση για τους δρομείς του ΣΔΥ Βόλου, που έτρεξαν στο Βελιγράδι, τη Χαλκίδα, τον Αλίαρτο, το Τείχιο, την Καρδίτσα, τους Παλαιούς Πόρους, το Ρέθυμνο, την Καστοριά, την Αλεξανδρούπολη, τον Άγιο Δημήτριο Αττικής, το Σέιχ Σου καθώς και στην Άνω Κερασιά, στην οποία μάλιστα ξεπέρασαν και τα εμπόδια που προέκυψαν από το χάσιμο της διαδρομής. Επίσης τα μέλη του συλλόγου έτρεξαν και ποδηλάτησαν στις Σπέτσες και μετείχαν στο Brevet Πηλίου.

Πέραν όλων αυτών, σημαντικότερη ήταν η «1η Πεζοπορία Πηλίου Δημήτρης Παπαχρήστος» που έγινε την Κυριακή 15 Μαΐου στη διαδρομή Άγιος Ονούφριος – Σταγιάτες – Άγιος Ονούφριος, στα μέρη που έμενε και προπονούταν ο Δ. Παπαχρήστος, δρομέας μέλος του ΣΔΥ Βόλου, ο οποίος έφυγε από τη ζωή στις 8 Μαΐου 2021 παρασυρόμενος από αυτοκίνητο με εγκατάλειψη, λίγο πριν ολοκληρώσει την ποδηλατική του προπόνηση.

Το παρών στην πεζοπορία έδωσαν δεκάδες μέλη του ΣΔΥ Βόλου και των σωματείων της πόλης, πάρα πολλά παιδιά καθώς και φίλοι του Δημήτρη Παπαχρήστου, όπως και η οικογένεια του εκλιπόντα. Από την οικογένεια του Δημήτρη Παπαχρήστου εκδόθηκε μετά την πεζοπορία η εξής ανακοίνωση: «Η οικογένεια ευχαριστεί για την προσέλευση του κόσμου στη περιπατητική πορεία στη μνήμη του αδελφού μας και πατέρα μας, ΔΗΜΗΤΡΙΟΥ ΠΑΠΑΧΡΗΣΤΟΥ. Ευελπιστούμε του χρόνου να συναντηθούμε πάλι, μακάρι ακόμα περισσότεροι και με την ελπίδα ότι η κοινωνία θα ευαισθητοποιηθεί σε θέματα οδικής και ανθρώπινης συμπεριφοράς. Ευχαριστούμε τον ΣΔΥ ΒΟΛΟΥ για την πρωτοβουλία που πήρε για το σημερινό περίπατο».

Η αγωνιστική δράση ξεκίνησε την Παρασκευή 13/5 στο Τείχιο Δωρίδας Φωκίδας, με το Tihiorace Trail Running 2022 – «STAGE ΕΡΜΗΣ ΘΕΟΧΑΡΟΠΟΥΛΟΣ». Ο κύριος αγώνας ήταν σχεδόν 100 χιλιομέτρων, χωρισμένος σε 3 ετάπ των 17, 51 και 30χλμ, που έγιναν ανά μία ημέρα.

Ο Φιλάρετος Μπούκης ήταν εξαιρετικός και κέρδισε και τις 3 διαδρομές με χρόνους 1:37:33, 6:14:12, 3:13:34. Έτσι αναδείχθηκε φυσικά νικητής του πλήρους αγώνα μετά την πρόσθεση των 3 χρόνων κάθε δρομέα. Το Σάββατο 14/5 έγινε επίσης ο 51 km wolfs, με τον Θανάση Κοντογιάννη να τερματίζει 5ος (7:19:09) και τον Απόστολο Μπαρμπούλη να παίρνει την 22η θέση με 9 ώρες 04:30. Την Κυριακή στον 30km deers η Λίνα Παπακυριαζή πήρε την 15η θέση στις γυναίκες με 7:12:35 και η Λένα Ταμπούρη στον 20km hawks την 13η θέση με 5:06:23.

