ΣΤΙΒΟΣ

Αγώνας ορόσημο στη Γορίτσα

αγώνας-ορόσημο-στη-γορίτσα-356867

Οταν στις αρχές του 2020 ο Σύλλογος Δρομέων Υγείας Βόλου εμπνεύστηκε τη δημιουργία ενός αγώνα trail στη Γορίτσα, στον κοντινότερο και πιο αγαπημένο λόφο της πόλης του Βόλου, υπήρχε η προσδοκία ότι η διοργάνωση θα αποτελέσει ορόσημο όχι μόνο για τη Μαγνησία, αλλά για όλη την Ελλάδα.

Οι προσπάθειες μηνών απέδωσαν από το πρώτο έτος και ο αγώνας απέσπασε τα εύσημα των trail runners από όλη τη χώρα. Η δεύτερη χρονιά για το «ΗΡΑΚΛΗΣ Γορίτσα Trail Run» άφησε έναν αγώνα που αναμφισβήτητα θα μείνει αξέχαστος σε όλους όσοι αγωνίστηκαν.

Τρία ήταν τα πράγματα που έκαναν τη διαφορά: Η καταπληκτική σήμανση των διαδρομών μέτρο – μέτρο που έγινε από τον Γιώργο Καλαντζή (με τη βοήθεια και άλλων μελών του ΣΔΥΒ), ο οποίος κατέγραψε δεκάδες χιλιόμετρα για να ολοκληρώσει το έργο (την προηγούμενη του αγώνα μάλιστα μαζί με τον Θανάση Οικονόμου έκαναν την τελική σήμανση επί ώρες υπό καταρρακτώδη βροχή στο Κατηχώρι και στην Άλλη Μεριά).

Ο ζήλος των εθελοντών και των διοργανωτών, οι οποίοι φρόντισαν να μείνει απόλυτα ευχαριστημένος ακόμη και ο πιο απαιτητικός επισκέπτης.

Όσο για το τρίτο, δεν είναι άλλο από την καταρρακτώδη βροχή, που έπιασε κατά τη διάρκεια του αγώνα. Αυτή δημιούργησε απίθανες εικόνες που απαθανάτισαν οι φωτογραφικές κάμερες, και οι δρομείς αν και δυσκολεύτηκαν, έμειναν κατενθουσιασμένοι, καθώς αγωνίστηκαν σε συνθήκες που σπάνια συναντούν, και γι’ αυτό θα θυμούνται αυτό τον αγώνα για πάντα.

Στις 10.00 το πρωί της Κυριακής 10 Οκτωβρίου δόθηκε η εκκίνηση του αγώνα των 16,5 χιλιομέτρων και λίγο αργότερα πήραν σειρά τα 6 χιλιόμετρα. Δεν πέρασαν παρά μόνο 1 ώρα 22 λεπτά και 48 δευτερόλεπτα και τρεις δρομείς έκοψαν μαζί χέρι – χέρι το νήμα του τερματισμού των 16,5χλμ. Οι Φιλάρετος Μπούκης, Βασίλης Μπαλαμώτης (ο περσινός νικητής), Ευριπίδης Μπουμπουζιώτης είχαν από την αρχή το προβάδισμα στην κούρσα και το διατήρησαν μέχρι τέλος τερματίζοντας μαζί, σε μια πολύ όμορφη στιγμή.

Ο αγώνας των γυναικών ήταν εξίσου συναρπαστικός, με την Δήμητρα Καλτσή να έχει το προβάδισμα για 15 χιλιόμετρα, αλλά τη Ρίκα Μπούσιου να τερματίζει τελικά πρώτη (2:00:07 έναντι 2:00:20) καθώς στο τελευταίο κατηφορικό «Μονοπάτι της Παναγιάς» από την εκκλησία στην κορυφή της Γορίτσας προς τον τερματισμό στους πρόποδες, είχε τις δυνάμεις για να προσπεράσει μέσω καταιγίδας. Την 3η θέση πήρε με χρόνο 2:05:08 η Ελευθερία Δρογγούλα.

Νικητής του αγώνα των 6 χιλιομέτρων αναδείχθηκε ο Μπάμπης Μαντζίρης με 32:48 και ακολούθησε ο Γιάννης Παπαδόπουλος με 34:08, ενώ ο 15χρονος Γιώργος Γιαννούχος με 34:30 πήρε την 3η θέση. Στην κούρσα των γυναικών η Τόνια Τσιρογιάννη με 43:11 τερμάτισε νικήτρια και ακολούθησαν η Ευαγγελία Μπουραζάνη 46:11, Σοφία Ιακώβογλου 47:01. Σημειώνεται ότι η συνολική υψομετρική ανάβαση του αγώνα των 6χλμ είναι 240 μέτρα, ενώ των 16,5χλμ είναι 650 μέτρα.

Ξεχωριστές παρουσίες

Ο τυφλός δρομέας Γιώργος Παρίσσης έκλεψε την παράσταση και σε αυτό τον αγώνα. Καθώς θα ήταν παρακινδυνευμένο να τρέξει στο trail τεραίν, έκανε τιμής ένεκεν ασφάλτινη διαδρομή συνοδευόμενος από τον δρομέα του ΣΔΥ Βόλου Δημήτρη Μεγαγιάννη. Πιο συγκεκριμένα, αφού ήρθε με το πλοίο από την Σκιάθο όπου μένει, οι δύο δρομείς έτρεξαν συμβολικά από το λιμάνι μέσω Αναύρου ως τη Γορίτσα, και μετά από μια υποδοχή στον χώρο εκκίνησης, ανέβηκαν στην κορυφή από την άσφαλτο και επέστρεψαν, με την κάμερα να καταγράφει εντυπωσιακές εικόνες στην καταιγίδα.

Η μόλις 7 χρονών Κατερίνα Βαούτη ήταν αξεπέραστη και τερμάτισε τον αγώνα των 6 χιλιομέτρων, όπως και ο 12χρονος αδελφός της Γιάννης, μαζί με τους γονείς τους, ενώ και άλλα παιδιά ολοκλήρωσαν τον αγώνα των 6χλμ, πιο συγκεκριμένα ο 9χρονος Αλέξανδρος Κολιοφούτης, η 10χρονη Ευγενία Κόπανου, ενώ έτρεξαν και οι γονείς τους.

Ιδιαίτερα τιμητική για τον αγώνα ήταν η παρουσία του Νίκου Μαγγίτση ο οποίος έτρεξε τα 16,5χλμ μαζί με τον Δημήτρη Ρούση. Ο γιατρός νευροχειρουργός πρόεδρος της Ένωσης Νοσοκομειακών Γιατρών Μαγνησίας Νίκος Χαυτούρας μέλος του ΣΔΥ Βόλου τερμάτισε τον αγώνα των 6χλμ.