Στις Σπέτσες έγινε το Σαββατοκύριακο το Spetsathlon και 2 αθλητές του ΣΔΥ Βόλου έδωσαν το παρών στους αγώνες του Σαββάτου, με εξαιρετική εμφάνιση από την Κλεοπάτρα Καρακώστα, που τερμάτισε τα 1.000 μέτρα κολύμβησης ανοιχτής θαλάσσης σε 14’55. Έτσι κατέλαβε την 10η θέση στη γενική κατάταξη γυναικών και την 35η θέση στο σύνολο ανδρών-γυναικών. Με ατομικό ρεκόρ συνόδευσε τη συμμετοχή ο Θωμάς Μαλιαχόβας, καθώς τερμάτισε τον αγώνα τρεξίματος των 5 χιλιομέτρων σε 20:16 και κατέλαβε την 25η θέση μεταξύ των 495 δρομέων.

Το βράδυ του Σαββάτου 14/5 αγωνιστική σειρά πήρε η Χαλκίδα. Με 230 συμμετοχές στα 11,5 χιλιόμετρα και με 358 στα 5χλμ, έγινε το Evripos Night Run, ένας νυχτερινός αγώνας σε μια μοναδική διαδρομή δίπλα στη θάλασσα. Ο Θανάσης Σταμάτης τερμάτισε σε 36:33 τη διαδρομή των 5 χιλιομέτρων.

Το Σάββατο έγινε από το Σχολείο Δεύτερης Ευκαιρίας με την υποστήριξη του ΣΔΥ Βόλου το ποδηλατικό Brevet Πηλίου 200 χιλιομέτρων. Ο αγώνας όπως και κάθε brevet είναι μη αγωνιστικού χαρακτήρα. Άτυπα πρώτος τερμάτισε ο αθλητής του ΣΔΥΒ Μάριος Αδαλόγλου.

Ο Σύλλογος Δρομέων Υγείας Βόλου ευχαριστεί το Σχολείο Δεύτερης Ευκαιρίας, τον διευθυντή Λίνο Βίγκλα και τον καθηγητή Γιώργο Ζήκο, που και οι δύο είναι δρομείς-μέλη του συλλόγου για τη συνεργασία, όπως γίνεται πάντα, και για τη δημιουργία ενός event μέσα από οργάνωση μηνών, που διαφήμισε τον Βόλο και το Πήλιο εντός και εκτός Ελλάδας.

Οι συμμετοχές της Κυριακής 15/5

Μία ακόμη διεθνής εκπροσώπηση υπήρξε για τους δρομείς του συλλόγου, αυτή τη φορά στον Μαραθώνιο του Βελιγραδίου. Η Φανή Χασιώτη τερμάτισε την κλασική απόσταση των 42.195 μέτρων σε 4 ώρες 44:18 και ο Μάνος Τζώρτζης τον Ημιμαραθώνιο σε 1:50:20.

Στον ορεινό όγκο του Κάτω Ολύμπου, στον άγνωστο Όλυμπο, πάνω από το κάστρο του Πλαταμώνα, με επίκεντρο το γραφικό χωριό των Παλαιών Πόρων ή Πούρλια, όπως ήταν παλιότερα γνωστό, διοργανώθηκε το Pourlia Trail 2022. 10 δρομείς του ΣΔΥ Βόλου μετείχαν στους αγώνες, ενώ ο Γιώργος Τσοκάνης συνόδευσε την αποστολή. Η Μάρθα Ξηροφώτου συνεχίζοντας το σερί επιτυχιών, κατέλαβε την 4η θέση στον κύριο αγώνα, ενώ όλοι πήγαν πολύ καλά και τερμάτισαν ως εξής:

38 Μαρία Αντωνίου 39:14

Την 4η θέση στη γενική κατάταξη γυναικών και την 1η στην ηλικιακή κατηγορία κατέλαβε η Βάνα Σπύρου στον 5ο Πλαστήριο Δρόμο Καρδίτσας απόστασης 10 χιλιομέτρων με χρόνο 46:51. Η Θεοδοσία Αποστολοπούλου με 1:00:46 πήρε τη 2η θέση στην κατηγορία.

Επιτυχίες για τον ΣΔΥΒ και στην Καστοριά, όπου την 2η θέση στον Ημιμαραθώνιο του Run Greece της πόλης κατέλαβε ο Ανδρέας Βύρλιος με 1:21:26. Πέμπτος στα 5χλμ τερμάτισε ο Αμβρόσιος Δημητριάδης (20:10) και 9ος ο Απόστολος Κουτσουμπές 21:06. Ο Μιχάλης Τσαλόγλου έτρεξε τον αγώνα των 10 χιλιομέτρων σε 1:20:59.

Η Ειρηνοδρομία 2022 στον Άγιο Δημήτριο Αττικής είχε περισσότερες από 600 συμμετοχές στα 10 και 5χλμ, και ο Ισίδωρος Κουκλουμπάκος με 23:36 πήρε την 27η θέση στα 5 χιλιόμετρα.

Ο 1ος Ipsilantis Trail 2022, ένας ακόμη νέος αγώνας βουνού, έγινε στον Δήμο Αλιάρτου-Θεσπιέων Βοιωτίας. Από τον ΣΔΥ Βόλου ή Έλλη Τασιά αγωνίστηκε στα 21 χιλιόμετρα και ο Νίκος Ιωάννου στα 11χλμ (2:45:57).

Στη Θεσσαλονίκη πραγματοποιήθηκε ο 9ος Δρόμος Σέϊχ Σου 16χλμ, με τον Κωνσταντίνο Παπαγεωργίου να τερματίζει σε 2:01:22.

Στον 12ο Γύρο Πόλης Ρεθύμνου έτρεξε η Ελένη Μόσιου και πήρε τη 18η θέση στα 5χλμ με 30:00.

Στην Αλεξανδρούπολη πραγματοποιήθηκε o 5ος Διεθνής Αγώνας Δρόμου Via Egnatia Run με τη συμμετοχή του Θανάση Τσιάτσιου.

Και στην Άνω Κερασιά

Πολλές ήταν οι διακρίσεις για τους δρομείς του ΣΔΥ Βόλου στον 15ο Ορεινό Αγώνα Μνήμης Άνω Κερασιάς, που έγινε με αλλαγή σε μέρος των διαδρομών.

Αρκετοί αγωνιζόμενοι έχασαν τη διαδρομή κυρίως στα 6χλμ, κάτι που συνέβη και πέρυσι στα 17χλμ, ωστόσο επέστρεψαν στη σωστή πορεία και τερμάτισαν τον αγώνα.

Στα 17 χιλιόμετρα νικητής αναδείχθηκε ο Χρήστος Παρασκευάς με 1:28:10, ενώ 3η ήταν η Τζώρτζια Ιωάννου με 2:52:29. Νικητής του αγώνα των 6χλμ στέφθηκε ο Ζήσης Τσουρέλης με 25:07 και νικήτρια η Δήμητρα Πουλούλη 37:30. Στις κατηγορίες πρώτοι ήταν οι Μιχάλης Άκερμαν με 2:20:48, Βούλα Μακεδόνα με 2:59:02, δεύτεροι οι Μίλτος Καραπιπέρης με 1:40:10, Στέφανος Μουρογιάννης με 1:57:25 και τρίτοι οι Απόστολος Νέος με 2:02:40 και Κώστας Χατζηευφραιμίδης με 2:02:42.

Αγωνίστηκαν επίσης εκτός των προαναφερόμενων, στον αγώνα των 17 χιλιομέτρων οι εξής δρομείς – μέλη του ΣΔΥ Βόλου: Μπάμπης Μαντζίρης με 1:43:22, Πέτρος Γεωργούλας με 1:46:20, Νίκος Σιδηρόπουλος με 1:47:41, Νίκος Γαλλιμίδης με 1:57:07, Απόστολος Κουβλάκης με 2:02:21, Δημήτρης Οικονόμου με 2:02:48, Απόστολος Καμακάς με 02:03:52, Γιάννης Καρανάσιος με 2:04:08, Κώστας Τόλιος με 2:11:04, Λίνος Βίγκλας με 2:13:55, Μάνος Μαρκογιαννάκης με 2:21:31, Ιάκωβος Τζανίδης με 2:24:29, Σάκης Κράβαρης με 2:48:26.

Στα 6 χιλιόμετρα: Αντώνης Κόπανος με 34:00, Χαράλαμπος Στιβαχτής με 38:41, Γιώργος Παπαϊωάννου με 39:18, Γρηγόρης Καλλιγάς με 39:34, Χρήστος Αλεξανδρίδης με 40:39, Τόνια Τσιρογιάννη με 40:41, Κώστας Σκοτίδης με 40:53, Γιάννης Βλιώρας με 42:21, Γιάννης Βαούτης με 44:29, Νίκος Βαούτης με 44:35, Βασίλης Ζαφειρίου με 44:37, Χριστίνα Χατζηγιαννίδου με 44:42, Ηλίας Πατσαρούχας με 46:22, Γιώργος Λίταινας με 46:24, Νίκος Χαυτούρας με 50:55, Κωνσταντία Σκορδα με 52:15, Κάλλη Σαράφη με 53:22.